Buitenland. Binnenland. (jemeiigd Nieuws. deling afhankelijk zoudeD behoeven te zyn." „Ja, eenige duizenden vrije Javanen of andere Nederlandsch-Indiërs, uit gezin nen bestaande, »that is the „question", zou de Eugelschman zeggen, die wel wist wat hij deed, toen hij inlanders uit zijn eigen O. I. bezittingen uaar Deme- rara, Berbice en Essequebo overbracht voor den tijd van 10 jaren met hen con tracteerde, en den onbemiddelden, doch betrouwbaren planters geldelijken steun verleende op weinig bezwarende voör. waarden. „En juist nu om die redenen zijn die Engelsche zuster-koloniën thans voor haai moederland geen lastposten „Waarom, vraag ik, zou Engeland - dat gewoonlijk piactiseh genoeg handelt en waar de menschlievendheid ook zeer betracht wordt, waar gaarne geholpen en verholpen wordt, doch waar toch ook. niettegenstaande dit alles, veel en groo- te, onoverkomelijke armoede heerscht waarom zou dat Engeland Oost-Indische arbeiders in zijne West Indische koloniën bobben ingevoeld, indien de eigen lands kinderen (Britten, Schotten en Ieren) voor den veldarbeid en den landbouw in laag gelegen tropische gewesten op den duur lichamelijk geschikt waren?" De heer George W. van Siclen, te New York, heeft aan „een lieer in Ne derland" een brief geschreven, waarin mede de landverhuizing wordt besproken W« ontleenen er het volgende aan In antwoord op uw vraag„Is het mogelijk om daar (in de Vereenigde Sta- t,-q) een bestaan te vinden, behalve in landbouw", antwoord ik: Ja, er is plaats voor den bedreven werkman in elk vak en in elke roeping en elk bedrijf, waal lij men door zijn eigen werk resultaten teweegbrengt, welke voor anderen nut tig zijn. Maar voor elke vacatuie in kantoor als anderszins zijn er nu hier honderd hongerige aanvragers, die geen kans overlaten aan den nooddruftigen, pas aangekomen nederzetten Alle handwerkslieden, en arbeiders, met ijverige en geregelde gewoonten, moeten slagen in de Vereenigde Staten, maar het vereischt tijd en geduldboeren knechten verdienen van /4uotot 650 per jaar benevens kost en inwoning, sn bedreven handwerkslieden van ƒ6 tot 12,50 per dag, terwijl hun onder houd niet meer behoeft te kosten dan in Europa. Klerken verdienen van 25 tot /62,5U per week, maar zij die dat laatste bedrag ontvangen, wanneer zij 25 jaar zijn, beginnen gewoonlijk als kantoorjongen op vijftienjarigen leeftijd en werken geregeld een langen tijdvoor een gering loon, terwijl zij met de zaak opgroeien. Vrouwen zijn hier ook welvarend zij vordienen gereedelijk van J 30 tot 50 per maand als dienstboden. Het beste wat Hollanders kunnen doen wanneer zij naar dit land komen, is een stuk grond uit te kiezen, niet te groot ingericht voor hun eigen behoeften en gewoonten, doch niet te ver van een ge vestigde Amerikaansche stad, en daar mn eigen stad te bouwen, hun eigen anderijen te bewerken, hun eigen voort brengselen te ontwikkelen, om ten laat ste de toegenomen waarde van hun ei- ;en bezitting, door hun eigen nijverheid eweeggebraclit, in te oogsten. Zulk land, in alle opzichten bewon- lerenswaaidig, kan woi den gekocht voor e 12,50 tot 125 per akker (al naar ge ang de afstand van stad of spoorweg) n is spoedig in waarde vermenigvuldigd. Dergelijke eigendom behoeft niet ten olie contant betaald te wordenmet 20,(XKJ op afbetaling en de rest op hy lotueek zou men waarschijnlijk een goed stuk land, geschikt voor tuinbouw, feun- ïen koopen. In Rusland blijtt nog de cholera heer- hen on evenzeer zijn hier cn daar do ipioviige bewegingen aan de orde. Een Dalziel-telegrari) meldt dat overal te Pe tersburg ziekte sterk toeneemt en dat daar reeds 600 sterfgevallen voorkwa men. Nog altijd is het Russische volk van meening, dat de cholera door de geneesheeren is veroorzaakt, en aan welke mishandelingen deze blootstaan, daarvan geeft de dood van dr. Moltchanoff te Kwalinski een denkbeeld. Toen een volks menigte kwam opzetten om den „cho- lera-dokter," zooais zij hem noemden, onder handen te nemen vluchtte hij in het huis vaD een kennis. Eerst zocht tnen hem te vergeefs; maar de dienst boden verrieden zijn schuilplaatsen daar hij zijn vrienden niet in gevaar wilde brengen, ging hij uit eigen bewe ging naar buiten. Drie popen, die hem ip bescherming wilden nemen, werden bijna vermoord, en hij zelt werd aan de grootste martelingen onderworpen. Men wierp hem herhaaldelijk in de lucht, liet hem dan qjj de steenen neerkomen en trapte vervolgens op zijn lichaam. Toen hij na eenigen tijd nog niet dood bleek, werd hij, als laatste pijniging overgele verd aan de woede der vrouwen. Met steenworpen en hamerslagen beukten deze hem dood en vermaakten zich ein delijk nog met de afschuwelijkste mis handeling van zijn lijk. Het volk laat zich door allerlei dwaze praatjes tot on geregeldheden ophitsen, In de dorpen van het Wolga-gebied werd bijvoorbeeld het gerucht verspreid dat de overheid de komkommer-velden met eene vloeistof had laten begieten. De vrouwen haalden nu de komkommers en de komkommer- planten uit den grond en zetten de man nen tot ongeregeldheden aan. Te Jeli sawetgrad verborgen de vrouwen alle in gelegde groenten en vruchten, door het gerucht dat de overheid al deD inmaak wilde vernietigen. Eerst een manifest van den commissaris van politie kon aan deze dwaze vrees een einde maken. In andere dorpen vernielden de boeren de groote ketels, waarin voor hen goedkoop eten en water wordt gekookt, alleen om dat de een of andere domoor het praatje had rondgestiooid, dat in deze ketels de lijken der cholera lijders zouden worden gekookt. Van de Afrikaansche zaken trekt het meest de aandacht de Congo-Staat. Deze heeft te strijden tegen de Arabieren en verbeert bovendien in fiancieelen nood. Het water staat tot aan de lippen. Ge durende een reeks van jaren was de Congostaat geheel afhankelijk van de vrijgevigheid van zijn siichter, den Ko ning van België, die zijn geheele vermo gen - men zegt 20 millioen in de Congo onderneming stak Toen deze onderneming bij de acte van de conferentie van Berlijn veranderd werd in de Congo staat, gaf de KoniDg elk jaar aan den staat uit zijn civiele lijst een subsidie van 2 millioen, en toen dit niet vol doende bleek, laadde hij een aanzienlijke schuld op de civiele lijst. Toen de vrij gevigheid des Konings ophield, werd de toevlucht genomen bij den Belgischen staat en deze verschafte eerst 10 mil lioen voor een spoorweg en daarna 20 millioen ter bestrijding der uitgaven voor den loopenden dienst. De jaarlijksche uitgaven nemen toe en bedragen thans zes millioen, terwijl de inkomsten buiten het Koninklijk subsidie geen half mil lioen bedragen. Pogingen om geld te krijgen mislukkende groote premie leening, die 150 millioen moest opbren gen, bracht slechts 10 millioen op, welke som voor het waarborgfonds moest die nen. Ook de heffing van invoerrechten geeft weinig daar de kosten van den dienst die verslinden Eindelijk heeft nog het bestuur getracht, den Congoliandel te monopoliseeren, maar het is daardoor in conflict gekomen met de zes groote Bel gische handelscompagnieën en bet zal vrijzekor aan het kortste eind trekken daar de verdrags bepalingen zijn gescbondeD. In dezen voortdurenden staat van geld verlegenheid moeten nog de middelen opgebracht worden om den opstand der Arabieren te onderdrukken. Alles tee- kont het begin van 't einde en meer en meer nadert het oogenblik van de liqui datie vau den Congostaat. Kooplui zijn er echter voor. Frankrijk zal hem ten minste vrel willen koopen, mpar bij den toeslag van den koop springt John Buil uit zijD vel. Uit Amerika komen nog meer berichten over plaats gehad hebbende ongeregeld heden. Te Nashville werd de gevange nis der dwangai beiders door 150 mijn werkers aangevallen, die de eersten tracht ten te bevrijden De aanval werd dooi de bewaarders afgeslagen na een hevig gevecht, waarin 6 mijnwerkers en 3 be waarders zwaar gekwetst werden. Daar men een nieuwen aanval verwachtte is van Harrison militaire hulp gezonden om het gebouw te bewaken. Ook wordt gemeld dat 1700 mijnwerkers een nieu wen aanval bobben godaan op de gevan genis te Oliversspring. Na een hevig ge vecht, waarin 12 personen werden ge dood en 10 gewond, werden de bewaar ders teruggedrongen en 200 gevangenen bevrijd, die naar Nashville zijn gezon den. Daar de wisselwachters van den New- York Central spoorweg en die van den Buffalo - Browlester - Pittsburg spoorweg den arbeid gestaakt hebben, is de militie van Rochester naar Buffalo vertrokken. De mijnwerkers van Oliverssprings leg den dynamiet onder den spoorweg om de militie te beletten het terrein der werkstaking te bereiken. De militie maakte daarom een omweg door het ge bergte. De mijnwei kers van Coolcreeck hebben een personentrein aangehouden. Alle eigendommen van de spoorweg maatschappijen worden over een afstand van 25 mijlen door afdeelingen soldaten bewaakt. De gouverneur van New-York heeft de geheele nationale garde bijeen geroepen. Uit Tanger wordt gemeld, dat de Fran- sche gezant, terwijl hij laugs het straud reed, in gezelschap van den gezantschaps secretaris, moest zien dat deze laatste door een Moorsch soldaat met een pan toffel op de borst werd geslagen. Bij de hierop volgende woordenwisseling trokken de soldaten hun messen en de gezant en zijn begeleider zouden zeker vermoord zijn geworden, zoo niet eeni ge leden van de Spaansche legatie te hulp waren gesneld. Toen de gezant den volgenden avond weer uitreed, werd hjj nogmaals door soldaten beleedigd. Men tracht de daders op te sporen, De sporttentoonstelling werd Zondag bezocht dooi 6358 betalende personen. Van 14 tot 21 Augustus gingen 47,606 en van 1 Juni tot 21 Augs. 373,320 be zoekers door de tourniquets. De heer C. S. Ada ma van Schel tema, oud-predikant te Amsterdam, heeft te iJmuiden 280 meter grond gekocht, om daarop een gebouw te plaatsen, het welk den naam zal dragen van Zeemans rust. In dit gebouw zal gelegenheid zijn voor loodsen en zeelieden om te logeeren, en alles zal daar verkrijgbaar zijn, behalve sterke drank. Voor dit doel zijn 25,000 noodig. De heer S. ontving reeds f 1000 in kleine re gaven, terwijl de heer X. hem eene gift zond van 300. AXEL, den 33 Augustus 1893. Gisteren had alhier door Burgemeester eu Wethouders ten raadhuize ;e aanbe steding plaats van le. De levering van pl. m. 1200 liters Petroleum. Hiervoor werd ingeschreven door A. A. Slijpen voor 7 centP. H. Veenhui zen voor 6'/» cent, en C. P. Gast voor 674 cent per liter. 2e. De levering van 7000 kilo Ruhr koleu. Ingeschreven werd door de beeren A. Schieman voor 9,95M. Looi voor 8,64, en C. van den Broeke voor ƒ8,45 per 1000 kilo. Aan de laagste inschrijvers is de le vering gegund, Heden had de aanbesteding plaats van bet vervoer vuu 50Q0 Keisteeuen van het Station naar de Kerkdreel, waarvoor hadden ingeschreven: J. Scheole Mz. voor 1,75 en J. Scheele Jacz. voor ƒ1,50 per 1000 stuks. Aan den laagsten inschrijver is het vervoer gegund. Alle inschrijvers zijn alhier woonachtig. Bij kon. besluit is benoemd tot di.jkgraal van het waterschap Loven en Willemskerke, de heer P. Scheele Jansz. Bjj het te 's-Gravenhage afgeno men examen Hoogduitsch 1. o. isfo/m. geslaagd de heer S. de Graaf te Ter Neuzen. Zateidag werd te Middelburg aan het gebouw van het gewestelijk bestuur in Zeeland aanbesteedhet leveren en storten van steen en het maken van werken tot verdediging van den oever en van het strand voor Ter Neuzen. Ingeschreven werd door de heeren C. F. van Fraaijenhove te Ter Neuzen, voor 17,2uO J. Roskam Cz. te Sliedrecht, voor ƒ17,025; P. A. van de Velde, voor 16,970, en J. de Bree Fz., voor 15,641, beiden te Ter Neuzen. De collecte van de school met den bijbel bracht te Hoek 131.89 op Op de voordracht van hoofd der christelijke school te Sluis zijn alphabe- tiscb geplaatst de heeren Bloem, hoofd der cbr. school te Beekbergen Van Scheld, idem te Brussel en Zijderveld, le onderwijzer te Arnhem. Na de verhooging der bezoldiging, ƒ1200 in plaats van ƒ1100, voor de vaceerende hoofdonderwijzersbetrekking te Biervliet hebben zich slechts drie nieuwe mededingers gevoegd bij de veer tien sollicitanten, die in Juli zich aan meldden en onder die drie is er één zonder acte voor Duitsch en Engelsch. Een meisje van buiten is de dupe ge worden van een flauwe en wel wat al te ver gedreven grap. Ze moest met den laatst9n uein naar Utrecht en stap te aan 't Centraal-Station in. Onderweg maakte zij een praatje met een der medereizigers, die, zeker om eens een grap te hebben, haar bij aankomst aan 't station-Weesperpoort wijs maak- ie, dat dit Utrecht was, Het meisje stapte vol goed vertrouwen uit en vroeg aan den eerste den beste den weg naar de Cathrijnebrug. Het bleek nu dat ze verkeerd wasde trein was intusschen vertrokken, en daar stond het arme meis je, 's nachts om twaalf uur, zondergeld in een vreemde stadhet huilen stond haar nader dan 't lachen. Van verschil» lende zijden werd haar door menschen, die medelijden met haar hadden, hulp en geleide aangeboden totdat éindelijk de stationchef, wien men om raad vroeg, haar onder goed geleide liet terugbren gen naar hare familie of kennissen, waar zij vandaan gekomen was. In den nacht van Maandag op Dins dag te ongeveer 2 uur weid in een per ceel in de 2e Bloemdwarsstraat te Ara sterdam een agent van politie te hulp geroepen. Zekere vrouw B. zat in ge zelschap van een paar huisgeuooten in haar kamer en beweerde vergif ingeno men te hebben. De agent raadde de fa milie aan een dokter te balen, maar niemand deed dit. Toen nam de agent zeit maatregeleu en vond een komme tje, waaruil vrouw B. gedronken had, benevens een flesch met vocht, die bij onderzoek bleek zwavelzuur te bevatten De vrouw werd met een raderbaar naar 't Gasthuis vervoerd, alwaar zij aan de gevolgen is overleden. Zaterdag avond omstreeks 11 uur woedde boven Delden en omstreken een zwaar on weder. De bliksem sloeg in het boerenhuis bewoond door de wed. Ter Haar, te Wiene, op ongeveer drie kwar tier van Deiden. Huis, inboedel en oogst zijn verbrand. Huis en i»boedel waren verzekerd. Gestikt. Een hoogst treurig ongeluk is Zaterdag voorgekomen op den O. Z.

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2