8e Jaarg. i\o. 043. Woensdag 21 September 1802. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wscli - V laauderen. F. DIELEMAN, llit de Pers. FEUILLETON. De Roede Board' AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Diusda»- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Figaro heelt door den heer Huret eene enquête doen instellen naar de heerschende meeningen omtrent de so ciale quaestie, waarover deze heer ver schillende gewichtige personen is gaan interviewen, onder anderen baron Al pbonse de Rothschild, dien hij op zijn kasteel Deux-Rives aan zee bezocht. De Figaro gaf een uitvoerig en aan genaam relaas van bet onderhoud dat Hu ret met dezen machtigen kapitalist hield die met levendige belangstelling zat te luisteren naar de uiteenzetting van het plan der enquête, al trekkende aan een sigaar, die niet goed aan was. Ten slotte schudde de baron het hoofd en zei„Er bestaat geen crisis op dit oogenblikik tenminste geloof niet aan zulk een crisis. Er zijn tijdelijke crisis sen geweest, die door een ongelukkigen samenloop van omstandigheden verooi zaakt werden, zooals die van het huis Baring, maar de algemeene toestand in Europa is niet veranderd en is ook op het oogenblik volstrekt ni6t ongunstig. „Maar men spreekt toch van een al gemeene ontevredenheid, die zich van de arbeidersklasse zou hebben meester gemaakt en zich uit in een socialistische strooming, die meer en meer dreigend wordt." Ik voor mij geloof met aan deze ar beidersbeweging. Ik ben overtuigd dat de arbeiders, ik spreek hier natuurlijk in het algemeen, met hun lot zeer te vreden zijn, dat zij met het zoogenaam de socialisme volstrekt niet op hebben en er zich ook niet mee afgeven. Ze ker, er zijn onruststokers, die zoo veel Beier was zeer verontwaardigd, verzocht met allen ernst van dergelijke or.teerende toespelingen verschoond te blijven en eischte driftig te weten, waarom zij zich in hechtenis bevonden. De rechter van instructie voldeed echter niet aan zjjn verlangen, en voor ditmaal bleven de beide vrienden weer gescheiden. Den volgenden dag had het verhoor weer met denzelfden uitslag plaats, alleen verlangde de rechter nu de adressen te weten van allen, die bij de veroordeeling van den roover aanwezig geweest waren. Dat was nu echter eene zeer netelige zaakvooreerst wisten geen van beiden ook maar een enkelen naam van degenen, die hun stuk land hadden overgenomen, en ten anderen moesten dezen al lang den grond bewerkt en zich ergens anders ge vestigd hebben ja, ze wisten niet eens of hunne oude kameraden, de Pommeraan en de Sileziër nog in San Francisco woon den en het allerminst konden zjj hun adres opgeven. Het onderzoek duurde dus geruimen tijd, daar beiden bleven bij hetgetn zij het eerst gezegd hadden en de rechter hen niet op het rechte spoor bracht, met he trekking tot het horloge. mogelijk leven zoeken te maken om bun persoon op den voorgrond te plaatsen, maar zulke menschen bomen niet in aan merking, en hebben ook geen invloed op ordelijke en verstandige werklieden. Want men moet een zeer scherp onderscheid tusscben goede en slechte arbeiders ma ken Zoo is het ongetwijfeld onjuist, dat de goede werklieden den achtuurs werkdag verlangen. Die dat verlangen zijn luiaards of menschen die ongeschikt zijn voor hnn werk. Zij redeneeren zoo tien of twaalf uur per dag te moeten werken is rijkelijk vermoeiend, en er zijn anderen die meer werk afleveren in den zelfden tijd en dus meer verdienen la ten wij die dwingen minder te arbeiden ons belang en onze luiheid kunnen er alleen bij winnen. Maar de anderen, de ernstige en gevestigde huisvaders begrij pen volstrekt niet, waarom zij verhin derd moeten worden zooveel te werken als zij in het belang van hun gezin noo dig achten. Neem nu eens aan dat men hen wer kelijk allen dwingen niet meer dan acht uren te werken, dan zou het meeren- deel maar zooveel te langer in de kroeg zitten Wat denkt gij dat die menschen anders zouden doen „Maar er zijn toch theoretici, die de ophooping van kapitaal in de banden van enkele weinigen, de zoogenaamde „Hau te Banque" een gevaar achten, dat kan leiden tot een omwenteling die een ein de moet maken aan de heerschapij van het kapitaal." ►Allereerst heb ik nooit begrepen wat men verstaat onder „Haute Banque." Wat zou dat eigenlijk moeten beteeke- nen, Haute Banque Er zijn menschen De herfst naderde en nog altijd zaten de vrienden achter slot en grendel. Het gerecht had hun wel is waar toe gestaan bun eten zelf te bekostigen, ook boeken te lezen en brieven te schrijven, doch steeds onder toezicht van een be ambte maar dat was ook alles. Op zekeren dag had Beier, die niette genstaande al het gebeurde zijne opge ruimdheid nog niet verloren had en het eenzame leven, zoo goed het met een goed geweten en een zak vol geld mogelijk was, voortsleepte, trek in eeD gerookte schol en riep daarom den oppasser. Al heel spoedig werd hem door het luikje in de deui eeD flinke visch, netjes in papier gewinkeld, benevens peper en zout, een snee brood en eene flesch bier toegeschoven. Nadat Beier aan het ontbijt alle eer bewezen had, stak hjj eene sigaar op en begon van verveling in de vette courant te lezen. Het was een blad van de volkscourant, waarin juist het nieuws van den dag stond. In het eerst las hij slechts verstrooid, plotseling zag hij echter iets dat zijn aan dacht trok hij las en las een en hetzelf de bericht wel vijf, zesmaal, de sigaar was reeds lang uitgegaan en om ustig liep hij met het vette blad in de hand de kleine kamer op en neer. Wel een uur lang had hij zoo geloopen, steeds met het blad iu de hand eu uu en die meer geld hebben, en anderen die minder bezitten, daarmee ia alles gezegd de een is vandaag rijk en morgen arm, en de andere omgekeerd, dat wisselt voortdurend, zoo goed als alle andere dingen in de natuur. Iedereen staat aan die wisseling bloot, iedereen, niemand kan zich beroemen er aan te ontkomen Zoo is dus die ophooping van kapitaal eenvoudig in omloop zijnd geld dat als zoodanig vruchten afwerpthet is het vermogen der volkeren. Het biedt ge lijke risico's aan allenmen leent zijn gold op goed vertrouwen voor zaken en ondernemingen, die men voor goed houdt maar die het niet altijd zijn. Dat geldt evengoed voor de groote als voor de klei ne kapitalisten. Als men nu het kapi taal vreesachtig gaat maken, als men het gaat bedreigen, dan zal hetveidwij- nen. En als dan de dag komt, dan is men verloren. „Dan is men verloren," herhaalde de baron„ik heb altijd deze vergelijking gemaakthet kapitaal is als het water; als gij het met geweld aanvat, als gij uw hand toeknijpt om het te pakken, dan loopt het tusschen uw vingers door, het vlucht weg. Maar wanneer gy bet zacht aanpakt, als gij een kanaal graaft, kunt ge het leiden waarheen ge wilt, zonder dat het u eenige moeite kost. Tast gij het kapitaal aan, ik herhaal het u, dan is het met de welvaart van het land ge daan. Want bet kapitaal is het vermo gen van een land, het vertegenwoordigt de werkkracht, het verstand, de spaar zaamheid, den arbeid der volkeren. Het kapitaal is de arbeid," Hier viel Huret hem in de rede met de opmerking„Volgens de socialisten dan half luid lezend eindelijk scheen hij een vast besluit genomen te hebben. Hij vouwde het blad zorgvuldig toe, stak het in zijn zak en klopte den op- Ik verlang oogenblikkelijk den rechter te spreken, zeide hij tegen den beambte, die hem vraagde wat hij begeerde. Een half uur later werd hij in de ver hooizaal gebracht. Nu 1 met dit woord ontving de rechter van instructie hem glimlachend. Hebt ge eindelijk besloten eene eerlijke en oprechte bekentenis af te leggeD? Het komt er maar op aan, wat u daar onder verstaat, antwoordde Beier ernstig, terwijl hij het vette blad papier uit zqn zak haalde en het geopend den rechter toereikte. Wil u zoo goed zijn dit be licht eens in te zien De rechter nam nu het blad en las half luid „Nadat er nu reeds viif jaar verloopen zijn, schijnt er eindelijk eenig licht te komen in zake van den op den 5den Mei 187 aan de weduwe van den renteniei V geboren Seemann in de B. straat Nr. 5 geplepgden moord. „Er bevinden zich hier namelijk op dit oogenblik in hechtenis twee jonge man nen, die met aanzienlijke geldmiddelen uit Californië zijn teruggekomen, en waarvan de een, een zekere Methlow, geboortig uit G oil up, iu het bezit is van het toenmaals de arbeid van anderen." „Met welk recht?" - vioeg de ba- r0D „ongelukkige uitzonderingen en onvermijdelijke toevallen daargelaten heeft in het algemeen ieder een zooda nig aandeel in het kapitaal, als hem met oog op zijn verstand,zijn werkkrachten zijn arbeid toekomt. Dat het toeval of het geluk soms op het lot der menschen van invloed is, is zeker! Zonder twjj- fel worden onwaardigen soms door de fortuin begunstigd en worden verdien stelijke menschen misdeeldmaar ook in dat opzicht heerscht dezelfde wet voor allen en dit geldt voor alle sporten van de maatschappelijke ladder. En die ee nige algemeene wet is de arbeid voor allen, voor allen zonder onderscheid." „Wat men op de tegenwoordige orga nisatie vooral beeft aan te merken is de omstandigheid dat duizende menschen hun leven lang arbeiden, om éen enke len te verryken. De verdeeling is niet billijk." Met eenige verheffing van stem ant woordde de baron Als ze niet billijk is, als de arbeiders vinden dat zij niet voldoende betaald worden, dan kunnen ze immers den arbeid staken, zjj hebben daatoe het recht, niemand zal hun dat recht ontzeggen laten ze er gebruik van maken, wat ze tegenwoordig dan ook rijkelijk dpen. Maar is het niet natuur lijk, dat hij die de voornaamste en meest onmisbare kracht aanbrengt, het kapi taal en te gelijk zijn kunde en opvoe ding, zijn talent, organisatie en inventie zijn kennis en alle krachten van zijn geest, dat zoo iemand meer oogst en ge- ontvreemde ouderwetsche gouden heeretj- horloge Nr. 20.816. Zjjne opgaven, hoe hij in het bezit er van gekomen is, zjjn zoo romantisch, dat de meest onpartijdige beoordeelaar deze inlichtingen niet «Heen in twijfel trekken moet, maar terstond moet erkennen, dat ze slechts uitgedacht zjjn. Niettegenstaande alle aangewende pogingen om ze de waarheid te doen spreken, bljjven beide gevangenen hard nekkig aan hunne eerste opgaven vast houden, en beroepen zich op een geschrift, dat zjj den Duitschen consul te New-York ovei handigd hebben en dat de zaak moet ophelderen. Naar wjj vernemen, zjjn reeds sinds geruimen tjjd bij het consulaat te New-York stappen gedaan, om ot in het bezit van het bewuste stuk te komen of deze uitvlucht als leugen te kunnen beti telen. We zullen niet nalaten deze aan gelegenheid waarin de geheele bevolking van Berljjn belangstelt, in 't oog te honden en hopen onzen lezers binnen kort iets naders daaromtrent te kunnen mededeelen." HmEn nu V vraagde de rechter, ter wijl hjj het blad naast zich op de tafel lei en de pen opnam. Ik weet niet, mynheer, begon Beier, na even gezwegen te hebben, of de wjjze, waarop gjj tegen mjj en waarschjjnljjk ook tegen mijn vriend Methlow hebt meenen te moeten ham leien, gerechtvaardigd en nog veel minder, of het het juiste middel was, om in eene zoo donkere en ingewik kelde zaak licht te brengen. Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1