No. 656. Zaterdag 27 Augustus 1892. 8e Jaarg Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u wsc li - V 1 a a n d e re u. F. DIELEMAN, 30f Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent'; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uit de Pers. Het is bekend, dat Amerika lang voor Columbus door Europeanen, met name door Germanen werd bezocht. De tocht cing over de Noorsche landen, over Shet land de Faröer, IJsland en Groenland naar de oostkust van Noord-Amenka. Vroeger was het in het noorden warmer, de kusten toonden nog een rijken plan tengroei, waaraan Groenland dan ook zijn naam te danken heeft. De voorzit ter van het Parijsche genootschap voor bandelsaardrijkskunde, de heer Ney, heeit naar de betrekkingen tusschen lui opa en Amerika vöor Columbus uitvoerige on derzoekingen ingesteld, waarvan de re sultaten weldra in een boek zullen woi - den openbaar gemaakt. De Matm deelt nu al voorloopig iets uit den inhoud me de. Dat de Noorsche zeevaarders Ame rika kenden, blijkt vooral uit de IJsland- sche Sagas en uit de archaëologischo vond sten in Noorwegen, Denemarken. IJs land, Groenland en Amerika. Reeds in het iaar lOOu bezochten de Noormannen „Vinland", dat is Wijnland, de kust van Massachusetts tot kaap Cod en zelfs tot Florida. Ook is het zeker, dat de Nooi sche zeelieden langs de westkust van Groenland factorijen en kolomen sticht ten Dezen vormden tezamen een bis dom; een lijst van bisschoppen tot aan het jaar 1537 bestaat nog. Eemge sche nen der Noormannen moeten zelfs tot Brazilië zijn gekomen, het klimaat daar moet echter van verdere reizen hebben doen afzien. Een kapitein van de handelsvloot van Dieppe landde aan de kust van Zuid- Amerika en ontdekte daar de bouwval- jen van een vermoedelijk door Scandi- naviërs gebouwde stad. De documenten van deze expeditie zijn in 1694 met het archief van Dieppe verbrand. Het Smith sonian Institute te Washington bezit ech ter nog een rijke verzameling van hier op betrekking hebbende documenten De heer Ney heeft een gemetseld graf gezien, dat in het einde der vorige eeuw bij Boston werd ontdekt. Het bevatte een geraamte en de ijzeren greep van een zwaard. Het skelet was van een man van blank rasde greep van het zwaard kwam uit Europa en behoorde tot den tijd voor de 15o eeuw. Ook zag de heer Ney het inschrift van Dig ston Writing Rockde woorden zijn hier in runenschriftbovendien vindt men er teekeningen, die betrekking hebben op de avonturen van de Scandinaviërs in Wijnland. Het inschrift luidt„Hon derd een en dertig mannen van het noor den hebben met Thornfinn dit land be zet." Belangiijker is het „pijlspits op schrilt," aan de oevers van den Poto mac ontdekt. Hier vond men den graf steen van de vrouw van een Noorsch hoofd, die door een pijl was gedoo 1. Het inschrift (ook in runenschrift) luidt „Hier rust Syrzi, de blonde uit West- IJsland, weduwe van Koldz, zuster van Tlioryr van de zijde des vaders, oud 25 jaren, God zij haar genadig, 1051." In het graf vond men drie tanden, een stuk been, dat bij aanraking geheel tot stof vergaan bleek, verscheidene sieraden in brons en twee munten van het Oost Romeinsche keizerrijk. Dit laatste was niets buitengewoons, daar het een feit is, dal vele Noren, Denen, Zweden te Constantinopel in de keizerlijke garde dienden. In 1863 vond men op IJsland bij de kerk van Skalholt, een Latijnsch manuscript uit het jaar 1117, dat onder den naam Skaholt Saga bekend werd dat manuscript beschrijft den dood van Syrsi en deelt nauwkeurig mede op wel ke plaats in Wijnland haar graf zich be vond. Er kan dus geen twijfel bestaan dat Amerika aan de zeevarende volken van Noord Europa bekend was. Deze kennis echter schijnt zich niet ver naar het zuiden te hebben uitgestrekt en langzamerhand grootondeels verloren te zijn gegaan. Ruiteiilaiid. De groote heer aan den Bosporus zit onderanderen ook in moeilijkbeden met de Amerikanen. Te Washington is men gewaar geworden, dat Amerikaansche zendelingen te Boerdoer in Klein Azie mishandeld zijn, en nu vraagt de zaak gelastigde der Vereenigde Staten bij de Porte voldoening en met klem ook, want uit Washington is aan twee Amerikaan sche oorlogschepen last gegeven naar de kusten van Klein-Azie te vertrekken en daar te kruisen. Ook heeft de Sultan een door de koningin van Engeland ei genhandig geschreven brief ontvangen, waarin de Bulgaarsche en Egyptische kwestiën worden behandeld, terwijl de koningin tevens de erkenning van Vorst Ferdinand wenscht, om dezen een huwe lijk te doen sluiten. Tegenover Rus land raakt de Sultan door den wensch van Engeland's vorstin in een kwaad parket. Vorst Ferdinand van Bulgarije acht blijk baar zijn positie zeer versterkt door de laatste bezoeken. Bij gelegenheid van het feest ter gedachtenis aan zijne troonsbestijging verklaarde de Vorst ver heugd te zijn, zich na eene lange af wezigheid weder in het midden zijner Bulgaren te bevinden en tevens over zijne ontvangst in het buitenland. Vooral de ontvangst in Engeland getuigde van hartelijkheid, zeide de Vorst en niet min der toonde hij zijn voldaanheid over de welwillendheid van zijn suzerein, den Sultan, aan zijn eersten minister bewe zen. Over de onthullingen door de Swo- boda aan het licht gebracht woidt nog by voortduring gesproken en geschreven. De Nieuwe Freie Presse weet te vertellen dat Jacobson de papieren, die hij zijn chef Hitrovo ontstolen had, te Londen heeft trachten te veikoopenen zich daarna gewend heeft tot den heerPet- koff, den redacteur van de Swoboda te Sofia, die van de bekende documenten voor 10.000 frcs. eigenaar werd. Van de echtheid der geschriften is men in de Bulgaarsche kringen zoozeer overtuigd, dat den redacteur de betaalde 10.000 frcs. zijn vergoed. In Azië zal het den Czar ook niet naar den zin gaan. E9n botsing heeft plaats gehad tusschen een Russisch expeditiekorps op de Pamir-hoogvlakte en een afdeeling Afghanen. Van beide zijden kwamen er dooden en gewonden. Men zegt, dat de Russen al verder voort schrijden. Dat kan evenwel niet lang duren, want de Britten achter den Hymalaya zullen nooit of te nimmer toestaan, dat Rusland zich meester maakt van het land des Emirs. De regeering van den Congo-staat te Brussel heeft uit Yokoma berichten ont- 18. FEUILLETON. De beide achtergebleven kolonisten Meth low enBeier hadden in de nabijheid hun ner tent wat steenen gewasschen daar echter de opbrengst de moeite niet be loonde, en zij zich niet te ver van hun eigendom wilden verwijderen, zoo staakten zij hun werk en legden zich, met de buks iA de armen, in de schaduw van een campêcheboom neer om wat over hun verleden en hunne toekomst te babbelen. Weet ge, Frits, begon Beier, terwijl by zijn pijpje stopte, ik zou wel een paar honderd jaar willen leven dat wil zeg den, ik zou altijd wel zoo frisch en ge zond willen zijn als nu - ik geloof, dat de mensch toch veel kan beleven en uit- btiEn wat worden de menschen vaak uit elkander gejaagd en weer samengebracht menschen, die elkaar nooit gezien hebben, zijn vaak in eene en dezelfde zaak, waarin zé niet het minste belangstellen, zoo be trokken, als waren zij de daders zelt. Aha! lachte Beier, ge denkt aan den schrijnwerker in New-York en aan e moordgeschiedenis in Berlijn Nu, dat was ine ook een zaakje! De drommel hale me wie weet hoe zeerEerst in Berlyn met groote moeite ontkomen, toen op het schip die verbazende schade, dan ons canipagnieschap in New York, dat gelukkig ten gronde is gegaan en wie weet, hoe het nu nog wordt. We zyn nog niet levend hier vandaan, laat staan aan de overzij Ik denk altijd nog aan onze reis hierheen als het op de te rugreis weer zoo gaan moet dan bleef ik eenvoudig hier wie weet hoe zeer Ik kan het hier niet langer uithouden, be«on Metlilow na geruimen tijd gezwe gen te hebben, ik moet myn vader nog eens weerzien, wanneer hij nog leeft, en ook mijne Marie. Wat doen we hier met al dat'goud? Kunt ge hier ook maar een enkelen nacht rustig slapen Moet ge niet steeds met de geladen buks in den arm half wakker zijn, om uw zuur verdiend goedje met uw eigen leven tegen den eeisten den besten schurk te verdedigen? Hebt ge hier ook maar in de verste verte eenig "genot van het leven, zooals in de beschaafde wereld de armste daglooner zich verschaffen kan? Rooken, spelen, drinken en moorden, dat zijn hier de eemge ver makelijkheden na weken langen, inge spannen arbeid - Neen myn vriend, als hier ons werk afgeloopen is, dan pak ik mijn boeltje en ga naar huis en gaat gij mede Methlow reikte zyn vriend de hand en deze drukte haar krachtig. Top Frits Ge hebt toch maar gelijk Voor mijn patt kunnen w'er op losgaanvandaag n0g veel te halen is hier toch nipt meer; en nog verder 't land in te gaan, daar heb ik geen zin in dus, er op los wie weet hoe zeer Aldus sprekende en plannen makende voor de toekomst was het avond geworden en daar men in die streken geene sche mering kent, zoo geschiedt de overgang van dag tot nacht bijna plotseling. Met uren houdt men zich daar buiten niet op, omdat men ten eerste aan geeu tijd gebonden is en ten andere, omdat een horloge, waaiaan iets hapert, geheel nut teloos is, daar zich hier nog geene hor logemakers neergezet hebbenmen richt zich dus naar de zon en bepaalt^ naar haren stand nauwkeurig den tijd. Beier had kort voor zonsondergang een vuur aangestoken om het avondmaal gereed te maken en ook om gedurende de twee uren duister nis tot de maan opging verlichting te hebben. Door de herinneringen aan hun gehoor teland waren de vrienden stiller geworden en eindelijk lagen beiden zwijgend bij het vuur en staarden in den gloed, elk bezig met zijne eigene gedachten. Hoor eens, Karei, begon plotseling Meth low, terwijl bij opsprong en de koud ge worden pijp tusschen zijne kiel schoot, ik heb geen rust meer die geschiedenis met de Italianen, die ze onlangs hier bo ven overvallen, vtrmoord en geplunderd hebben, spookt maar in mijn hoofd; als onze kameraads maar niet hetzelfde lot ondergaan. Hm bromde Beier, in dit beloofde land is alles mogelijk intusschen denk ik wel dat de rooveis een ander jachtgebied op gezocht hebben, daar ze weten, dat we hier in den omtrek zeer op onze hoede zijn - Zoo. zeide Methlow, maar neem nu voor een paar uur de wacht op u alleen ik wil ze ten minste tot bij de bossehen te gemoet gaan op de openbare straat kun nen ze zichzelf beschermen, maar in het bosch is dat toch iets anders. Ge zult ze waarschijnlijk misloopen, en wanneer dan de beide anderen komen, dan gaan we weer u zoeken en zoo gaat de zoekerij voort, antwoordde Beier moede loos, terwijl hij eveneens opstond en zijne wapens zorgvuldig nazag. Wees voor mij maar niet bang, Kare!, ik ken den weg zoo nauwkeurig als mijn zak en aan voorzichtigheid zal ik het ook niet laten ontbreken dus goede wacht! Veel geluk, zeide Beier, terwijl hij hem de hand toestak, en past toch vooral goed op. Methlow knikte, nam zijne buks onder den arm, en was in het volgend oogenblik verdwenen tusschen de steenhoopen, die hunne tent van alle kanten tegen de blik ken van nieuwsgierigen en tegen den storm beschermden. f Wordt vervolgd)» AXELSCIIE COURANT.

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1