8e Jaarg-, i\o. 610. Zaterdag 10 September 180*2. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsch- V I aan de ren. F. DIELEMAft, AXEL. Uit de Pers. FEUILLETON. Buitenland. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent'- voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het voorstel van B. en W. tot ver hooging der gemeentelijke belastingen in Amsterdam, wordt door het Hand.bl. met leedwezen vernomen. „De oorzaak dezer onwelkome belas- tingverhooging", zegt het blad, „is de oude kwaad der hoofdstad, bettoestroo- men van armen en het vertrek van ver mogenden, 9n daarbij rijkswetten, die de gemeente dwingen voor het onderwijs en de noodzakelijke levensbehoeften dier armen zooveel te dragen." „Zoo eenige begrooting het bewijs le vert, dat de toestand onzer geldmidde len onhoudbaar wordt, dan wel deze. „De Rijkswetgever moet dan ook tus- schenbeiden komen. Een deel der uit gaven van algemeenen aard, die allengs ten laste der gemeenten zijn gebracht, moeten spoedig voor staaatsrekening wor den genomen. „Dat dit eenmaal geschieden zal, is zoo goed als zeker. Doch even zeker is dat wij er nog eenige jaren op zullen wachten, daar de Regeering eerst nog de Rijksbelastingwetten en de kieswet te behandelen heeft. „Voorloopig zal er dus wel niets an ders overblijven dan zich de hoogere las ten te getroosten." B. en "W. wenschen waarschijnlijk de progressie te verhoogen maar het Hand. bl. vreest, dat dit de gegoeden zal ver jagen. liet blad dringt er daarom op aan, dat de Raad het voorstel nog eehs zal onderzoeken, door den heer Van Nier- op verleden jaar terloops ter sprake ge bracht, om de uitwonenden te dwingen in de gemeente belasting bij te dragen Daar geen van u voortreedt, vervolgde Beier, zoo neem ik aan dat. mijn oordeel het uwe en dientengevolge het juiste is daar echter de roover door zyue pijnen reeds straf genoeg geleden heeft, zoo stel ik voor den dood door den strop te ver anderen in den dood door kruit en lood en te loten, wie dit vonnis aan hem voltrek ken zal. Ook met dit laatster waren allen het eens en nadat Beier drie witte en eene zwarte boon in zijn hoed geworpen had, grepen alle vier met afgewend gelaat in den hoed en namen er eene boon uit' De Pommeraan had de zwarte gegrepen en moest dus het vonnis voltrekken. Koelbloedig stiet hij den laadstok in den loop zijner buks en drukte den kogel nogmaals aan vervolgens zette hij er een nieuw slaghoedje op en naderde den ge wonde, die van pijn ineenkromp. Mensch riep hij hem toe, wie ge ook zijn rnoogt en van waar ge ook gekomen zijt, ge hebt uwen naaste uit de wereld willen zenden en zijt daarom door ons volgens plicht en geweten ter dood ver. oordeeldals ge nog iets te wenschen of te verzoeken hebt, zoo spreek, en het zal u toegestaan worden binnen vijf mi- door een verhooging der opcenten van het personeel. „Tegen een verhooging als door den heer Van Nierop bodoeld wordt, verzet de wet zich niet, daar deze toestaat een bedrag van opcenten te heffen, dat ge lijk staat met de opbrengst der plaatse lijke directe belasting. In de tegenwoor dige verhouding van 3Va pCt, inkom stenbelasting en 85 opcenten, geraamd op 2,490,00u en 1,305,200. zou dus nog eene verhooging van 85 nieuwe op centen mogelijk zijn." „Iets moet er op gevonden worden," zegt het blad, om het verhuizen naar buiten zoo mogelijk tegen te gaan, want het vertrek der gegoeden heeft voor de gemeente, naast het directe nadeel van de derving der belasting penningen, nog het indirecte nadeel, van den winkel stand een deel zijner inkomsten te ent nemen. „Het denkbeeld zal dan ook wel bij het onderzoek in de afdeelingeu van den Raad ernstig worden overwogen." De Stand, schrijft »Waarlijk, het is meer dan tijd, dat er maatregelen worden genomen, om aan dezen bedenkelijken toestand een einde te maken. „De weeldeartikelen, die Amsterdam er op nahoudt, alleen reeds op onder wijsgebied, wordt het boog tijd af te sehaffen, en de onnoodige subsidiën in te trekken „De toestand wordt op deze wijze onhoudbaaren weer wordt de waar beid bevestigd van het woord van den ouden lieer Jita, die eenmaal zeide, dat het onderwijs de nagel is aan de dood- nuten staat ge voor Gods rechterstoel Na deze weinig geleeide en opbouwen de prediking zweeg de Pommeraan, om een antwoord at te wachten daar de on gelukkige echter buiten kennis was en steeds schreeuwde en zich op den grond wentelde, zoo maakte hij korte metten. Hij nam een der touwen van de tent, richtte den vei oordeelde van den grond op en bond hem met het touw vast aan een boomstam. Toen ging hij eenige schreden terug, lichtte even zijn hoed op, sprak een kort gebed uit, en legde toen bedaard aan. De drie anderen hadden insgelijks hur.ne hoeden afgonoraen en stonden, op hunne buksen leunende, met ernstig gelaat en zwij gend achter den Pommeraan. In het vol gend oogenblik knalde het schot over het veldde geraakte sprong uog eenmaal wild op, greep met beide handen naar zijne linkerborst en zonk toen ineen. God zij zijner ziel genadigklonk Beier's ernstige stem door de stilte, en „Amen" antwoordden de anderen. Bedaard laadde de Pommeraan weder zijne buks, plaatste ze toen tegen den naastbijzijnden boom en maakte het lijk los. Het gat in den grond, dat tot nog toe dienst gedaan had als kelder en pro visiekamer, zou nu een graf worden, en nadat men den roover ontdaan had van alle zaken van waarde, papieren, enz., werd hij in zijne laatste rustplaats gelegd kist der gemeente financiën. „Hoe zullen nu straks de klaagliede ren weer klinken en per slot van reke ning zal alles weer blijven zooals het is. „'t Is te hopen dat de kiezers, die zoo zwaar in bun beurs worden getrof fen, ook eindelijk eens by de stembus zullen toonen dat het anders moet gaan." De Tijd zegt, dat de mededeeling van B. en W. »natuuriijk algemeene teleur stelling en bezorgdheid wekt." »Waar moet bet been" vraagt dit blad ais op die wijze de belastingen in onze gemeente blijven stijgen? Want - en dit is het ergste zelfs de grootste op timist zal niet durven beweren, dat met de thans voorgestelde verhoogingen voor goed bet evenwicht zal hersteld zijn. Be paaldelijk onderwijs en armwezen zul len ook in de toekomst steeds groote re sommen verslinden, terwijl door het vertrek van gegoeden en den ontzaglij ken toevloed van onvermogenden bet be lastbaar vermogen allerminst in verhou ding tot de stijging dei uitgaven ver meerdert. Het staat te vreezen, dat reeds het bekend maken van de gemeente- begrooting voor 1893 de emigratie van aanzienlijken uit Amsterdam zal doen toenemen, vooral nu de in 't volgend jaar te verwachten aanslag in de rijks vermogensbelasting den weerzin tegen een verbooging van gemeentelijke aan slagen bij velén zal vermeerderen." In Amerika blijft het nog woelig Toen een plezierboot Homestead pas seerde, uitten eenige passagiers beleedi- en het graf met steenen toegedekt. De nalatenschap, die naar het cnjjnrecht toe viel aan dengeen, die hem gevangen had, bestond in eene tamelijke som gelds, dat Methlow onder zjjne kameraden verdeel de de wapens van den roover, waarop hp aanspraak maakte als tot een aanden ken, liet men gaarne aan hem over. Toen men nu eindelijk wilde opbreken, maakte de roodbaard bezwaren. Zoo goed als drie man het oordeel konden vellen over den een, even goed konden zij het ook over den ander, en wanneer ze meen den een recht te hebben, een mensch ter dood te veroórdeelen en het vonnis te voltrekken, zoo had hij volgens het mijn recht hetzelfde recht om terstond zijn vonnis te hooren hij bad niet om zijn leven, maar men moest hem niet onnoodig kwellen en in aanmerking genomen zijne wonde, eveneens een kogel door het hoofd jagen loopen zou hij onder geene enkele voorwaarde. Nu was goede raad duurMethlow en Beier konden er niet toe besluiten nog* maals recht te spreken, terwiji de ande ren van meening waren, dat de roode ge lijk had en dat men ook den ergsten schurk recht moest laten wedervaren. Terwijl zij zoo nog stonden te beraad slagen, verscheen er plotseling een nieuw gezelschap om de rots en een van hen kwam terstond op de groep toe Hij kwam vernemen, ot hier ergens in den gende kreten tegen de losse arbeiders, die in de gieterijen van Carnegie aan het werk waren. Onmiddelijk scheepte zich een detachement troepen in om de stoomboot te vervolgen. Zij klampten deze aan en hielden een charge met de bajonet tegen de passagiers, waardoor zij grooten schrik verwekten. Een persoon werd een been gebroken en vier kinde ren gekwetst. Zij namen daarop 25 pas- sagiers gevaugen, die beschuldigd wor den dat ze ongeregeldheden hebben trach ten uit te lokken. Een correspondent der New-York He raldpas uit Zuid Amerika teruggekeerd, beweert volledige inlichtingen over den staat van zaken in Venezuela te kun nen geven. Te Caracas zou nog inder- daad president Villegas aan 't hootd der regeenng staan met generaal Mendoza als zijn voornaamsten raadsman. Daar entegen zou generaal Crespo aan 't hoofd van den opstand de hoofdstad van na bij bedreigen, om na haai- verovering zich zelf tot hoofd der republiek te verkla- ren Maar ook de eerzuchtige generaal Urdaueta, die den afval der westelijke staten beeft weten te bewerken, zou op de loer liggen, om hetzij Villegas, het zij Crespo aan te tasten, opdat aan hem de oppermacht komen zou. Alzoo een „duel triangulaire," gelijk een Franscb blad t eens uitdrukte, waarbij naar men meent Crespo's kansen 't best staan. Volgens Belgische bladen schijnt er ee nige kans te bestaan, dat de berichten omtent den geheelen ondergang der ex- peditie-Hodister in het Congogebied voor barig of overdreven zijn geweest. Op een schip, dat den 5den Juli van Stan ley-Falls te Stanley Pool was aangeko- omtrek niet een stuk gronds ter bewerking te koop was, en toen hjj hooide, dat zij door onvoorziene omstandigheden hun terrein, dat zij nog niet geheel afgewerkt hadden, wilden verlaten, zoo nam hjj het aanbod om het van hen over te nemen met vreugde aan. Het nieuwe gezelschap bestond uit acht man, meest Mecklenbur- gers en in korten tijd hadden Methlow en zijne makkers hun ganschen voorraad de tent, het gereedschap, enz. tegen go'ede prijzen overgedaan. Beier begon hun nu inlichtingen te verschaffen omtrent den gevangene, en hen met het mijnrecht - wat zij echter reeds kenden nader bekend te maken, en verzocht hun nu om als volkomenon- partijdige rechters, na den gevangene ge hoord te hebben, recht te spreken. Hieitoe waren zij gaarne bereid', kozen drie man als richters en eischten van den gevangene zich te verdedigen. Ik heb tegen de beschuldiging niets in te brengen, antwoordde de roover somber, ik weet, dat ik mijn leven verbeurd heb' en vrees slechts den dood door den strop' - laat mij door middel van kruit en lood sterven en ik ben tevreden. Na eene koi te beraadslaging werd deze wensch ingewillig en hem werd verzocht zijne rekening op aarde af te sluiten. Maak me los, eischte de gevangene. (Wordt oervuladL

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1