Binnenland. woordigers. En de man loog tegelijk ook. Hoort, wat hij o. a. in die ver kiezingswede zeide. BIk drong voorwaarts door alle gevaren, om de plannen der Duitschers in Centraal-Afi ika tegen te werken, het kostbare gebied der meren te doorkruisen en voor Engeland te red den wat te redden was. Ik wist dat daar Duitsche pioniers zich bevonden, om verdragen te sluiten met inlandsehe vor sten. Dat moest ik verhinderen, ik moest hen vóór zijn of achter hun net vissehen en de vorsten tot nieuwe verdragen trach ten over te halen. En dit is mij gelukt Ik heb Engeland geholpen aan een ge bied van 200,000 vierk. mijlen, en als ik niet op den juisten tijd was gekomen stond heden de groote Aequatoriaal pro vincie onder Duitschen invloedKijk eens aan en in het gebied waaraan Sfcwi ley den Engeischen heeft geholpen heeischt de Madhi en ir. North Lambeth leed Stan ley de nederlaag. Ook wat moois Glad stone heeft zijn laatste verkiezingsrede gehouden en daarin verklaard dat als de liberalen aan het bestuur komen, zij hun ne eerste zorgen zullen besteden aan den algemeenen toestand, daarna aan Ierland en eindelek aan den arbeid. Tevens ver klaarde hij, dat in elke plaats denijver heid zeil moest beslissen over de beper king van de arbeidsduur in haar eigen omgeving. De Engelsche gezant te Fez zit ook niet op ziin gemak in den Mohamme- daanscben staat. Daar is weer iets voor gevallen dat van bedenkelijken aard kan zijn voor den vrede. Bij gelegenheid van het feest van Aidel-Kabir, wilde de En gelsche gezant de Britsche vlag op het consulaat hijschen. doch werd hierin door de bevolking verhinderd, terwijl de Sul tan hem heeft aangezegd, dat hij zjjne koffers maar kon pakken en naar de Theemsstad gaan. De gezant vraagt nu voldoening voor de beleediging, het ge zantschap aangedaan in den persoon van den inlandscben agent A boe-Beker, die door de menigte is mishandeld en die voldoening moet bestaan in de inwilliging oer door de Engeischen gevraagde con cessie». De toestand moet ernstig zijn. Dinsdag is door de Tweede Kamer hef wetsontwerp op eene vermogensbelasting verder in behandeling genomen. Art. 8 is aangenomen, na verwerping met 44 tegen 28 st6mmen van een amendement- Havelaar om voor verschuldigde lijfrenten, pensioenen, renten en verstrekkingen van levensonderhoud het 25 voud in plaats van het 20 voud, zooais de regeering het voorstelde, aan te nemen. De minister herhaalde, dat uftiek voorj kinderen bjj de personeele belasting te pas komtaan welker herziening de minister druk werkt. Art. 9 is aangenomen na tone vvyzi- ging van den minister. Art. 10 is onveranderd aangenomen. Het bepaalt Vermogens, lager dan 13.000, zijn vrij; van die van 13 tot 14 mille wordt ƒ2, van 14 tot 15 mille ƒ4 belasting betaald. Van 15 mille tot 2 ton betaalt men ƒ1,25 per mille met 10 000 vrij. Boven de 2 ton wordt gevorderd 237.50 vast en ƒ2 per mille boven de 2 ton. Hierop waren amendementen voorge steld, welke, na bestrijding door den mi nister, met groote meerderheid werden verworpen. Art. 11, vrijstelling van consuls, enz. is ook goedgekeurd. Woensdag is de behandeling voortge zet. Bij art. 12 is aangenomen met 70 legen 6 stemmen een amen ement- Van der Kaay om van beslissingen van den minister over de plaats, waar de be 1 istihgplichtige moet aangeslagen worden, geen booger beroep toe te laten. By art. 13 bestreed de heer Ba hl mann sterk, dat de regeling van den uitslag aan de ambtenaren dei- registratie zal worden opgedragen, wat de minister noodzakelijk bleef achten omdat deze ambtenaren beter op de boogte zijn van- de verhoudingen der verschillende vermogens. De heer Bahlmann stelde eene motie voor, de wenschelijkheid uitsprekende om den aanslag en de reclames in zake de vermogens- en de bedrijfsbela.-ling in eena iiand te brengen bij een korps ambtenaren Deze motie werd door den minister be streden. waarna zij verworpen werd met 64 tegen 21 stemmen. Art 13 is toen onveranderd aangenomen met 68 tegen 16 stemmen. Art. 14 en 15 werden eveneens aan genomen. Dit laatste betrof het formu lier van aangifte. De beraadslaging over art. 16, Beant wooiding var, de op het belastingbiljet gedane vragen, wurd daarop geopend en ter. slotte verdaagd tot Donderdag. - Onlangs is medegedeeld het adres door de vereeniging voor Handel en A ij- verheid te 's-Gravenhage geriebe tot den minister van waterstaat, om aan te drin gen op wiiziging der wet op de maten en gewichten van 7 April 1869 (SM. no 57;, om een einde te maken aan de in geslopen misbruiken dat met andere ma ten wordt gemeten dan de meter. Tbans vernemen wij, dat door den minister van waterstaat bedoeld adres is gesteld in hande i van den inspecteur van het ijkwezen. die zijnerzijds de ij kers heeft uitgenoodigd, huune meening ov6r bet adres te kennen te geven en tevens aan te wijzen, welke herzieningen huns inziens d9 bepalingen der genoemde wet bebooren te ondergaan. - Het mond- en klauwzeer is ook te Vlijmen in Limburg geconstateerd bij den landbouwer S. Militairen zijn reeds gearriveerd ter bewakiDg der stallen. Woensdagochtend even vóór de pauze ontstond er een felle binnenbrand met uitslaande vlam in de griffierskamer in het gebouw van de Twöede Kamer der Slaten-Generaaluitkomende aan den Hofsingel. De brandweer werd gealar meerd, doch het personeel der Kamer had met eigen bluschmiddeleD, het vuur reeds bedwongen De griffierskamer is bij na geheel uitgebrand. De juiste oorzaak is onbekend. Nader wordt aan de 2V. R. Ct. bericht De brand is ontstaan in het kabinet van den griffier der Tweede Kamer, ter wijl deze in de zitting was, en zou, ware hij niet spoedig opgemerkt, zeer ernstige gevolgen gehad hebben. De vlammen hadden spoedig de vitrages aangetasten vernietigd. De brandweer werd gealar meerd met de brandschel in bet gebouw, maai vóór zij ter plaatse kon zijn, hadden de beden der Kamer, Van Bijlevelt, Jansen en Koekenberg, met de op den corridor aanwezige waterslang de vlammen ge doofd. De schade is niet zeer groot. Alle ruiten van het kabinet, uitkomende op den Hofsingel, zijn door de hitte gespron gen. Men vermoedt dat het vuureener brandende sigaar, welke op de kamer bleef liggen, den brand veroorzaakte. In de vergadering, waar juist eene stemming plaats had, werd van het voorval niets bemerkt HH. MM. de Koninginnen hebben Donderdag op Soestdijk ten bezoek ont vangen den Erfgroothertog en de Erf- groothertogin van Baden, die denzelfden avond weer te Scheveningen terugkeer den. AXEL, den 15 Juli 1892. Naar wij vernemen, doet zich thans in onze gemeente geen enkel geval van pokken meer voor. De hofstede met aanhoorigheden in den Smits Coegorspolder, bewoond door P. de Bruijne, gioot 17 b., 31 a., 90c. a. is lieden ingehouden op 250 p. geniet. Bij Koninklijk besluit is benoemd tol notaris te IJzendijke, de heer W. A. De Ridder, tbans candidaat-notaris te Hulst. Dinsdagavond ongeveer half negen ure dreef over de Moerbeke en Moerspui- poUor uit de richting van Gent een luchtballon, waar in een heer en een dame. Onder de gbmeento Koewacht, onge veer achter de oude Molen is dezelve nedergedaald. - Tot dijkgraaf van den Lievenspol- der is benoemd de heer Jozias de Fey ter en tot plaatsvervangend de heer Fran fois Dekker Anthz. Aan den heer P. Dregmans is op verzoek eervol ontslag verieend als Ontvanger Griffier van ge noemden polder, terwijl m6t de tijdelij ke waarneming,van die betrekking belast is de heer Jac. Dregmans Pz. te Axel. De heer Hondius, hoofd der chr. school te Sluit, heeft zijne benoeming tot hoofd eener zelfde schooi van de vureeni Ijuther te Amsterdam, Nieuwe Heeren gracht, aangenomen. Gemeenteraad van Axel Zitting van Donderdag 14 Juli. Voorzitter de heer D. J. Oggel. Tegenwoordig de heeren Wolfert. Jan sen van Roosendaal, Smies, Dieleman, Van de Ree, Lamaitre, Van Dixhoom en de Secretaris. Afwezig de heeren Dregmans en Van Hoeve. Bij de voorlezing der notulen wordt met algemeen goedvinden de lezing van het octrooi ter tafel gebracht in de zit ting van 14 Juni 11. achterwege gelaten. Na de voorlezing der notulen werd door den heer Jansen de opmerking ge maakt, dat hij in de vorige vergadering wel had gevraagd of er bij P. Cornelissen een bord stond „puin te werpen" maar niet »verboden pnin te werpen." De beer Van de Ree had alleen deze opmerking te maken, dat de Secretaris te vlug las, daar hij het niet volgen kan. I. Ingekomen stukken. a. Wordt overgelegd het proces ver baal van kasopneming waaruit blijkt dat over het dienstjaar 1890 is ontvangen eene som van ƒ21246,321, en over 1892 eene som van 5183,02 te zamen f 26429,34'/», en in uitgaaf over die jaren 25076,94y„. In kas 1352,40. Het goed slot der rekening over 1890 hetwelk niet op de loopende begrooting in ontvang is gebracht, bedraagt ƒ893,74. In kas moet dus zijn 2246,14. I. Mededeeling van M. Smies en J. Wieland dat zij hunne benoeming als leden van het Algem. Burgerl. armbe stuur aannemen. c. Missive van Ged. Staten dd. 24 Ju ni 1892 houdende goedkeuring van het raadsbesluit van Axel dd. 14 Juni 1892 tot regeling der jaarwedden voor 2 te be noemen onderwijzers. d. Brief van den burgemeester der stad Goes houdende eene uitnoodiging aan de gem. Axel, om evenals zij een adres te richten aan H. M. de Koningin, ten ein de gymnastiek als verplicht leervak aan de lagere scholen tot 1895 verdaagd te zien. De heer Van de Ree stemt hier mede in, en meent evenals dhr. Diele man dat gymnastiek hier in 't geheel niet noodig is. II. De voorzitter verzoekt een der le den van de commissie tot onderzoek der rekening van het Algem. Burgerl. arm bestuur over 1891 verslag uit te bren gen van hunne bevinding, waarop de heer Van de Ree het woord neemt en zegt dat de cijfers en het schrift van wij len den Secretaris Scboonakker aanvan kelijk der commissie eenige moeilijkheid opleverden, maar geholpen door onzen tegenwoordigen Secretaris waren zij tot de conclusie gekomen dat zich alles in de beste orde bevond. III. Benoeming President Alg. Burg. Armbestuur. De voorzitter deelt mede dat, als zoodanig aftreedt de heer Maar ten Smies. De heer Van de Ree vraagt of Smies weer herbenoemd mag worden waarop de voorzitter bevestigend ant woordt. Tol leden van het stembureau worden benoemd de heeren Koster en Dieleman. De uitslag der stemming was: Maar ten Smies 7 en J. Wieland 1 stem. Een stem was uitgebracht op M. A. Smies, welke stem bleek van onwaarde te zijn. Daar volgens agenda de openbare zit ting hiermede zou overgaan in eene met gesloten deuren, vraagt de voorzitter J iemand nog iets heeft voorte stellen, t De heer Koster neemt hierop het woori en stelt voor den Greenwich-tijd te ver anderen en weer den tijd aan te nemer zooals die vroeger is geweest, Op eene vraag van den voorzitter wel xe motieven hij daaivoor heeft, antwoordt de heer Koster dat de Greenwichtijd ve le moeilijkheden voor den landbouwer oplevert bij het verrichten van zijn werk De heer Koster heeft arbeiders in wei k die volgens ouden en ook die vol gens nieuwen tijd werken. Een der ploe. gen werkt nu natuurlijk 20 minuten lan' ger dan de andere, komt 20 minuten la- ter op 't werk enz. Hij meent dat er geen betere tijd kan worden aangeno-i men dan de zonnetijd. De voorzitter stelt voor alsnog eener afwachtende houding aan te nemen daar er sprake is, dat vele gemeenten dei Middel-Europeeschen tyd zullen aanne-i men. De heer Koster vraagt welke tijd wijl vroeger hadden. De voorzitter antwoordt zonnetijd. De heer Van de Ree bevestigt de woor-1 den van den heer Kosterzeggende dat het voor den boerenstand zeer moeilijkj is en het beter was tot den ouden tijd terug te keeren. Spr. meent dat de Greenwichtijd ondoordacht is aangenomen1 De heer Koster bekent dat hij er ook niet zou vóór gestemd hebben, als hij het indertijd beter had begrepen. De heer Lamaitre meent integendeel! dat wij veel gemak hebben van dei Greenwichtijd, omdat spoor en telegraaf! daarmede gelijk staan wat door dei voorzitter wordt beaamd. De voorzitter zegtWanneer de Mid del-Europeesche tijd wordt aangenomen dat dan de klok 40 minuten vóór moet! worden gezet, gerekend naar den Green t wichtijd, en dat, wanneer de gemeente Zaamslag en Ter Neuzen, eerstgeuoemden tjjd aannamen wij dan weer in de war zouden geraken. De heer Wolfert zegt (of vraagt dat we dan wat vroeger moeten zijn. Nogmaals stelt de voorzitter den heer! Koster voor eene afwachtende houding aan te nemen, waarop deze antwoordt I dat het dan najaar en dus spoedig donker wordt, en bijgevolg de moeilijkheid nui juist een aanvang neemt. De voorzitter zegt het voorstel Koster in den eerstvolgenden oproepingsbrief te zullen opnemen. Dhr. Jansen vraagt hoe vor men is gevorderd met de opioeping! van onderwijzers. De voorzitter zegt dat 3 sollicitanten zich hebben aangemeld en in een vol gende vergadering benoemd zal worden. De heer Jansen meent dat niet genoeg in verschillende couranten wordt gead verteerd, waarop de voorzitter zegt, dat dit meestal geschiedt in de Vacaturedie door alle onderwijzers gelezen wordt en het dus geld verspillen zijn zou breeder te adverteeren. De heer Jansen vraagt nog het woord en zegt niet te gelooven dat wij goed op de hoogte zijn met het boven aange haald octrooihij meent dat het octrooi verleend is tot herbedijking en niet tot i bedijking. De voorzitter meent het tegengestelde J omdat het octrooi reeds dagteekent van 1 de 17e eeuw. Dhr. Van de Ree zegt dat het zeer on- j duidelijk is, evenals meest alle wetten moeilyk te vatten zijri voor ons eenvou- I dige menschen. Hierover werd verder niet meer ge sproken. De beer Smies vraagt of er reeds een plaats aangewezen is voor steenpuin te 1 werpen. /Bij vorige vergadering in han- den gesteld van B. en W. om in deze vergadering te besluiten.) De voorzitter zegt dat deze plaats aan gewezen is in het Nieuwe Diep en ook reeds gepubliceerd is in de courant er tevens bijvoegende dat B.enW in dezen i wel wat voorbarig geweest zijn. De voorzitter vraagt of iemand legen dit besluit iets heeft in te brengen waar op de heer Van de Ree zegt dat de plaats j

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2