No. 625. Woensdag 20 Juli 1892. 8e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsc h-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Uit de Pers. FEUILLETON. 4XELSC1 COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag-avond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Ad ver tent iën van 1 tot 4 régels 25 cent'; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TNVEE uren. HERIJK. Wij berinneren belanghebbenden dat de herijk der Maten er. Gewichten dit jaar zal plaats hebben als volgt Rapenburg, (gemeente Stoppeldijk), voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk en Boschkapelle, 20 Juli. Graauw, 21 Juli. Kloosterzande, (gemeente Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Osse- nisse. 22 en 23 Juli. In De Standaard van 11 Juli wordt, onder meer, over den toestand der Katho lieke partij iu Nederland gezegd, dat „de politieke leiding almeer in handen van het episcopaat geraakt en het Ne derlandsche episcopaat in niets óp een Manning gelijst en allerminst van den geest, die Leo XIII drijft, doortrokken is Hiertegen komt dr. Schaepman in Het Centrum op. Hij ontkent in de eerste- plaats, dat het Nederlandsche episcopaat niet van 's Pausen geest doortrokken is maar in de tweede plaats ook, dat het episcopaat de politieke leiding in han den neemt. Op geen enkel punt van politiek beleid heeft dit zijn stem doen hooren. Alleen kan men wijzen op het mandement over het onderwijs. Welnu, in dat geheele mand. wordt over de po litieke zijde der zaak geen woord gerept. Hoe men door de wetgeving uit den ongewenschten toestand zal geraken, wel ken weg men zal inslaan, om tot een beteren toestand te komen, de beant woording dier vragen wordt overgelaten aan de katholieken, aan wie de bezor ging der katholieke belangen op politiek Verduiveld Gemeene kerel, ge zijt on beschaamd zeide Seifenstein driftig. Ik heb u niet geroepen neem uw geld terug, en zoek daarmee uw geluk bp iemand anders vaarwelzeide de bul tige zeer bedaard, knikte, keerde zich om en trad weer aan zijn lessenaar. Laat dan toch voor den diommel met u praten en handelen ik denk dat ge 't voor zeshonderd ook wel kunt doen De gebochelde keek naar het scheen ijverig op zijn werk, doch gluurde intus- ^schen naar Seifenstein bij diens nieuw bod schudde hij zwijgend het hoofd. Ge zjjt een afzetter, mijnbeerAls ik bet ding niet terstond hebben moest, zou ik wel oppassen, mijn zuur verdiend geld zoo weg te smjjten. Hier is het bloedgeld maar ik moet op den pas wachten I Mijnheer Schlich was naar de tafel te ruggekeerd, had de rollen betast en zeide toen heel bedaard, terwijl hij ovei zijn bril gluurde Zoo heel zuur zal het geld toch wel niet verkregen zijn het gaat me echter ook niets aan. Schrijf nu als 't blieft uw naam en de plaats uwer bestemming eens voor me op, en dan zal ik mijn boeltje eens nazien. gebied werd toevertrouwd. Hoe komt nu, vraagt dr. Schaepman ten slotte, De Standaard tot haar bewe ringen „Het dient eindelijk eens kort en bon dig te worden gezegd. Tot deze en soort gelijke beweringen wordt De Standaard geleid door het geraas van allerlei slag van lieden, die hun meeningen, hun dik wijls onverdedigbare meeningen, verme tel genoeg, met bisschoppelijk gezag wil len omkleeden. Deze beweringen wor den in het leven geroepen door de drift die zonder recht of rede de bisschoppen tracht te mengen in een strijd, welke eerlijk en hoffelijk kon worden gestreden, als het om stiijden, niet om verplette ren te doen was. Deze beweringen vin den haar steun in redevoeringen als die van den heer Van Vlijmen, waarin de ijdelhaid der beweringen met de ijdel heid der redeneeringen wedijvertvin den haar steun in de pers, die directe lijk of indirectelijk, door spreken of zwrj gen aan deze redevoeringen haar zegel hecht. Als over eenigen tijd de bewe ringen van De Standaard ons in vuiger vorm voor de voeten worden geworpen, dan kan daarvan mede de eere dragen de heer Van Vlijmen, die wel als zend graaf der bisschoppen zou willen optre den en toch door niemand gezonden is." De beer Sypkens, commissionair in effecten te Groningen, schrijft in de Fond senhandel „Te oordeelen paar de debatten in de Tweede Kamer schijnt de vermogensbe lasting kans te hebben aangenomen te worden, ondanks de daartegen ingebrachte vele belangrijke en onweerlegde bezwaren Terwijl Seifenstein beloofde zulks te zullen doen, had Schlich de geldrollen opengebroken en zich van de echtheid van den inhoud overtuigd, en nadat hij het geld in zijn lessenaar had gesloten, zeide hp tegen den rentenierGa als 't u belieft mee. Op het oogenblik, dat Seifenstein zich omkeerde, drukte de graveur tegen de kachel van den ouderwetschen bruinen haard en ziedaar, het geheele voorste ge deelte draaide in het midden op zijne eigen as, zoodat er rechts en links eene opening Ontstond. De zoogenaamde rentenier had zelfs geen tijd zich ei over te verwonderen, want reeds duwde de bultige hem met een „als 't u belieft" in een der zijgangen. Door dien gang kwamen zij in een klein, zeer aangenaam vertrek, sierlijk gemeu bileerd, en door een groot, helder raam vriendelijk verlicht. Zoo, zeide de bultige, dit is mijne werk plaats maak het u maar zoo gemakkelijk mogelijk, terwijl ik werk daar in dat hoekkastje vindt ge eenige dranken en sigaren, ik denk binnen een half uur gereed te zijn. Zonder verder naar ziju gast om te kijken, ging de bultige nu naar den muur dicht bij het venster naar een groot schil derstuk, dat de geheele oppervlakte be dekte. Hier drukte hp op een knop in de lijst men hoorde een zachten tik, door ten deze zeer bevoegde mannen, onder welke de heer mr. Sprenger van Eijk, oud-minister van koloniën, in de eerste plaats dient te worden genoemd aangevoerd. Dat de bedrijfsbelasting, welke met de vermogensbelasting een natuurlijk geheel vormt, niet terstond met deze tot uitvoering dreigt te zullen komen, komt ieder onbevooroordeelde on« vergeefelijk voor, al kan men van ban kiersvrienden als Van Houten begrijpen dat zij door dik en dun met minster Pierson verkiezen te gaan, de weg hierbij uitgebakend zijnde door Wertheim, Tien hoven en dergelijken die, naar men zegt hie.ibij de eigenlijke drijfkrachten zijn. Wij laten daar, in hoeverre onbekwaam heid en onkunde medewerken tot ver keerde stappen, zoomede in welke mate politieke of niet politieke intriges in het spel zijn. Maarwij protesteeren bij voorbaat tegen invoering der vermogensbelasting zon dei)gelijktijdige invoering der bedrijfsbelaetitig. Wat toch zouden de gevolgen worden van invoering alléén der vermogensbelasting? Toestanden als hier volgen. Iemand met 1.000,000 aan kapitaal, hetzij in fondsen of andere waarden, zal bij aanneming der vermogensbelasting ten volle, tenzij hij fraudeurt, worden aangeslagenterwijl b. v. de president der Nederlandsche bank die aan salaris en tantièmes jaarlijks pl. m. 40 mille geniet, mocht de bedrijfsbe lasting verworpen of niet ingevoerd wor den, voor de uit zijne betrekking voort vloeiende revenuen geheel en voorgoed vrij van belasting zou blijven. Of bv. een koopman met 12.000 dus vrij van vermogensbelastingverdient en verteert jaarlijks 6000 en zal derhalve, daar zijn kapitaal nimmer den minimum-aan als bij het overhalen van den haan van een pistool en in het volgende oogen blik draaide het geheele stuk, zonder het minste geruisch te maken, om, zoo, dat het bijna de geheele breedte van het smalle vertrek innam, en er voor Seifenstein, die gaarne wilde zien, wat er achter gebeurde, geene ruimte overbleef om er zioh door te wringen, zelfs niet om er zjjr. hoofd door te steken. Nu, man, riep hij boos, ge hebt ver vloekt veel vogelkooien in uwe oude kast. Wanneer ik echter nu de oude schildeiij vasthield en een makker beneden in het voorhuis achtergelaten had gesteld, dat we geheime politieagenten waren dan zat ge nu in uw eigen kooi opgeslo ten of ge moest dén weg door bet venster nemen. Als ge dat denkt, man, beproef het dan eens, lachte de bultige, terwijl zijn gelaat zich vertoonde in een der hoofden der schilderij, zoodat Seifenstein ontzet terugdeinsde, ten eerste weet ik heel goed, dat ge maar alleen binnengekomen zijt. en ten tweede weet mijne huishoudster, dat ik vanaf het oogenblik, dat ik nijjn lessenaar sluit, niet meer thuis ben voor alle mogelpke gevallen hebben we echter altijd een zeer gemakkelijken terugweg. Of meent ge, dat de vos zpn hol maar met één uitgang maakt Maar stoor me ru niet langer en doe wat ik u zeg. Seifenstein had inderdaad niets beteia slag f 13.000 overschrijdt, geheel vrij blijven, terwijl d^eptêgen eenvoudige lui, die pl.m. 14.000 bezitteG endaar- van hoogstens 560 genieten, reeds moe ten betalen. Zulke verhoudingen zijn dan tijdelijk of blijvend mogelijk. De minister Pierson schijnt tot eiken prijs zijn zin te willen doordrijven om invoering der vermogens belasting reeds op zich zelve in het aanstaande jaai te doen vaststellen. Als de Tweöde Kamer hem hierin ter wille is, dan vooral geeft zij zich oen eclatant brevet van impoten tie. Zóo mag men geen geldzaken (waar onder ook belastingen behooren) behande len. Ziedaar oe onomwonden meening van mij, die buiten alle politieke partijen slaat. De Kamper Ct. meent, dat geen pas geeft zich tegenover de uitkomst van het eerste exploitaliejaar te beroepen op de buitengewone omstandigheden, welke op de geldelijke resultaten van het beheer der spoorwegmaatschappij een ongunsti- gen invloed hebben uitgeoefend. Want bij bet sluiten der overeenkomsten had men, zoo de Kamp. Ct. aanmerkt, de mo gelijkheid van die omstandigheden in re kening moeten brengen. Uit de feiten zooals men ze thans uit de vei slagen der Spoorwegmaatschappijen kent, blijkt, zegt het blad. dat bij de berekeningen, waar op de overeenkomsten gebaseerd zijn, al leen gedacht is aan gunstige omstandig beden, en niet is voorzien dat de kolen- prijzen konden stijgen, dat een strenge winter het scheepvaartverkeer kon strem men en daardoor des te grooter inspan- te doen, dan dien raad op te volgou, en vond in het kastje voortreffelijken wiin, ook wat koud vleesch en een goede sigaar. Terwijl hij nu iets gebruikte, hoorde hij plotseling de stem van den bultige. Kan het ook niet Seifenstein uit Jüter- bogk zijn vraagde hij, die stempel is juist aanwezig. Neen. in het hotel ben ik bekend als Seifenstein uit Luckenwaldzoo zou ik er leelijk kunnen inloopen. Nu, nu, dat is niet noodig ik behoef alleen maar den politiestempel Luckenwald nieuw af te trekken duurt tien minu ten langer. De bultige stond voor eene groote kast in den muur. In deze kast lagen in volg orde der landen, staten en regeeringen postformulieren van allerlei soort, en daar onder in kleine vakjes de stempels; lager zwarte afdrukten van stempels der politie van verschillende plaatsen, nagemaakte handteekeningmi vaq overheidspersonen, een werk mei de wapens der steden en regeeringen, enz. Aan de hand van zulke gegevens, welker verzameling verbazend veel moeite gekost had, kon het een man van het vak, zooals Schlich als graveur was, niet moe lijk vallen, om met betrek king tot verve'schingen iets gewichtigste leveren, en hij had de kunst verslaan om langs dezen verboden weg rijper vruchten te plukken, dan hem langs een eerlijken weg mogelijk zou geweest zjjn. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1