ijMiii' No. 638. Zaterdag 5 September 1892. 8e Jaarg. Be ReeJe Baard Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Uit de Pers. 20 FEUILLETON. Huiten land. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag-- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent'; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uit Menado wordt aan het Handelsblad \an 18 Juli geschreven „Het aantal doodeD op Sangir is groo- ter dan men eerst vermoeddehet be draagt volgens de laatste or.dei zoekingen meer dan 2000. De noodi ge maatregelen werden genomen om de ljjken zooveel mogelijk te begraven, ton einde besmetteluke ziekte te voorkomen Aangrijpend moet die teraardebestel ling geweest zijn in de negory Baboe, waar alle bewoners omgekomen waren. Ingesloten door twee vuurstroomen, was hun het vluchten onmogelijk, en schijnen zij door hevige zwaveldampen en andere gasontwikkelingen gestikt te zijn. Om ringd door eene vuurzee, van boven be stookt door een gloeiende asch- en stecnen regen, moet hun doodstrijd ontzettend geweest zijn. Van de meeste lijken waren de vingers kromgetrokken als in hevige benauwdheid. Eene moeder werd gevonden, die twee kinderen in haren arm geklemd hield en ze met haar lichaam wilde bedekken. In het kerkgebouw, dat geheel ingestort was, werd een groot aantal lijken gevonden blijkbaar hadden zij getracht daar eene schuilplaats te vin den. Het lijk van den inlandschen voor ganger vond men nog staande op den preekstoelwaarschijnlijk had hij de on gelukkigen in die benauwde uren nog moed willen inspreken. Overal was het opsporen en begraven der lijken een diep aangrijpend werk. „Het heeft te Sangir hevig geregend dit heeft veel goed gedaan en de asch en de modder van de boomen weggespoeld Toch zal het nog vele maanden duren eer een nieuwe aanplant van voedings middelen vruchten opgeleverd zal hebben; in dien tijd moet in het onderhoud van talrijke nood lijdenden voorzien worden. Het Sangir comité heeft daardoor eene zware taak, en het is daarom te hopen, dat de bijdragen mild zullen vloeien. „De Krater werkt nog steeds en braakt voortdurend rookwolken uit, terwijl af en toe nog kokende modder langs de lavabeddings naar beneden stroomt, In het N. v. d. T>. wordt door X de vraag gedaan of, met het oog op de cho lera, het kampeoren van troepen, tegen woordig in ons land aan de orde van den dag, wel gewenschl isen of het niet hoogst noodzakelijk is die herhalings oefeningen te staken. Hierop wordt door een bekende auto- iteit, die zich teekent v. O. M., het vol gende geantwoord „Men kan niet toegeven, dat het „in tijdon van besmettelijke ziekten zeer ge vaarlijk is en ten sterkste.ontraden moet worden om groote troepenafdeelingen te doen reizen en samen te brengen." In tegendeel. Wanneer gezorgd wordt dat de manschappen gezonde kampementen betrekken, op eenigen afsrand van volk rijke dorpen en steden, zullen zij zon der eenigen twijfel aldaar eene veiliger verblijfplaats hebben dan in hun gewo ne garnizoen, vaak ook veiliger dan in hunne eigene woonplaats. Immers, men kan in het kampement nauwkeurig toe zien op het voedsel en het drinkwater het verkeer met omliggende gemeenten kan tijdelijk geschorst worden, en men kan zorgen dat geen verdachte stoffen in het kampement worden gebracht; kort Methlow rezen de haren te berge Hij kon een der roovers bijna met de band aanraken en toch moest hp stil aanhoo- ren, hoe die beide gauwdieven het leven zijner kameraads onder elkaar verdeelden Daar hij eenigszins achter eene verheven heid lag, kon hij zijne makkers met zien en wist daarom niet, hoever zij nog ver. wijderd waren. Een herhaald „st 1" deed hem begrij pen, dat de twee ter dood gewijden bin nen het bereik van het schot gekomen, waren, en langzamerhand zag hij de buks van den naast bij hem staande zich ver heffen Nu kwam het er op aanHoewel zijn lichaam door eene koortsachtige aan doening rilde, preste hij zijne tanden ste vig op elkaar, hief zijn bovenlichaam zoo ver op, dat hij op zpne ellebogen kon steunen en legde zijn geweer aan. Het zou hem nu gemakkelijk gevallen zijn. den struikroover op de jdaats zelf neer te schieten, en volgens het mijnrecht kon hij zulks ongestraft doen, maar hp wilde hem slechts onschadelijk maken, om hem later tot den strop te laten veroor- deelen, daar hem den eerlijken dood door een kogel voor zulk een wezen te goed om, men kan eene troepenafdeeling op die wijze geheel afzonderen van de be smette omgeving eu daardoor het best behoeden tegen besmetting. Juist om die redenen heeft de Engelsche regeenng voorgeschreven, dat hare manschappen in de Oost Indische bezittingen elk gar- nizoen, waarin de Aziatische cholera uit breekt oogeublikkelijk verlaten moeten en naar een gezond kampement moeten marcheeren. De schaduwzijde van den maatregel is alleen, dat de manschappen uit het kampement niet teruggezonden mogen worden naar hunne vroegere gar nizoei splaats of naar het eigen domici lie, zoolang deze door cholera nog be smet zpn. X heeft veimoedelijk te vee' gedacht aan hetgeen in oorlogstijd is waargeno men. Men kan de legerplaatsen alsdan niet vrijelijk kiezen, de manschappen niet behoorlrjk verplegen, enz. Maar ook zelfs onder die ongunstige omstandighe den heeft men schitterende uitkomsten gezien van het legeren der manschappen in tenten of tentbarakken op het vrije veld. Getuigen de ervaringen van Bell en Heunen in Spanje (1812), van het Nederlandsche leger in en om Brussel na den veldlsag bij Wateiloo (1815), de toepassingen in den tweeden winter van den Klim oorlog (1855 1856), in den buiger-oorlog binnen de Vereenigde Sta ten van Noord Amerika (1863—65), in den oorlog tusschen Pruisen en Oosten rijk (1866/ en laatstelijk in den Fransch- Duitschen oorlog (1870- 71). De manschappen, die onder tenten ver blijf hielden, waren er veel beter aan toe dan zij, die in hospitalen, kazernes en andere gebouwen binnen steden ver pleegd werden." toescheen. Een werd er zeer zacht gefluisterd twee pofdonderde een schot in den stillen nacht en met een pijnlijken kreet liet de getroffene zijn geweer vallen, dat bij deze gelegenheid ontbrandde, zoodat de kogel tegen de naastbijzijnde rots te rugsloeg. Opspringen, den revolver uit den zak halen, afdrukken en den tweeden gauw dief drie kogels in het lijf jagen, was het werk van een oogenblik. Eer de roover nog tijd gehad had om te zien, uit welken löop het schot op zijn makker gevallen was, wentelde hij zich reeds van pijn huilend, met twee kogels in het onderlij!, op den grond, en nu riep Methlow uit volle borst zijne verschrikte kameraads toe, die volkomen onbekwaam waren iets te ondernemen en verbluft ston den te kijken. Voorwaarts Haast u watAnders ont snapt me nog een van die schurken Hier heen Ik ben het, Methlow 1 Nu tot bezinning gekomen, kwamen zjj met de buksen in de vuist aanstormen, terwijl de beladen ezel, door het schieten wild geworden, naar de tegenovergestel de zijde op de vlucht ging. Vang den ezel, Richterriep Methlow den Sileziër toe, we zullen het hier met ons beiden wel klaar spelen Terwijl nu Richter den vluchtenden e zei, die vreeseljjk balkte, achtervolgde, De berichten uit Belgie en Frankrijk zijn niet bepaald ongunstig, al verklaart een maritiem ambtenaar ook dat te Ant werpen de ziekte zich eenigszins in de richting van de stad schijnt uit te brei den. Sedert Maandag kwamen er 22 ge vallen voor, waarvan 4 met doodelijken afloop. Ook uit Brussel worden een paar gevallen gemeld, waarvan een met doo delijken afloop. Met de Fransche tijdin gen is omzichtigheid noodig, daar de Pa- rijsche pers zich beijvert den toestand te verbloemen. De chef van 't Hópital Neckerdr. Peter, verklaart althans trots alle courantenberichten, dat hij wel de gelijk gevallen van cholera asiatica gelijk tijdig met inlandsche cholera onder be handeling heeft gehad. In Montmartre zijn enkele nieuwe lijders voorgekomen, waarvan 2 stierven. Van een toene ming blijkt intusschen nietste Havre is mede geen booger sterftecijfer dan 25 op den 27en dezer voorgekomen. Overal worden natuurlijk quarantaine en andere maatregelen genomen. Vooral wordt 't land verhuizers verkeer beperkt. Onder reserve maken wij nog melding van een Hamburgsch telegram, dat van het uitbreken der „zwarte" pokken al daar spreekt. Het kan zeer wel slechts een sensatieberieht wezen. De laatste berichten melden dat te Hamburg Maandag 447 personen zijn aangetast en 173 oveileden. In het gast huis-Moabit te Berlijn zijn drie gevallen van cholera behandeld. Twee der aan getasten kwamen uit Hamburg, de derde (een werkman) woonde te Berlijn. Te kwam de Pommeraan bij den eersten ge wonde. Deze was niemand anders, dan de in het geheele district gevreesde roodbaard, die in Santa Clara met beide Duitschers gedronken had, en na dezen slag zijn schaapjes op het droge wilde brengen. Drommelsriep de Pommeraan, toen hij in dengeen, die met gekwetsten schou der, zich met het mes iu de linkerhand wanhopend tegen Methlow verdedigde, den man, herkende, met wien hij in de her berg gedronken had, dat is me een nette vriendschap Wacht eens, landsman, ik zal u uw leugenachtigen schedel inslaan, honds voten hij hief de kolf zijner buks op. Halt 1 riep Methlow, als ik het gewill had, had ik hem mijn lood door zpne hersenen gejaagd, we willen den schurk levend hebben. Ge hebt gelijk, autwoordde de Pom meraan en wierp zpne buks op den grond; in het volgend oogenblik had hij den roo ver van achteren omvat en wierp hem met zulk een geweld op den grond, dat deze het uitschreeuwde van pijn en be wegingloos voor dood bleef liggen. Bind hem handen en voeten en help dan dien anderen schelm zoeken het schijnt, dat hij reeds weggekropen is. Deze had dan ook met inspanning al zijner krachten getracht zich te redden, eii was op handen en voeten het bosch I ingekropen. I'oen hij zag, dat Methlow hem ontdekt had, en hij niet meer ont vluchten kon, maakte hjj zich gereed om zich met den moed der vertwijfeling te verdedigen. Met zijn rug tegen den breeden stam van een boom geleund, de knieën opge trokken, om de pijn in zijn lijt te onder drukken, wachtte hij. met beide handen op den grond steunende, zijn aanvaller at. Op het oogenblik, dat Methlow zich bukte om hem te binden, hief hjj den revolver, dien hij in het gras verborgen had, op en met een spotachtigen lach riep hij hem toe, terwijl bij afdrukte Vaar ter helle! Hond! Nog juist tijdig genoeg bad de aange- valle zieh gebukt, zoodat de kogel slechts zijn hoed doorboorde. Een krachtige vuistslag van Methlow op de spier van den bovenarm, ontwapen de den lafaard kermend liet hij zijn arm zakken, toen bij zag, dat hij misgeschoten had en macht doos in de handen van zjjn tegenstander was. Terwijl Methlow en de Pommeraan het op deze wjjze met de roovers klaar speel den, was het Richter gelukt den ezel op te vangen, hem de veilorene zakken weer op te laden en met behulp van een flin ken stok kwam bjj weldra op de plaar.s van den strijd. Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1