No. 028. Zaterdag 30 1892. 8e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsch - V I aa n de re ii. F. D1ELEMAN, Uit de Pers. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 8 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentien van 1 tot 4 regels 25 oent'; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Uit Den Haag schrijft de bekende brief schrijver aan de Zutph. Grt. Het voorstel tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd is toch ook ten slotte - zij het ook met zeer klei ne meerderheid aangenomen - welke uitslag de minister zeker voornamelijk te danken heeft aan d9 voorafgaande aan neming van het amendement ZijpFeif om den zoutaccijns nog een gulden meer te verlagen dan door den minister was voorgesteld. Dat amendement, hoe nut tig ook, kost naar schatting aan de schat kist nog weer drie ton meer, welke ook weer door nieuwe belastingen gedekt moet worden en onder deze omstandighe den vond blijkbaar de meerderheid het beter en voorzichtiger aan de regeering ook de drie gulden meer op het gedis tilleerd niet te weigeren. De aanneming dezer verhooging heeft tenminste dit voordeel, dat de min. de handen nu iets ruimer heeft en bij de bedrijfsbelasting en bij het personeel iets vrijgeviger kan zijn. Ook de afschaffing der tollen zal nuwel niet lang meer uit blijven, want eigenlijk is de belasting, die er voor in de plaats moet komen, reeds gevoteerd. Het is wel een be wijs van gioot vertrouwen, dat men den minister zelfs geld heeft gegeven voor afschaffing van lasten, waarvan de af schaffing op dit oogenblik nog niet eens is voorgesteld. Dinsdag komt de kamer nog weder bijeen tot afdoening van eenige ontwer pen en voor de eindstemming over den zoutaccijns, om daarna tot September uiteen te gaan. De koffers staan ge pakt, en dan wordt er in éen dag veel afgedaan. Zoo er een is, die een flinke zomervacantie heeft verdiend, dan is het zeker de minister van financiën, die door zijn zaakkennis en takt aller bewonde ring heeft weggedragen. Alleen de heer Tydens had den brutalen moed dezen minister nog beleedigende woorden toe te roepen en hem „meer acteur dan mi nister" te noemen. Die woorden wek ten verontwaardiging aan de rechterzij de zoowel als aan de linkerzijde, maar, naar men mij verzekert, heeft de heele scène hieraan haar ontstaan te danken, dat de heer Tydens slecht leest. Op dat papiertje, waarvan de heer T. zijn speech aflas, moet nl. gesiaan hebbenmeer orateur dan minister en de spreker uit Winschoten zou daarvan abusieve lijk gemaakt hebben meer acteur dan minister. Se non vero ben travato Onder den titel Een troost in het on geluk schrijft de heer Haffmans in het Venl. Weekblad „Men hoort tegenwoordig bitter kla gen over de vermogensbelasting welke in aantocht is en denkelijk le Mei 1893 in werking zal treden. Zij die door de ze belasting getroffen worden, vinden zich dood ongelukkig, 't Is compleet als ware het een ramp vermogen te heb ben. Er ontbreekt nog, dat zij on ver mogenden, d:e zoo gelukkig zijn aan de nieuwe belasting te ontsnappen, benijden. „Wij gevoelen medelijden met de ar me rijke lui en daarom willen wij hun een troost aanbieden. „De fiscus valt u hard, mijne heeren 't is waar. Maar bedenkt dat er velen in den lande zijn die, ofschoon geen ver mogensbelasting betalende, toch onein dig meer te beklagen zijn dan gij. „Een voorbeeld. »Voor ons liggen twee aanslagbiljet ten van een bediende in de residentie, die eens vrouw met twee kinderen heeft en jaarlijks ƒ800 verdient, „De man is, in de pèrsoneele belasting aangeslagen als volgt Huurwaarde7. Deuren en vensters 9.24 Haardsteden3.60 Mobilair 3.50 f 23734 20 opcenten voor het rijk 5 „de prov. 58 de gem. 19.37 De schrijnwerker stond in stomme woe de tegen de dgurpost geleund. Plotseling richtte hij zich op, en terwijl hij zich ge reed maakte heen te gaan, zeide hij tot het meisje Ge hebt me reeds zoo vaak geboden heen te gaan, dat ik me schamen moet, dat ik nog steeds terug komvandaag hebt ge het me voor 't laatst gezegd, ik ga! Maar niet om voor Wenzel plaats te makenGp hebt me trouw beloofd houd ze nog een jaarik zal naar eene andere stad gaan, waar ik niet zooveel bekenden heb die me verleiden, en daar sparen dan kom ik terug en zal ik ge noeg hebben voor eene kleine werkplaats. Vaarwel, Marie Bp het uitspreken der laatste woorden had hij het meisje tot zich getrokken en drukte eenige malen snel achter elkaar zijn mond op de frissche lippen toen scheurde hij zich met geweld los, en na nogmaals „Vaarwel" gezegd te hebben, ging hij met snelle schreden de straat op. Nu, nu het tot scheiden kwam, was het Marie toch bang te moede, want weenend riep zij hem nog eenige malen „Paul Paulna maar toen deze volstrekt niet meer naar haar omzag, ging zij wanho pend naar haar kamertje, bitterlijk wee. nende over zich en het noodlot. De schrijnwerker Sommer draafde, ter wijl hij met zichzelven en de geheele we. reld overhoop lag, langs de straten der hoofstadzijn hoofd brandde en zijn hart bonsde tot barstens toe, wanneer hij er aan dacht, zijne Marie een geheel jaar te moeten verlaten. Al was hij van hare trouw overtuigd, zoo was de schilder hem toch in den weg. Die Wenzel is een schurk, een onder kruiper, bromde hp met op elkaar ge klemde tanden en met gebalde vuisten in den zak, hij zal nel zoo lang om Marie schaireien.'tot ze „ja" zegt, en dan ben ik ze kwijt. Dat nooit ik neem ont slag bij mijn baas, verander van woning en begin weei in eene andere wijk der staddan ben ik tenrtiinste in de nabij heid en zal dan wel oppassen. Maar dien kladschilder zal ik bijlichten 1 Terwijl hij zijn hart nog verder lucht, gaf door zijne alleenspraak, had hp zijne plannen gevormd, en bracht ze reeds den anderen dag tot uitvoering. Hij verliet, zijn baas, zeide in zijn kosthuis, dat hij wegens een sterfgeval terstond moest af reizen, pakte zijn koffer en reed naar het verste station. Hier bezorgde hij zijn kof fer bij den portier, zocht in de nabijheid eene woning en betrok ze. Om niet ter stond door bekenden herkend te worden hij had overal het gerucht verbreid, Te zamen42.71 „Hierbij komt de hoofdelijke omslag ten bedrage van ƒ14.26. Vermindering voor kinderen a twee ten honderd voor ie der kind f 0.57, blijft 13.69. Personeele belasting 42.71 Hoofdelijke omslag 13.69 56.40 yZietdaar wat betreft de directe be lastingen. Hierbij komen de indirecte. Aan verschillende accijnzen stort dit g6zin nog jaarlijks .4- 35 in de schat kist. Wel is waar zonder bet te weten of te voelen, maar dit belet niet dat het gezin zooveel verliest en de schat kist zooveel wint. „Alles te zamen ongeveer f 90. „Negentig gulden van de achthonderd die de man, zoolang hp gezond en slqrk is, verdient. „Wie die vermogensbelasting betalen, slagen nu over den. fiscus „Een per mille van uw vermogen. »Weest maar blij dat gij er zoo ge nadig afkomt. Zij, die geen vermogen bezitten en toch zwaar belast zijn, die dus waarlijk reden van klagen 'hebben zij klagen niet, zij dulden en betalen als zij geld hebber). Anders laten zij zich beboeten." ItuittMilaitd. In Belgie schijnen al de dynamietman- nen nog niet ie zijn afgeschrikt voor hun gevaarlijk bedrijf. Een onbekende heeft een dynamietpatioon doen ontploffen bp de woning van den heer Bia, direkteur van de mijnen te Gilly, hp Charleroi. De materieele schade is niet groot en persoonlijke ongelu :ken hadden niet plaats Te Gent bestormden de socialisten het lokaal waar de plechtige overreiking van het vaandel aan de anti socialistische ver- eeniging plaats had. Er ontstond eene hevige vechtpartij en eerst na veel moei te gelukte het der politie de vechtenden te scheiden. Te Spa is een man in hech tenis genomen, die eenige revolverscho ten lo&te op een agent van politie, De beambte schoot terug en verwondde den man. Deze bekende dat te Spa eene bende bestaat, die het plan heeft verschil lende gebouwen in de lucht te laten sprin gen er. van de verwarring gebruik te maken om diefstal te begaan. De mede plichtigen zullen woiden gearresteerd Bij het in hechtenis genomen indivi du werden dynamietpatronen gevonden. In het proces tegen de anarchisten heeft de jury uitspraak gedaan. Morneau is tot 25 jaren dwangarbeid en 20 jaren dat hij vertrekken moest had hp zjjn schoonen vollen baard en zijn lang haar opgeofferd en toen hij, daar er te dien tpde gebrek aan arbeiders was, ook reeds denzelfden dag begon te werken, zou zij ne Marie hem niet gemakkelijk in zijne werkplaats herkend hebben. Sommer werkte vlijtig, om zijn hart- zeer te vergeten maar de p verzucht liet zich niet zoo spoedig ten onderbren gen. Pas had hij een vrijen avond, of zijn hart trok hem reeds met geweld naar zpne Marie. Herkennen mocht zij hem in geen geval. Daar hij nog steeds in het bezit was van eene kleine som gelds zoo ging hp in den eersten den besten kleerenwinkel, en kocht een pak van ee ne kleur en van eene snee, als hp npg nooit gedragen had. Zoo zal 't wel gaan, bromde hp, toen hij zichzelf in deu spiegel bezag, eu ijlde met versnelde pas naar de woning van zij ne geliefde. Eerst toen hij dicht bij de B. straat kwam, ging hij wat bedaarder loopen voorzichtig naar alle kanten loerend, na derde hij het hnis, en daar er niets te zien was, liep hij aan gene zijde van het huis als een onschuldig wandelaar heen en weer. Zoo kon hij wel reeds een uur gewacht, hebben, toen hij plotseling zag, hoe de schilder aan de andere zijde der woning heen en weer liep. Na eeuigeu tijd kwam Marie buiten, naar het scheen om bood schappen te gaan doen, en toen de schil der haar gewaar werd, ging hij naar haar toe en begon een gesprek. Den schrijnwerker kookte het bloed liefst had hij heiden gelijk doodgeslagen echter kon hij op de openbare straat geen twist maken, en moest er zich mede vergenoegen zichzélf lucht te verschaffen door eene alleenspraak te houden en zijne vuisten te ballen. Wat er eigenlijk gesproken werd, kon hij wel is waar niet hooren intusschen zag hij, hoe Marie bij het afscheid den schilder de hand toestak; en dat was voor hem voldoende. Naar huis gaan, daaraan was geen den ken hij ging in drie, vier kroegen en zocht zijne ergenis weg te drinken te vergeefs toen stormde hij naar buiten naar de Diergaarde, drong er diep, diep in door, waar geen menschenoog hem zien kon. Daar wierp bij zich in het gras, en sloeg in opmachtige woede met han den en voeten. Hoe lang hij zoo gelegen had, wist hij nieten toen hij wit zijne bedwelming ont waakte, was het reeds lang dag hij be gaf zich daarom terstond naar zijn werk. Zijn Verwilderd uiterlijk viel zjjn baas en de andere knechts terstond op; toen zij ech ter op hunne vragen slechts knorrige ant woorden ontvingen, zwegen zp stil en lie ten hem begaan. Wordi vervolgd f

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1