Buitenland. Binnenland. tieuieugd Nieuws. niet aan de arbeider die niet ander praes- teert dan de geaachtelooze werkkracht van zijn armen Heeft niet zelfs de socialist St. Simon gezegdieder naar gelang van zijn kundigheid en van het geen hij praesteert? Ik ben het geheel met hem eens. Die stelling is op ieder toepasselijk en in een land van vrijheid wordt ze dagelijks bewaarheid. Of ik geloof dat er altijd rijken en armen zijn zullen? Denkt gij soms dat men ooit de ziekte zal afschaffen Zullen er niet altijd zieken en gezonden wezen Do verslaggever bracht het gesprek uu op den vorm waarin zich de strijd tegen het kapitaal tegenwoordig soms vertoont nl. het antisemitisme. De baron noemde dit een dom en hatelijk verschijnsel Ie dere aanval tegen het kapitaal, van welken kant die dan ook komt, zal de goheele bezittende klasse te gronde richten; het zou gaan ais met een n^t waarvan men .MM)- der mazen losscheurt. Als men zulk een razernij werkelijk tot uiting liet ko men, zou het heele land er door in het verderf worden gestort. Aan een wer kelijk gevaar van de zijde der arbeiders gelooft de heer Rotschild niet, „maar wanneer de regeering zich gaat bemoeien met den strijd tusschen arbeiders en daarin gaat ingrjjpen, als de Kamer een wetsontwerp gaat aannemen, zooals het ontwerp Bovier Lapie: re, dan zal er bin nen tien jaar geen handel of industrie in Frankrijk meer zijn. Ik hoop niet dat het zoover komen zal, maar daar ligt het werkelijk gevaar." De verslaggever gaf nu een andere wending aan het g9 sprek en ging over tot meer algemeene beschouwingen. Welke opvatting de ba ron had van het geluk, was een punt dat duizenden menschen belang zou in boezemen, die hem met zijn milliarden voor den gelukkigslen sterveling ter we reld hielden. De baron stond op, deed een paar passen naar het raam en zeide„Och neen Dat zou te schoon zijn Het geluk is iets geneel anders Zeker, als rijkdom niet zekere voorrech ten gaf', zou men zich niet zooveel moeite geven om rijkdom te verwerven Maar het geluk, in den grond is het eenige waie geluk: de arbeid!" Huret stond op om afscheid te nemen, maar kwam nog even op het eigenlijke onderwerp terug en zeiEr zijn toch menschen die alle voordeeien van een groot vermogen genieten zonder ooit ge arbeid te hebben. Wat denkt u van de aanvallen op het erfrecht? De baion antwoordde „Is u getrouwd? >Nog niet." „Welnu, als u eenmaal getrouwd is en kinderen hebt zullen alle aanvallen op het erfrecht voor u hun beteekenis verloren hebben." De baron glimlachte minzaam en de interviewer nam afscheid. Van de regeering van den Congostaat verneemt men, dat de vermoording der expeditie Poumeyrac op den Kotto dooi de Boelos heeft plaats gehad. De heer Poumeyrac werd in de rechterzijde ge kwetst door een lanssteek. Nog levend werd hij door de Boeloes naar hun dorp gevoerd, waar zij hem verder afmaakten. Weinig leden der expeditie zijn aan de slachting ontkomen. Alle vermoor den weiden door de Boeloes opgegeten waarna dezen zich gedurende verschei dene dagen aan woeste zwelgpartijen overgaven. De Frein. Zeit. brengt de cijfers, die de Duitsche oorlogslasten aanwijzen, eens onder de oogen van het volk. In 1872 bedroegen de uitgaven voor leger en vloot 573 milii09n mark en in 1890/91 854 millioen, terwijl op de begrooting voor 1892/98 zeven honderd zesentwin tig millioen zijn aangebracht. In 21 jaren, is er aan oorlogskosten uitgegeven ruim elf en een half milliard. In 1887 kwam het septennaat tot stond, en werd de legersterkte op voet van vrede vastge steld voor den tijd van zeven jmen. Deze periode is nog niet afgeloopen, maar sinds 1887 zijn de blijvende militaire lasten weder vermeerderd met 85 mil lioen mark en nu wil de regeering deze weder vei meerderen met 80 millioen. Niettegenstaande de aanmerkelijke ver hooging der belastingen, konden de ge wone uitgaven niet worden bestreden en inoest men leenen. Daardoor ie de staatsschuld enorm gestegen. In 1887 bedroeg zij 410 millioen mark en in 1S&4 reeds 1084 millioen. Een leening van 100 millioen staat nu weer voor de deur. Men schijnt er in Pruisen een raar stel&el van uitlevering van vreemden op na te houden. Zekere heer Issaï Holzman, Rus sisch onderdaan, sedert ruim een jaar te Maagdenburg woonachtig en werkzaam als machinist volontair, werd uit de ,Werkmeisterschule" gehaald en naar net politiebureau gebracht, waar hem werd aangezegd zich naar de Russische grens te moeten begeven per eerstvoi- genden trein. Men stond hem niet eens toe om eerst orde op zijne zaken te stellen nauwelijks weid hem den tijd gegeven zijne huisgenooten schriftelijk van zijn toestand te berichten. Zijn zwager, dr. Lux, bp wien hij inwoonde, vergezelde hem naar Berlijn en stelde daar pogingen bij de autoriteiten in hit werk om de verdere uitvoering van deze politieorder te doen opschorten, en vooral om gedaan te krijgen, dat den jongen man de keuze zou worden gelaten vau de grenzen, waarover hij zou worden verwijderd, zoodat hij b. v. vrij zou zijn om zich in Zwitserland te vestigen. Alles om niet. Op de uitlevering moet door Rusland zijn aangedrongen. De Belgische autoriteiten hebben een goed werk gedaan door de speelbank te Ostende op te heffen. De ondernemers, een Spanjaard een Italiaan en een Franscl man, die verleden jaar, niettegenstaande zij voor hun gebouw alleen 700,000 francs huur betalen, met een winst van 2 mil Jioen francs sloten, zullen er verdriet van hebben. De aanleiding tot de opheffing was een zelfmoord. Een Engelschman was nl. met zijn geheele vermogen naar de bank gekomen. Hij zette zijn 5u000 francs in de waagschaal om er 500,000 mede te winnen, die hij noodig had om zijne beloften na te komen, In het be gin was hij gelukkig en won 140,000 francsden tweeden dag won hij 110,000 francs, maar op den derden dag heeft hij dat alles weei verloren en zijn kapitaal van 50,000 bancs bovendien. Hij ver liet Ostende en den volgenden dag kreeg men er het bericht van zijn dood. Ook te Monto Carlo maakte de speel bank weder een slachtoffer. Eene Ame rikaansche dame, 26 jaar ond, Miss Ja lie Armstrong, die een vermogen bezat van 250,000 dollars, was uit New-York te Nice gekomen en maakte schikkingen om gedurende eenigè weken op eene vil la te Vintimiglia door te brengen. In den beginne bezocht zij de speelbank te Monto Carlo louter uit nieuwsgierigheid. Maar den 3 dezer begon zij te spelen en won dien dag 100,000 fr. op No. 24. Den volgenden dag terugkeerende, ging zij weei grof aan het spelen. Haar in zet bleef op No. 24, aan welk cijfer zij bijgeloovig gehecht scheen. Maar de god of de godin van het spel had haar thans den rug toegekeerd. In drie dager, tijds verloor zij 200,000 dollars, behalve het geen zij reeds vroeger gewonnen had. Nog speelde zij verdei, en ditmaal was de grillige fortuin haar weer gunstig- Zij herwon al wat zp verloren had. Zij vertrok naar hare villa en verklaarde nooit weer te zullen spelen. Maandag jl. kwam zij echter terug. De harts tocht van het spel kwam weer boven. No. 24 lokte haar aan en - zij ver loor alles wat zij bezat. Denzelfden dag greep zij in hare kamer naar een revol ver en schoot zich door het hart- Den volgenden ochtend vond inen haar dood, de revolver n.nst haar. De Koning van Italië heeft met een talrijk gevolg admiraal Riennier bezocht aan boord Er werd een koninklijke qua drille georganiseerd, waarbij de admiraal den ai m bood aan de KoniDgin, die niet hem danste. Ileel prettig ging het er toe. Later heeff de Koning met zijn ministers verscliiHer.de Genueescbe fa brieken bezocht en nam deel aan het van stapellaten van een stoomschip. Hij onder hield zich minzaam met de werklieden. De Koningin bezocht eenige inrichtin gen van weldadigheid. Ook de Prins en i rinses van Monaco ontvingen een be zoek van Italie's Koning en Koningin. Bij een bezoek dat de Koningin bracht aan de tentoonstelling voor katholieke zending, heeft de president bij de ont vangst den nadruk gelegd op de gehecht heid van de Italiaansche katholieken aaD liet huis Savoie. Van Genua is het vorstelijk echtpaar onder levendige toe juiching naar Monza vertrokkenDe Koning gaf 500b0 francs voor de armen en betuigde bij herhaling zijnen dank voor de ontvangst, die een onvergetelij- ken indruk bij hen achterlaat. De Italiaansche bladen hebben veel ge schrijf en verschillen in opinie over de officieele beteekenis van de feesten waar bij de Franschen zoo op den voorgrond treden. De Gaulois deelt mede, dat door een diplomaat aan het Romeinscbe hof bevestigd is dat het of en defensief ver bond van Frankrijk en Rusland, gelee- kend zal worden tusschen den 20 en 30 dezer. Vereenigde vergadering van de beide Kamers op Zaterdag 17 September, des namiddags te drie uren, in het gebouw van de Eerste Kamer, tot sluiting van de zitting der Staten-Generaal. De heer Van Naamen van Eemnes, voorzitter van de Eerste Kamer, bekleedt den voorzitterstoel. De Voorzitter laat door den griffier van de Eerste Kamer een koninklijk besluit van den 9den September jl. voor lezen, waarbij de minister van binnen- landsche zaken gemachtigd wordt om zich heden, des namiddags te drie uren, ts begeven naar de vergadering van de Staten Generaal, ton einde in eene ver eenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De Voorzitter benoemt do heeren J. Prins, Vlielander HeinVan Alphen Nebbens, Sterling, leden van de Eerste KamerKielstia, Goekoop, Van Löben Seis en Van den Berch van Heemstede, leden van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, tot leden der commissie die den heer minister in het gebouw zullen ontvangen en uitleiden. De heer Tak van Poortvliet, minister van binnenlandsche zaken, neemt plaats en houdt de volgende toespraak Mijne Heeren Het afgeloopen zittingsjaar was hoofd zakelijk een tijdperk van voorbereiding. Toch kwamen gewichtige maatregelen door uwe medewerking tot stand zoo werd de uitbreiding van het landbouw- en van het ambachtsonderwijs door on dersteuning uit 's rijks schatkist bevor derd. Tijdelijke maatregelen zijn getroffen tot ondersteuning van te zwaar belaste gemeenten. In de versterking der nationaie militie werd tijdelijk voorzien. Tot verbetering van 's rijks belasting stelsel zijn wetsontwerpen ter invoering eener nieuwe directe belasting en ter afschaffing van schadelijke heffingen dooi de Tweede Kamer der Staten-Generaal goedgekeurd. Zp wachten thans verdere afdoening. De Koningin Weduwe-Regentes heeft mp opgedragen aan u, mijne heeren, ha ren dank te betuigen voor den ijver, door u opnieuw ten koste gelegd aan de bevordering van 's lands belangen. Door de Koningin-Weduwe Regentes daai toe gemachtigd, verklaar ik deze zit ting der Staton Generaal in naam der Koningin te zijn gesloten. De minister wordt door de Commissie uitgeleid, en, nadat deze in de vergader zaal is teiuggekeerd, sluir, de Voorzitter de vereenigde vergadering. - Maandagmorgen te 9 26 vertrokken van Middelburg per salonrijtuig der ploitatie maatschappij Z. D. H. de prinj en H. K. H. de prinses von Wied, be nevens hunne kinderen prins Fritz en de prinsessen Louise en Elisabeth met gevolg Op het perron van het station bevonden zich de commissaris der koningin en mevr. De Brauw, benevens eenige vrienden en konnisen uit Domburg en omstreken, Bij het vertrek waren eenige nieuwsgier! gen tegenwoordig. De voistelijke personen begaven zich naar Scheveningen waar zij in het Houl Gami hun ii trek zullen nemen. De prins bood den stationchef, den heer J. H. van Nouhuijs, een paar prachtige gou den manchetknoopenbezet met edelge- gesteenten, aan. In het laatst van deze week - zoo meldt de Haagscbe correspondent van de Zutph, Ct. zal de kieswet, die wel geen algemeen, maar toch een zeer uit- gebreid kiesrecht zal geven, bij de Twee de Kamer inkomen. Voorloopig zal geen verandering in het kiesrecht voor den gemeenteraad voorgesteld worden. AXEL, den 30 September 1803. Met 1 October a. s. komt er eene wijziging in de vertrekuren der treinen van den spoorweg Mechelen-Ter Neuzen, De vertrekuren zijn voor Axel alsdan in de richting van Sint Nicolaas 6,4G, 10,05, 1,50 en 6,05 en in de richting Ter Neuzen 8,49. 12,34, 4,14 en 8,27, tijd van Greenwich. Volgens onzen plaat selijken tijd heeft men dus deze uren 20 minuten later te nemen. aamslag. De Weleerw. heer A. H. van Minnen, candidaat te Utrecht, heeft het beroep naar de Christ. Ger. gemeen te alhier aangenomen. Zaainslag. Jongstleden Vrijdagavond viel het zoontje van J. A. M. alhier van een wagen met het treurig gevolg, dat hij daardoor ernstige verwondingen' aan het hoofd bekwam. Naar men verneemt is de toestand van het jongentje, die aanvankelijk het ergste deed vreezen, thans vrij gunstig te noemen. Mocht dit voorval tot waarschuwend voorbeeld dienen aan alle knapen, die in hunne lichtzinnigheid zoo gaarne op wagens klimmen, ook al zijn deze in volle beweging. Te Tern9uzen had in den nacht van Zaterdag op Zondag een ongehuwd man van ongeveer 30 jaar bij het naar huis gaan het ongeluk van den kant der kaai te vallen en, wijl het water laag was, in den modder den dood te vinden. HeL lijk werd door de politie naar de ouderlijke woning gebracht. Naar men zegt is dronkenschap de oor zaak van het ongeval. Benoemd tot deurwaarder der di recte belastingen, en invoerrechten, enz. ter standplaats Oostburg de heer P. F. Fleurbaay, klerk ter contróle te Amster dam, en zulks met ingang van 1 Octo ber a. s. - In een zeer druk bezochte verga dering van leden der Maatschappij van Ooft- en TuinbouwZondag te Oostburg gehouden, werd bij stemming uitgemaakt dat de tentoonstelling van wege deze maatschappij in 1893 zal gehouden wor den te Sluis. Op laatstgenoemde gemeente vereenig- den zich 108, op IJzendijke 89 stemmen. - De collecte voor de school met den bijbel bracht op te Oostburg met Zuid- zande 111,607,. Tot predikant bij de Chr. Ger. ge meente te Schoondijke is beroepen de heer Meindertsma, candidaat te Utrecht. Naar men aan de M. Ct. meldt ligt de vrachbool Valk I te Veere in qua- antctine. Aan boord van die boot was een gezin, dat van Rotterdam naar Goes moest. Een der leden daarvan is, zoo luiden de

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2