Binnenland. liiemeiigd Nieuws. men, wist men van den geheelen op- stand der Arabieren nog nietsook van de expeditie-Hodister was niets bijzon ders bekend. Wij denken hierbij aan vroegere berichten over Stanley. Emin Pacha en dr. Peters. Hoe vaak zijn die hberen al dood geweestMochten de Jobstijdingen over Hodister verbreid, 'olij ken onwaar te zijn Uit de kolonie Nieuw Zeeland komt de tijding, dat de tweede kamer aldaar opDieuw het parlementaire stemrecht, dei- vrouwen heeft aangenomen, zoodat nog maals de senaat zal moeten beslissen. Dit is reeds de derde maal dat de ka mer vrouwelijk stemrecht, sedert 1886 voor de gemeentelijke verkiezingen ver leend. ook voor de parleraentsverkiezin- en wil invoeren. Den eersten keer, 5 Aug. 1890, geschiedde de aanneming met 53 tegen 27 stemmen, en telkens wordt de oppositie zwakker, zoodat in 't eind ook de wetgevende raad of se haat, welks leden door de kroon benoemd worden, allicht zal moeten toegeven Nieuw Zeeland zal dan de zevende staat zijn, waar de vrouwen bij parlemont- verkiezingen mee ter stembus optrek ken want nu reeds hebben zij dat recht 1. in de Zuid Amerikaansche republiek Ecuador sinds 1861, 2. in den Noord- Amerikaanschen staat Wyoming sinds 1869, 3. in Oostenrijk voor de klasse der groote grondbezitters, sinds 1873, 4. op het eiland Man. sinds 1881, 5. Nieuw Schotland (Canada), sinds 1887 en 6. ook voor den landdag van Finland. De president der Frausche republiek heeft de viering van de vereeniging van Savoye met Frankrijk bijgewoond en in een toast verklaard, dat de republiek geen trouwer burgers had dan de Savoy ards Hij weuschte hen geluk, dat zij de belangen van het vaderland wisten te stpllen boven de partijbelangen, die moesten zwichten voor den wensch der natie, om alle levende kracht des lands te verzamelen rondom de vlag der re publiek. Voortdurend komen uit. Italië berichten over rooverijen en ontvoeringen, die op klaarlichten dag met de grootst moge lijke brutaliteit worden bedreven. Vooral op Sicilië treden de roovers met groote vermetelheid op, daar zeer zelden hunne misdaden gestraft worden, omdat de be volking, uit vrees voor de bandieten, dezen of steunt of hen in elk geval niet aan de justitie durft overleveren. Nog altjjd leeft de roover Tiburzi in de bos schen van Viterbe en den Monti Amiati als onbeperkt heerschar en de rijke mar kies Guglielmi, die hier zyn bezittingen heeft, betaalt de door den roover uitge schreven belastingen veel nauwgezetter dan die van den staat. Bosch wachters van den markies erkennen Tiburzi meer malen te Rome te hebben gezien, zonder dat zij hem aan bet gerecht durfden overleveren. De vrees voor de bandieten is bij deze lieden sterker, dan bet ver trouwen in de bescherming van den staat. De Italiaansche regeering zal nu krachti ger optreden. Het programma voor de Tentoonstel ling van Zaaigranen enz., te houden op Donderdag 22 September 1892 te Zierik- zee, door de Centrale Tentoonstellings- Vereeniging „Landbouwbelang", is ver schenen. Hieraan wordt 't volgende ontleend Op deze tentoonstelling worden ge vraagd monsters van winterzaaigranen of zaden en verzamelingen gedroogde grassen of planten, waarvan de kennis nuttig kan geacht worden voor den land bouwer. Monsters van zomerzaaigranen wor den toegelaten, maar niet beoordeeld. Om op deze tentoonstelling te kunnen mededingen, moeten de inzenders vóór oi op 17 September 1892 bij den Secre taris, den heer M. C. Mulock Houwer te Zierikzee, eene schriftelijke opgaaf doen van a. Het product, dat zij wenschen in te zenden b. de hoeveelheid, die zij van het in te zenden graan of zaad ten verkoop be schikbaar hebben c. den prys, fi anco Z i e i k z e e en met inbegrip van emballage d. het netto gewicht per hectoliter, de streek waar, en de soort grond, waarop het gegroeid is e. de namen van drie personen door hen geschikt en geweuscht als leden der jury. De prijzen zullen bestaan in diploma's en getuigschriften. Bovendien wordt uit geloofd vooi Ruwarige Essex-tarwe een prijs van 25. Deze prijs wordt niet uitbetaald, voor, door het daarvan uit gezaaide, blijkt, dat het graan zuiver van soort is en aan d6 gestelde eiscben vol doet. Het Bestuur belast zich met het aan koopen van zaaigranen enz. ter tentoon stelling, mits voldoende zekerheid van betaling wordt gegeven en tegen ver goeding van 2 pCt. Voor personen buiten de provincie wor den slechts bestellingen uitgevoerd en granen of zaden door inzenders uit Schou wen en Duiveland tentoongesteld. - De minister van binnenlandsche zaken, gelet op art. 8 van het konink lijk besluit van 4 September 1892 (Staats blad n°. 215), tot vaststellen van buiten gewone maatregelen tot afwending der Aziatische cholera en tot wering harer uitbreiding en gevolgen Heeft goedgevonden te bepalen, dat genoemd artikel zal worden toegepast ten aanzien van personen, komende uit Rusland. Hamburg, Altona, Antwerpen of Havre, zoodat ieder die een of meer personen, komende uit Rusland, Hamburg, Altona, Antwerpen of Havre in zijne woning huisvest, verplicht is, onmiddel lijk na aankomst van dien persoon of die personen daarvan kennis te geven aan den burgemeester en evenzoo ken nis te geven aan den burgemeester van elk verdacht ziektegeval in zijne woning, mitsgaders van het verirek van boven bedoelde personen en van de plaats, waarheen zij alsdan vertrokken zijn. Deze beschikking zal worden geplaatst in de Nederlandsche Staatscourant en in afschrift worden medegedeeld aan 1°. de commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën, met uit- noodiging de beschikking zoo spoedig mo gelijk ter kennis te brengen van de bur gemeesters in hunne provincie en dezen te verzoeken haar onverwijld ter open bare kennis te brengen 2" aan de onderscheidene inspecteurs en den adjunct-inspecteur voor het ge neeskundig staatstoezicht met verzook - voor zoover elk aangaat - om daar van kennis te geven aan den genees kundigen Raad en aan d6 personen, die vanwege het geneeskundig staatstoezicht met het sanitair toezicht aan de grenzen des lands zijn beiast. - Ter uitvoering van het voorschrift van het 2e lid van art. 24 Ier wet van 4 December 1872 (Staatsblad n°. 134), dat wekelijks in de Staatscourant het cij fer der in elke gemeente aan Aziatische cholera overledenen moet worden bekend gemaakt, zijn de burgemeestersdoor tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin, aangeschreven, eiken Zater dag na sluiting van den tijd bestemd voor het doen van aangiften van overlijden, uil hunne gemeente rechtstreeks aan den minister opgaaf te zenden van het getal der in die week bij den burgerlijken stand aangegeven overledenen aan ge noemde ziekte, om hem in do gelegenheid te stellen in de Staatscourant van eiken Dinsdag het juiste cüfer van de irr de vorige week aan de ziekte overledenen bekend te maken. - Door Ged. Staten dezer provincie is afkondiging gedaan van een besluit der Staten van 8 Juli i.l., waarbij is vast gesteld aan art. 12 van hun besluit van 15 Juli 1881 tot regeling van den pro vincialen wateistaatsdienst toe te voegen het volgende aan hen(de ambtenaren bij den provincialen waterstaatsdienst) wordt ten laste van de provincie pensioenen of wachtgeld verleend, volgens knader vast te stellen regels. Art. 4 wordt vervangen door bet volgende De hoofdingenieur, de ingeniersde opzichters, de teekenaars, schrijvers en de klerken hebben aanspraak op wacht geld wanueor zij, na tienjaiigen dienst als zoodanig, eervol worden ontslagen ten gevolge van op heffing hunner betrekking of van nieuwe organisatie. Het wachtgeld bedraagt ten minste de helft en ten hoogste twee derden van de laatst genoten jaarlijksche bezoldiging, en wordt binnen die grenzen toegekend naai de regels, in art. 3 vastgesteld voor berekening van pensioenen. Thans zijn in Schouwen de plannen voor eene verbinding met den vasten wal door middel eener stoomtram gereed ge komen en door het comité ingezonden aan Gedeputeerde Staten en de betrokken gemeenten. Het ontwerp beoogt eene verbinding van Brouwershaven over Zonuemaire en Noordgouwe naar Zierkzee en van bier over Nieuwerkerk, langs. Oosterland en Bruinrsse naar het Zijpevan daar per stoomboot naar St. Pirilipsland en verder langs Nieuw Vosmeer Daar Steenbergen, waar de lijn in aansluiting wordt gebracht met de in aanbouw zjjDde lijn Steenbergen- Rozendaal. Op grond, dat het mond- en klauw zeer onder het rundvee in Walcheren is uitgebroken en ook buiten de provincie voorkomthebben Ged. Staten van Zee land besloten voor Walcheren met Nieuw en St. Joosland en Zuid Beveland met. Wolfaarts- dijk in te trekken de ontheifing van de verplichting tot keuring, alvorens vergun ning wordt verleend tot het vervoeren van rundvee uit dat gedeelte der provin cie naar een der andere in art. 20 van het r eglement genoemde onderdeelen der provincieen. voor de geheele provincie, in te trekken de ontheffing van de verplichting om het uit andere provinciën des rijks ingevoer de rundvee overeenkomstig art. 19 van het regel ment afgezonderd te houden. De prins Von Wied is Donderdag uit Duitschland te Domburg teruggekeerd Hij verlaat Domburg don 17en dezer. Den daarop volgenden dag vertrekt dr. Mezger. AXEL, den 9 September 1892. Moig6n (Zaterdag), den lOen dezer, des voormiddags ten 9% ure, vergadert de gemeenteraad alhier ter behandeling van de volgende zaken I Meded9eling van ingekomen stuk ken. II. Voordracht van zetters dei Directe In de Woensdag te Ter Neuzen gehouden buitengewone raadsvergade ring is, op voorstel van het dagelijksch bestuur, met 9 tegen 3 stemmen beslo ten dn kermis, invallende op 19 Septem ber a. s., dit jaar te schorsen en die zoo spoedig mogelijk te houden als de toestand beter wordt. De drie leden, die tegenstemden, wenschten een bepaal den datum, bij voorkeur 17 October, na afloop alsdan der Zierikzeesche ker mis, aangegeven te zien. De mazelen, indertijd in die gemeente epidemisch heerschende verklaard zijn nagenoeg gewekenalleen te Sluiskil komen nu en dan nog eenige gevallen voor evenals bij het begin, van een goed aardig karakter. Dientengevolge heeft dan ook, blijkens verklaring van den in specteur vau het geneeskundig staats toezicht onlangs uitgegeven, deze ziek te opgehouden, epidemisch te heerschen. (Midd. Crt.) Zaamslag, 8 Sept. Door de vereeniging In 't belang der Landbouwers alhier' is heden aanbesteed de levering van 29,900 KG. Superphosphaat. Ingeschreven daarvoor werd door de heeren Van Niëvelt Co. te Dordrecht, voor 3,25 G. J. Krol Co. te Zwolle, voor ƒ3,19; M. H. Salomonson te Rotterda m, voor ƒ3,18; Coenen Schoenmakers te Uden, voor ƒ3,16, en P J. Scheele te Ter Neuzen, voor ƒ3,11 per 100 KG. De levering is gegund aan den laagsten inschrijver. - Ds. J. Cssewaarde, predikant bij de Ned. herv. gemeente te Sluis, heeft een ber oep ontvangen naar die gemeente te Brielle. - Door den burgemeester der ge meente H>-eskens is bepaald dat alle sche pen, komende van de zijde van Antwer pen en Boom bestemd voor onze haven, alvorens binnen te vallen, door een ge neeskundige moeten worden onderzocht. Hiervoor is onder goedkeuring van den inspecteur van liet geneeskundig staats toezicht aangewezen dr. Lucieer te Groede de naastbij gelegen plaats waar een ge neeskundige is gevestigd. Dit laatste is, met bet oog op den niet onbelangrijken aanvoer van steen uit na burige Belgische plaatsen, waar of in wel ker nabijheid cholera is voorgekomen, een zeer te waardeeren maatregel, te meer daar Breskens niet behoort tot die havens, waar van rijkswege quarantaine-maatre gelen worden toegepast. - Bij kon. besluit is aan F. Th. Luy- pon, hoofd der openbar e school te Hoofd plaat, een pensioen verleend van 617 per jaar. Maandag is in de Ned. gist- en spiri tusfabriek te Delft een brutale diefstal gepleegd. Terwijl des avonds omstreeks acht uur in het gebouw De Gemeenschap in bet Agnetapark eene vergadering werd gehouden en de parkwachter zich aan de voorzijde van het gebouw bevond, haal den eenige personen aan de achterzijde uit den kelder drie zakken, gevuld met koperen persplaten, welke in de fabriek bij de vervaardiging van gist worden ge bruikt en zonder voor'kennis der directie in genoemden kelder waren geborgen. De dieven die zich met hun buit in de richting der schietbaan achter- de tent verwijderden, werden achterhaald dooi den parkwachter. Maar voor dat deze een der personen kon herkennen, ontving hij zulk een slag voor het hoofd dat hy in de sloot geraakte. Toen hij zich weder op den kant had gewerkt en in staat was om hulp te roepen, waren de vogels gevlogen met achterlating van een twee tal zakken. Do zaak is in onderzoek bij de politie, aan wie - indien het verhaal van den parkwachter juist is - het zeker wel niet moeilijk zal vallen de daders te ontdekken. (Delftsche Ct.) Naar men uit Beesterzwaag meldt is Dinsdagavond door den brugwachter van Veenebuurt en door 2 aldaar pas- seerende schippers een zonderling na tuurverschijnsel opgemerkt. Bij helderen hemel zagen zij de maan in eene slingerende beweging, eenigszins te vergelijken bij bet been en weer gaan van een vlieger. Het verschijnsel hield naar hunne schatting 10 a 15 minuten aan. Te Amsterdam werd dezer dagen een bruiloft gevierd ter opluistering was een heuscbe orgelman met een heusch orgel gehuurd. Hij zou tusschenbeide de gasten wat voorspelen en daarvoor een daalder ontvangen voor den geheelen avond, benevens het een en ander te eten en te drinken. De feestvreugde bereikte weldra haai toppunt en zooals het meer gaat bij die gelegenheden, werd er meer gedronken dan wel goed is voor een mensch die niet gewend is zijn maag met zooveel alcohol te vullen. Het gevolg was dan ook, dat menigeen boven zijn bier geraakte en in dien toe stand erg prikkelbaar en veeleischend j werd. Zoo was er een meneer, die 't vooral op den armen orgelman begrepen had. Hij eischte van dezen niets meer of minder dan dat hij op zou houden te spe len met „van de postiljon„van de bloemetjes in Mei" en van no moeder die

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2