No. 641. Woensdag 14 September I H!)"2. Se Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laanderen. F. DIELEMAN, Uit de Pers. 28. feuilleton. Buitenland. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent'; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Tribune van 10 dezer bevat de volgende Politiek sociale Crcquetjes. Wie ik ben? Mijn naam? X. Mijn bagage? Eul. Niets, niets, zelfs geen belijdenis. Ik ben 'n schaduw, 'n damp. Tracht, mij niet te vangen, ik ontglip u altijd. Hoor slechts Och, dat zeggen we zoo dikwijls als on ze goede voorouders terugkwamen, ze zouden onze planeet niet meer herken nen. De rails, de telegraafdraden zou den hen aardig in verwarring brengen. Dat zeggen we niet eens maar wel duizend maal. Welnu, ik zeg: het is noch de loco motief, noch de telegraaf noch zelfs de commanditaire of naamlooze vennoot schappen, die hun groote verbazing zou den wekken. In iedei geval deze zou kort zijn in één uur zouden ze begrip hebben van den stoom en de electriciteit Wat hen buiten mate zou verbazen en in de war brengen dat zijn vrij, wij zel ve, wij hunne kleinkinderen. Hoe zouden ze ons herkennen Hebben we niet, voor het meerendeel de oogen achter in 't hoofd of, als op schildwacht, nog meer vooruit dan de neus Loopen we over 't algemeen niet op de handen, in plaats van ons van onze beenen te bedienen Deze wanorde in de zedelijke orde, om toch vooral niet natuurlijk te zijn, is er niet minder zicht- en tastbaar. In den goeden ouden tijd, zeide men op aardi ge wijze, ernstige dingen - in onzen tijd, zegt men op ernstige wijze, de meest belachelijke zaken onze vaders konden pret makenwij zijn slokoppen. Zij vleiden den koning- wij vleien het volk sedert dit koning is Onze vaders waren arm: wij zijn rijk. de gasthuizen hebben overvloed. In hun tijd, kregen de vrouwen een twaalftal kinderen on ze vrouwen, wanneer zij zich verwaar digen moeder te zijn, zijn het zelden verscheiden keerec. De kinderen wer den op grappige wijze aan het moeder tje voorgesteld wij stellen ze deftig voor aan de zuigfleschdeze zelfde kinderen werden opgevoed als kinders, opdat ze menschen zouden worden maar wij, wij behandelen onze kinders als menschen opdat de menschen altijd kinders zullen blijven. Onze vaders centraliseerden wij decentraliseeren. Zij hadden één ko ning wij hebben honderd koningen zij hadden een vaderland: helaas, wij heb ben slechts partijen. De partijen hebben het vaderland ver vangen. Van de politiek gesproken desverkiezende kan men verschillende kleuren tot eenzelfde nuance door één mengen.de politieke kleur is niet erg so- liede. Een republikein wordt zoo licht royalist, als men hem wil vleien en in pakken door een lintje en een radicaal afgevaardigde bezigt allerlei noodmiddel- tjes om zijn conservatieve gevoelens te verbloemen, die hij er op nahoudt, wan neer zijn eigenbelang in strijd komt met zijn politieke overtuiging.f?) Men heeft een liberaal conservatief, en later weer liberaal zien worden men heeft gezienja, lieve hemel! wat Nadat het touw losgemaakt was, ont deed hg zich var. zijn geldgordel, en schud de den inhoud voor zich uit op den grond. Het was een mooi sommetje in goud en bankpapier, en pijnlijk lachend woelde hij nog eenmaal met zijne gezonde hand in zijn op eene oneerlgke wijze verworven schat Volgens het mijnrecht behoort dit alles u, wendde hg zich tot de Duitschers, 'tis alles onrechtmatig verkregen goed en heeft me nooit geluk aangebracht. Hier, ver volgde hij en haalde uit eene kleine leeren tasch, die hi] op bet bloote lijf droeg, eene soort brief, die stevig in leer ge naaid was, ik verzoek u dit geschrift te willen afgeven aan den Duitschen gezant te New-York het bevat zaken van het hoogste gewicht en kan misschien een onschuldig veroordeelde redden. Ten slotte bracht hij tot aller verbazing een groot, ouderwetsch heerenhorloge te voorschijn, dat nog liep. Men stond dit wonderstuk met bevreemding aan te kijken, en wilde weten, hoe hij aan dit erfstuk gekomen was. De gevangene weigerde hardnekkig elke opheldering, niet alleen over de herkomst van het horloge, maar ook over naam, stand, geboorteplaats enz. Maak er dan in 's hemels naam maar een einde aan, zeide eindelijk Beier, als de schurk niet spreken wil, dan mag hg zijn gekerm meenemen in het grafhet geschrift zal aan zijne bestemming worden afgegeven, daarom verplicht ik mg met. Nadat hij de drie overigen de hand ge reikt had, nam de gevangene het woord Ziezoo, nu ben ik tevreden, maak er nu maar een eind aan. Alle twaalf lootten en weer had de Pommeraan het geluk de zwarte boon te trekken. De schelm is me eigenlijk geen schot kruit waard, zeide hij, en liefst had ik hem opgehangen als een hond maar het is hem toegestaan, dus moet ik ge hoorzamen. 't Is zoo goed, mannen, zeide deze, ik kan nog op mijne eigen beenen staan en zal niet beven, hoe zwaar het sterven me ook valt, want ik heb daar boven veelte verantwoorden. Hi) stapte bij deze woorden achteruit tot aan een boomstam en bracht zijn ge. wonden arm achterwaarts om den boom, terwgl hij den verbrijzelden en reeds zeer gezwollen arm slap langs het ljjf liet hangen. De aanwezigen vormden een halven kring om den veroordeelde en deden een kort stil gebed. Toen trad de Pommeraan heeft men al Diet in de politiek kuDuen 3D. Tegenwoordig kan men zich verlusti gen in vasthouders en droomers. De eer sten zijn als ballast zonder luchtballon: gekluisterd aan den oeverde laatsten een ballon zonder ballastverloren in de wolken. De eersten zien van te na bij, de laatsten van te vergenen zien eeD berg in lederen zandhoopvoor de zen zijn de hoogste bergen slechts klei ne korreltjes terwijl de eersten roepen er zijn geen Pyrenaeën meer, antwoor den de andere er zijn overal Pyrenaeën Kom boven en ge zult zien Daal af en ge kunt u overtuigen Men wil niet naar boven komen, men wil ook niet afdalen. We draaien rond als een tolvan een republiek werden we een koninkrijk en dan haken velen weor naar 'n repu bliek. En dan wat is een republiek Dikwijls slechts een woordde monar chie gluurt overal door heen het etiket: Republiek, gehecht op den rug van een goevernement kan niet meer beteekenen. dan het etiketChartreuse, geplakt op een flesch, waaruit het vocht wordt ge schonken, dat valscbelijk dien naam draagt. Het vermakelijkst is nog, dat dit sys teem van revolutie bijna altijd even ver derfelijk is geweest, zoowel voor de ko ningen, als voor het volk. Verbanning voor allen, de kogel meestal voor het volk. De koninginnen, 't is waar, gaan heen met volle handen, als ze au revoir wuivenhet volk wordt doodgeschoten of verbannen, zonder dat de veroordeel den of bun familie veel overhouden. Dit is het eenige verschil. Al deze in de plaats stellingen, die men ten onrechte met den naam van revoluties heeft ver sierd, hebben slechts in plaats van voor uitgang, haat verwekt. Eerst politieke haat, vervolgens maatschappelijke haat. En deze haat neemt telkens grooter afmetingen aan. Vanwaar deze politie ke schommelingen Ziehier Indien de regeeringen, nauwelijks door de Vrijheid geïnstalleerd, zich niet haasten om haar heur congé te geven, dan zet de Vrijheid, op haar beurt, die regeerin gen weer spoedig aan den dijk. De vorige president der Fransche re publiek, de heer Grévy, was bekend om zijne buitengewone gierigheid. Geheel anders is de tegenwoordige president Carnot van beginsel in dit opzicht. Thans van zijne reis naar het zuiden terugge keerd, heeft hij overal den indruk achter- gelalen van vrijgevig en royaal te zijn. Grévy maakte van de toegelegde repre sentatiegelden een spaarpotje, maar Car not geeft ze uit op zijne reizen door het land. Daardoor wint hij zeer in popu lariteit. Maar de tegenwoordige presi dent heeft ook bovendien eene eigenschap, die hem bemind maakt, en die iszijn geduld. Met een nooit verdwijnenden glimlach hoort hij aan alle stations de toespraken aan van prefecten, onderpre fecten, maires, militairen en geestelijken, en voor allen heeft hij een beleefd en gepast antwoord. Onder de hevigste stortregens staat hij met stoicijnsche kalmte de lange toespiaken aan te hoo- ren. Te Chamberry liet hij zich in zijn voorhief de buks op en in het volgend oogen blik zakte de roover, midden in het voor hoofd getroffen, zonder een kieet te slaan, ineen. Het graf zijns makkers werd geopend en weder gesloten, nadat de beide schurken ook in het graf vereenigd waren. Zijn nalatenschap werd nu verdeeld in twaalf deelen van ongeveer dezelfde waar de en op de meest oorspronkelijke wijze verloot, doordien een der goudgravers voor een aandeel geplaatst werd, met den rug naar de anderen gekeerd, terwgl een ander, die voor hem stond en met den vinger naar een der overigen wijzende, vroeg „Zal die het hebben Antwoordde de gevraagde „ja," dan was de aangewezene de eigenaar van het aangegeven aandeel antwoordde bij „neen," dan wees de voor hem staande naar een ander eu vraagde als vroeger en wel zoo lang, tot de ge vraagde eindelijk „ja" zeide. Op deze wijze vielen alle wapenen den Mecklenburger ten deel. terwgl de weg- trekkenden het bare geld wonnen en Meth- low het door allen begeerde horloge ver kreeg. Toen eindelijk alles geregeld was, na men allen nog een flink, snel toebereid maal, dronken op elkanders geluk, en scheidden ten slotte met d" beste wen schen voor een ieders welzijn. Aan een hoek der rots bleef Beier nog eenmaal staan en zag om. 't Is maar een steen achtig, woest stuk boschland, waar we twee jaren lang moeite, honger en dorst te verduren hebben gehad en vaak ons leven tegen den eersten den besten struik- roover op het spel zetten en toch valt me het scheiden zwaar. De mensch is toch ook een slaaf zijner gewoonte wie weet hoe zeer, voegde hg er ten slotte aan toe, nam zgn hoed af, zwaaide er nog een maal mede om de nieuwe goudgravers nog een laatst vaarwel toe te roepen, en spoed de zich toen naar zijne makkers, die hem reeds een heel eind voor waren. VT. Men bevond zich weer in de schoone maand Mei, toen onze goudgravers Meth low en Beier over Hamburg naar Berlijn gingen. Hun beide makkers warer. vol. geus afspraak in San Francisco gebleven, terwgl zijzelf weer naar hun oud vaderland teruggekeerd waren, met het doel om in de eerste plaats de residentie te leeren kennen. Zij hadden flink hun best gedaan om een aanzienljjk sommetje gelds bijeen te krijgen en mochten na hunne langdurige en veelvuldige ontbe ringen zich deze uitspanning wel veroor- looven. Te Hamburg aangekomen bega ven zij zich niet ver van het station in de Invalidenstiaat in een eenvoudig loge ment, en huurden hier voor eene week een kleine kamer met twee beddeD. Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1