Buitenland. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dat daarmee nog wel eenigen tyd zal voorbijgaan spreekt van zelf. Du Amst. en de zijnen dienen zich in deze dus in het onvermijdelijke te schikken. Waartoe overdreven rassenhaat een mensch kan voeren, bewees de anti semiet Schneider in den Beneden Oos tenrijkschén landdag, toen hij aan zijne gemoedsbezwaren tegen de joden lucht gaf. Volgens hem hadden dejoodsche art sen in Rusland opzettelijk do christelij ke bevolking in de cholera barakken la ten opnemen om een geduchte oprui ming onder de christenen te houden. Ook te Weenen zijn de hospitaal-artsen voor het meerendeel joden en het volk acht hen best in staat te doen als hun Russische collega's. In Rusland zal spoe dig een plebisciet over de joden worden gehouden en allen in de Zwarte Zee wor den geworpen Daarom, meent Schnei der, kwamen zij thans door ziekten aan getast en met ongedierte geplaagd, te 'Weenen aan. Deze ophitsende woorden lokten eene bestraffing uit van den voorzitter, doch het onont wikkelde volk, dat gaarne der gelijke beschuldigingen voor waarheid slikt, ziet zich door mannen als Schnei rlers versterkt in zijne meening, dat een jood nergens anders goed voor is, dan om uitgeroeid te worden, Jammer dat er geen zware straf kan worden toegepast op menschen die op zoodanige wijze de domheid van het volk exploiteeren. Dit gebourt trouwens op elk gebied, doch met minder gevaar. Daarvan geven volksmeetingen voor dit en dat en verkiezingen de sprekende bewijzen. Doch dan zijn er gewoonlijk geen menschenlevens mede gemoeid en toch zeker niet het uitioeien of verdrij ven van een geheel ras. De tucht iu het dngelsche leger schijnt wel eenigszins te wenscheu over te la ten. Hebben we vroeger wel eens ge hoord van e6n oproertje ondo; militairen thans wordt wedei een dergelijk geval ietje gemeld, in de cavalerie kazerne te Windsor is Zondag muiterij uitgebroken onder het le regiment van de lijfgarde, een regiment dat pas is teruggekeerd van de heifstmanoeuvres en toen zeergepre zen wegens gedrag en houdiDg. De troe pen schijnen zich te beklagen te hebben over te zwaren dienst en te groeten dienstijver van sommige officieren in het controieeren van kleeding en tuigage. Bij een straf inspectie blekeu er 25 za- dèls te zijn stukgesneden. Ongeveer veertig man bevinden zich in arrest. Er wordt natuurlijk een streng onder zoek ingesteld, Rustig is het thans ech ter, dat spreekt van zelf wanneer de grootste rumoei makers achter slot en gren del zitten. De tijd vliegt wei met duizelingwek kende snelheid, maar om nu reeds een besluit te nemen ten gunste van eene algemeene staking van den arbeid op 1 Mei van het volgende jaar, dat is toch w el 66n beetje kras. En dat hebben ze gedaan op het nationale socialisten-con gres te Marseille, Daar was ook een Nederlandsche ver tegenwoordiger een gelukkig mensch volgens zijn zeggen, ten minste hij ver klaarde, dat hi] gelukkig was aan zijne broeders te kunnen zeggen, dat zij op Frankrijk kunnen rekenen. Hij eindigde zijne verklaring met een pakkend slot woord, op de manier van een vuurwerk. den baard draagt, zal ik hem beslist aan raden, 6erst haar en baard van kleur te laten veranderen, daar men hier anders in ongelegenheden kan geraken wie weet hoe zeer E I I) E. Luistert maar eens Wanneer Frankijk den verlossingskreet zal aanheffen, dan zal deze in Nederland een geweldige echo vinden. De Nederlandsche afgevaardigde ver onderstelt dus, dat al zijne partijgenooten op den dag der „verlossing" zooveel Fransch zullen kunnen spreken, dat zij den kreet evenals een echo, getrouw zullen kunnen nabootsen, Met het oog hierop mag verwacht worden, dat het wij zijn verlost, nu juichen wij", voor eerst nog wel niet over onzen vaderland scheD bodem zal klinken, ten minste niet in de beteekenis, welke de mannen van genoemd Congres er aan hechten. Te Weenen hecht men groote betee kenis aan het bezoek van den Duitscben keizer aldaar. Het schijnt niet, dat deze reis alleen ten doel heeft deel te nemen aan een jacht bij Schön- hrunn. Keize>- Wilhelm zal namelijk vergezeld worden door Caprivi, die lang durige besprekingen zal houden met Kal- noky. Men beweert dat de toekomstige vermeerdering der Duitsche strijdkrach ten vooral zal besproken worden in ver band met de noodzakelijkheid voor Oos tenrijk om ook zijn eigen leger te ver sterken. Over dit punt schrijft men uit Berlijn aan een Engelsch bladDe stand der buiteniandsche politiek, vooral de wisse ling van ministeries in Engelandde steeds merkbaarder toenadering tusschen Frankrijk en Rusland en de houding van de Porte tegenover Bulgarije, geven stof genoeg voor een onderhoud Lusschen Caprivi en Kalnoky. Maar dat alles is toch kwalijk voldoende om te verklaren, dat de keizer zijn rijkskanselier op reis zal meenemen. De militaire kwestie zal wel het voornaamste punt van bespre king moeten uitmaken tusschen de beide staatslieden. Duitschland, dat nu al zijn vredessterkte gaat vergrooten, kan nidt langer den druk dragen van de triple- alliantie en zal er zeker op aandringen dat Oostenrijk ook zijn deel aan d6n last krijgt. De waarde van het bondgenoot schap is zeker zeer veel verminderd dooi de omstandigheden dat Oostenrijk om geldelijke redenen zijn leger moet ver waarlozen. Graaf Caprivi zal den Oos- tenrijkscben staatsman zeker gaan over tuigen dat niet alleen de lusten maar ook de lasten van de triple-alliantie gelijk gedeeld moeten worden. Geheel in strijd met al deze beschou wingen is een Duitsch bericht, dat de keizer onmiddellijk van de gouden brui loft te Weimar naar Berlijn zal ver trekken om aan de ontvangst deel te nemen van Oostenrijksche officieren, die een afstandsrit van Weenen naar Berlijn houden, en dat hij' daarna wel eenige dagen te Schönbrunn bij keizer Franz Joseph zal gaan doorbrengen, doch dat dit uitsluitend een vriendschappelijk be zoek is, zonder politieke beteekenis. Het Duitsche blad verzekert dat graaf Capri vi den keizer niet zal vergezellen. Tot half October zullen we dus moe ten afwachten wat hiervan waar is. Nadat enkele amendementen tot wij ziging waren verworpen, heeft Dinsdag de Tweede kamer het geheele adres van antwoord onveranderd goedgekeurd met bepaling dat het der koningin-regentes zal worden aangeboden door de leden der adres-commissie en de heeren Schim- melpenninck, Bevers en Van Vlijmen. De minister vaD oorlog heeft verklaard dat een wetsontwerp tot organisatie dei- landmacht sedert twee maanden zijn de partement heeft verlaten. Woensdag kwamen in behandeling de inlichtingen, door de regeering gegeven op het adres van G. de Jonge teAbeele die zich indertijd beklaagde over misna n deling van zijn zoon, den milicien A.C. de Jonge van het 3e regiment infanterie in het hospitaal te Vlissingen. De Indische begrooting voor 1893 is. ingediend. De uitgaven bedragen 130 e i een kwart raillioen, de middelen 13ij en een kwart milhoenalzoo het tekort 9 millioen. De opbrengst der koffie wordt geraamd op 395,000 pikols a 45 cent per halve kilo. Een pikol is 613U kilo. De oogst op Java zal 100,000 pikols meer opleveren, die de minister van het vol gend jaar wil reserveeren. Gisteren werd behandeld het adres van W. H. Vliegen le Maastricht, hou dende een klacht tegen den burgemees ter van Gulpen, wegens het doen staken van eene in die gemeente gehouden o penbare vergadering. Dinsdag vangt het sectie-onderzoek aan over de Indische en de staatsbegrooting Het debat i° aangevangen over het ontwerp tot wijziging der artsenwet. Het adres van antwoord op de troon rede is gisteren aan de koningin-regen tes aangeboden. AXEL, den 30 September 18»£. Wij maken onze lezers nogmaals op merkzaam op de gewijzigde dienstrege. liDg van den spoorweg Mechelen-Tei neu zen. - Bjj kon besl. zijn gehandhaafd, met ongegiondverkiaring van de daartegen ingestelde beroepen, de besluiten van Ged, Staten van Zeeland dd. 1 April 1892, waarbij 1°. de gemeente Axel is aangewezen als onderhoudsplichtige van het gedeelte van den weg over don Graaf Jansdijk tusschen Schapenbout en het einde vaD dien weg; en 2° het bestuur van den Buthpolder niet ontvankelijk is verklaard in zijn bezwaar tegen de aan wijzing van dien polder als onderhouds plichtige van den weg over den Doorn- dijk. Ook is gehandhaafd het besluit van Ged. Staten van Zeeland dd. 20 Mei 1892, waar bij goedkeuring is onthouden aan de be grooting der gemeente Hontenisse voor 1892 voor zooveel betreft een daarop onder de inkomsten opgenomen post van 5000 als subsidie van het rijk ir, de kosten van het lager onderwijs krachtens art. 49 dei- onderwijswet. - Uit Terneuzen meldt men aan de Midd. Ct. Woensdag namiddag was de tjalk de Jonge Pieter, schipper J. Dhont, van hiel de haven uitzeilende, met bestemming naar Antwerpen, toen gelijktijdig de ha ven binnenliep het Engelsche stoomschip Lucentgez. Marchal, van Bilbao met me- nerie, voor hier bestemd, en de tjalk zoo hevig aanliep en beschadigde dat ze als het ware oogenblikkelijk zonk. Schipper vrouw en twee kinderen konden nauwe lijks, doornat en met achterlating van alles, in de onmiddelijk toegesnelde loods- sloepen worden opgenomen, terwijl de zoon van den schipper over boord sloeg doch mede spoedig werd gered. De tjalk metende 86 M® en geassureerd, ligt plan op zijde tegen de slikken van de lading overgenomen uit het op strand zitten de stoomschip Amulet, wordt zooveel ge borgen als men bereiken kan. Uit genoemd stoomschip Amulet, zijn nu ook de voor de slachtbank bestemde 16 paarden in een tjalk overgeladen en naai' Antwerpen vervoerd. Ter bespoe diging van het te water fe brengen der Amulet, wil men, met behulp der Ber- gings maatschappij van Maassluis, het zand wegruimen, om een geul te ver krijgen, tot aflating. - Ds. J. H. van 't Hoff, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Hoek, heeft het beroep naar Bomm9l op Over flakkee aangenomen. - De heer W. F. van Rietschoten te Hulst is tijdelijk aangesteld als com mies 4de klasse te Ossendrecht. - Bij resolutie van den minister van financien zijn met ingang van 1 Nov. a. s. verplaatst de navolgende ambtenaren: De kommiezen der 4e klasse J. Huijk- man van Overslag naar Hulst; P. A Pool van Hulst naar Retranchement F. Beun van Biervliet naar Overslag A. J. W. Korff van Philippine naar BiervlietF. Roorda van Koewacht naar Philippine, tevens aangesteld tto buiten gewoon deurwaarderF. Remerij van St. Kruis naar Koewacht j de kommies 2e klasse P. Versluis van Kauter naar St. Kruis; de kommies 3e klasse N. Oost Lievonse van Ter Neuzen naar Kauter en de kommies 3e klasse W. C. van de Putte van Eede naar Ter Neuzen. In perceel no. 81 op de Da Costakade te Amsterdam ontstond Maandagavond op de tweede verdieping door het sprin gen van een patroleumlamp een hevig uitslaande brand, die zich zeer ernstig liet aanzien, omdat, men eerst verzuimde de brandweer te waarschuwen. De bewoonster van het vertrek, waar in de brand ontstond, snelde, toen de lamp sprong naar haar achterburen, on der het geroep dat er brand was, het geen onder de bewoners van de tweede en derde verdieping een paniek veroor zaakte, die ten gevolge had dat de be woner van de derde verdieping, meenen- de dat de trap reeds in brand stond, uit het raam sprong. Hij werd gevolgd door zijn vrouw met het ongelukkige gevolg dat beiden zwaar gewond naar het Bui ten-Gasthuis werden vervoerd. De bewoner der voorkamer van de derde verdieping vluchtte over de daken en schijDt zich bij dien tocht ook ver wond te hebben, terwijl zijn zoonije in nachtgewaad in het tuintje achter bet huis werd gevonden, ook zoodanig ge kwetst, dat zijn opneming in het Gast huis alsmede raadzaam was. Onderwijl was de brandweer gealar meerd, die van de posten Leidscheplein, Prinsengracht en Rozenstraat kwam aan snellen en weldra, vooral door behulp van de Vechtwaterleiding, het vuur tot de heide bovenverdiepingen beperkte Daar men bezig is over de Dacostakade een brug te bouwen, waardoor de straat op gebroken lag, was het manoeuvreeien voor de brandweer niet gemakkelijk. De beide bovenverdiepingen zijn ook nage noeg geheel uitgebrand. Naar men wil zijn de meeste bewe- neis van het huis niet verzekerd. Nader verneemt De Amst.: De bewoonster van „twee hoog vóór" had den brander van haar groote huis- houdlamp gezet op de peer van de keu kenlamp. Dit kleine porseleinen bassin was gaan gloeien, waarna het sprong. De brandende olie vloeide nu door de kamer, die oogenblikkelijk in een vuurzee was veranderd. Voor men het kon ver moeden hadden de vlammen zich aan trappen en portalen medegedeeld, zoodat slechts de man en vrouw in wier kamer de brand was ontstaan, nog tijdig op straat konden komeD. Op het geroep van brand vloog een vrouw, wonende op de derde verdieping, haar kamer uit. Overal rook en vlammenRadeloos sprong zij uit het raam, met een breikous ir, de hand. Inwendig gekneusd kwam zij op het binnenplaatsje van haar buur man, den kruidenier, en het eerste wat de vrouw vroeg, toen men haar te hulp kwam, was»Waar is m'n breikous gebleven Haar man trachtte langs de afvoerbuis naar beneden te klimmen. Dit gelukte hem echter niethij viel, kwam eerst terecht op een bloemenrekje van de 2e verdieping en toen met het hoofd op dfl ijzeren pennen van het hek, om het tuintje van de benedenbewoners. Beiden werden naar het gasthuis ge bracht. De man leeft nog, doch men verwacht elk oogenblik zijn overlijden. Do viouw kan na een zorgvuldige ver pleging nog herstellen. De beide dochters van dit echtpaar waren niet thuis toen het ongeluk gebeurde. Verder werd nog een jongen gewond door de scherven van een vensterruit, dat zijn vader stuk sloeg. De paniek onder de talrijke bewoners van dit in kamers verhuurde huis, was onbeschrijfelijk. De meesten vlogen naar het dak, zich verdringende op de bran dende trappen. Een oude man liep ker mend langs de lijst van het huis en reeds wilde hij met zijn brandende klee- rer naai' beneden springen toen een brandweerman, die langs een ladder was binnengekomen, hem greep en ongedeerd

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2