Ituiteiiluiiri. (liemmgd Nieuws. aardtrillingen uit het Noord Westen. He den mailstoomei aangekomen met bericht van zware eruptie op Qrcot Sangir in na bijheid van Taboekan, standplaats con troleur. De mailstooraer lag vol asch. Zeeduif met Resident Menado in de golf van Tomini Heb onmiddellijk Zeemeeuw van hier gezonden ter assistentie en met levensmiddelen. Amboina12 Juni. „Volgens praairapport Sindore 7en de zer vulkaan uitbarsting Groot Sangir. Ge luiden als kanonschoten en geringe zee beving te Amboina waargenomen." Van den gouverneur van Celebes en Onderhoorigheden is nog bericht ontvan gen, dat in den avond van 7 dezer te Makasser en Maros bij tusscbenpoozen vrij zware, doffe siagen werden gehoord, die aan kanonschoten deden denken, ter wijl in den nacht van den 7en op den 8en dezer op beide plaatsen eene aard beving in de richting van ZW. naar NO. werd gevoeld, die ongeveer 30 seconden aanhield. De heer J. J. P. Valeton Jr. te Utrecht schrijft nog aan bet Handelsblad: „Uit een zoo even ontvangen schrjjven uit Menado, dato 12 Juni 11., kan ik omtrent bovengenoemde ramp het vol gende meedeelen »Den 7en dezer," zoo deelt de brief schrijver ons mede, „hoorden wij hier tegen 7 uur 's avonds geweldige slagen en zagen een hevigen vuurgloed in de richting van Sangir. Wij onderstelden aanstonds, dat er eene uitbaisting moest, zijn, en te oordeelen naar dat wij hoorden, dachten wij dat zij op Siaoe zou hebben plaats gehad. „Juist lag het stoomschip Hecuba op de rtede. Dit werd door het bestuur gehuurd om informaties te nemen. Den 8sten dezer des namiddags te 1 uur gin gen wij onder stoom in de richting van Tagoeiandang, waar wij tegen den avond aankwamen. Wy stoomden langs den Roewang, maar bespeurden niets. Lang zaam aan stoomden wij naar Siaoe, waar wij om 6 uur aankwamen De president- Radja kwam hier aan boord. Deze deelde ons mede, dat de berg op Groot-Sangir hevig had gewerkt. De op Siaoe geves tigde zendeling P. Kelling, wiens vrouw zich bij haren vader te Manganitoe op Groot Sangir bevond was reeds per prauw derwaarts vertrokken Met volle kracht stoomden wij nu uaar Taroena (de hoofd plaats van Groot Sangir). Wij kwamen daar aan den 9den 's namiddags te 1 uur. Ik ging onmiddellijk aan wal, maar geen pen is in staat, de ramp te schrijven, die aldaar aangericht was. Al les was met zulk een laag stof' bedekt, dat de daken bezweken waren, 's Avonds kwam de zendeling Steller aan boord, die ons veel mededeelde, maar onder den indruk van het doorleefde, alles nog on - ^samenhangend. Den volgenden morgen gingen wij onder stoom, om achtereen 'olgens Kolongan, Kaadar, Sawang, Ta ain en Taboekan te bezoeken. Het is inmogelijk duidelijk te maken wat wij agen. Overal loopen breede banen van murberg naar het zeestrand, waar het cokende water alles heeft vernield. Bo 'en en langs Sawang tot voorbij Tarain, ot nagenoeg bij Taboekan staat geen nkele klappeiboom meer, alles is één woestijn. Hoeveel éooden er zijn, is nog ij benadering niet te zeggen. Ook het /erkvolk van den zendeling Steller is nagekomen. Men was juist bezig met et padi plukken, zoodat er veel men- chen in de tuinen waren. Onder hen :as de Djoegoegoe (het 1ste hoofd onder en radja)ook hij is dood. De modder, Leen en asch regen was zoo geweldig, at alles er onder bezweek. „De heer B. komt zoo juist bij my. lij heeft 800 pikols rijst aan het gou- ernement geleverd voor de Sangir-be- olking. Van nacht om 12 uur gaat veer een stoomschip derwaarts." „Tot zoover onze berichtgever. Uit ndere brieven van de zendelingen Stel er en Kelling blijkt, dat de nood op langir inderdaad groot is, en indien niet krachtige maatregelen genomen worden een hongersnood onvermijdelijk is. Ook in die plaatsen, die niet ibt de eigenlijk verwoeste streken kunnen weiden ge rekend, zooals b. v. in het iets zuidelijker gelegen Manganitoe zyn de hoornen, door den nedervallenden aschregen, geheel van bladeren en vruchten beroofd. Zoo sterk was de aschregen, dat tot in Mangani toe toe de ademhaling er door bemoei lijkt werd. De Belgische Kamer heeft het voorstel tot wijziging van het reglement der Ka mer aangenomen. Er zal een commis sib worden benoemd van 21 leden, die gedurende het recès zitting zal houden Alle voorstellen tot wijziging der grond wet zullen door haar worden onderzocht er. zij is bevoegd de verslagen van hare beraadslagingen openbaar te maken. De zittingen zyn alleen wettig, als meer dan de helft der leden aanwezig is. Twaalf leden van de rechter en acht van de lin keizijde zullen worden gekozen, terwijl de voorzitter gerekend wordt onzijdig te zijn Neemt men in aanmerking de groo- te verdeeldheid der linkerzijde, dan zou men mogen vermoeden dat Je commissie een nutteloos werk aanvaardt. Een deel van de linkerzijde is tegen algemeen kiesrecht en wil het capaciteitenstelsel eer. andor deel wil algemeen kiesrecht met uitsluiting van ontwikkelden en ar meneen derde fractie wil onbeperkt algemeen kiesrechteen vierde wil per force geen proportioneel kiesrechteen vijfde deel dit juist al. Er komt niets van terecht. In den vroegen morgen van dpn 27en Juli is het doodvonnis voltrokken aan Milaroff en Fopoff, wegens aanslag op het leven van den vorst, en aan Karago9loff en Gmieff, wegens samenzwering tot om- we: ping der regeering De meening, dat de beide eersten gratie zouden erlangen is gelogenstraft; het von-ds van het ge rechtshof te Sofia is uitgevoerd, de boos wichten zijn opgehangen om tot afschrik kende voorbeelden te strekken aan allen, die voor roebels zich Jaten omkoopen om complotten te smeden tegen den Bul gaarschnn Staat eu zijne regenten. De gevolgen van het proces zullen zeker gunstig werken in het vijandelijk kamp zal langzamerhand zulk een groot wan trouwen ontstaan, dat goed voorbereide samenzweringen voor langen tijd onmo' gelyk worden. Ook zullen de kassen der Russische weldadigheids - vereenigingen voor de Bulgaarsche uitgewekenen wel weer gesloten worden, nu men mag aan nemen, dat anders op bet voorbeeld van Milaroff en Popoff in dagboeken en be kentenissen zooveel aan het licht zal komen, wat liever vei borgen moest blij ven, dat de Russische geldschieters weer door een onderneraerd consortium van samenzweerders zullen worden bedrogen. Den 4 Aug. zal het Engelsche parle ment bijeenkomen de Gladstonianen zul len omnildelljk de kwestie vanveitrou. wen stellen en op het adres van ant" woord het volgende amendement voor stellen „Het land stelt, zooals blykt uit den uitslag der verkiezingen, geen vertrouwen in de tegenwoordige minis ters van uwe majesteit; daarom wordt uwe majesteit verzocht, raadgevers te kiezen, wier denkbeelden meer in over eenstemming zijn met den wil des volks. Dit amendement moet ondersteund wor den door de Ieren als het van kracht zal worden en zij zullen dat zeker ook doen, nu Gladstone beloofd heeft dade lijk met de home mie te zullen bomen, in strijd met de wenschen der radikalen. die eerst de hervormingen, die Engeland betreffen, op den voorgrond willen stel len. Lord Salisbury wordt druk aange zocht om nooit te gaan, wat er ook van kome, Als het vuur na aan de schée- nen wordt gelegd, dan stapt het Lord schap stellig op om de eer der conser vatieve party of hij echter niet s; oedig weer geroepen zal woiden, dat behoort niet tot de onwaarschijnlijkheden. Glad stone moet met Britten en Ieren op 'i slagveld verschijnen, „that is the quaes- tion." Wij zullen zien wat de verande ring van het politiek tooneel zal geven. De Reisekaiser is van zijn tocht naar het noorden teruggekeeidmaar gaat weder aan boord van zijn jacht op reis naar Engeland, om de wedstrijden bij te wonen. Een inventiewer heeft gezegd dat Waldersee volstrekt niet de man is onr het vuurtje aan te zetten tusschen Caprivi en Bismarck en er nog minder naar streeft om Caprivi's opvolger te worden. Waldersee is en blijft bevel hebber van een legerkorps, heeft hij ge zegd, dat is zijn hoogste eer. Behalve met Von Bismarck hebben de Duitsche bladen het thans druk met de twist tns schen de socialistische heeren V oil mar en de politieke leiders der partij, Lieb- knecht. Bebel en anderen. Yollmar heeft het verleden jaar al duchtig aan den stok gehad met andere socialistische hoof den, toen hij te Erfurt tot vaderlandsliefde aanspoorde. De leiders zijn duchtig aau 't plukharen. Yollmar heeft de Beiersche socialisten geheel op zijn hand en is vol strekt de man niet om bakzeil te halen, ook niet al wordt hy op het aanstaand congres doorgehaald, wat men evenwel niet te gauw zal doen, aangezien met hem heel Zuid Duitschland zich aan het lei dende comité der socialisten zou onttrek ken. Vollmar's levensgeschiedenis komt in het kort hier op neerUit een Beier sche officiers familie ir, 1830 geboren, ge noot hij het onderwijs in een Benedic tijner klooster, trad later in dienst en maakte den oorlog van '66 mee. Daarna werd hij pauselijk soldaat, later kreeg hij een betrekking in den telegraafdienst en nam als telegrafist deel aan den oor log tegen Frankrijk, werd te Blois ge wond en moest later op krukken sprin gen. In 1877 trad hij op als redacteur der Dresdener Volkszeitals vertegenwoor diger van socialistische beginselen, beliep een jaar gevangenisstraf en werd later krachtens de socialistenwet uit het ko ninkrijk Saksen verbannen. Hij ging naar Zürich, vandaar naar Parijs en werd in 1881 tot lid van den Rijksdag ver kozen. Hij ging te München wonen en werd vertegenwoordiger van het tweede district van München, waar hij den kan didaat der katholieken versloeg. In J890 werd zijn mandaat vernieuwd. Maar Von Vollmar is en blijft edelman en ondolficier, en is door zijn huwelijk met eene ryke Zweedsche dame een man van vermo gen geworden, die een prachtig buiten bewoont. Dit laatste is een doom in het oog der geavanceerde socialisten. Itiniieiihiiid. In den Belgischen Senaat heeft de heer De Brouckère gisteren de regeering ge- inteipelleerd over het verbod van Neder- landsche zyde tegen het invoeren van mest, en tegen het laten weiden van vee uit België in sommige grensstreken van het Nederlandsche grondgebied. Volgens de Indèpendawe zou de minis ter De Bruyn geantwoord hebben, dat er over deze aangelegenheid een diepgaand verschil van inzichten tusschen de bei de regeeringen, en onwil aan de zijde van Nederland bestapt, om de tractaten na te leven. Eerst in den laatsten tijd is daarin eenige verbetering gekomen, tengevolge van strenge maatregelen, door de Belgische regeering genomen. »Er wordt nu bericht de Indépendance opnieuw onderhandeld om de Nederland sche regeering zedelijk te dwingen, de bestaande overeenkomsten na te komen, en indien deze onderhandelingen niet tot het gewenschte doel leiden, zal men haar met gelijke munt betalen." Op het internationaal congres over tolwetgeving en arbeid te Antwerpen zal Nederland vertegenwoordigd zijn behalve, naar men verwacht, door den heerPier- sod, minister van financiën, en den heer Vening Meinesz, burgemeester van Am sterdam, door de heeren Van Houten, Néyst (Roermond), Stork, Armand Sas sen, Van Karnebeek en Muller. (Hdll. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel is de invoer van Nederlandsch rundvee in België, behalve langs Esschen, Stroobrugge, Selzaete, Clinge Tromp en Staak, van 30 dezer af ook geoorloofd langs het douanekantoor van Santvliet. AXEL, tien Augustus 189£. De pogingen, door de commissie tot het oprichten van een muziektent of kiosk op de markt alhier, in het werk gesteld, zijn met zeer gunsligen uitslag bekroond geworden, dank zij de milde wijze waarop door velen aan de zaak is bijgedragen Vry algemeen vond het werk der commissie bijval en mocht zij ook al hier en daar het hoofd eens stooten, och, dan troosten de leden zich maar met de gedachte, dat zij die mets gaven, wellicht de eersten zullen zijn die naar eerste uitvoering op de nieuwe kiosk te komen luisteren. De gelden voor de kiosk zijn er en weldra zal aan het gemeente bestuur vergunning gevraagd worden om dezelve te plaatsen. Wanneer die vergunning verleend wordt, waaraan we geen oogeublik twijfelen, zal zoo spoedig mogeliik tot aanbeste ding worden overgegaan. Ter gelegenheid van den 'verjaardag van H. M. de koningin regentes, wapperde heden van openbare en particuliere ge bouwen de driekleur. Concordia geeft van avond bij gunstig weer een concert op de markt. Als we de liefde tot ons vorstenhuis Jiaar liet aantal vlaggen moesten afmeten dan zou die geen hoogen warmtegraad be reiken. Waarom ontzien toch zoovelen de moeite om de vlag uit te steken Ilulst. Verleden Woensdag maakten de heeren Jos. Seydlitz, E. van Waes- beighe, C. Danckaert en E. van Mehau- den met eeD vaartuig op de Wester- Sohelde jacht, op zeehonden. Ter hoogte van Ter Neuzen gelukte liet den heer Seydlitz een exemplaar te treffeD, dat Diet minder dan 28 kilogram woog. Bij kon. besluit is bqjioemd tot gezworen van .len polder Nieuwe-Othe- ne D. Dekker Francoiszoon. Bij het eind-examen der hooger burgerschool te Middelburg is o. m. ge slaagd J. van de Ree en J. P. - Tot onderwijzeres aan school A te Terneuzen werd Vrijdag benoemd mej. E. J. P Eijke aldaar, op eene jaarwed de van 450. Met de benoemde stond op de voordracht mej. J. Polderman te Middelburg. Zaamslag. Jongstleden Zaterdag, den 30 Juli, is alhier van wege het bestuur der waterkeering van de ealamiteuze Mar- garetha-, Kleine lluissens- en Eendragt- polders aanbesteed het uitvoeren van werken tot verdediging van den oev6r aan den Kleine Huissenspolder. Begrootiiig 7648. Ingeschreven werd door de heeren H. Klaassen te Zaamslag voor 6590J. Tollenaar te Ter Neu zen 6571Jan de Bree. Fz. te Ter Neuzen ƒ6460. Het werk is behoudens nadere goed keuring van Gedeputeerde Staten gegund aan den laagsten inschrijver. Zaamslag. In deze gemeente heeft zich een geval van mazelen voorgedaan. Hebben de dieren geen rechten Op bladz. 39 en 40 der bovengenoemde dissertatie lezen wij de volgende woorden: Was liet dier subject van rechten, het zou zelf voor die rechten moeten kunnen opkomen, opdat in wer kelijkheid zfln subjectieve rechten gehandhaafd zou den worden naast die der menschen. Het dier kan inderdaad voor zijne rechten zeer goed opkomen, door alle middelen die hem ten dienste staau. Wie een hond pyn doet, heeft veel kans een beet te krygendat is handhaving van zijn recht; wie een paard aan den staart trekt, groot gevaar een trap te krijgen, die hem zal bewijzen, dat het dier zijn recht handhaaften wie het den

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2