(jiemeiigd Nieuws. Rdpublique, van de Soldat» Je Valmy en van den Chant du Départ, den hoogsten wagen, waarop een groote triomfboog was opgericht van 8 meter en waarop de verschillende coupletten van dit vader landsche lied werden voorgesteld door groepen van grijsaards, van krijgslieden, van vrouwen en kinderen, die elk een couplet zongen de wagen der Triomphe de la Républiqne waarop het stuk van mevrouw Augusta Holmes werd uitge voerd en ten slotte de gymnastiek ver - eenigingen, fanfarenkorpsen en den wagen van Eendracht en Vrede. De optochten werden besloten door afdeelingen infan terie, cavalerie en artillerie en een mu ziekkorps. 's Avonds was de stad ge ïllumineerd. Aan een groot aantal gevangenen is gratie verleend. Voor de douane ambtenaren der Bu- kowina zien we echter geeö gratie in het verschiet. Tegen hen wordt een proces gevoeld, dat niet weinig de aan dacht trekt en waarvan het Journal des Debat» een overzicht geeft ..Tengevolge van den zelfmoord vaneen ambtenaai, die zich bezwaard voelde en op voor zijn dood aan een vriend ver klaarde dat er in de geheele Bukowina geen enkel eerlijk ambtenaar was, is man tot de ontdekking gekomen van een samengesteld stelsel van knoeierij. Den 13en Mei is de directeur van financiën Fzienicki vervangen en zijn opvolger kwam met een geheelen staf nieuwe ambtenaren uit de westelijke provincie van de monarchie. Dezen hebben stap voor stap alles ontdekt. Eerst hadden zü daarmee groote moeite, want alles zat zoo goed in elkaar en niemand wilde iets uitbrengen. Een der dames uit het gevolg van den heer Fzienicki heeft hierbij hulp verleend. De directeur van financien, boewei va der van een talrijk gezin, had zich daar namelijk den titel van „de pacha" ver worven om het groote aantal maitressen dat hij in zijn omgeving zelfs op zijn bureau had, en de spaarduitjes van deze dames placht hij zoogenaamd te beleggen zoodat haar vriendschap hem nog eenig geldelijk vooideel afwierp ook, doch de ze exploiteering was juist de reden dat een haror hem verried. Langzamerhand kwam men er achter dat niet alleen de afdeeling inkomende rechten, maar alle takken van dienstin de Bukowina tot in den grond bedorven waren, en dat overal omkooperij beersch- te. Alle officieele rapporten en op gaven waren altijd samen in volkomen overeenstemming geweest, zoo goed was de knoeiery georganiseerd, en men heeft slechts de ware cijfers eenigszins kun nen terugvinden door de staten met die van den Russischen uitvoer naar Buko wina te vergelijkenzoo bleek het dat de ambtenaren zich hadden laten om- koopen om heele graantreinen ongehin derd over de grenzen te laten komen. De 22 ambtenaren die thans terecht staan, zijn nog maar een klein gedeelte de rest komt lateranders zou de zaak te omvangrijk geworden zijn, de behan deling zal nu toch al meer dan eene maand moeten duren. Te Konstantinopel is wellicht ook een procesje aanstaande. Op last van den sultan zijn een 2000tal studenten in de theologie en de rechten in hechtenis ge nomen. Deze jongelieden voerden weiuig uit en maakten zich aan allerlei balda digheden in café's en herbergen schuldig. Zij werden daarop dit jaar van het exa men buitengesloten. Door een toelage stelde de sultan de jongelieden in staat naar hunne woonplaats terug tekeeren, terwijl bijzondere booten voor hun ver voer werden aangewezen. De overheid in de plaatsen, waar de booten langs voeren, werd last gegeven de jongelui van voedsel te voorzien en hen tevens op andere wijze te helpen. Van andere zijde beweert mer. echter, dat men de studenten wel degelijk van politieke woelingen verdacht. Reeds vroeger was het den Turkschen studen ten te Parijs verbodendit jaar hun vacantie in het vaderland te komen doorbrengen. Itiiiiieiilitiid. Het ontwerp adres der Tweede Kamer, dat heden aan de orde is, luidt aldus Mevrouw De Tweede Kamer der Staten Generaal betuigt Uwer Majesteit haren eerbiedigen dank voor de mededeelingen omtientden toestand van land en volk, haar, bij ge legenheid van de opening der gewone zitting in naam der Koningin, door Uwe Majesteit gedaan. Wij verheugen ons, dat die mededee lingen, al zijn er schaduwzijden, in menig opzicht bevredigend konden zijn en dat ons land tot dusverre voor den-voortgang der vreeselijke ziekte, die in het buiten land heerscht, bewaard is geblev n. Met ernstige aandacht volgden wij de aankondiging der vele belangrjike voor drachten waaronder die tot regeling van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor de Prov. Staten, tot invoering eener beroeps- en bedrijfs belasting en tot verbeterde heffing dei- grondbelasting eene voorname plaats in nemen. Erkentelijk voor het vertrouwen, waar mede Uwe Majesteit een beroep doet op onzen ijver en onze toewijding, hopen wij aan de vervulling der gewichtige en veelomvattende taak, die ons, zoowel met betrekkingen tot de belangen van het Rijk als tot die der Koloniën, wacht, onze beste krachten te wijden. Van harte beamen wij den wensch van Uwe Majesteit, dat onze arbeid, onder Gods zegen, de welvaart en den bloei van het dierbaar vaderland moge verhoo gen. Blijkens eene mededeeling in de St<-t. heeft H. M. de Koningin-weduwe regentes, aan de commissie uit de Eerste Kamer der Staten-Generaal, welke haar het adres van antwoord dier Kamer op de troonrede aanbood, het volgende ge antwoord Mijne heer en ,,Ik verzoek u aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal mijnon dank te willen overbrengen voor haar adres van ant woord, en haar tevens te verzekeren, dat ik daardoor bij vernieuwing de overtui ging heb verkregen van haren ijver en van hare toewijding voor de taak welke haar wacht." Door de Eerste kamer zyn aange nomen het ontwerp tot invoering eener belas ting op de inkomsten uit vermogen met 88 tegen 8 stemmen dat tot vermindering van sommige even redige registratie en bypotheeki echten dat tot afschaffing van den accijns en wijziging van het invoerrecht op zeep, met 41 tegen 4 stemmen dat tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd met 42 tegen 4 stemmen; en dat, houdende bepalingen omtrent den accijns op het zout. De kamer is daarna op reqes uiteen gegaan. De minister van binner.landsche zaken brengt ter kennis van belangheb benden, dat het examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis en schoolonderwijs in de vrije en orde oefeningen der gymnastiek zal aanvan gen op 17 Octobei e. k. Zij, die zich aan dit examen wenschen te onderwerpen, gelieven zich vóór 7 October a. s. aan te melden bjj den voor zitter der commissie, voor welke zij ver langen te verschijnen, met overlegging van geboorte-akteb. getuigschrift van zedelijk gedrag De adspiranten, die de akte van be kwaamheid, vermeld in art. 56 onder a en b der wet op hot lager onderwijs of de daarmede gelijkgestelde akte van be kwaamheid of toelating bezitten moeien ook dat bij hunne aanvrage] overleggen. Tot leden dei commissie, met het af nemen van dit examen belast, zijn he noemd a. tot lid en voorzitter, mr. C. de Witt Hamer, schoolopziener in het district Goes b. tot ledenP. van der Meulen, leer» aai' aan de hoogere burgerschool te Goes; J. H. van der Bel. onderwijzer aan de rijkskweekschool 'voor onderwijzers te Middelburg P. B Uost Liovense, onder wijzer aan eene openbare lagere school Vlissingen G. Wit, hoofd eener openbare lagere school te Sluismejuffrouw A. S, Beugel, onderwijzeres aan eene openbare lagere school te Middelburg; mejuffrouw J. Berkhout, onderwijzeres indegymna stiek aan de openbare lagere scholen te Dordrecht c. tot plaatsvervanger van den voor zittei, J. C. Fabius, inspecteur van het lager onderwijs in de 2e inspectie d. tot plaatsvervangende leden: F- van Dixhoorn, hoofd eener openbare lagere school te Ter Neuzen en mejuffrouw J Korthals, onderwijzeres in de gymnastiek aan de openbare lagere scholen te Dora recht. De examens zullen te Middelburg ge houden worden. AXEL, den 27 .September I8!»i. De loting voor de lichting der natio nale militie van het jaar 1898 zal dit jaar plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren als hieronder zijn aangewezen Axel, Maandag 10 October, des voorm te 10 uren voor Sas van Gent en Over slag, te 10Va uur voor Terneuzen en des uam. te 1 uur voor Hoek, Philippine en Westdorpe. Axel, Dinsdag 11 October, des voorm. te 10 uren voor Axel, Zuiddorpe, Koe wacht en Zaamslag. Hulst, Woensdag 12 October, des voorm. te 9 uren voor Hulst, Ossenisse, Hengstdijk Hontenisse Boschkapelle Stoppeldijk en Graauw. Huls t, Donde'*dag 18 October, des voorm. te 9 uren voor Clinge en St. JaDsteen. IJzendijke, Maandag 17 October, des voorm. te 9 uren voor IJzendijke en të 10 uren voor Schoondijke, Groede, Breskens, Nieuwvliet, W7aterlandkerkje, Hoofdplaat en Biervliet Sluis, Woensdag 19 October, des voorm. te 97a voor Sluis, te 107a uur voor Cadzand, Oostburg en Zuidzande en des midd. te 12 uren voor Aardenburg St. Kruis, Eede en Retianchement. Ter bepaling van het aandeel door de gemeenten te dragen in liet gedeelte, hetwelk door de provincie in de lichting voor de nationale militie van 1893 moet worden geleverd, woiden samengevoegd de na te melden gemeenten, alsde ge meenten Sas van Gent en Overslag. Door het gerechtshof te 's Graven- liage is Zaterdag de heer J. Adriaanse, le klerk ter griffie van het kantonge recht te Middelburg, benoemd tot deur waarder bij de arondissementsrecbthank aldaar, ter standplaats Hulst, Tot ontvanger der directe belas tingen enz. te Sas van Gent is benoemd de heer A. Stuten, thans adjunctcommies bjj het departement van financiën. Bedankt voor het beroep bij de herv. gem. te Bnelle door Ds. J. Osse- waarde te Sluis. Tot onderwijzer aan de R. K school te Oostburg is benoemd de heer C. L. Oostdam te Zeeuwsch Clinge (Kauteij. De titularis zal met 1 Nov. in functie treden en eene jaarwedde genieten van 575 met vrije woning en tuin. De vorige week ontstond op den Dam te Amsterdam achter de beurs een vecht partij tusschen drie heeren. Natuurlijk kwamen spoedig een groote massa men schen uit alle straten in den omtrek toe- geloopen, en het duurde niet lang of er ontstond een zeer omvangrijk „standje"' waar de agenten van politie, die de or de gingen herstellen, slechts met groote moeite konden dooi komen. Eindelijk ge lukte bet. hun toch de drie vechtenden to scheiden, door ze met goede woorden met rukken en trekken en met de z. g. paternosters aan do polsen naai' het bu reau te biengen. Twee der heeren wa ren zukkem oilers, die juist een wande laar een portemonnaie met acht gulden hadden ontstolen. De derde had dit ge zien en nu wilde hij medodeelen van den buit. Toen de anderen daarin niet bereidwillig toestemden, trok de man een vork om zoo met geweld zijn ge waande rechten te doen gelden. De hee ren hebben niet lang genot gehad van hun slag. Zij zitten natuurlijk nog ach ter slot. Voor het sigarenmagazijn van Hajenius bleef het den heelen avond druk, maar het waren allen tweecents- klanten. - ij het bezoek, dat de cholera- commissie te Utrecht in de achterbuur ten bracht, ontdekte zij in een woning buiten de Tolsteeg een ondragelijken stankNiettegenstaande het beweren der bewoners, dat er in het huis niets verdachts te vinden was stelden de com missieleden een nader onderzoek in en vonden onder de bedstede, waarin de ge heele familie overnacht, een in verre- gaanden staat van ontbinding verkeeren den paardenkop, overdekt met tallooze wormen, waarin het hoofd van het ge zin, een visscher, pieren bewaarde voor zijn bedrijf, het eenige middel, volgens diens zeggen, om de dieren in het le ven te houden. De paardenkop werd on middelijk verwijderd en de woning door de stadsreinigers gezuiverd en gewit Bovendien werden de bewoners van nieuw ligstroo voorzien. - Hoeveel het onderhoud der gevan genen jaarlijks kost, blijkt uit de dooi den minister van justitie uitgegeven sta tistiek van het gevangeniswezen over 1891. Volgens deze statistiek zijn uit gegeven vooi a. gebouwen en meubelen 125,701.65 b. pers. in de gevangenissen 365:440 79 onderhoud der gevangenen 221,864.55 d. verlichting 57,584.33 e. verwarming 44,042.57 kleeding en bewassching 65,241.66 g. kerk- en schoolbehoeften 13,598.84 h. arbeidsloonen 32,431.76 i. reisgelden aan gevangenen 1641.84 j. geneeskundige behandeling 16.063.21 k. cellulaire rijtuigen 13,920.40, totaal ƒ960,561.60. - Vier dronken artilleristen uit Arn hem liepen Zaterdagavond te Heteren tierende en vloekende, soms ook met uitgetrokken sabel, langs den weg. Een vreedzame schoenmaker moest het spoe dig ontgelden, alsook de heer De M., notaris aldaar, wien een flinke klap over den pols werd gegeven. Zij werden ge lukkig spoedig door onzen burgemeester met behulp van een veldwachter achter slot en grendel gezet, terwijl zij Zondag ochtend onder geleide der politie naar Arnhem zijn gebracht. Te Eist (Utrecht), is zekere K. Loose koot uit de in beweging zijnde stoom tram gesprongen en daaronder geraakt. De ongelukkige was bijna dadelijk een lijk. - Te Amsterdam zijn door oplettend heid van een bewoner van den Nieuwen- dijk twee gevaarlijke personen m handen van de politie geraakt. Het geval droeg zich aldus vooi' De heer J. H. Weverink, Nieuwendijk 10, had voor eenige weken een bedrag uit de toonbanklade vermist, vermoede lijk door ladelichting. Donderdagochtend omstreeks 8 uur had de heer W. weder een klein bedrag in de lade gedian,toen plotseling een persoon den winkel binnen liep en de lade Leg stal. Hij ontkwam daarop met zijn buit gevolgd door zijn kameraad. De heer W. verwachtte toen, dat do brutale gasten nog wel eens zouden te- rugkeeren en deed het volgende. Zoo zichtbaar mogelijk deed hij weer geld in de lade en teiwijl hij zijn zoon buiten op post zette, trok men zich stil n de binnenkamer terug en wachtte Twee keiels P. en H. waarvan de eerste de politie al dikwijls werk gaf, slenterden eerst eens voorbij perceel 10 tot P. plotseling den winkel instoof, ter - wijl do ander buiten op post bleef staan, j

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2