Binnenhuid. toezicht veroordeeld Wolfs en Beaujean ieder tot 2o jaren, Mattbeysen, Marcot- ty, Lacroix en Nossent ieder tot 15 ja ren dwangarbeid Hanssen tot 10 jaren opsluiting, Guilmot tot 3 jaren gevange nisstraf. Nadat de Etna nog eens een massa lava cn steen had afgeworpen, en Nico- losie geheel verwoest heeft, zoodat een groot deel der bevolking is berooid van alle middelen tot levensonderhoud, is de vulkaan nu tot rust gekomen. De over heid deelt nu dagelijks soep en brood uit en koning Umberto heeft 20000 Lire gezonden tot leniging der ramp. De Vesuvius werkt nog. Prof. Palmieri is van oordeel dat de uitbarsting moet wor den toegeschreven aan het ontstaan van een verbinding tusschen Etna en Vesuvi us. De laatste berichten melden echter dat de werking der Etna weer heviger is geworden. Het onderaardsche gerom mei moet zeer sterk zijn en Maandag is een schok van aardbeving gevoeld. Wat er nog van het Marokkaansche vraagstuk zal komen Sir Charles Euan Smith is te Tanger aangekomen aan boord van een Engelsche kruiser die den bru talen Smith te Rrbat had ingenomen. Daar, te Tanger, worden de grootvi zier en eenig9 andere grootwaardigheids- bekleeders verwacht om de onderhande lingen met den Engelschen gezant weer te hervatten. Wij zullen spoedig zien, wat het einde zal zijn van al de kuipe rijen in Afrika's Noordwesthoek De Bismarck-beweging in Duitschland duurt nog voort, maar hel lijne van de zaak is niet duidelijk. OfCaprivi Bismarck den voet heeft gelicht en of deze laatste nu bezig is zich weer l«jj don Keizer in de gunst te weiken en op zijn beurt Caprivi een beentje te lichten of de rente nier op Friedricbsruh zelf weder naar een kanseliei schap dingt of dat hij een derde in Caprivi's plaats zoekt te schuiven, dat zjjn aItemaal gissingen waarvoor de vertellers geen genoegzamen grond hebben om te kunnen zeggenzoo is 't. De oude heer trekt tegenwoordig rond om zich laten bewierooken spijt het werk van zijn keizer, die hem war. achteruit gestopt had. Dat het prestige van den grooten politicus er door wint in Duitsch land, gelooven wij nietde oude man was beter rustig te Friedrichsruh of te Varzin te levendan waie hij een groot man gebleven De manifestatie te Kissingen te zijner eere gehouden is schitterend afgeloopenvan alle kanten brachten de treinen feestvierenden aan. De vorst hield eene politieke rede en liet daarin uitkomen, dat nooit eenig minister eene ovatie als deze is ge bracht. Het volbrachte werk, Duitstfi- lands éénheid, was overigens het onder werp der rede en wanneer de oude heer daarover oreert, dan heeft hij volop recht om zich zelf op den voorgrond te stellen als de bouwmeester van die trotsche stichting. Na het uitspreken der rede klonken de hochs door de lucht, dat het daverde, ter eere van den grijzen held en staatsman, de vorstin en graaf en graviD Herbert, zoo pas door den huwe lijksband vereenigd. Van Beieren reist het gezelschap naar Saksen, waar vele Bismarckvereerders wonen. Te Jena wor den groote „aanstalten" gemaakt voor de ontvangstde gemeenteraad zal bij den vorst eene audiëntie vragen om hem te begroeten als grondvester van het rijk. Ook de universiteit doet mee en dan hangt 6r wat uit Nu Afrika het tooneel dreigt te wor den van zeer belangrijke gebeurtenissen door de aanraking der bevolking, hier met de italianen, daar met de Duitschers, el ders met Spanjaarden en Fransehen, o veral met de Britten en nu ook deCon- go-Staat in conflicten raakt met naburi ge stammen, dient men van sommige diei strijdlustige Afrikaansche volken iets meer te weten. Wij spraken een vori ge maal bij de vermelding van de ge- b an rei isscn in Marokko van de Senou- si-sekte. Deze dweepachtige sekte geeft den Europeeschen indringers veel te doen. „Opstand in den Congostaat", dit be richt heeft eene nieuwe aanleiding ge geven om ongerust te zijn over de ver wikkelingen die het Zwarte Werelddeel nog kan geven. Volgens lelegmm uit St. Thomas zijn de Ara i n te Ny angwé aan den boven Congo opgestaan tegen den onafhankelyken (Jongosiaat. De gemeenschap met het Tanganika meer is verbroken en de beambten van het syndicaat zjjn verjaagd. Een ander bericht zegt, dat de opstand gericht is tegen Hodister' den ageut der Engelsch- Belgische bandelsvereeniging te Katan ga. Deze had, na het vertrek van Hinch, den agent der Belgische anti slavernij vereeniging, een post in Bonakamba be zet. Hierover kwamen de Arabieren van Nyangwé in verzet tegen Hodisterdeze werd verjaagd en verioor daarbij twee zijner ondergeschikten. Door dezen aan val is hel land var. Kasongo weder in de macht der Mohamedanen gevallen, en is de gemeenschap met het Tanganika meer aan die zijde verbroken. Tippo Tib en zijn zoon Rachid zijn den Con gostaat getrouw gebleven. .Spoedig zul len wij meer van een en ander hooien. De handelingen van den Congostaat moeten het daglicht niet kunnen vei dragen. De leden van de Ee;ste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bij eengeroepen tegen Maandag, den «sten Augustus 1892, des avonds te half ne gen uur. Eerlang wordt de instelling eener staatscommissie verwacht voor liet plan tot droogmaking der Zuiderzee. De „oogdokter" Goolam Kader werd gisterenmorgen door den kantonrechter in het 2e kanton 1e Amsterdam ver oordeeld tot 7 boeten a j 150, subs. 30 dagen elk. Kader zelf was niet tegen woordig; er was tamelijk veel publiek, dat kalm en rustig zich gedioeg. Aan de maatschappij de Schelde is dooi de ïegeering opgedragen het ver vaardigen van twee opiumjagers, voor den dienst in de Oost-Indische wateren. AXKL, den Juli I8!bi, Hedenmiddag had alhier ten overstaan van den notaris Dregmans de veikooping plaats van eene hofstede met aanhoorig- heden te zamen groot 17 hectaren 31 aren 90 centiaren, bewoond door P. de Bruyne alhier. Hiervan werd kooper de heer G. Wie- land te Ter Neuzen voor 250 per gemet. In de Woendag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, weid o. m. behandeld Het beroep, ingesteld door a den Raad der gemeente Axel tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland dd 1 April 1892, betreffende de onderhoudsplichtigheid van den weg n». 12 over den Graaf-Jansdijk van den rijksweg tot bet gehucht Schapen bout; b het bestuur van den Buthpolder legen hetzelfde besluit, waarbij hetniet- ontvankelijk is verklaard in zijn bezwaar schrift tegen de aanwijzing van dien polder als onderhoudsplichtige van den weg n° 14 over den Doorndijk. - Rapporteur de staatsraad Hubrecht. De koninklijke beslissing in deze zaak wordt later medegedeeld. Gisteren had te Ter Neuzen de openbare aanbesteding plaats van de werken tot verdediging van den oever van den calaniiteusen polder Nieuwe Neuzen begrooting 7979.62. Het laagst werd ingeschreven dooi J. Tollenaar aldaar voor 7072. «verslag. Dinsdag avond 6 ure pas seerde hier over de Moerspui en Moer- beke polder weder een groote luchtbal lon, met twee militairen tot reizigers Dezelve kwam van Antwerpen en is gedaald ten Zuiden van het dorp. .Sluiskil. Gisteren morgen omstreeks 10 uur verbrandde hier een wagon vlas Oorzaak lot hiertoe onbekend. Hulst. Voor de betrekking van onder wijzer, die hier eerlang vacant zal ko men, en waarvoor reeds eene voorloo- pige oproeping is gedaan, hebben zich twee sollicitanten aangemeld. Ilulst. Gisteren avond ia in een ver gadering van de werkende leden van het muziekgezelschap de Harmonie besloten op den 14 Augustus een teestreis naar Antwerpen te maken. Het plan was Ostende te bezoeken, doch door de ge ringe deelneming en de hooge reiskosten is daar van afgezien. Hulst. Woensdag moi gen werd bij den winkelier W. een meisje van 14 jaar betrapt, die uit de toonlade een gulden ontvreemdde. Bij het verhoor verklaaide zij, dat zij dacht dat het een dikke kluit (Belg. stuiver) was en dat ze daar kersen voor wilde koopen. - De heeren Everaert, De Keyzer en Burm, houthandelaars te Ter Neuzen, hebben een adres aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid verzon den, tot het verkrijgen eener houthaven Zij gronden hun verzoek vooral op het gemis aan ruimte tot het lossen en bei- gen van balken en kolders, en doen uit komen dat het gemis oorzaak is dat soms schepen in andere, bij voorkeur Belgische havens moeten lossen, waarbij zoowel de bandelaars als de ingezetenen belangrijke schade lijden. De Kamer van koophandel en fabrieken heeft besloten dit verzoek schrift te steunen. - Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester van Sluis, de heer J. H. Hennequin. - Te Breda is voor de akte als hoofd onderwijzer o. rn. geslaagd de heer J. Th. Cuypers te Oost burg. Gemeenteraad van Axel. Zitting van Donderdag 28 Juli. Voorzitter de heer D. J. Oggel. Tegenwoordig alle leden benevens de Secretaris, uitgezonderd dhr. Dregmans. De notulen worden gelezen en goedge keurd, behoudens eene opmerking van den voorzitter. De Secretaris had n, 1. in de notulen opgenomen, dat de voorzitter had gezegd eene afwachtende houding aan te nemen, daar toch binnen kort vele ge meenten den Amsterdamschen tijd zouden aannemen. De voorzitter had echter van Middel-Europeeschen tijd gesproken. De voorzitter deelt mede dat de heer Maarten Smies zijne benoeming tot President van het Algem. Burg. armbe stuur heeft aangenomen. Alsnu wordt voorlezing gedaan van ingekomen stukken. a. Missive van den Raad van State, d.d. 21 Juli 1892, waarbij de gemeenteraad opgeroepen wordt, te verschijnen in de vergadering der Afdeeling op Woensdag 27 dezer, waarin verslag zal worden uit gebracht in zake het beroep van den Axel- schengemeenteraadbetieffeiide onderhouds plichtigheid van den weg over Graafjans- dijk. De voorzitter heeft het overbodig ge acht een afgevaardigde uit hun midden naar 's Hage te zenden, daar toch alle stukken' het onderwerp betreffende, bij den Raad van State berusten. b. Kohier hoofd, omslag. c. Idem schoolgelden. De voorzitter deelt mede dat het adres betreffende vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek (zie vorig verslag) van H.M. de koningin is verzonden. De openbare vergadering wordt voor eenige oogenblikken opgeheven. De vergadering weer geopend zijnde, wordt voorlezing gedaan der requesten van de 3 solliciteerende onderwijzers. Te dien einde waren 2 voordrachten opgemaaktle de heeren P. A. Bloys van Treslong van Clinge, Y. E- F. Hen drikse van Oosterhout en P. de Keu- ning van Randwijk, en 2e Hendrikse Keuning en Bloys van Treslong. Werd benoemd met algem. stemmen dhr P. A. Bloys van Treslong, en met 4 stemmen, waarbij 2 op den heer Keu ning en 4 blanco dhr Hendrikse. Wordt besloten aan benoemden ketmis te geven en de infunctietreding te i palen op 1 Sept a. s. H. Begrooting Algem. Burgerl. Arml stuur vooi 1893. Wordt in handen gesteld eener coram sie bestaande uit de heerenLaraail Koster en Dieleman. IH. Overlegging gemeenterekening ver het dienstjaar 1891. Als voren bestaande uit de heers i Jansen van Roosendaal, Smies en v Hoeve. IV. Vaststellen der voorwaarden y aanbesteding voor school- en straatvi lichting. Na voorlezing der voorwaarden, l vorige jaar gesteld, worden deze zond eenige aanmerking goedgekeurd. V. Voorstel van dhr. P. Koster f den Greenwiebtijd te verwisselen m den Amsterdamschen tijd. De voorzitter vraagt of Koster nog ie ter nadere toelichting van zijn voorsl heeft, waarop door dezen met »nee wordt geantwoord De voorzitter zegt alsnog bij zijne me ning van vroeger te blijven om esi afwachtende houding aan te nemen, daa hij alghmeene invoering van den Midde Europeeschen tijd tegemoet ziet. De voorzitter vraagt of soms nog anda heeren iets ter toelichting wisten in brengen. Dhr van de Ree nam daarop het wooj maar was voor het publiek totaal onvei staan baar. Hierop vroeg de heer Jansen het woa en kon zich niet vereenigen met (j woorden door den heer van de ft gesproken. Hij zegt, (sprekende tege den heer van de Ree,) dat dan dearbi ders maar wat vroeger moeten begii nen. Hetzelfde is het met de kerl dan moet de dominéé de kerk maar oi half twee in laten gaan waarop de hs Van de Ree er tusschenjvoegtde schoc meester doet het ook niet. De bea Jansen zegt, dat het dan ook zoo moei lijk zal worden met post, spoor en teil graaf. De heer van de Ree zegt dat dit gee bezwaar oplevert, want laatst had 1 gesproken met een reiziger en datdi man zooveel, zooveel in de war was mi greenwichtijd (punt). Bovendien, zegt de heer Van de B» weet neef Jansen even goed als ik, aai het voor iemand, die op de scheidim woont van Gemeenten, die denzelfdei tijd niet hebben, zeer lastig is. De voorzitter zegt, dat het doel vat het invoeren van den Greenwichtijd i geweest, overal denzelfden tijd te heb ben, en als nu de landbouwers zeggei tegen hunne arbeiderszie wij nemei dien tijd aan, regel jullie uurwerken daï ook naar, dan is alle bezwaar opgeheven De heer Van de Ree zegt hierop da; we niet meer in een despotischen tijd leven om maar te zeggen zoo en zoo et zoo. De heer Lamaitre is het eens met dei heer Jansen van Roosendaal. De heer Jansen zegt nog dat, wanneei b. v. de tijd van opening van het te lefoonkantoor op 6 ure is gesteld, mei dan op het bord kan zettenopening kwart vóór zessen, waarop de voorzittst spr. opmerkzaam maakt dat telelefoonf en Greenwichtijd gelijk zijn. De heer Smies zegt, dat het wel op merkelijk is, dat groote steden waar veel handel wordt gedreven, meest den ouden tijd hebben behouden. Z. i. moet daar ook een zekere reden voor bestaan. De voorzitter antwoordt, dat naar zijne meening die plaatsen ook steeds in af wachtende houding leefden wat betreft de invoering Middel-Europeeschen tijd. I Hij zegt dat wij dit ook konden doen en dat het zoo gek staat alle 14 dagen te veranderen. De heer Wolfert vraagt of men ge dwongen kan worden met laatstgenoem den tijd mee te gaan, waarop met het j oog op de toekomst door den voorzitter beslissend wordt geantwoord. De heer Lamaitre zegt dat de Green wichtijd vele gemakken oplevert nu men er eenmaal aan gewoon is. Re heer Wolfert zegt dat ze er bij ons

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2