No. 640. Zaterdag I October 18f)4. 8'1 Jaar#. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsch - V I a a n d e re n. F. DIELEMAN, Dit de Pers. FEUILLETON. Leopold Hahnewald." AXELSCHE dOUIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdag-avond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Ad verten tien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het ontwerp-kiesreclit-regeling. Volgens dit ontwerp wordt aan het aantal kiezers voor de Tweede kamer en de Provinciale staten eene uitbreiding gegeven, zoo ruim als de Grondwet toe laat. Artikel 80 dier wet zegt: „De leden der Tweede kamer worden rechtstreeks gekozen door de mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders, die de door de kies wet te bepalen kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand bezitten en den door die wet te bepalen leeftijd welke niet beneden 23 jaren mag zijn, hebben bereikt. Als kenteeken van geschiktheid wordt thans aangenomen de kennis van lezen en schrijven, te bewijzen door een eigen handig geschreven aanvraag om op de kiezerslijst te worden geplaatst terwijl als maatstaf voor maatschappelijken wel stand het voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huisgezin wordt voorge schreven. De leeftijd van 23 jaar wordt behou den. Het Nieuws van den Dag schreef naar aanleiding van de ingediend ontwerpen het volgende Wordt dit ontwerp tot wet verheven, dan ontvangen alle meerderjarige man nelijke ingezetenen des rijks, tevens Ne derlanders, het kiesrecht, uitgezonderd, in hoofdzaak, twee categoriën 1° de analphabeten, zij, die te weinig kunnen lezen en schrijven, om eigenhan dig, schriftelijk kiesrecht aan te vragen en 2° zij, die öf zelf, öf wier vrouw of De oude vrouw was sterker dan ik ge dacht had, en verdedigde haar leven zoo goed het ging. Ik kon hare handen niet vastbinden, daar zij anders om hulp zou geroepen hebben, en zoo kwam het, dat ze me erg bij den baard trok, me in mijn gezicht krabde en mijn vest scheurde. Daar ik echter niet meer losliet, duurde de stnjd slechts korten tijd en ik wierp het lijk op de sota, waar ik het met een omslagdoek toedekte. Daar de B. straat geene drukke straat is en ik de eigenaardigheden van de ver worgde tamelijk nauwkeurig kende, zoo gaf ik me voldoenden tijd naar geld en geldswaarde te zoeken Aan los geld in goud, bankpapier en zilver vond ik in het geheel ongeveei zestig duizend gulden. Daarenboven nam ik nog met me een oud goud Leeienhorloge, dat zij als een aan denken aan haren man steeds in waarde had gehouden, en nadat ik me gewasschen en rnrjne kleeren in orde gebracht had, verliet ik het huis zonder gezien te wor den. Hoe ik in het bezit kwam van kleeren, baard- en hoofdhaar, zooals van de noodige papieren, wil ik hier niet ü.eedeelen die me daarin geholpen hebben zjjn goed inwonende kinderen, in het laatstver- loopen burgerlijk jaar onderstand geno ten van eene instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur. Uit de Memorie van Toelichting blijkt dat, naar dezen maatstaf, het aandeel kiesbevoegden met groote waarschijnlijk heid acht honderdduizend zal bedragen Heden is dat cijfer 290.960- ruim vijf honderd duizend Nederlanders, die thans het kiesrecht missen, zullen dus door deze wet dat recht ontvangen. In verhouding tot de meerderjarige mannelijke bevolking is dit 74%. Deze verhouding is bij de ons omringende sta ten aldus Zwitserland 92 Duitsch- land 90 Frankrijk 87 Nederland "4 en Engeland 6-5 Bij het lezen van de doorwrochte Me morie van toelichting komt men als van zelf tot een drietal opmerkingen Vooreerst komt men tot de overtui ging als men die nog niet had dat een wetsontwerp tot kiesrecht her vorming niet zulk eene eenvoudige zaak is. Een leus is eenvoudig als een spreuk op een scheurkalender. Maar de uit werking is een zaak van hoogst samen gesteldeu en ingewikkelden aard. Het ontwerp is nog ontwerp. Maar wordt het verheven tot wet dit in de weede plaats dan zal de uitvoering zeer zeker lange voorbereiding noodza kelijk maken. Men zal lokalen noodig hebben en ambtenaren en wat de prac- tijk zal leeren, dat er nog meer bij te pas komt. En in de derde plaats voert dat ge tal 74 onze gedachten naar de 26 meer derjarigen op de 100, die niet kunnen lezen en schrijven of die ondersteund door me betaald geworden, maar zijn er niet achter kunnen komen, met wien ze te doen hadden, daar ze meanders om de uitgeloofde belooning wel zouden overge leverd hebben. Ik ging eerst naar Holland, voelde me echter hier niet veilig en ging naar Parijs; ook hier hield ik me niet lang op en ging naai Hamburg. Op zekeren dag zag ik tot mijn schrik dat het vrouwspersoon, met hetwelk ik samen woonde, met meer dan de helft van mijn vermogen gevlogen was, en daar ik haar voor mijne eigen veiligheid niet vervolgen durfde, zoo be sloot ik naar Amerika te gaan en daar met hetgeen ei van mijn diefstal overge bleven was. een fatsoenlijk leven te be ginner.. Ongelukkig reisde ik met de stcomboot „Austria," die in volle zee ver brandde, ik redde behalve eene geringe som, die ik in een riem om het lijf droeg, niets anders dan het horloge. In Amerika bleef me niets anders over dan terstond r.aar het Zuiden te gaan en go:idgraver te worden spoedig echter had ik den doosdangst, dien ik op de brandende „Austria" uitgestaan bad, vergeten en gaf ik me weer aan mijn losbandig leven over. Omstreeks dezen tijd kwamen twee Mexi canen in onze nabijheid, en daar ze me als een woest vastberaden mensch kenden, zoo zochten ze mjjne vriendschap. Na weinige dagen wierp ik mijne werktuigen naar den drommel en werd struikroo- worden of die behooren tot beide cate gorieën Zoover de Grondwet het toelaat is door dit ontwerp het kiesrecht uitge breid. Aan de zedelijke en verstandelijke en stoffelijke opheffing der 26 zij de toe wijding van ieder weldenkende van ieder weldenkende in zijn kring intus- schen verzekerd. Het radicale Dagblad voor Nederland: de Amsterdammer is over het ontwerp zeer goed te spreken. Zijn redactie stelt de inhoud daarvan, afgezien van deon- derdeelen, niet te leur. „Een aanwas van 't kiezerscorps met 4 a 500,000 kiezers, meer kan men schrjjft zij binnen de grenzen van de grondwet, moeilijk bereiken. Ook voor ons liggen in de bepalingen der nu aan geboden wet eenige bezwaren, die wij nader zullen aanwijzenwij betreuren het bovendien dat de minister niet, te gelijk met de verkiezingen voor de Sta ten-generaal en Provinciaal; die voor de gemeente heeft willen regelen ook dat aan het beginsel van vertegenwoordiging der minderheden geen hoogere eer wordt bewezen, dan welke begrepen is in het voorstel tot splitsing der veelvoudige kiesdistricten, doch wij erkennen gaar ne, dat de eerste indruk, dien wij van de voordracht ontvangen, deze is, dat zij een geschikte basis aanbiedt, om tot ee ne voorloopige bevredigende oplossing van de kiesrecht-kwestie te komen. „Doch voor het oogenblik heeft dein diening der wet meer beteekenis dan wet zelve Immers met die indie ning verklaart het ministerie Van Tien- hoven—Pierson—Tak dat de Kamer, met ver De zaak was meer winstgevend en minder inspannend, hoewel een weinig gevaarlijker dan goudwasschen. Wij leidden dit rooversleveu eenige ja- ren met groot geluk en hadden verbazend groote sommen bijeengebracht. Op zeke ren dag werd echter een der beide Mexi canen in den strijd doodgeschoten, en daar mij binnen korteren of langeren tijd het zelfde lot wachtte, zoo stond ik er op den buit te deeleu, en nam er zooveel af als ik bij den moord in Berlijn gestolen had, benevens interest en interest van in terest voor de erven der weduwe V Dit schrijvenzoowel als de tachtig duizend gulden en bankpapier, verzegel en berg ik heden, en hoop dat ze na mjjn dood nog eens in handen van de recht matige erfgenamen mogen komen. San Francisco, deu lln Augustus 18.. De verzegeling van het geld, zoowel als van dit geschrift, heeft -den volgenden datum plaats ge'aad, volle drie jaar voor den dood van den roover. Hoeveel men- schenleveus heeft dat monster misschien niet op zjjn geweten eindigde de presi dent, terwijl hij diep adem haalde en de doodelijke stilte, die tot nu toe geheerscht had, maakte plaats voor de hartelijkste gelukwenschen. Hiermede was de zitting afgeloopen en 1 de geheele zaak geëindigd. welke het wetten moet maken, niet door 300,uOO maar door 800,000 kiezers be hoorde te zijn gekozen. Een regeering, na zulk een verklaring, met haar Ka mer aan het werk te zien moet de moeite loonen." De M. Ct. teekent hierbij aan Het verwijt, in de laatste redeneering van het radicale blad opgesloten, hebben wij al meermalen bestreden. Zijne re dactie schijnt verbazend ongeduldig en brandt zeker van verlangen om te we ten, hoe bij eene nieuwe regeling de kan sen voor hare partij staan. Alsof er nog niet heel wat te regelen is vóór een nieuwe kieswet kan worden in werking gebracht. En zou nu die redactie wenschen dat middelerwijl de parlementaire arbeid ge heel stilstond? In haai- gedachtengang voortredenee- rende zou zelfs deze regeling en deze kamer het nu ingediende wetsontwerp niet mogen behandelen, als zijnde daartoe niet bevoegd. Zij toch zijn ook gekozen door een te gering aantal kiezers. De zwakheid van zulk eene redeneeeing moet ieder onbevooroordeelde direct in het oog vallen. Wij herhalen wat wij vroeger reeds schreven elke vertegenwoordiging, ge kozen door de huidige kiezers volgens het vigeerende kiesrecht, en elke regeering uit eene m..erderheid voortkomende, heb ben het volle recht tot handelen zoolang een nieuw kiezerspersoneel nog geen uitspraak deed. En die uitspraak kan niet plaats hebben voor dat alles vol doende geregeld is om eene nieuwe ver kiezing op breeders grondslagen te doen plaats hebben. Methlow en Beier begaven zich naar een hotel, om het slottooneel op vrije voeten at t6 wachten en dan eindelijk tiaar hunne vreedzame geboorteplaats te kunnen terugkeeren. an het geld, dat eveneens was over gezonden, werd hun beiden een aanzienljjk deel aangeboden als schadevergoeding voor hunne onschuldige gevangenschapdaar beiden echter welgesteld waren, zoo gaven zij de geheele som aan bet gerecht, met den last om uit de renten van dat kapi taal dezulken, die onschnldig in hechtenis waren genomen, en zonder middelen en door de gevangenschap geruïneerd waren, weder in de gelegenheid te stellen hun bedrijf op te nemen om hen zoodoende voor de wereld en hunne familie te be houden Nadat beide vrienden ziuh nog korten tjjd in de residentie als de helden van den dag hadden laten bewonderen, pakten zij op zekeren morgen hunne koffers en zeiden de stad van het vernuft, waarin zij zulke droevige uren doorgebracht hadden, voor altijd vaarwel. God zij gedankt! riep Bei.-. zjjn vriend toen de stoomfluit het teeken tot vertrek gegevcu had en de trein zich langzaam in beweging zette. God zij gedankt dat we eindelijk uit dit nest zijn Ik wil er in mjjn geheele leven niet meer aan denkeu hier terug te komen, en als ik iemand ontmoet, die naar Berlijn wil en een roo

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1