No. «50. Zaterdag 6 Augustus 1894. 8e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch - V laauderen. F. DIELEMAA, AXEL. Afhaling PATENTBLADEN. Uit de Pers. FEUILLETON. Buiten land. wnscm; COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 eent'; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Burgemeester van Axel, maakt bij dezen bekend, dat de PATENTBLAD3N voor het dienstjaar 1892/y3 te rekenen van af lieden tot en niet 31 Augustus e. k., t6r afhaling op de secretarie ge reed liggen. Axelden 4 Augustus 1892. De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL. Men schrijft uit Friesland aan de Stan daard „Het is een bekend feit, dat deover- winnig der liberale partij bij de stembus van verleden jaar, vooral in Friesland, voor een groot deel te danken was, aan het stellen van de leuzekiesrecht uit brekling boven alle andere leuzen. Hierdoor en hierdoor vooral heeft deze partij de kiezers op de hand gekregen. „Nog eenmaal zoo redeneerden velen geven we onze stem aan de liberale partij, ofschoon zij altijd veel heeft be loofd en weinig gedaan, thans evenwel den moed niet zal hebben om het eens gegeven woord te verbreken." En dit woord werd op plechtige wijze gegeven, en telkens door de grootmeesters der liberale partij herhaald. De Liberale Unie plaatste kiesrechtuit breiding voorop, nadat Tak van Poortvliet reeds 12 Dec. te voren betuigde, dat „het niet kan worden tegengesprokendat de regeling van het kiesrecht de hoeksteen wezen moet voor elk onderdeel eener blijvende en zoo noodige verbeteringen j I Hoewel nu Marie Sorge volkomen van zjjne onschuld overtuigd was, had zij toch gemeend dat het nu tusschen hen beiden l maar uit moest zijn, te meer daar zij hem 1 I zulks reeds herhaalde malen wegens zijne L loszinnigheid, «rezegd had toen Sommei dan ook vrijgelaten werd, was zij reeds drie maanden gelukkig gehuwd met den schilder Wenzel. Sommer kon nu niet langer in Berlijn blgven hij werkte nog zoo lang tot bi) I noodige reisgeld bijeen had, en toen ver liet hij zijn vaderland en begaf zich naar Amerika. IV. Aan boord van de „Leone" ging intus- schen alles zijn gewonen gang het ge- JI zeischap had zich in groepjes gevormd, i 1 naai gelang men bij elkaar paste, en bracht I de lange dagen en avonden zoo goed en zoo slecht mogelijk door. De beide vrien den Beier en Methlow waren tengevolge I van het gebeurde in de haven aan zich- I zeiven overgelaten als zij beproefden zich bij den eenen of anderen kring aan te sluiten, dan trok men zich of koel terug, of men verklaarde hun openhartig, dat men met hen niets te maken wilde hebben. hervoi ming." De Liberale Bond in Friesland ging nog iets verder. De heer J. Troelstra redacteur van de Friesrhe Courantsprak op de jaarl. ver gadering 13 April o. a. het volgende „Wij hebben nog iets anders te doen dan de Liberale Uniewaarbij wij ons geheel hebben aangesloten, wij moeten trachten de kerkelijke partijen te over winnen, die in '88 zegevierden. Onze gelederen moeten versterkt worden door de halve en driekwart menschen die o- verhellen tot algemeen stemrecht, door de personen die onder den druk der be lastingen gebukt gaan. Al deze lijdenden soc.-democraten, die toch niet te winnen zijn, buitengesloten moeten wij trach ten aan ons te verbinden. Wanneer wij het hier 'uitspreken dat de liberalen in Friesland hervorming van het kiesrecht op den voorgrond stellen en tot hunne leus aannemendan zullen wij bij velen het vertrouwen herwinnenen een belangrijke schrede voorwaarts doen. De voorzitter mr. F. van Hettinga Tromp zei hst op dezelfde vergadering even onbewimpeld „Er dient nieuw bloed in de liberale partij te komen. In Friesland nog meer dan elders dient kiesrechthervorming voorop te staan, want juist zij, die het meest voor het volk ijveren, zeggen dat Al gemeen Stemrecht de eenige weg tot verbetering der toestanden is. Thans, een jaar nadat dergelijke plech tige verklaringen werden afgelegd, vat men zoo ongeveer hoe weinig men er aan heeft en hoe ernstig de liberale partij getracht heeft hare woorden in daden om te zetten Nu, laat ze naar den drommel loopen, had eindelijk Beier zijn vriend getroost, we zullen ons zeiven wel weten te ver maken wie weet hoe zeer 1 Men rekende de reis in 16 dagen te volbrengen en meer dan de helft was reeds onder begunstiging van het schoonste weer afgelegd. Het was een heerlijke namiddag, toen bijna alle passagiers op het achterdek, waarover een zeil gespannen was, verza meld waren en zich op verschillende wijze onderhielaen. Methlow en Beier stonden tegen de ver schansing, tuurden in het water of in de blauwe lucht, en beraadslaagden wat zjj aan gene zgde van den oceaan zouden beginnen. Na een oogenblik zwjjgens zeide Beier: Als ik zeeman was, dan zou ik wel weten wat die witte wolk daar beteekent, die zoo groot is als een vuist en die men alleen maar gewaarwordt aan den uitge- strekten, blauwen hemelnu echter weet ik er niets van Een kleine storm zou ten slotte toch wel aardig zijn, men sterft hier anders nog van verveling wie weet hoe zeer Ik weet niet hoe men iets wenschen kan, waarvan elk verstandig mensch ver schoond wenscht te blgven, zeide Methlow, •maar de wolk schijnt toch werkelijk iets te beteekenenzie maar hoe bedrijvig het scheepsvolk wordt. „Wij zijn wel niet onder de kiezers maar toch in de Kamer de meerderheid, en moeten met op-zij zetting van al on ze leuzen en beloften, zoolang mogelijk van die meerderheid gebruik maken, om te doen wat ons partijbelang meebrengt." Dit is de slotsom waartoe ieder moet komen, die de houding der Tweede Ka merminderheid gedurende het laatste jaar heeft gevolgd. De zoo vurig begeerde eenheid der li beralen in de Kamer, is eindelijk verkre gen, maar ze is verkregen ten koste van wat gewone menschen eerlijkheid noemen. En allen hebben aan de verkrijging van deze eenheid, medegedaan, allen, de meest vooruit strevende liberaal zoowel als de voorzichtige conservatief. Mr. Van Houten, die reeds voor meer dan tien jaren verzekerde, „dat de zaak van het kiesrecht, eenmaal op den voor grond tredende uit haren aard de prio riteit heeft boven alle andere zaken," is reeds dadelijk bij de behandeling der belasting-voorstellen (aan de orde gesteld vóór de „op den voorgrond tredende zaak van het kiesrecht") opgetreden alsvice- Minister, en had voor ieder, die ook maar even twijfelde aan de groote ver diensten van het machtig talent" een hoog en barsch woord. Mr. Borgesius, die reeds in Decem ber '88 het ministerie der rechterzijde verweet, dat er in de 9nkele maanden nog niets was gedaan, en dat de libera len, waren zij in de meerderheid „door daden zouden hébben getoonddat zij een beter kiesrecht dringend noodig achten-1" Mr. Borgesius die vlak voor de verkie zingen in '91 verklaarde „dat kiesrecht urgent is," was een half jaar later, toen Beier keerde zich om, om Daar het werk der matrozen te zien de zeilen werden steviger vastgebonden of gereefd, wat los op het dek lag werd onder dek gebracht of aan de verschansing gebonden, het zeil werd van het achterdek verwijderd en zoo meer. De wolk was intusschen tamelgk snel grooter geworden, naderbij gekomen en hoewel er geen spoor van wind was, be gon de zee toch reeds een fijn schuim op de toppen der golven te vertoonen, ter wijl een eigenaardig brommend geluid ver nomen werd. De geschiedenis schijnt los te gaan wie weet hoe zeer, zeide Beier onverschil lig, ik zal eens naar beneden gaan en mijn best6 boeltje, dat ik altgd bij de hand heb, onder den arm nemen men kan toch nooit weten wat er gebeurt. Terwijl op de aangezichten der passa giers duidelijk onrust en bezorging te le zen was, stond de kapitein met opgeruimd gelaat op de brug en gaf zijne bevelen op een toon, als was er slechts sprake van eene kleine oefening. Hij hield intusschen de naderbg komende wolk scherp in het oog en al zijne voorbereidingen wezen er op, dat hij een duchtigen vijand afwachtte. In dit oogenblik naderde een der scheeps officieren den kapitein en fluisterde hen» iets tOe. Een eigenaardige trek gleed over het gelaat van den kapitein in het volgende de liberalen in de meerderheid" wa ren, ten zeerste overtuigd „dat de prio- riteitsquaestie van het kiesrecht alle practisch belang mist." Het practisch be' lang natuurlijk van de liberale partij en de liberale meerdeiheiri in de Kamer Mr. De Kanter, ook al iemand die in Bergum plechtig verklaarde van de ou de afgeleefde liberale partij niets te wil len weten, maar heel erg vooruitstrevend te zijn, werd dadelij v erg ministerieel, en de heer Lieftinck, die in Franeker dienst deed als 'n bijna-volks partij man, zei leuk weg het gaat goed Toch is het zeer wel mogelijk, dat do thans geëindigde zitting der Tweede Ka mer ous aan eenige „gevleugelde woor den" heeft geholpen, die van uit het par lement door h6t volk worden overgeno men, als de heeren zich later over de prioriteit van het kiesrecht-vraagstuk zul len hebben te verantwoorden tegenover „de halve en driekwart menschen" van den heer Jelle Troelstra En als Frans Lieftinck eens aan dat kunststuk bezig is onder zijn stoere kie zers, zal er zeker een oogenblik komen waarop ook hem wordt toegevoegd: „daar neemt hij z'n draai!" In de jongste zit ting van den Belgischen Senaat is de veehandel van Nederland naar Belgie aangeroerd. De heer De Broukere heeft de regeering geïnterpel leerd over de moeielijkheden, door het verbod van mestvervoer vanwege de Nederlandsche regeering veroorzaakt aan Belgische grensbewoners, die gronden op Nederlandsch gebied hebben. De minister De Bruyn. gaf te kennen dat de Neder- oogenblik was het weer strak en kalm hij hield nu zijn hoofd een weinig achter over en men zag het hèm aan, dat hg scherp naar iets rook. Toen knikte hg, fluisterde den officier eenige woorden toe. en toen deze zich met het ontvangen be vel ijlings onder dek begaf, verzocht bjj op zijne korte manier den passagiers om zich, in geval van storin of van een ander ongeluk, nauwkeurig aan zijne bevelen en die zijner officieren te houden, daar slechts floor bedaardheid en orde aan zulk eenen met geweld naderenden vijand het hoofd kon gebodeti worden voorloopig was er echter nog nf ts te vreezen en verzocht hg den passagiers vooreerst nog op het dek te blgven, daar in de benedenruimten nog eenige toebereidselen njo'esten gemaakt worden. Deze troost duurde maar korten tjjd, want de zee begon hoe langer hoe holler te staan, en z Ifs voor de leeken was het flu geen geheim meer, dat er een hevige storm op handen was. „Brand B.iaud Het schip brandt 1" weerklonk plotseling de angstkreet onder de reeds angstige passagiers, en een lichte rook, die uit de luiken steeg, bevestigde het geroep. Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1