It uiten land. Binnenland. Gemeenteraad van Axel. val wel eene waarschuwing mogen ver wachten. Doch, als het blijken mocht, dat mij ne meening verkeerd geweest is, dan weten de bijzondere scholen, wat zij voortaan van die heeren te verwachten hebben." Uit Zuid-Amerika wordt bericht, dat generaal Urdaneta, bevelhebber van de regeeringstroepen, zich heeft laten uitroe pen tot dictator van Venezuela. Hij heeft een nieuw ministerie samengesteld, waarin Casanes optreedt als minister van binnenl. zaken. Het congres is ontbonden en verscheiden senatoren zijn in hechte nis genomen. Generaal Crespo moet bij Victoria troepen verzamelen om een be slissende slag te leveren. De banken te Caracas zijn gesloten, wat niet zooveel hindert, omdat het Venezulaansch crediet naar de maan is. Het vredes-congres te Bern is verga derd en zal een uitnoodiging richten tot alle Europeesche vredesvereenigingen, om een unie der staten tot stand te brengen en een permanent congres der natiën in te stellen. Het congres was van oordeel dat, indien de uitvoerende macht in de verschillende landen genoodzaakt was de toestemming te vragen van de ver tegenwooi digers van haar eigen naiie, vóór dat de oorlog wordt verklaard, het gevaar voor een oorlog aanzien zou wor den verminderd. De Franscbe minister van onderwijs hóeft bepaald, dat in het lyceum Buffon en in het college Rollin een proef zal worden genomen met de invoering van geregeld onderwijs in het Russisch De Figaro meent, dat binnen weinige dagen de Fransche jeugd Russisch zal spreken. Dan zullen de papa's van de Fransche jongens zeker ook deel nemen in de Russische leeningen, waartoe men ze onlangs maar niet kon overhalen. Vive la Russie De Frankf. Zeit. beweert, dat het Mac Kitjey-larief de prijzen der waren heeft verhoogd en daardoor het kapitaal ïijke winst gegeven den arbeiders bracht het niets dan een duurder worden van het levensonderhoud en een daling der loónon. Daardoor is de ontevredenheid der Amerikaanscbe arbeiders toegenomen en hebben geweldige uitbarstingen plaats gehad, waarvan weer onrustige elemen ten partij trekken om anarchistische doel einden nader te komen. Als bet waar is, dat do beschermende wetten van Mac Kinley de oorzaak zijn der treurige toe standen, dan dient men in Washington tot de intrekking te besluiten, wat ook zonder twijfel dan zal geschieden. Uit Amerika wordt bericht, dat de werkstaking der wisselwacbters te Buf falo geëindigd is. In den staat Tenue- see is de rust ook weder hersteld. Ge neraal Carnes, die de oproerige mijn werkers versloeg en vele hunner gevan gen nam, verklaart, dat er een geheim genootschap bestaat, welks leden door een eed verbonden zijn. Zij, die hunne verplichtingen tegenover h9t genootschap uiet nakomen of geheimen verraden, zijn des doods schuldig. Daardoor waren de gevangenen aanvankelijk bevreesd veel te zeggen, Langzamerhand, toen ze o- vertuigd werden, dat zij tegen alle ge weld beschermd zullen worden, lieten ze een en ander los, en zoo kreeg men ee nige belangrijke en verrassende bekente nissen. In Afrika knallen de buksen. Na het bombardement der kusten zullen de Fran se!.en de strijd in Dahomey voortzetten. De Fransche kolonel Dodds is eenige dagen geleden vertrokken met 1200 sol daten en 2000 dragers en zal zich te Sakélé vereenigen met 2000 man inland- sche troepen. Het doel is om naar A- bomey te trekken, waar koning Behan- zin resideert, en deze vreemde heer aan Frankrijk cijnsbaar te maken. Maar dat doel is nog niet bereikt. In de Transvaal is ook beweging over i e i inslaande Presidentsverkiezing. Oom Paul heeft mededingers. Iloofdrechter Kotzé stelt zich candidaat en generaal Joubert ook. De Transvaalsche bladen schetteren tegen elkander hè kandidaten worden tot den hemel toe verhoogd en tol de hel nedergestooten, net zooals men dat in net, beschaafde werelddeel ook ge woon is te doen. Het mooie is er al lang af. Of wij het bij het rechte eind hebben weten we niet, maar we kunnen niet nalaten den wensch te uiten, dat oom Paul de zege moge wegdragen. Hij heeft veel voor de Transvaal gedaan en veel met de Transvalers ondervonden. Onder de belangwekkende en heilrijk' instellingen van liefdadigheid in Neder land bekleedt voorzeker eene voorname plaats de te Haarlem gevestigde Ver. eoniging voor de verpleging van 1 ij d ers aan vallende ziek t e," welke sinds ruim tien jaren zij werd 29 December 1881 opgericht - steeds voortgaat, om tot zegen van ve le ongelukkige eleptici, van welke gods dienstige gezindheid ook, te arbeiden in deze hare gewichtige taak gesteund door bijdragen ot gitten van belangstellenden De gestichten, voor bedoelde verpleeg den bestemd en door gemelde Vereeni- ging bestuurd, zijn ten eerste dat opge richt te Heemstede op „Meer en Bosch" voor mannelijke personen, en die in de Meesterlottelaan alhier, genaamd „Beth esda" en „Sarepta", aangewezen voor de lijderessen. Het ligt voor de band, dat voor huisvesting, het toezicht en de verple ging van de in die gestichten geplaat ste personen belangrijke uitgaven wor den gevorderd, welke onmogelijk kun nen worden gekweten uit de ontvangen wordende vrijwillige bijdragen, noch uit de gelden, welke door belanghebbenden of familiebetrekkingen worden vergoed Hoezeer met groote dankbaarheid door het bestuur van deze Vereeniging wor den erkend de milde gaven, die haar mochten toevloeien, en het vertrouwen met innige erkentelijkheid op die wei- dadigen gevestigd blyft, heeft het be Stuur zich toch genoopt gevonden om naar meerderen steun rond te zien, waar door het mogelijk zal zijn in de drin gende behoeften van de aan de instel ling toevertrouwde ongelukkigen te voor zien en hun lijden zooveel mogelijk te verlichten, De Vereeniging meenr, het middel tot die ondersteuning gevonden te hebben doordien door H. M. de Koningin Regen tes, op haar verzoek, goedgunstig H. D. inwilliging is verleend, om voor de in standhouding van de gestichten overal in den lande eene openbare inzameling van giften te doen houden. Het schijnt haast overbodig toe, aan onze lezers het groote gewicht voor oogen te stellen, van het welslagen dezer col lecte. Immers, bierdoor zullen onze arme natuurgenooten wier droevig lot, in de maatschappij zelve, zoo hoogst moeielijk kan worden verzacht, ten zeerste worden gebaat, kan de hun betoond wordende liefdadigheid hun meer en meer ten goede komen en zal het mogelijk zijn, om hen in een betrekkelijk gelukkigen toestand te doen voortleven. Desniettegenstaande njeenen wij een woord van aanbeveling njet te mogen achterwege houden en ge- looven wij, met bescheiden aandrang allen ernstig te mogen opwekken, om bij de eerstdaags te houden collecte met milde hand te geven, ten einde hierdoor de nuttige Vereeniging in haar edel pogen te schragen. Men houde hierbij in het opg, dat het bestuur steeds bereidwillig gevolg geeft aan verzoeken van gemeen tebesturen of diaconiën, om behoeftige lijders of lijderessen ter verzorging in de gestichten op te nemen. Bovendien worden thans door de Ver eeniging, Broeders en Zusters opgeleid en uitgezonden in Ziekenverpleging, zoowel in Gestichten als bij Particulieren. - De minister van binnenlandsche z4ken, Overwegende, dat volgens ingekomen ambtsbericht de Aziatische cholera te Hamburg zich ook tot de omgeving dier plaats schijnt uit te breiden, Heeft goedgevemden met aanvulling van zijne beschikking van 25 dezer alle Duitsche plaatsen, ge legen aan de Noordzee of aan wateren op die zee uitmondende, besmet te ver klaren wegens Aziatische choleia. (SM.) Bij kon. besluit zijn verplaatstde controleurs der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen M. Schuylen- burg, van Middelburg naar Haarlem L de Fouw, van Tilburg naar Middelburg. - De commissie voor de proefvelden in Zeeland heeft tot voorzitter gekozen den heer B. G. v. d. Have en lot secre taris den heer G. A. Vorsterman van Oyen. A V KI,, den 30 Augustus Voor de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel hebben zich alhier 8 perso nen aangemeld. Bij gunstig weder zal het fanfaren ge zeischap Concordiaop de Markt een cor, eert geveD ter gelegenheid van den 12n jaardag van H. M. koningin Wilhelmina, Wij zijn zoo vrij de ingezetenen ui te noodigen, door het uitsteken der vlaj_ blijk te geven van hunne liefde tot en gehechtheid aan het aanvallige koningin, netje. Zaaiuslag. De gewone jaarlijksche col lecte voor de school met den bijbel heeft alhier dit jaar opgebracht 474,75. Het vorige jaar was de opbrengst met inbegrip der nagiflen ƒ447,45. aamslag;. Gemeenteraadszitting op Vrijdag 26 Aug. jl. Afwezig de heer de Kraker. Voorzitter de heer C. de Bokx. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken worden de volgende punten be handeld 1°. Voorloopige vaststelling der ge meenterekening over de dienst 1891 in ontvang op een bedrag van 19478,85' en in uitgaaf op 17767,75, alzoo met een goed slot van 1711,1072. Deze vaststelling werd met algomee ne nl. 3 stemmen, goedgekeurd. 2®. Aanbieding der begrooting van het algemeen burger! Armbestuur voor 1893 en aanvraag om subsidie voor die instel ling. Met algemeene stemmen werd genoem de begrooting goedgekeurd in ontvang en uitgaaf' op een bedrag van 1715,25; terwijl tevens besloten werd. aan ge noemde instelling eene subsidie toe te staan van 1692,09V*. 3®. Aanbieding der gemeentebegrooting over 1893. 4°. Onderhandsche aanbesteding dei- straat verlichting. Hieromtrent werd met 5 stemmen tegen 1 (die van de lieer van de Ree) besloten, de straatverlichting gedurende den winter van 1892/93 onderhandsch aan te besteden aan C. van Dixhoorn, Mz. voor 1"° loo cent per vlam en per uur. 5°. Opmaking eener voordracht ter be noeming van zetters, wegens de perio dieke aftreding van de heeren C. J. van Vessem en A. Riemens. Hierbij werden gekozen Tot lsten candidaat de heer A. Rie mens met 5 stemmen. Tot 2den candidaat de heer D. Dek ker, na twee van vrije stemmingen, éen tusschenstemming en éen herstemming en na loting met den heer W. de Kleik Jr. Tot 3den candidaat bij tweede vrije stemming de heer W. de Klerk, Jr. mot 5 stemmen Tot 4den candidaat de heer M. van Kerkvoort by 2de vrije stemming met 4 stemmen. Het drietal ter beroeping van een predikant bij de Chr. ger. gemeente te Zaamslag bestaat uit de heeren K. v. d. Wal en S. v. d. Wal te Zwolle en A. H. v. Minnen te Utrecht, candidaten. Hulst, 30 Aug. Gisteren had alhier in het Wapen van Zeelandten behoeve der vereeniging Landbouw Belang te Graauw de aanbesteding plaats van 65700 kg. Superphosphaat Hiervoor hadden ingeschreven de hee ren H. J. Vlaeminck te St. Jansteen voor 3,38 Coenen en Schoenmaker te Uden voor 3,37'/*M. H. Salomonson te Rot terdam voor 3,24 G. J. Krol en Cie te Zwolle voor 3,227*Jac. Pateer te llontonisse voor ƒ3,21 D. J. Oggel te Axel voor ƒ3,20 en Ad. Standaert te Balgerouke (België) voor 3,137*. Alles per 100 kilo. Aan den laagsten inschrijver is de le vering gegund. - Bij kon. besluit is het kon. besluit van 1 dezer, no. 72, voor zooveel be treft de benoeming van mr. T. Gattom- des tof. griffier bij het kantongerecht te Hulst, op zijn verzoek ingetrokken, en is benoemd tot griffier bij het kantonge recht te Hulst, mr. A. Tak, thans kan tonrechterplaatsvervanger, advocaat en procureur te Schiedam. Bij het te 's Gravenhage gehou den examen Fransch, 1. o., is o. m ge slaagd de heer A. W. A. Noest, van Terneuzen. - Tot onderwijzer aan do o. 1. school te Oostburg is benoemd de heer J. G. Crucq, thans te Arnemuiden. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen Hoogduitscbe taal o. slaagde o. m. J. Risseeuw van Retranchement thans onderwijzer te Enschede. Zitting van Dinsdag 30 Augustus 1892. Voorzitter de heer D. J. Oggel. Aanwezig tien ledeD en de Secretaris. Afwezig de heer S. van Hoeve. Wordt vooi lezing gedaan van de vol gende ingekomen stukken. le. Brief van den heer V. J. F. Hen drikse dat hij zijne benoeming als on- der wijzer aanneemt. 2e. Brief van den heer P. A. Bloys van Tresloug, dat hij voor zijne benoe ming als onder wijzer te Axel bedankt, omreden van zijne aanneming naar Lek- kerkerk. II. Vaststellen gemeenterekening over 1891. De commissie tot onderzoek daarvan benoemd, adviseert bij monde van den beer Jansen van Rosendaal tot goed keuring. Bij monde van den heer P. Dieleraan adviseert de commissie tot onderzoek van de Begroeting Algem. Burger!, arm bestuur voor 1892 eveneens tot goed keuring. III Aanbieding gemeentebegrooting voor 1893. De voorzitter benoemt tot onderzoek biervan de heeren Wolfert. Dieleman en Koster. IV Af en overschrijving op de be-'' grooting van 1892. De 'voorzitter viaagt machtiging van den Gemeenteraad tot af- en overschrij ving van ƒ0,077*, rakende den post pol- derlasten, waarin wordt toegestemd. V Voordracht van zetters der directe belastingen. De voorzitter zegt dat moeten aftreden de heeren Wolfert en Jansen. Deze worden bij stemming met algemeene stem men benoemd. Omdat een dubbel moest worden opgemaakt moesten nog 2 per sonen worden gekozen; Bij de le stemming werd M. A. Smies gekozen met 5 stemmen 2 werden uit gebracht op L. Lamaitre 1 op J. Verij zer, 1 op P. Dieleman Wzn., terwijl een blanco. Bij benoeming van het 4e lid werden uitgebracht de volgende stemmen. L. Lamaitre 2, J. van Hoeve 1, P. Kos ter 1, P. Dieleman Wzr.. 1, J. M. Drog mans 3, P. Dixhoorn Lzn. 1, P. van Hoe ve 1. Bij de 2e stemming werd geko zen de heer J. M. Drogmans met 6 stem men, waarbij waren uitgebracht op P. Koster 1, P. van Hoeve 1, P. Dixhoorn Lzn. 1, L. Lamaitre 1 stem. Alzoo werden op de voordracht ge-

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2