- Binnenland. (lemengd Nieuws. industrieel zeer veel invloed in die streek heeft, heelt koning Humbert eindelijk de koningin bewogen hem naar het kasteel van Cornigliano te begeleiden. Zoo heeft de politiek koningin Margaretha genood zaakt in de quadrille, waarmee het bal geopend werd, de gewezen danseres van het Carlo-Félice theatre, die den koning tot cavalier had, tot vis a-vis te hebben Souverein te zijn brengt zware verplich tingen mee, moet de koningin gezegd hebben, toen zij toestemde. Aan den gouverneur van den staat New-York is een helsche machine ge zonden. De afzender is onbekend De Troonrede, door H. M. de Koningin Regentes bij de opening der vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Go- neraal op Dinsdag 20 September jl. uit gesproken, luidt als volgt Mijne Heeren Bij de hervatting van Uwen arbeid mag ik met een gevoel van dankbaarheid in menig opzicht bevredigende mededee- Jingen geven. De betrekkingen tot alle buitenlandsche mogendheden zijn van den meest vriend- schappelijken aard. Zee- en landmacht, zoowel hier te lande als in de koloniën, kwijten zich bij voortduring op loffelijke wijze van hare taak. De uitkomsten van den oogst en de toestand van den veestapel is gunstig. Hetzelfde kan niet in allen deele worden gezegd omtrent handel, scheepvaart en nijverheid. De algemeene gezondheidstoestand is beviedigend. Besmettelijke ziekten, die zich in den loop des jaars vertoonden, behielden een plaatselijk karakter. Door in het buitenland heerschende Aziatische cholera werd In de laatste weken de volksgezondheid bedreigd. Tot dusverre mocht ons land voor den voortgang dezer ziekte bewaard blijven. Bleef de veestapel niet geheel ver schoond van mond- en klauwzeer, dat sedert geruimen tijd langs onze grenzen in het buitenland heerschende, de ziekte gevallen bleven tot enkele plaatsen be perkt. Behalve tot verzekering van den ge- regelden gang des bestuurs en afdoening van aanhangige voordrachten, zal Uwe medewerking worden ingeroepen voor ge- wichtigen arbeid. Ter regeling van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten Generaal en voor de Provinciale Staten, wordt U eene voordracht aangeboden. Voorstellen tot invoering eener be roeps- en bedrijfsbelasting en tot verbe terde heffing der grondbelasting, zullen U binnen kort bereiken. Tot organisatie der landmacht en tot versterking van het materieel der zee macht zullen U voorstellen worden ge daan. Wetsvoordrachten, zoowel tot verdere uitvoering van de bepalingen der Grond wet, als tot verbetering van de wetgeving, van de weerbaarheid des lands en van maatschappelijke toestanden, worden in middels bewerkt en in gereedheid ge tracht, om, naarmate de voortgang van den wetgevenden arbeid dit mogelijk maakt, aan de overweging der Staten- Generaal te worden onderworpen. Voor Nederlandsch-Indië zal reeds spoe dig Uwe medewerking worden gevraagd tot maatregelen betreffende het leger, de financiën, de koffiecultuur, hetinlandsch onderwijs en het mijnwezen. Andeie voorstellen in het belang der Koloniën worden voorbereid. Met vertrouwen, Mijne Heeren, doe Ik een beroep op uwen ijver en uwe toe wijding tot de vervulling uwer gewich tige en veelomvattende taak. Moge Uwe arbeid, onder Gods zegen, de welvaarten den bloei verhoogen van ons dierbaar Vaderland. In naam der Koningin, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. De kleine koningin stond Dinsdag, aan een open venster van het paleis in Den Haag het vertrek van hare moedei naai de Stateu-generaal gade te slaan, en knikte H. M., evenals elk kind doen zou dat zijne mama in eene mooie koets zag uitrijden, vriendelijk lachend toe li M. de regentes was gekleed in zwart satijnen rouwgewaad- Beide vorstinnen werden hartelijk toe gewuifd. Bij de opening der zitting van de Sta ten-generaal waren alle aanwezige leden in ambtscostunmAlleen de heeren Schaepman, Heldt, Pyitersen en Tydens waren in burgerkleeding. Bij diê gelegenheid trof de restauratie van de troonzaal in het Binnenhof. Zij is geverfd in een havanabkleur, het or nament met goud afgezet De vloer is belegd met een prachtig tapijt uit de K. N. tapijtfabriek te Deventer. De heeren Victor de Steurs en P. J. H. Cuypers hebben den nieuwen troon ontworpen, naar gegevens van dien in de Mozes en Aaronszaal te Amsterdam. De troonhe mel bestaat uit een vergulde lijst, gedekt door een ornament. Onder deze lijst be vindt zich een rood pluche randwerk, waarop de koninklijke kroon en ter rech ter en ter linkerzijde gekruiste zwaar den zijn geborduurd. Van deze rand han gen twee pluche gordijnen af, gevoerd met blauw satijn, waarop het Nederland- sche wapen is geborduurd. De gordijnen worden opgehouden door twee rijk ver guide kolommen, beiden bekroond dooi den Nederlandsclien leeuw. De koninklij ke stoel is bekleed met rood fluweel waarop de letter W., gekroond door de koninklijke kroon, is geborduurd. De stoel is verder versierd met een rijk, met ver gulde franje afgezette draperie. De stoel voor de regentes is van dsn- zolfden vorm, maar alleen bekleed met fluweel, bezaaid met rijksappelen. De heer mr. Van Naamen van Eemnes aanvaardde dien dag het voorzitterschap der Eerste kamer met deze koite rede Mijne Heeren. „Het hooggewaardeerde vertrouwen van onze geliefde KoDingin-Weduwo-Re- gentes roept mij opnieuw Uwe Verga dering te leiden. Gaarne geef ik aan die roepstem gehoor, overtuigd dat ik, evenals tot dusver, op Uwe toegene- gene welwillendheid zal mogen rekenen. Gewichtige beslissingen staan U te wachten, die ongetwijfeld met zelfstan digheid en onpartijdigheid door U zullen wordetj genomen. Moge de Almachtige aan Uwen arbeid Zijn oumisbaren zegen schenken. Dan zal die strekken tot heil van ons dier baar Vaderland en geliefkoosd Vorsten huis. Ik verklaar het Voorzitterschap te aan vaarden." Ir, de Tweede Kamer hield het oud ste lid in jaren, de heer J. v. d. Schrieck, de volgende toespraak Mijne Heeren „Als het meest bejaarde lid van dit deel der Wetgevende Macht in Neder land, valt mij nu wederom de eer te beurt deze plaats te mogen bezetten, ter wijl het bestaand gebruik ook nu van mij vordert eenige woorden bij deze ge legenheid hier in het midden te bren gen. Hoogst aangenaam is het mij, ja zelfs gelukkig ben ik, het vervullen van dien plicht te kunnen aanvangen met U. Mij ne Heeren, oprecht gemeend welkom te mogen heoten in dit nieuwe zittingjaar. Ik meen, dat wij elkander zoo niet als vrienden, dan toch ten minste als goe de bekenden begroeten kunnen. Aan de voornaamste der wetten, welke in de voorgaande zitting niet onze me dewerking tot stand kwamen of voor bereid werden, zijn ij laatstleden Za terdag herinnerd. Moge de uitvoering daarvan tot het wezenlijk en blijvend heil van het ons zoo innig dierbaar Va derland in ruime mate bijdragen. Hare Majesteit onze zeer geëerbiedigde Koningin Weduwe, Regentes, deelde ons zooeveu don ons wachtenden arbeid in hoofdzaak mede. Zeer zeker zullen wij door het onvermoeid aanwenden onzer beste krachten en met de volmaaktste toe wijding dien ai beid, hoe inspannend soms ook, zoodanig trachten te volbrengen, dat door de uitkomsten daarvan het in ons gestelde vertrouwen op geenerlei wijze hoe gering ook beschaamd wordt ten volle begrijpen wij de op ons rus tende verantwoordelijkheid. Dat bij bet verrichten van die werk zaamheden net algemeen belang voort durend en ten zorgvuldigst beoogd zal worden dat de zaak van het gansche land altijd en onverbiddelijk den voorrang zal hebben op elke enge, eenzijdige of persoonlijke opvatting en meening. zulks is zeer ver boven allen twijfel verheven. Wij zijn daarvan immers te vast, te stellig overtuigd, dat voor de behoorlijk getrouwe en nauwgezette naleving dei- wetten het een gebiedende en niet af te wijzen eisch is, dat die wetten zoo volmaakt mogelijk voldoen aan de wer kelijke belangen der bevolking. En juist die behoorlijk getrouwe en nauwgezette naleving is de éenige goed gegronde waarborg om in eer. land te vredenheid, rust, voorspoed, geluk te doen heerschen, Het bevorderen bij onze landgenooten van dien éenig goeden en heilzameu toestand zij en blijve uitsluitend onze leushet bestendigen daarvan ons eenigst streven. Daardoor zullen wij het nimmer hoog genoeg te schatten zelfbewustzijn hebben van onzen plicht getrouw volbracht te hebben. Door het kalm en bedaard overleg, dat de Nederlandsche volksvertegenwoordi ging zelf bij het behandelen der moei lijkste en ingewikkeldste aangelegenheden - doorgaans, om niet te zeggen steeds, zoo bijzonder gunstig kenmerkte, kunnen en ook zullen wij dit zoozeer gewensch te doei bereiken en tevens onze met de grootste opofferingen en voorbeeldigste volharding verkregen recnten en vrij heden ongekrenkt handhaven. Daartoe schenke de Alwijze ons Zijne onmisbare voorlichting. Geheel doordrongen van de diepstge voelde dankbaarheid, zie ik opwaarts voor de zoo groote gunst deze tijdelijke betrekking aldus te Runnen waarnemen en herhaal ik ook thans de uit den grond des harten voortkomende wenschen, dat het God behagen moge H. M. onze zeer geëerbiedigde Koningin-Weduwe, Regen tes te blijven ondersteunen in het ver vullen van Hoogstderzelver zooveel om vattende hoogst moeilijke en allergewich tigste taak en aan II. M. zooveel goeds belovende Koningin Wilhelmina zeer ve le en in alie opzichten gelukkige zoowel levens- als regeeringsjaren toe te den ken tot heil van het Haar zoo bij uit nemendheid getrouwe en liefhebbend Ne derland 1" De Tweede Kamer gaf een groot blijk van onpartijdigheid en waardeering aan den heer mr. J. G. Gleichman door hem met 82 van de 85 stemmen als eersten candidaat te plaatsen op de voordracht van president. De heer Beelaerts van Blokland verkreeg 2 stemmen, de heeren Van Houten en A. Mackay ieder 1 stem. Tot tweeden candidaat werd gekozen de heer mr. S. van Houten met 47 van de 86 stemmen. De heer Beelaerts had er 15, de heer Van der Schrieck 13, de heer M Mac kay 7. Tot derden candidaat werd gekozen generaal Van der Schrieck met 81 stem men. - Het „Adres van Antwoord", Woens dag in de Eerste Kamer vastgesteld, luidt als volgt Mevrouw De Eerste Kamer der Stater. Generaal stelt het voorrecht op hoogen prijs Uwe Majesteit wederom in het midden der volksvertegenwoordiging te hebben mo gen zien, tot opening van de gewone zitting der Staten Generaal in naam dei- Koningin. Dat de betrekkingen tot alle buiten- landscho mogendheden van den moest vriendschsnpelijken aard zijn en dat de zee- en landmacht, zoowel hier te lande als in de koloniën, zich bij voortduriug op loffelijke wyze van hare taak kwijten, wordt door ons zeer gewaardeerd. Welkom was ons de verzekering dat de uitkomsten van den oogst en de toe stand van den veestapel gunstig zijn. Dat hetzelfde niet in allen deele kan worden gezegd omtrent handel, scheep vaart en nijverheid, hatreuren wij. Moge ons land voor den voortgang van de Aziatische cholera en van andere be smettelijke ziekten blijven bewaard. Gewichtig en veelomvattend is de taak die blijkens de door Uwö Majesteit aan gekondigde werkzaamheden, ons wacht; met ijver en toewijding zullen wij trach ten haar te volbrengen. De arbeid van Uwe Majesteit en de Volksvertegenwoordiging strekke, onder Gods Zegen, tot verhooging van de wel vaart en den bloei van ons dierbaar va derland. - Bij koninklijk besluit is mi. J. G. Gleichman benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zit ting. AXEL, den 33 September 1892. Zondagnacht, omstreeks half twaalf werd het gezin van den slager d. M. uit den slaap gewekt door eenig gerucht aan het achterhuis. Door deze omstan digheid werden de geruchtmakenden in hunne bezigheid gestoord en verlieten het erf. Naar kon onderscheiden wor den, waren het twee manspersonen. Vermoedelijk heeft men hier te doen met eene poging tot inbraak. - Door de politie zijn Dinsdagavond twee personen gesnapt, die behooren tot de benden die tegenwoordig er voor zor gen, dat de jagers niet te veel wild schieteD. Zij moeten bij het onlangs plaats gehad hebbende treffen tussch9n politie en stroopers op eerstgenoemde beambten geschoten hebben. Een hun ner had een gat in den hoed, hetwelk er bij die gelegenheid door den kogel van een karabijn in zoude gekomen zijn. De brutale gasten waren onder de ge meente Zuiddorpe werkzaam. Natuur lijk zijn het Belgen. Dinsdagavond woedde boven Ooste lijk Zeeuwscli-Vlaanderen een hevig on- weder. De bliksem sloeg in de scbuur van den landbouwer C. Boogaard nabij Walsoorden. De zoondie zich in de schuur bevond werd aan het gelaat eenigs zins geschroeid en zijne kleederen wer den hier en daar gezengd. De schuur met de daarin zijnde oogst werd eene prooi der vlammen. Vijf stuks hoornvee schoten er hun leven bij in. Naar wij vernemen was alles verze kerd. /.aamslag. Bij Kon. besluit van 12 dezer is aan den oud-onderwijzer J. de Vos albier met ingang van den 1 April, j. 1., een jaarlijksch pensioen toegekend van 356 gulden. Zanmslag. Mejuffrouw G. C. Duijvestein alhier is, met ingang van 1 Oct. e. k. benoemd tot onderwijzeres aan school A te Ter Neuzen op eene jaarwedde van 450. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Sluis is benoemd de heer B. J. Ocke- loen, thans in gelijke betrekking te Wad dingsveen. Slechts één sollicitant had zich aan gemeld. De Gebr. E. M. Cohen te Arnhem en Nijmegen, die vooi ongeveer 2 jaren een vertaling van Stanley's In Afrika's donkerste wildernissen later gevolgd door Jephsons's „Enfin Pacha" in het licht gaven, hebben thans besloten van deze beide werken een volksuitgave te geven, iri 60 afleveringen voor 12'A cent per aflevering. Deze goedkoope uitgave van twee belangwekkende boeken zal ver schijnen onder den titel „Afrika, Stanley

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2