8e Jaarg. i\o. 65^2. Zaterdag 22 October 1892. Nieuws- en Advertentie I) lad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. D1ELEMAN, AXEL. 1). J. OGGEL. Hit de Pers. 5 FEUILLETON. PORTRET. HET Ruitenlaiid. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden Jranco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Burgemeester van Axel maakt bekend, dat geen rund vee, schapen of varkens op de veemarkt zal mogen worden geplaatst, dan vooraf door den Provincialen veearts te zijn ge keurd, waartoe kosteloos gelegenheid zal worden gegeven op de Raaiwal. De Burgemeester voornoemd De begrooting van minister Seyffardt. Het Vaderland neemt de begrooting van minister Seyffardt eens onder han den, om aan te toonen, dat wij, als de minister ook voor het komende jaai weer zijn zin krijgt, wel nog duurder uit zul len zijn dan vroeger jaren, maar beter op verre na niet. Er is in deze begrooting, zegt het blad, een neiging te bespeuren, om alles op weelderiger voet in te richten, en dat terwijl van versterking onzer weerbaar- beid tot dusver niets bleek. De minister wil over ruim een milli- oen meer beschikken, en dat millioen zal zoek gaan Vooreerst aan meerdere kosten voor het departementwant - zegt de mi nister er is meer werk. Maar het Vad. vraagt of dat niet ver effend kan worden door meer werken Vervolgens aan uitbreiding van den generalen staf De minister stelt voor daarbij een tweeden generaal aan te stel len. Waar moet het heen, vraagt het Vad. NOVELLE VAN O T TO GRI N D T. Doch voor Elvira in staat was de op merking van den dokter te beantwoorden, verscheen mijnheer v. Goldbaum in de deur. Hoogst verbaasd, dat hij den dokter bij zijne dochters ontmoette, riep hij uit „Mjjnheer De dokter boog zich ongedwongen en zeideNijnheer van Goldbaum, neem me niet kwalijk, maar ik heb u een oogen- blik te spreken. De beslistheid, waarmede dit verzoek gedaan werd, vei raste den bankier nog meerGij mij Wie zijt ge Ik ben gisteren aan u voorgesteld ge worden, herinnerde Reinwald hem, zon der van houding te veranderen, het is in uw belang dat ge me aanhoort. Wat dan Niet hier, weigerde de jonge man, ik moet u verzoeken me in de zaal te ont vangen. Beslistheid maakt altijd indruk, onder alle omstandigheden, vooral bij den ijdele en verwaande, die denkt dat iedereen zich voor hem moet rneewerpen en zoo ge beurde het ook met den bankier. Iljj als de hoofdcommandanten allen gene- raals-majoors naast zich moeten hebben? De Red. heeft zich te dezer zake door een deskundige laten inlichten, en is nu tot de kennis gekomen, dat het er in de omgeving van den grooten generaal Von Moltke, die in den oorlog van 1870, de leiding had over drie legersheel wat eenvoudiger en soberder toeging. Van deze en dergelijke kracht zijn volgens de opsomming van het Vad. bijna alle voorstellen des ministers tot verhooging. En de enkele posten, die daarentegen verminderd zullen worden Daarvan zegt het Vad. o. a. „Op soldijen, brood en kleeding en uitrusting voor onderofficieren en min deren der wapenkorpsen (artt. 13, 14 en 15) is blijkbaar zooveel mogelijk ge kort om de verhoogingen, waarop gewe zen is, minder ernstig te doen schijnen. Immers voor 6344 miliciens die tot sa menstelling van het 7; der militie onder de wapenen zullen worden gehouden, wordt 196,355 minder uitgetrokken en voor minder vrijwilligers 21,645. Dat geschiedt natuurlijk ten koste der oefe ningen en van de bruikbaarheid van de miliciens Nu reeds, in het begin van October, vernemen wij, dat het regiment grenadiers en jagers, tot één - zegge een compagnie vereenigd, tot eenge- vechtsoefening is uitgerukt. Zoo gaat het tot Maart, wellicht crescendo of lie ver diminuendo. Zonder soldaten geen goede opleiding van kaders, De geest, de pit van de oefeningen, gaat er, dunkt ons, uit en wat de overtollige officieren en onderofficieren zoo'n half jaar moesten uitvoerenbegrijpen wij niet. Altijd was geheel uit het veld geslagendie mensch, die niet eens van adel was, eischte rondweg gehoor in de zaal, niet op het kantoor Goldbaum antwoordde niets, maakte een uitnoodigend gebaar, hem te volgenDameszeide Reinwald, zich tot de dochters van den bankier wen dend, ik hoop bij onzen beminnelijken staatsraad vaker het genoegen te hebben Hij verdween met den huisheer, de meis jes geheel verward achterlatend. Ik denk begon Luitgard, half stotterend, dat uwe filippine de oorzaak is van dit bezoek Wat kan hij van papa willen Ik weet het ook niet, antwoordde El vira neerslachtig, ik kan niet wijs uit hem wordenEn tevergeefs braken de zusters zich het hoofd over dien zonder lingen nieuwen bekende. Deze was intusschen met den bankier in de prachtig gemeubileerde zaal geko men, en nam terstond, zonder al die heer lijkheid met een enkelen blik te verwaar digen, het woord Mijnheer v. Goldbaum ik zal mijn best doen om in mijne mede- deelingen zoo kort te zijn als gij zoo gaarne zijt, wanneer gij met menscheu van mijn soort een onderhoud hebt. Dat was nog sterker, dan al het vroe gere. Goldbaum's mond deed zich open, maar er kwam slechts een onverstaanbaar keelgeluid uit, zoodat de dokter ongehin derd kon voortgaanUwe kwade luim ontging me reeds gisteravond niet, toen theorieën en papieren-oefeningen houden? Maar dat is ambitiedoodend." Zóo kan volgens het Vaderland de toestand niet blijven. „Weder zoo besluit het blad een begrooting van zoovele millioenen 1 En wat is nu gedaan ter verhooging onzer weerkracht Het antwoord moet bedroevend luiden. Zoo deze minister meent, dat hij nog leeft in de wittebroodsweken, waarin hij alles van de Kamer gedaan ban krijgen de Kamer zal wel doen hem aan 't ver stand te brengen, dat hij zich misrekent." Ditmaal willen we onzen lezers een lesje geven in het uitspreken van ge tallen. In de laatste 22 jaren zijn in Fran krijk voor het leger 18 milliard francs besteed. De afgevaardigde Cochery, die deze berekening maakte, voegt er bij dat jaarlijks de krachten van 500.000 menschen en 140.000 paarden aan de voortbrenging worden onttrokken, aan gezien deze het leger in vredestijd vor men. Kon men dit leger opheffen, dan zou Frankrijk niet alleen de jaarlijksche kosten daarvan, zoowat 360.000.000 fr. besparen, maar ook de werkkrachten winnen die thans ongebruikt blijven. Het effectief van het Franscbe leger in oorogstijd wordt geraamd op 3.850.000 manschappen, dat van Duitschland op 4.500.000, de Russische armee op meer dan 6 millioen. Geheel Europa kan in tijd van oorlog bijna 25.000.000 soldaten onder de wapenen brengen. Dit jaar bedraagt de oorlogsbegrooting de staatsraad me aan u voorstelde. Daar om zou ik, zoo de plaats er niet on ge schikt voor geweest was, u toen terstond den dienst bewezen hebben, dien ik n nu kom bewijzen. Weer eene kleine stilteGoldbaum's verwarring nam toe. Het woord dienst was openbare bespotting, naar hij meen de op dit oogenblik echter vond hij er geen wapen tegen. Met wantrouwenden blik zag hij den spreker aan, die nu ver volgde Gij zijt eene persoonlijkheid, die in de geheele stad bekend is. Iedereen kent uwen rijkdom, iedereen weet ook, welke waarde gij aan het geld hechtgij gelooft, dal liet geld aan den bezitter z e 1 v e n waarde geeft Nu vatte de hoorder eindelijk den moed om te zeggen Mijnheer, wilt ge me in mijn eigen huis beleedigen Niet zoo ver tuis zeide Reinwald kalm Gij zult me dankbaar zijn, als ik u zeg, dat deze beschouwing u in de openbare meeuing benadeelt, zoodat er achter uwen rug met u den spot gedreven wordt. Hier zette de bankier eene hooge borst Van menschen, die me benijden 't Kan wel zijn en 'I. kan me ook niet schelen Het gemeen drijft altijd den spot met mi nisters, met staatslieden, met alles Ge meent, zeide de dokter, juist als de vos in de fabel met de voor hem onbe reikbare druiven Juistbevestigde Goldbaum. Het laat in Frankrijk 3.389.000,000, maar Duitsch- land spant nog met 200 millioen meer de kroon. De begrooting van Engeland is daarentegen minder. Zij bedraagt 2250 millioen, die van Oostenrijk 2200 millioen, Spanje en Belgie hebben eene begrooting van respectievelijk 800 en 350 millioen. Telt men de verschillende Europeesche begrootingen op, dan krijgt men het niet onaanzienlijke cijfer van 19 milliarden. En dat sommetje wordt enkel en al leen uitgegeven om des lieven vredes wille. Het ergste is nog, dat het telken jare grooter wordt. Natuurlijk moeten de gelden daarvoor door allerlei belastingen gevonden wor den. De Fransche minister van finan cien heeft nu weder eene belasting voor gesteld op de vélocipèdes. Het aantal rijwielen wordt in dat land geschat op 225.000, waarvan 25.000 vrij van be lasting zouden blijven. Ieder wiel zou "belast wordon met 10 francs, zoodat de ze belasting 2 millioen zou opbrengen. Ook in Zweden is eene legerbervor- ming aanstaande. Het daarvoor benoo- digd jaarlijksch bedrag wordt geraamd op ƒ6 700.000. Volgens de voorstellen van den minister van financien zal deze som gevonden worden door verhooging der belasting op de geschatte waarde der landgoederen, der inkomstenbelasting en zoo noodig ook der zegel belasting. En Nederland zult ge misschien vra gen. Het in dit nummei opgenomen artikel onder de rubriek Uit de Pers, geeft hierop eenig antwoord. me koud. Ik geloot nauwelijks, dat ge er beele- maal onverschillig bij zult blijven Ik geef u de verzekering Ge hebt me nog niet tot het einde toe aangehoord. Een talentvol jong schilder heeft eene teekening op papier gebracht, waarover een kunsthandelaai zoo verrukt is, dat hij den schilder eène aanzienlijke som aangeboden heeft, wanneer deze hem het blad overgeeft, om er afdrukken van te maken. De man is er veizekerd van dat het aftrek zal vinden. De teekening is, wat men noemt, een caricatuur, eene bespottelijke afbeelding van een zeker persoon. Eerst sinds gisteravond kan ik er over oordeelen, hoe goed het gelukt is, hetgeen de kunsthandelaar op het eer ste gezicht zag. Toch toch wel niet, stamelde Gold baum, plotseling van kleur veranderend, eeDe caricatuur op m ij Ge raad het zeide Reinwald doodbe daard. Da gelijkenis is bij alle schijn bare afwijking van het oorspronkelijke verbazend, ei daardoor juist wordt de teekening een kunstwerk. Het bloed -i eg weer naar het gelaat van dt-.n banki r Wie is die iuen.seh Hoe komt hij daartoe f Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1