No. 048. Zaterdag 8 October 1892. 8e Juui'g. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Z e e ii wsch - V I aa n d e re ii. F. DIELEMA.N, Uit de Pers. 2 FEUILLETON. HET PORT EET. Ru it en la nd. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden Jranco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Onze koninginnen hebben zich Maan dag naar Weimar begeven, tot bijwo ning van de gouden bruiloft van het groot hertogelijke echtpaar, voor de viering van welk feest geheel Weimar is ge- tooid. De koningin-regentes en koningin ïl- helmina zijn dien avond aldaar in wel stand aangekomen. Over deze aankomst bevat de N. R. Ct. het volgende telegram Te acht uur stroomde de menigte reeds naar het station, zoodat het welkom der hooge reizigsters een triomftocht zou wor den. Op het perronstond als eerewacht ee ne compagnie van het hier in garnizoen liggende regement infanterie geschaard, waarvan de muziek, toen de extra-trein op het bepaalde tijdstip binnenreed, hot Nederlandsche volkslied hooren deed. Aan het hoofd der reeds aanwezige prinsen en andere vorstelijke personen bevond zich de groothertog, die zijn teest met jeugdige kracht viert en met vasten tred naar den koninklijken wagen stapte om zijne bloedverwanten welkom te heeten. Hij kuste de kleine koningin herhaalde lijk en geleidde haar bij de hand. De kleine zag er weder bekoorlijk uit, be groette de aanwezigen met vriendelijke neigingen en lachte kinderlijk-vroolijfe tegen haar grooten oom. Van de lange reis was op haa<' frisch gelaat geen spoor te zien. Haar reisge waad was van grijsblauwe stof en een hoed met vederen van dezelfde kleur. Nadat ook de erfgrootheitogin de reizig sters welkom had gOheeten, gaf de erf- groothertog Karl August den arm aan NOVELLE VAN O T T O GRJ N D T. Dat zou, stelde hij haar gerust, tegen over u eene onbeleefdheid zijn. Maar daar schiet me eene geheel andere gedachte te binnen ondersteunt hij de kunst Wat meent ge daarmee, dokter Koopt hij schilderstukken Op elke tentoonstelling de duurste, hoe^ wel hij de waarde er van volstrekt niet kan beoordeelen tehuis kijkt hij er zelfs niet naar hi) schatt ze slechts aan, opdat men zou zeggtn hij heeft ze in bezit. Reinwald zette een ondeugend gezicht: Dat verheugt me buitengemeenHet schoot me als een bliksemstraal door mijn hoofd die man kan me misschien helpen! En nu u me dat gezegd heeft, is hij de rechte man Mev-ouw Vou ingermann begreep hem niet. Ge handelt toch r.iet in schilderijen? vraagde zij. Hij bracht hare vingertoppen aan zijne lippen Ik smeek u. vraag niet verder als het gedaan is, zal u het wel hooien. Sta me toe, mijnheer uw echtgenoot te gaan begroeten. Hij staat daar juist ginds in dien hoek, antwooidde zjj, met de heide dochters van koningin Wilhelmina, terwijl de groothei' tog zelf de regentes geleidde Onder de tonen van een opgewekten marsch wan delde het gezelschap langs het front der eere-compagnie. Alle vorstelijke personen droegen hunne Nederlandsche ridderor den. Door zijn uiterlijk blonk onder al len de erfprins Bernhard uit in de blauwe huzaren uniform. Hij volgde onmiddel lijk achter de koninginnen. De groothertogin Sophia was niet zelve aan het station, maar wachtte in het pa leis hare hooge bezoeksters af. Der waarts begaf zich na een kort oponthoud in de vorstelijke wachtkamer het ge zelschap. Was de ontvangst op het perron tot den hofkring beprekt gebleven, bij het uitgaan van het station nam de menigte in haar geheel aan de plechtigheid deel. Tot dicht bij de rijtuigen was zij door gedrongen aan iedere pilaar en op elk vooruitstekend gebouw vei drongen zich de nieuwsgierigen. De hofrijtuigen van den groothertog, met prachtige isabellakleurige paarden bespannen, zijn bekend door hunne Voor treffelijke uitrusting Zoodra de groot hertog met de regentes op het bordes verscheen, ging er een donderend geju bel uit de menigte op, dat nog sterker scheen te worden, toen de kleine ko ningin, vriendelijk buigende, in het gezicht kwam. In alle straten, die de stoet door trok, herhaalde zich dit, zoodat de ont vangst der Nederlandsche bezoeksters door de bevolking van Weimar in geest drift en hartelijkheid niets te wenschen overliet De te 'Weimar aanwezige Nederlan ders hebben voor de koninginnen een paar kenrige bloemversieringen gezonden en wel voor koningin Wilhelmina een groote bloemenmand, in welke uit een zilveren hoorn van overvloed een schat van weelderige Lafrance-rozen en witte Tuba roosjes wordt uitgestort. De ze verrassing munt door fijnen en be- valligen smaak uit. Voor de koningin regentes is een bloemstuk bestemd van dcnkerroode pelargoniums eu gele Maré- chal-Nielrozen. De groothertogin heeft bovendien voor hare gasten een tempel- vormig bloemstuk doen maken, waarin de Nederlandsche driekleur, in roode en witte rozen en blauwe violen, met o- ranjekleurige rozen elkander afwisselen te midden eener omlijsting van heide kruid. In de Duitsch6 en Oostenrijkscbe bla den is van bijna niets anders sprake dan van den Afstandsrit, door Oostenrijkscbe en Duitsche cavalerie officieren tusschen Berlijn en Weenen ondernomen. Niet minder dan 116 Duitsche en 109 Oostenrijkscbe officieren zullen den af stand van 700 kilometei, tusschen de beide plaatsen gelegen, te paard afleggen Onder de Duitsche deelnemers telt men prins Friedrich Leopold van Pruisen en hertog Ernst Günther van Sleeswijk- Holst6in, broeder van de keizerin, Zaterdag zijn de eerste ruiters afge reden. Men gelooft, dat de beste cava ieristen niet meer dan vijf, hoogstens zes dagen zullen behoeven. De beide keizers hebben schitterende prijzen voor de overwinnaars gegeven bovendien zijn nog prijzen in geld uitgeloofd. Goldbaum. De meisjes zijn innemender dan de vader. Als hij eens wist, ver volgde hij zachtjes, dat ik hem slechts verzocht om de kinderen Zij legde den vinger op haar mond, Reinwald maakte eene buiging en begaf zich naar den aan gewezen hoek, zonder te vermoeden, dat hij daar reeds het onderwerp van het ge sprek was. Mejuffiouw Elvira Von Goldbaum, de oudste der zusters, had hem- namelijk in het oog gekregen, toen hij met mevrouw Von Ingermann bij het venster stond en daarop den raadsheer gevraagd, wie dat jouge mensch was. Een jong ambtgenoot van me, gaf de deftige oude heer bereidwillig ten antwoord, Uit Dorpat, Neen juffrouw, bij wil zich hier vesti gen als buitengewoon leeraar aan de hoo gesehool, maar het zal niet lang duren of men beroept hem als hoogleeraar want in de geneeskunde maakt hij nu reeds naam eene scboone toekomst wacht hem. Doch meer kar. ik u niet zeggen daar komt hijzelf Reinwald bereikte het kleine groepje, mijnheer Von Ingermann heette hem hartelijk welkom en stelde hem voor aan de beide zusters. Do dokter wendde zich tot de jongste der beide dames, zeggende: Ik heb reeds het genoegen, mejuffrouw, u van een por tret te kennen. Mij zeide Luitgard verbaasd Hoe zoo? Velocipede-clubs nemen aan den rit deel, zelfs wil een snellooper zjjne krach ten met de paarden meten. Ten slotte zullen schitterende feesten te Weenen en Berlijn den rit bekronen. Deze vredelievende strijd zal zeker moeten dienen om het talrijke officiers corps voor verveling te behoeden, ten minste een bewijs van heldenmoed kan het toch niet zijn voor de eerstaanko- menden. Als men nu maar niet ver geet de paarden, die hier toch het meest werkzame aandeel in den strijd hebben, een extra portie haver te geven. Dit aardigheidje zal toch niet gebruikt worden om de voorgestelde legeruitbrei- ding eenigszins smakelijk te maken? Het is zaak, voor het onderhoud der 90.000 nieuwe manschappen, ook nieuwe geldmiddelen te vinden. De minister van de Duitsche rijksfinanciën, 'oaron Von Maltzabn, denkt voor dit doel de tabak, den brandewijn, het bier en de beurs hooger te belasten. De jaarlijksche kosten zullen door de ontworpen legeruitbreiding met 90.000 worden vermeerderd met 60 millioen mark voor het eerste en 56 voor de vol gende jaren. De kosten voor eens, door eene leening te dekken, zullen 80 mil lioen mark bedragen. Deze 90.000 man zijn het vijfde deel van de tegenwoordige militaire macht in Duilschland. Onnoodig dus te zeggen, dat de Duitsche natie gebukt gaat onder de zware militaire lasten. Oostenrijk en Italië, de beide bondge- nooten van Duitschland, kunnen dit laat ste rijk niet volgen op het gebied van militair machtsvertoon. Oostenrijk is genoodzaakt, door geldgebrek, zijn leger te verwaarloozen, zeer tegen den zin Uw portret wordt uitstekend! Nu deelde ook Elvira in de verwonde ring harer zusterLuitgard's portret Maar zij laat zich in het geheel niet uit schilderen Dan moet u, vervolgde Reinwaid, we der het woord tot de jongste richtend, eene dubbelgangster hebben hier zweeg hp. Nu of zeide Luitgard gespannen, om hem te doen vervolgen. Hij glimlachte Of de schilder, op wiens schildersezel ik uwe beeltenis gezien heb, schildert u uit zijn geheugen, want de gelijkenis is te groot, otn toevallig te zijn. We hebben echter, zeide nu Elvira vol strekt geen kennis aan schilders. Van wieu spreekt ge Naar hetgeen ik hoor, antwoordde Rein wald haar, mag ik den naam niet noemen want het is me nu zoo goed als zeker, dat hij uwe zuster uit zijn geheugen schil dert. Hij heeft u, vervolgde hjj tot Luit gard, ergens, al is het maar op straat gezien, en de indruk uwer gelaatstrekken is niet meer in zijne verbeelding uitge- wischt. Ja, ja, zoo moet het zijn daar om doet hij ook zoo geheimzinnig met het portret en werpt er steeds, wanneer men het bezien wil, een leelijken grijzen doek over, onder voorwendsel, dat het nog niet gereed is. Ha, dat is belangwekkend, mengde zich uu de raadsheer in het gesprek. De kleine Luitgard het geheime model van een kunstenaar. Het meisje kleurde een weinig en zeide verlegen De dokter zal zich vergissen. Dat zal ik spoedig gewaar worden, meende Reinwald, wanneer ik mijn vriend ronduit zeg, wat ik er van denk. Ach, Kathinkariep Luitgard plotse ling, om zich aan het gesprek te ont trekken, eu haastte zich naai eene vrien din, die juist van pas aan de zijde eener bejaarde dame de zaal binnenkwam. Doch nu vervolgde hare zuster het onderwerp Dus een vriend van u, dokter? Ja, verzekerde Reinwald, maar ge rnoogt niet verder vrageD ik zou niet gaarne een verrader word n van zijne misschien hei ligste gevoelens. Overigens, mejuffrouw, vei iolgde hij, gebruik makende van het geen hij zou pas van de gastvrouw ver nomen had, be weert ge, dat ge geen ken nissen hebt onder de schildersmaar hoe is dat mogelijk? Ik heb toch na de laatste tentoonstelling van schilderijen gehoord, dat uw p.ipa de schoonste en kostbaarste stukken heeft aangekocht Elvira haul Ie even hare schouders op Ja, dat doet papa wel. hij heeft reeds eene geheele verzameling. Zij sloeg hare oogeu neer, als lag haar nog iets op de tong, dat zij niet waagde te uiteen. C Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1