Gemengd Nieuws. niet zoo hevig als ie Astrakan hebben ook te Sarakow bloedige ODlusten plaats gehad Negen personen zijn er gedood, en elf anderen werden gekwest. In het cholera-hospitaal werd door 't gepeupel alles vernield en de van daar wegge haalde lijders liet men hulpeloos op de straat liggen. Omtrent het gebeurde te Astrakan, waar alle geneesheeren de vlucht heb ben genomen, wordt nader gemeld, dat eene menigte van tienduizend peisoneu zich voor het gebouw verzamelde, waar de cholera-ljjders verpleegd werden. De meesten waren dronken leegloopera, half volwassen mannen en vischvrouwen die wegens de sluiting van den vischtijd niets le doen hadden. Deze laatst en hitsten de mannen op en droegen steenen en creosine aan als middelen van aanval. De vensterglazen werden ingeworpen, een der geneesheeren, dr. Popoff, werd vermoord en uit het venster geworpen, een hulparts werd met petroleum over goten en levend verbrand Eeuige dok ters redden zich door in gereed staande lijkkisten te kruipen en daardooi ont stond het gerucht dat de zieken levend gekist werden. Het gepeupel trok toen naar het kerkhof, waar alle lijkkisten op gegraven en opengebroken werden. De choleralijders, die uit de ziekenhuizen op straat werden gesleept, stierven bijna alle. De ziekenhuizen werden in brand gestoken en de brandweer met steen worpen en geschreeuw ontvangen. „Terug 1" riepen de oproerlingen „Laat de cholera maar woeden Zoover de uitslag der verkiezingen in Engeland thans bekend is, zijn er geko, zen 311 ministerieelen, 272 Gladstonia- nen en 77 Ieren. Nog slechts een tien tal districten ontbreken. I)oor dezen uit slag wordt de val van het tegenwoordig ministerie spoedig verwacht, ofschoon lord Salisbury niet voornemens moet zijp, da delijk het ontslag van het kabinet in te dienen, Na een audiëntie, die de pre mier bij de Koningin gehad heeft, werd dit besluit genomen Alzoo zal het mi nisterie, als het nieuwe Parlement den 4en Augustus bijeenkomt' nog in functie wezen en afwachten of bij het adres van antwoord op de troonrede ook een vo tum van wantrouwen zal worden uitge bracht. Een belangrijk strafproces schijnt uit de ramp, op de stoomboot Mont-Blanc voorgevallen, te moeten voortkomen. De Alig. Sehweiz. Zt. meldt, dat de direc teur ingenieur Samu6l Rochat, na zijn verhoor door den rechter van instructie, iu hechtenis genomen is. Do bijzonder heden van het verhoor worden geheim gehouden, zoodat de loopende geruchten vrij onbetrouwbaar zijn. Wel wordt al gemeen geloofd, dat de directie bekend was met het bestaan van meerdere klei ne scheuren in den stoomketel en dat zij niettemin besloot na een vluchtige reparatie het stoomschip weder in dienst te stellen. Later zal moeten blijken wat hiervan juist is. De heer Rochat was reeds meer dan 25 jaar directeur der stoombootmaatschappij op het meer van Genève. Het moet Vrijdag-avond een zeer tref fende plechtigheid geweest zijn toen 21 lijken op het geïmproviseerd kerkhof bij St. Gervais les-Bains werden ter aarde besteld. Witte lijkkleeden waren over de kisten gespreid en vele bloemen daar op gestrooid, toen zij, door treurende be trekkingen gevolgd, ter inzegening in het koor der kerk een plaatsvonden. Hierop werden zij grafwaarts gedragen, waar ondanks stroomenden regen door een talrijke schare omriDgd - de onderpre fect van het dep. Haute Savoie een roerend woord van afscheid sprak. Met het plan tot het houden eener wereldtentoonstelling te Antwerpen in 1894 schynt het waarlijk ernst te zijn. De bedoeling der ondernemens is, zooals wij in de Koophandel lezen, de Euro- peesche uitstallingen. die terugkomen van de wereldtentoonstelling te Chicago, naar Antwerpen te lokken en op die wijze een tweede groote tentoonstelling tot stand te brengen. „Alles is klaar," zoo vervolgt dit blad„de plannen zijn op gemaakt, de gronden zijn in optie ge nomenovereenkomsten zijn met het stadsbestuur aangegaan en dit laatste heeft zyt e ondersteuning belu 4.1 en reeds gestemd." Zaterdagochtend is de inricb tingscommissie met den schepen Van der Nest, ter vervanging van den burge meester, aan het hoofd, door den minis terpresident, de heei Beernaert, ontvan g<m, wieu zij de plannen heelt uiteen gezel en den steun der regeering gevraagd heeft. De minister beeft beloofd, de zaak met d6n raeesteo ernst te zulien onder zoeken. Biimeiilaiid. Aanstaanden Maandag begint de ge wone zomei vacantie van koningin Wil- helmina, welke vier weken zal duren. De heer jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje heeft Woensdag voor het ge- rechtsbof te 's Gravenhage den eed af gelegd als griffier bij de arrondissemeuts rechtbank te Middelburg. Dinsdag is door de Tweede Kamer de behandeling voortgezet van art. 33 der Vermogensbelasting. Dit art. is ge wijzigd, daar de minister de in ons vorig nummer genoemde amendementen heeft overgenomen en de eed vervangen wordt door eene verplichte verklaring met strat bedreiging volgens art. 207 der stiafwef tegen eene valsche verklaring. De aan neming van het Ontwerp is hierdoor waarschijnlijker geworden.(zie Uit de Per» in dit nummer.) Met 76 tegen 10 stemmen W9rd aan genomen een amendement-De Kanter om ook voor eene valsche verklaring den gemachtigde van den belanghebbenden te straffen evenals oen amendement - Bups om ook den aanslag van hem, die in ge breke blijft eene verklaring af te leggen te handhaven. Met hetzelfde aantal stem men werd daarna art. 33 aangenomen. De heer De Ras is aJs lid voor Maas tricht toegelaten. Art. 34, Verhooging van den aanslag bij handhaving door den Raad van Beroep, kwam daarna in behandeling en werd met eene kleine wijzing goedgekeurd, evenzoo de art. 35 tot en met 41. Woensdag is de heer De Ras beëedigd. Donderdag interpelleert de heer Tijdens den minister Tak over de verwoestingen, welke de rups te velde aanricht. Vervolgens werd art. 42 bis, dat de gelegenheid opent, om ingeval van dwa ling oi onwillig verzuim kwijtschelding, vermindering of teruggave der belasting te verleenen, goedgekeurd met 61 tegen 21 stemmen. De art. 46 tot 49 zijn ook goedgekeurd. Na eene pauze is bet, dejaat aangevan- geu over het tijdstip van invoering der vermogensbelasting. In antwoord op de interpellatie Tydens over de rupsenplaag, verklaarde gisteren de minister van binnenlandsche zaken, bereid te zijn deskundigen te raadplegen over maatregelen daartegen ter voorlich ting van gemeentebesturen. De discussie is voortgezet over het slotartikel der vermogensbelasting. Na dat twee amendementen verworpen wa ren, werd het artikel, overeenkomstig het voorstel der regeering, aangenomen met 68 tegen 26 stemmen en de invoe ringstermijn dus bepaald op 1 Mei 1893. Heden na de pauze eindstemming over het geheele ontwerp. Aangenomen zijn de art. van de ont werpen tot vermindering der mutatie rechten en van den zeepaccijns. Een voorstel om de aocijnsverhooging van het gedistilleerd te schrappen werd verworpen. Heden stemming over art. 1. AXEL, den 22 Juli 1892. Maandag kwamen alhier, voor de eer ste maal na ruim honderd jaar, de ge reformeerde kerken weder als classis Axel te zamen. De vergadering werd gehouden in bet keikgebouw der gereformeerde kerk A er. werd, nadat Ds. A. van der Linden den afgevaardigden eeu hartelijk woord van begroeting had toegesproken door ZEw. geleid. t)oor het bestuur van Concordia worden tegen morgenavond 7 ure alle honoraire leden van het gezelschap, als mede belangstellenden in de guede zaak ter vergadering opgeroepen ten huize van den heer Groothaert, nabfj het station alhier. Het voornaamste punt dat behandeld zal worden, is de oprichting van eene kiosk op het marktplein, teneinde daar door de gelegenheid te openen lot het geven van meerdere concerten en uit voeringen De uitvoering van eenige nummers verleden Zaterdag door Con cordiaheeft wederduidelijkgetoond.dat eene kiosk eigenlijk onmisbaar is, om de muziek tot haar recht te doen komen. Een concert op den beganen grond, moge in een flink lokaal veel te genie ten geven, in de buitenlucht gaat veel van hef schoone verlorenhet talrijke publiek dat Zaterdagavond op de markt aanwezig was, zal dit gulweg moeten er kennen. Hei hinderlijke gapen van nieuws gierigen iu de partijen der uitvoerders is voor dezen ook alles behalve aangenaam. Daarom, wil men in het vervolg meer genot hebben van de uitvoeringen op ons marktplein, dat men dan ook daartoe de gelegenheid opene. Eene ki osk, waaraan door zooveel ingezetenen als mogelijk is, wordt bijgedragen, zal het schoonste geschenk zijn,- dat aan onze liefhebbers van de edele toonkunst kan vereerd worden. Mogen daarom de po gingen door het bestuur van Concordia in het werk gesteld, met den meest gun stigen uitslag bekroond worden. Verder zal in deze vergadering eene reglements wijziging worden voorgesteld totuitbrei ding van het Bestuur met twee leden. Het doel dezer uitbreiding is, om ook van buiten de kom onzer gemeente een commissaris in het bestuur te doen zit ting nemen. We hopen, dat aan doze gewichtige vergadering een druk bezoek zal ten deel vallen. Van het 4e bat. 3e reg. inf. te Vlissingen wordt op den len Augustus a. s. een detachement onder bevel van den tweeden luitenant L. F. Geill, sterk 22 onderofficieren en minderen, geduren de 3 maanden te Terneuzen gedetacheerd. Bij kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van den pcflder Vlooswjjk J. de Feyter Pz.tot dijkgraaf van den Melopolder P. Verhaegen tot dijkgraaf van den Elisabethpolder V. Buyck. Bij kon. besluit is aan de gemeente Ter Neuzen, boven en behalve de bij drage bedoeld bij art. 45 der onderwijs wet, voor eene behoorlijke inrichting van haar onderwijs een subsidie verleend van 20916,50. Staatsblad no. 176 bevat een ko ninklijk besluit van den 9 Juli, tot vast stelling van 9en bijzonder reglement van politie van bet Nederlandscb gedeelte van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen. Zaamslag. Jongstleden Woensdag heeft de woduwe L. B., wonende op net ge hucht „de Reuzenhoek" alhier, zich door ophanging van het leven berooid. Tot dat einde had zij een zakdoek om den hals gebonden, waaraan zij een betrek kelijk dun koordje had vastgeknoopt, dat zij vervolgens had bevestigd aan de voor laatste sport van een inde gang der woning staanden ladder. Genoemd koordje, niet sterk genoeg om de zwaarte van het lichaam lang te dragen, was gebroken, tengevolge waarvan haar zoon, bij wien zij inwoonde, toen hij des avonds van den akker 't huis kwam, het lijk zijner moeder liggen vond op den vloer van de gang zijner woning. Men schrijft aan de M. Ct. Hoewel dooi den raad van Hoek ten vorigen jare besloten werd den weg over den binnendijk tusschen de polders Oud- en Nieuw Westenrijk onder die ge meente door afgraven en ophoogen onder een voldoend profiel te brengen, schijnt men daaraan tot heden nog maar geen gevolg te geven en moet men nog maar steeds door laagten en over hoogten heen terwijl het regenwater als 't eens flink regeneü mocht, niet van de baan kan afloopen. De gebruikers van dien weg zien dan ook reikhalzend naar eene goe de verbetering uit vóór nog weer eens T seizoen daar is, dat dergelijk werk niet kan worden uitgevoerd. Met het in vorige jaren aangevan gen werk tot het vervangen van da grintbaan inden weg van Overslag naar Zuiddorpe door keibestrating, gaat men in dit jaar weder voor een gedeelte voort. Dit werk wordt zoo schrijft men verder aan de M. Ct. zoodanig gere geld dat telkens genoegzaam materiaal uit den op te breken weg verkregen wordt om de nog bestaan blijvende grint baan gedurende een paar jaar te onder-j houden. Het blijkt hier ook duidelijk dat eene grintbaan in een hoofdweg, waar druk en zwaar vervoer is, niet bestand is en al leen keien een voldoenden kunstweg kunnen geven. Jammer maar dat de gemeente- financiën bet niet toelaten het geheele werk ineens ter hand te nemen. Op de aangevangen en voortgezette wijze zal het nog jaren duren, eer de geheele grintbaan in een keibestrating herscha-l pen is. Overslag. Aan de alhier gehouden ver-1 kiezing voor drie leden van den gemeen- j teraad werd door 27 kiezers deelgeno-| men. De aftredende leden G. Apers en A. Borm werden herkozen, respectievelijk I met 20 en 15 stemmen. Op het aftre-1 dend lid J. van Laere waren 11 stem-l men uitgebracht. Verder verkregen dei heeren M. Hofstee en A. Herman ieder 7, J. Staal en K. Verdunnen ieder 8,1 H. Gijsel 4 stemmen en 3 andere per sonen ieder stem. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. van Laere, M. Hofstee en A. Herman. Tot onderwijzer te Stoppeldijk is benoemd de heer P. C. de Keuning te Heteren. Zondag had er in de R. K. Kerk te St. Jansteen onder de hoogmis heel wat opschudding plaats. Een jongmensch dat een zwierig leven leidt, maakten. 1, lawaai en werd de kerk uitgezet. Hij kwam echter opnieuw het gebouw binnen en begon zijn spelletje van voren af aan waarin de politie aanleiding vond om hem te arresteeren, wat alles behalve kalm ging, en achter slot en grendel te zetten. De man was dronken. Hebben de dieren geen rechten We ontleenen aan De Tribune het volgende In onze tijden, onze tijden van leven en beweging op allerlei gebiedonze tij den, waarin men alles onderzoekt en twijfelt aan hetgeen door onze vaderen uit ovortuiging of door gewoonte, als waar weid aangenomen onze tijden, die den heftigsten strijd over beginselen bet aanzijn gaven, echter niet meer gevoerd doer de g;ove wapenen van staal, maar door die fijne puntige stalen dingetjes; onze tijden, waarin brochures, boeken, dag- en weekbladen talloos zijn, in onze tijden bekleedt ook de viaag welk standpunt de mensch tegenover of naast de dieren heeft aan te nemen, een gewich tige plaats. Het zijn voornamelijk twee vereenigin- gen, die het geweten van den mensch hebben wakker geschud en de vraag hebben opgeworpenmag men met de dieren maar doen wat men wil. Deze twee vereenigingen zijn»de Vereeniging tot bescherming van dieren" en „de Vereeniging tot bestrijding der Vivisectie." Aan deze vraag heeft de heer M. C. Ofierhausen te Groningen zijne dissertatie gewijd, onder den titelDie- KENMlSHANDEI.iNG. Het Nederlandsch wet boek van strafrecht vergeleken met eemp buitenlandsche wetgevingen. We zullen deze dissertatie voorloopig laten voor 't geen ze is; er ontbreekt kracht, subjectiviteit, grondig onderzoek en grondig oordeel aan en is hoofdzaka»

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2