No. 024. Zaterdag 10 Juli 1892. 8e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch- V laan de ren. F. DIELEMAN, AXEL. Uit de Pers. FEUILLETON. Kuiten land. AXELSCF COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag-- en Vrij dag-a voud. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER A d v e r t e n t i n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. HERIJK. Wij berinneren belanghebbenden dat de herijk der Maten en Gewichten dit jaar zal plaaté hebben als volgt Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 16, 18 en 19 Jiili. Rapenburg(gemeente Stoppeldijk), voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijken Boschkapelle, 20 Juli. Graauw21 Juli. Kloosterzande, (gemeente Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Ossfe- nisse. 22 en 23 Juli. De Hoomsclie Ct. schrijft „We zouden den heer Domela Nieu- wenhuis, die bij vele bezadigde en we tenschappelijke mannen uit zijn partij zijn crediet schijnt te hebben verloren, maar voor het minder ontwikkelde deel nog steeds een afgod is, wel eens willen vragen waar het heen moet, als de daad van Geel verheerlijking verdient. Dele zing van verschillende verslagen over de demonstratie die gepasseerden Zondag te Amsterdam werd gehouden, heeft een zeer onverkwikkelijken indruk op ons gemaakt, al hebben ook wij er ons in verheugd, dat Geel zijn viijheid herkre gen heeft. Hij was te zwaar gestraft, dat heeft Biederlack in de Amsterdammer, Kerdijk in het Sociaal Weekblad betoogd j maar dat een man, die van achter een boom op een commissaris van politlé schiet, daardoor een held wórdt, zie dkti is ons wat machtig. Het moge ter vei dediging zijn aan te voerendat die poli tie-commissar is verscheidende malen hoogst onhebbelijk was opgetreden, de Onbekommerd om hetgeen men in het hotel van hem dacht, stapte Seifenstein deftig, den hoed stevig op de ooren ge- diukt, den voor hem buigenden portier voorbp en de deur uit. Hij moest in Aken goed den weg we ten, want hij ging door de vele dwars en zijstraten en stegen met eene zekerheid die voor een vreemdeling onmogelijk was. Hij was bijna aan het einde der stad, en bevond zich in een doolhof der oudste en beruchtste stegen. Ook hier was hij volkomen bekend, ging in de nauwste en vuilste steeg, bleef voor een oud, verweerd, geheimzinnig huisje staan, en klopte met een ouderwetschen klopper op de deur. Reeds deze handelwijze bewees dat mijn heer Seifenstein hier oude bekenden op zocht. In de deur van het huisje werd een luikje geopend drie gekruiste ijzeren sta ven beletten echter door dat kijkgat te zien wel hoorde mer eene vrouwenstem vragen „Wat wil mjjuheer?" „Den graveui Schlich spreken." Een oogenblik nog monsterde de oude wantrouwend aen vreemdeling daar deze echter iu zjjn net uiterlijk uiets verdachts omstandigheden, waaronder de aanslag plaats had, hebben bij ernstige menschen onmogelijk sympathie kunnen verwekken „Welk een zware verantwoordelijkheid laadt Domela Nieuwenhuis op zich, door aan zulke zaken mee te doen 't Kan niet anders of er zijn enkelen onder zjjn gehoor geweest, die ook wel eens trek in schieten gekregen zullen hebben. Men- schenlevens. 't bestaan van gezinnen schij nen voor dien apostel van de samenle ving van hoogere orde al bitter weinig te beteekenen. »Door allen, die het wel meenen met ons volk, dient echter tegen zulke eene verheerlijking geprotesteerd te worden. Krachtig geprotesteerd in het belang van het volk zelf. „Gebeurtenissen als deze leveren ko ren op den molen van de mannen die meenen, dat onze arbeidersstand uit on- mondigen bestaatze zijn o zoo welkom aan de groote [liberale] couranten, zooals de A'ieuwe Rotterdammer, wier Arnster- damsche correspondent zoo precies weet wat rijke conservatieve liberale heeren graag lezen en wat nietze geven stoif tot juichen aan hen, die 't voor laten komen, alsof ze het idee van een barri cade onafscheidelijk verbonden achten aag bet geroep der hervormingsgezinded. Oni kort te gaan, de egoïsten en de dommen doen er hun voordeel mee. „Nog eens. Geel beging een zeer straf bare daaddat men hem eenige jaren gevangen hield was zijn welverdiende loon en wie zulk een geval exploiteert op de wyze, als het in Amsterdam ge schiedde, is den invloed, dien hij bezit, niet waard. Hij misleidt er zijn volge lingen door en voert hen in 't ongeluk." toonde, opende zij terstond daarop de deur, en Seifenstein trad, zonder eene verdere uitnoodiging der oude af te wachten, de deur binnen in het donkere, kleine voor huis. Zonder zich te bezinnen begaf Sei fenstein zich naar de trap, ging deze op, en klopte aan de deur links. Een barsch „binnen" gaf hem de toe stemming binnen te treden. De kamer, waarin hij nu kwam, was volkomen in overeenstemming met het ou de gebouw oude wormstekige kasten en boekenrekken, eene vuile tafel en een waggelende stoel met hooge met leer o- vertrokken leuningen maakten het ar moedige huisraad uit. Op de kasten en in de boekenrekken stonden opgezette vo gels, geraamten van dieren, groote fles- scheu, oude boeken en nog meer ouder- wetsche rommelhet geheel maakte een onaangenamen indruk, die door het wei nige licht, dat door de kleine vensters viel, nog vermeerderd werd. Bij een der vensters stond aan een les senaar een kleine, misvormde man met een bril op den neus hij keek van zijn werk op, om den groet van den bincen- trededne te beantwoorden, en deze aan een onderzoek te onderwerpen. Dit onderzoek viel zeker niet ten voor- detde uit van Seifenstein, want. het klei ne mannetje bood hem geen stoel aan, maar vroeg wantrouwend Wien heb ik de eer te ontmoeten, en De Haagsche correspondent van de N. GronCt. maakt de opmerking, dat de aanneming van artikel 1 der belasting wet den toestand teekent. Niemand duift zich meer tegen het beginsel eener be lasting op 't vermogen verzetten. Dat is zooveel gewonnen lesidees m a r c h e n t. Ook bij de rechterzijde openbaart zich een zucht om toe te geven de heer M. Mackay heeft de oogen aan zijne verblinde partijge- nooten geopend en menigeen zal van die zijde nog wel meewerken om de ver mogensbelasting tot stand te doen komeh. „Tot hiertoe beeft de minister Piersan alle gevaren door zijn eenvoudig maar krachtig optreden bezworen. Het is zeer de vraag of hij daartoe in staat zal zijn, wanneer de groote quaesties der invoe ling op zich zelt oi te zamen met de bedrijfsbelasting en de vraag van de progressie, ook in verband met de al of niet verhooging van het gedistilleerd, aan de orde komen. Dan zal het, vrees ik zeer spannen. Ed toch geloof ik, dat alleen een moedig vasthouden aan zyn- stolsel den minister ten slotte de zege kan verschaffen. Over de progressie en 't gedistiieerd laat zich des noods nog een concessie doen, maar op het punt van de invoering der vermogensbelasting op zichzelf zal de heer Pierson, wil hij zijne hervorming niet in gevaar brengen pal moeten staan. Ik hoor dan ook, dat hij, terecht, na zyn stellige verklaringen ten deze, in de aanneming van het on veranderde invoerings-artikel(50) een quaestie van vertrouwen ziet en dezet als het zijn moet, ook stellen zal, Van daar, dat eerst bij bet einde der discussie over dit ontwerp, dat over een week waarmee kan ik u van dienst zijn Dat zijn twee vragen ineens, mijnheer Schlich, zeide Seifenstein, terwijl hjj be daard zijn hoed afzette, zijne handschoe nen uittrok en deze met zijn bril op een stoel leihierna nam hij zonder compli menten een tweede en ging er op zitten, De kleine man had die gebaren gedeel teljjk met wantrouwen, gedeelleljjk met verontwaardiging aangezien, en begon juist metMijnheer Rentenier Seifenstein uit Luckenwald, vervolgde deze bedaard, terwijl hij afwe rend met de hand wenkte, ik verlang een pas naar den Haag, in Holland. Dan moet ge u naar de politie begeven; ik heb geen kantoor voor passen, mijn heer. Eigenlijk niet, meende Seifenstein glim lachend, maar een nagemaakte is ook goed! voegde hij er scherper aan toe. Maar mijnheer ik begrijp u niet antwoordde de bultige schouderophalend, zonder een enkel oogenblik met zijne klei ne, maar scherpe oogen de bewegingen van Seifenstein uit het oog te veriipzeu Mijn hemel, 't is toch zoo eenvoudig als ietsge zult me voor géld en goede wooiden een fijnen pas met stempel ver vaardigen voor den rentenier Seifenstein uit Luckenwald naar Holland V De kleine schudde het hoofd, en legde beide armen op de hooge leuning van een voor hem staanden stoel. wordt verwacht, de groote slag zai wor- geleverd. Het slotartikel beslist over het lot der belastinghervorming, Daarop is dan ook aller oog gericht." In het land der Britten heerscht groo te agitatie door de verkiezing. Er zijn thans gekozen 205 conservatieven, 36 unionisten, 182 Gladstonianen, o Parnel- listen en 35 Anti-parnellisten. De con servatieven winnen 13, de unionisten 7, de Gladstonianen 54 zetels. Onder de ongelukkige kandidaten, die reeds op het kiezersslagveld zijn gevalien, behoort ook Stanley, de Afrika-reiziger met zijn twij- lelachtigen roem. Op zijn Boulanger's bad hij op de kiezers gewerkt met bil jetten, die al zijne titels en waardighe den in herinnering brachten. Zelfs voer de hij zyne vrouw mede en stelde haar voor als een nakomelinge van den groot- sten liberaal, van Olivier Cromwell, 't Menscü diende tot reclamemiddei voor den op een Parlementszetel belusten Stanley Dit alles heeft echter niet belet, dat Stanley zelf in eene kiesyeigadering bij na half dood werd ge$bMen en bij de stemming vifel als- eêtt Wsteen. By een vorige gelegenheid beleed de bevrijder van Emin Pacha, dat die bevrijding slecht een uithangbord was geweest voor zijn tocht door Afrika, maar dat hij in wer kelijkheid was gegaan otii den Duitscheis het bezitnemen van centraal-Afrika te beletten. Wie gelooft hem hier niet? Maar toch wat ellendige middelen wór den er soms niet gebezigd om te komen waar men wezen wil. Bah zulke men schen deugen niet vóór volksvertegen- Dan heeft men u naar een verkeerd kantoor verwezen, mijnheer, zride hij glim lachend, ik hai del wel in oudheden, zoo als ge hier ziet, maar in passen, stem pels, enz., doe ik niet en k e n ik zelfs ook niet Ik wil u eens wat zeggen, mijn waar» de Schlich ik houd me met zulke dom me praatjes niet op, en laat me niet af. schepen, zeide Seifenstein, terwijl hy op stond, ik weqr zeer goed wie ge zijt, en dat ge datgeen, wat ge niet hebt, maken kuut. Waarvoor dus zooveel praatjes? Ge maakt me een pas, en ik betaal daarvoor 200 gulden ik dacht, dat ge het daarvoor wel kondt wagen, te meer daar ik toch het land uitga. Hij was by deze woorden naar de tafel gegaan, en haalde uit zijn broekzik een rolletje geld, dat hy nu op tafel liet val- len. Hier is geld Zuiver blank zilvergeld! Dus ter zake 1 De kleine nam de rol van tafel en be zag ze eep oogenblik, legde ze echter ter stond weer viak voor Seifenstein nee: en zeide nu Als ge meent, dat ik me voor die paar gulden twintig jaar gevangenis straf op den bals zal balen, dan vergist ge u verschrikkelijk! Ge zijt rijk, ge kunt opdokken beneden de duizend gul den doe ik het niet, geen duit minder! Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1