IVo. 026. Zaterdag 23 Juli 1892. 8e Ja ar o. De Roode Baard, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsc h - V I a a n d e r e 11 DIELEMAN, AXEL. It uiten land. Uit de Pers. 8 FEUILLETON. AXËLSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. COURANT IUKKER - ÜITGEVEÈ Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. bare behandeling te nemen. Het wetsontwerp, ingediend door den heer Donner strekt tot opheffing van het gemoedsbezwaar van schutterplichtigen tegen het deelnomen aan oeteningen en inspectiën op „den dag des Heeren." Tot dit doel stelt hij eene wijziging voor van het le lid van art. 48 der wet van 11 April 3827. houdende oprichting van schutterijen, waarbij de woorden „en bri voorkeur des Zondags- zooveel mogelijk na het afloopen van alle gods dienstoefeningen plaats hebben, doch in geen geval voor des middags ten 5 ure aanvangen" vervallen eD hiervoor in de piaats komen de woorden „en niet des Zondags worden gehouden." Al erkent de voorsteller dat verreweg de meeste commandanten der schutterij de schutterplichtigen niet op Zondag doen opkomen, toch blijft z. i. de schutter, voor wien de Zondagsoefening gewetens bezwaar is, blootgesteld aan straf, zoo lang de mogelijkheid open blijft dat de ze of gene commandant van zijne be voegdheid tut oproeping op den Zondag gebruik maakt. De Kamer van Koophandel to "Winscho ten, heeft zich tot de regeering gewend met een verzoekschrift, om de plakzegel- wet af te schaffen. Zij geeft daarvoor verschillende redenen op en had er kun nen bijvoegende hatelijke toepassing die sommige fiscale ambtenaien geoor loofd achten. Dit blijkt uit het volgende Kort geleden werd ik beboet voor 25, door den inspecteur te Bergen-op Zoom omdat op een quitantie, afgegeven aan het Burg. Armbestuur van Steenbergen, do cijfers niet precies op maar naast het plakzegeltje waren geplaatstdag- en band- tpekening waren in orde. Wanneer men nagaat, hoe weinig ruimte er op het zegeltje is, naast de kleine cijfertjes 18, begrijpt men, dat de ze overtreding lip iemand, die vlug schrijft, gedurig moet voorkomen en ik deel dit voofbeeld van erge fiscaliteit daarom ter waarschuwing mede. Weliswaar héb ik op een verzoekschrift aan de koningin kwijtschelding der boete ontvangen, doch de kosten van zegels, briefport enz. bedroegen toch nog 1.25. Ook is, voor zoover ik kan nagaan, deze kwijtschelding niet verleend uit over weging, dat zulk een wetstoepassing on redelijk werd geacht, maar krachtens een kon, besl. van 4 Oct. 1831, No 76, waarvan ik de beteekenis niet heb kun nen vinden, dóch welk stuk misschien samenhangt met zoo iets alsgoeder tierenheid, gratieverleening enz., waarop iemand, die dan toch feitelijk aan de wet heeft voldaan en bij wien zelfs van po ging tor, wetsontduiking geen sprake kan zijn, niet graag een beroep doet. Dr. G. W. Bruinsma. SteenbergenJuli '92 De choleraberichten Uit Rusland luiden nog steeds zeer ongunstig. Van ambte lijke zijde worden de volgende sterfte cijfer ten aanzien van den 13en Juli ge publiceerd. Dien dag overleden aan cho lera te Astrakan 264, te Zarycin 46, te Saratow 25, te Baku 57, te Tiflis 3 en in het Dagestan gebied 25 personen. Ook buiten Rusland en wel in Rumenie moet de ziekte zich reeds vertoond hebben, terwijl volgens een telegram uit Frank rijk niet slechts in Cbarkow en Kiëf, maar ook in eenige plaatsen nabij de Gallicische grenzen reeds cholera heerscht. De Bulgaarsche regeering neemt strenge maatiegelen tot afsluiting der grenzen. De Oosten rijkscb Hongaarsche regeering doet mede in Gallicie en Bukowina scherp toezicht houden, verbiedt den invoer van lompen en dergelijke en heeft een aantal geneeskundigen naar de bedreigde streken gezonden, om de grensbewaking te con troleeren. De Czar heeft persoonlijk een vergadering eener commissie, uit ver schillende hoofdambtenaren samen ge steld, gepresideerd. Daar werd o. m. de vraag behandeld of de zending van een dictator, die alzoo onvoorwaardelijk met de hoogste macht bekleed zou zijn, naar het geteisterde gebied van de Wolga raadzaam was. Het schijnt niet, dat een besluit in dien zin genomen is. Onder de vastgestelde maatregelen wordt genoemd verbod van visscherij in de Wolga, voor zoover zij door besmette streken vloeit, wegens het gevaar voor verspreiding der ziekte, die de zendingen opleveren. Op de Wolga worden drijvende gasthuizen, ieder voor 250 lijders bestemd, gestationeerd lood sen worden langs de oevers opgericht ter opneming dergenen, die geen vol doende woning hebben, ontsmettings- en geneesmiddelen worden kosteloos be schikbaar gesteld, verkoop van rauwe vruchten wordt in verschillende plaatsen verboden. I'e Nischni-Nóvvgorod wordt een talrijke medische commissie gevestigd met de macht maatregelen, door haar noodig gekeurd, te verordenen. Hoewel Nadat de bediende hem verschillende uren opgenoemd had, zeide hij Goed, ik vertrek morgen om vier uur, bezorg me een plaatskaartje tweede klas en een rp- tuig naar het station. De bediende boog en ging heen. Seifenstein bleet stilstaan, Neen, fluis terde hi], eiken dag zoo ingepakt te moe ten zijn, dat gaat nietLiever een eer- ljjk metselaarsknecht dan een rentenier „Indien de eed uit het ontwerp op de vermogensbelasting verdwijnt, zal ver moedelijk zegt de Haagsche corres pondent der 2V. Gron. Ct, de geheele Schaepmans-fractie (wellicht behoudens éen uitzondering) voor de vermogensbe lasting stemmen men berekent, dat die wet met circa 70 stemmen zal worden kémgehomen, in elk geval met een over groote en gemengde meerderheid. En dan zal men spoedig zien wat meu aan den heer Pierson heett. Mij is verzekerd, dat de bedrijfsbelasting gereed ligt en nog slechts op enkele retouches wacht om naar den Raad van state te worden ge zonden de peraequatie is ook af en kan worden ingediend wat meer is, de groo te wijziging van de grondbelasling vor dert nog slechts een weinigje tijd en zal denkelijk reeds in September klaar zijn. Het schijnt 's ministers plan te zijn al zijn verdere voorstellen - misschien Zelfs de wijziging der personeele, belas ting, waarvoor hij ook alle bouwstoffen gereed en geordend heeft zóo tijdig bij de kamer in te dienen, dat ze na de begrootingen voor 1893 kunnen worden onderzocht, en in de eerste helft van het volgend zittingjaar afgedaan." Naar deze correspondent verder verno men heeft, bestaat er weinig kans, dat de belastingvoorstellen nog dit jaar dit parlementair jaar in het Staatsblad zullen verschijnenwel zal de Eerste kamer terstond na 't recès der Tweede worden bijeengeroepen, en bestaat bet plan om de belastingvoorstellen dan te onderzoeken in de atdeelingen, doch te vens om $e eerst nó September in open- Een half uur later had rentenier Sei fenstein een door de regeering opgestelden pas voor Holland, en een ambtelijk ge tuigschrift van de politie der stad Lucken- wald in handen, hetgeen hij gerust den ambtenaren kon voorleggen, zonder voor eene ontdekking te moeten vreezen. De bultige geleidde nu zijn vetten klant tot aan de huisdeur en sloot zijn afscheids groet met een „als u nog wat noodig heett." Seifenstein knikte en bromde iets bin- nenmonds, wat veel geleek op „schurk, spitsboef," en dergelijke beleefde aardig heden meer. Ik zichzelven lachend, deed de graveur ajjne deur weer stevig op slot en fluister de, terwijl hjj de trappen opgingAls ik den waren naam van dien schurk wist, zou ik in staat zijn hem aan de politie over te levereu. In het hotel teruggekomen, liet Seiten stein zijn middagmaal en de nieuwste cou ranten op zijne kamer brengen en toen hij beide had, deed hij de deur op slot. Nu hij dus niet bevreesd behoefde te zijn, overvallen te zullen worden, legde hij den lastigen bril op de tafel, nam den goed onderhouden haard en zjju net ge kapt haar zorgvuldig af, en maakte nu den indruk van een man van tusschen de twintig en dertig jaar oret roode haren, een pas afgeschoren baard en een gelaat vol krabben. Hij had vooraf er voor gezorgd, dat vreemde oogen hem niet konden begluren, door het sleutelgat dicht te stoppen en de muren na te zien of er ook reten of iets dergelijks voorhanden waren, bjj welke verrichtingen hij eene groote behendigheid aan den dag legde. Nadat hij zich van zijne eng sluitende jas en vest ontdaan had, begon hij aan zijn maaltijd, dien hij zich goed lief smaken. Zoo, bromde hij, nadat hp het laatste hapje gebruikt en met den rug zijner hand den mond afgeveegd had, nu zal mijnheer de renteuier de courant eens inzien. Ha ha ha, lachte hp akelig, als ik niet rente nier Seifenstein was, dan zou ik wel Verschrikt hield hjj op en luisterde geruimen tijd met ingehouden adem bij meende eenig leven aan de deui gehoord te hebben. Deuren en vensters hebben ooren, dacht hij, en eerst nadat hij door nog eens te luisteren zich van de onwaarschijnlijkheid zijner meening overtuigd had en door een flinken slok uit de volle wijnflesch zich weer den noodigen moed gedronken had, was het hem mogelijk de couranten vlug in te zien. Hij scheen met bijzondere belangstelling iets in de Berlijnsche berichten te zoeken, want op het andere sloeg hij geen acht. Plotseling werd hij zoo wit als de dood, zijne tanden klapperden hoorbaar op elk aar, zijne knieën knikten, zoodat hij moeite had te blijven zitten kortom hij was door en door ontsteld. Geruimen tijd had hij zoo gezeten en steeds op hetzelfde bericht in de courant getuurd toen hij door den scherpen toon eener bel in den gang weer tot bezinning kwam. Hij wierp het blad op de tafel, veegde het koude zweet van zijn voorhoofd er. greep weer naar de flesch. Onzin, bromde hij zeer zacht, wat gaat me die domme courant en de nog veel dommere advertentie over die in Berlijn vermoorde weduwe aan V Ik hen de ren tenier Seifenstein uit Luckenwald en van goede papieren voorzien Maar tot ze kerlieid zal ik toch liever den rentenier aantrekken en zoo spoedig mogelijk naai het een of andej kleine nest in Holland gaan hier wordt het me toch wel wat Onbehaaglijk. Hij stond op, voorzag zich weer van den baard en het hoofdhaar en van den lastigen bril, deed de nauwe jas weer aan en nadat hij de flesch geledigd had, schel de hij om den bediende. Door eene beweging met bet hoofd gaf hij dezen te kennen de tafel af te nemen er. vraagde toen Hoe laat vertrekt de trein naar Dordt III. Berlpn is eene veel te groote stad, dan dat zelts een moord, die onder buitenge wone omstandigheden gepleegd is, de ge moederen langen tijd in onrust zou hou. den; zoo lang liet roode biljet der politie nog zichtbaar is aan de zuilen, zoo lang spreekt men misschien er nog van is dit echter verdwenen, dan vergeet men ook weidia de geheele gebeurtenis, Nog eene enkele maal is er in de couranten sprake van, da i echter is de geschiedenis voor altijd dood. Het laatste chpnt echter maar zoo hoe meer de zaak ophoudt het onderwerp te zijn der algemeene gesprokken, des te meex wordt zp in het geheim nagevorscht, en de geheime politie van Berlpn is in dit opzicht wereldberoemd geworden. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1