Kuiten land. Binnenland. hunne prauwen Nja Makam's bende af breuk te doen en'de assistent van Groot- Atjeh te Balohan met de betrokken hoof den de noodige maatregelen beraamde om die bende zoo spoedig raogeiyk Poe- loe-Weh te doen verlaten. Ten gevolge van deze maatregelen zijn de ust verstoorders thans bijna allen naar XXVI Moekims teruggekeerd en is de orde op Poeloe-Weh heisteld, zoodat Hr. Ms Sumatra naar zijn station kon terug- keeren. Onderhoorigheden. Noordkust. Onze post te Segli werd matig beschotenenkele granaatwoipen, waai door volgens inge komen berichten 2 mannen en 1 vrouw werden gedood, waren voldoende om het vuur tot zwygen te brengen. De in het Pedirsche geheerscht heb bende buikziekte schijnt te zijn geweken. Oostkust. De peperpluk vorderde nog slechts langzaam. Westkust. Onze versterking en de pa sar te Melaboch werden slechts een paar malen beschoten, terwijl het vuur van weinig beteekenis was. Daarentegen pleegden de lieden van Roending in den loop van den verslag- tijd tweemaal zeeroof Het weder was afwisselend, doch onder scheidde zich van den vorigen verslag- tijd door meer regen en wind- In den vóóravond van den 17den Mei werd in de richting van Oost naar West een vrij hevige schok van aardbeving waargenomen, die een paar seconden aan hield. De gezondheidstoestand was over het algemeen stationair. Het gemiddelde ziek tecijfer per dag bedroeg 24 tegen 24,6 en dat dei treriberi 10 tegen 12 gedu rende den vorigen verslagtijd. Het sterftocijfer was booger. Vorst Bismarck schijnt nog niet uit gepraat te zijn. Te Kissingen heeft hy zich uitgelaten tegenover den redacteur der Neneste Nachrichten en opnieuw zyne grieven tegen het bewind van Caprivi geopenbaard, dien hij persoonlijk niet minacht, veel minder haat, omdat Capri vi hem nooit iets in den weg heeft ge legd. Hij zegt alleen zijne stem tnsschen beide te vei heffen in het belang des lands Wat de mogelijkheid eener verzoening roet den Keizer betreft, hiervan zegt hij: „Ik ben bij den Keizer in ongenade gevallen en weet heden nog niet waar omvan verzoening kan men niet spre ken. De Keizer is niet bij mij in onge nade gevallen. Als Z. M. de ongenade opheft, zou de verhouding weder zyn als vroeger. De Keizer zou zeker zijn eigen kanselier kunnen zijn. het aftreden zou mij dan geen leed hebben gedaan. Diep smart mij echter de wijze, waarop mijn ontslag heeft plaats gehad. Ik gevoel mij friscli en flink en heb nieuwen moed gekregen. Dezen winter zal ik naar Berlijn gaan en mij in den Rijksdag vevtoonen." Wij gelooven, niettegenstaande de verzeke ringen van den ouden heer, dat het fris sche van hem af is en dat hij beter deed, zich nu maar „kusch" neer te geven. De Duitsche pers keurt ook algemeen Von Bismarck's houding at. Zelfs be ginnen sommige afgevaardigden, geljjk Lieber te Keulen deed, te protesteeren en hun volle adhaesie te betuigen aan Caprivi's regeering. Op oen fractie ver gadering van het Centrum zeiden ver scheidene leden, dat de verklaringen van Von Bismarck het hoogverraad nabij komen Zij beschuldigen den vorst door zijn tactiek de samenwerking van het. Hoom^che Centrum met de conservatie ven vaak onmogelijk te hebben gemaakt, hoewel die samenwerking, door den strijd tegen het socialisme, tot versterking van het Rijk noodzakelijk geweest is. Ook de overbekende Judenfiesser Stöcker keurt de handelingen van Von Bismarck af, maar zou het ijselijk vinden, den grooten Duitscher op de bank der be- schuldigden te moeten zien. Stöcker geeft den raad aan Von Bismarck's om geving om kalmeerend op den oüdeu heer in te werken. Onzes inziens een verstandige raad. Voor aflei iing treedt eene scherpe critiek op ii de pers tegen Duitschland's koloniaal beier'. I let beet dat de gouveneur-generaal in Oost-Afri ka, Von Soden, niet de rechte is. Hij heeft niets bespeurd van de drei gende houding der inboorlingen, en is ook nalatig gebleven in het bezuinigen op zijne kostbare administratie. Von Soden moet thuis komen en Wissmann moet hem vervangen, Meer troepen en be noodigdheden van allerlei aard moeten naar Oost Alrika, om nieuwe nederlagen te voorkomen, nu al de inlanders ver klaarde vijanden van de Duitschers ge worden zijn. In dien geest schrijven vele bladen. Wat zou zeker iemand op Friedrichsrub, die „kein koioniai mensch" was, hiervan zeggen Over de koloniale politiek zal hij ook misschien mee gaan praten. Zijn al de inlanders verklaarde vijanden van de Duitschers, dan is de mededeeling van een Fransc'n zeeofficier voor de Duit sche kolonialen niet bijster welkom. De ze Afrika reiziger geefi in de Temps een belangrijke beschrijving van het rijk Ada- inauna, tusschen Duitsch Afrika en het Tsadmeer gelegen. Hy, Mizon genaamd roemt de schoonheid en de vruchtbaar heid van het groote Rijk, welks bevolking veel beschaafder is dan men zou denken. Het leger telt 400,000 man, waaronder een soort vreemden-legioen van Moham medanen van 100.000 man. Een deel der troepen draagt middeleeuwsche klee derdracht die in de 17e eeuw was In gevoerd. Deze, „Peuhls genaamd, zijn eer blank dan donker zij zijn afstam me lingen van landverhuizers uit Egypte. Mizon vond bij velen hunner papieren uit de 16e eeuw; en Egyptische zeden en gebruiken zijn nog steeds bij hen in zwang. De Peuhls verbouwen alle soor ten van granen en zijn veehandelaars eenige hunner bezitten tot 20.000 stuks vee. De veelwijverij is in het geheele Rijk algemeen. De verjaardag van H. K. H. de Prin ses van Wied is Dinsdag te 's-Gravenbage op de gebruikelijke wijze gevierd door het ontplooien van de nationale vlag aan openbare gebouwen en eenige particuliere woningen, terwijl de fontein op het Binnenhof hare stralen gaf. Het garnizoen hield te twaalf uur parade. Door de Provinciale Staten van Noord Brabant is Woensdag gekozen tot lid van de Eerste Kamer der Staten Ge neraal, ter vervanging van den heermr. J. G. de Bruyn, de heer mr. E. VAN Z1NNICQ BERGMAN, advocaat procureur te 's Hertogen bosch. met 37 van de 58 stemmen. De prinses van Arenberg heeft te gen Augustus appartementen in het Bad Hotel te Domburg besproken. Dr. Mezger zal binnenkort zijnen intrek nemen op zyn villa Irma aldaar. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer is jhr Ruijs van Beeren broek als lid beëedigd en nam hij zitting. Daarna kwam het wetsontwerp op een vermogensbelasting in behandeling. Artt. 1, 2 en 3z£n onveranderd goedgekeurd. Art. 1 bepaalt, dat de belasting zal wor den geheven van ieder die binnen het rijk woont of in den loop van het jaar komt wonen. Bij art. 4 stelde de heer Rutgers een amendement voor om de vrouw zelve belastingplichtig te verklaren niet alleen bij scheiding van tafel en bed, maar ook bij scheiding van goederen en in geval zij zich het eigen beheer over hare goe deren heeft voorbehouden. In die beide gevallen wordt intusscbeu geen splitsing van de vermogens van man en vrouw toegelaten. De beslissing biervan is uit gesteld tot art. 17. De commissaris der koningin in Zeeland, maakt bekend dat de opening der jacht op waterwildzijndeeenden, duikerswaterhoenderswatersnippensehrie- ken, kemphanenstrandlooperswulpen en plevieren, in deze provincie door Gede buteerde staten is bepaald op Maandag 25 Juli aanstaande. Naar man verneemt, zal het bestek voor het te bouwen havenstatiou te Vlis singen worden veranderd, omdat de iaag- ste insein ijver ruim 50,000 boven de raming was. Eene nieuwe besteding zal vermoede lijk plaats hebben, waardoor met liet bouwen nog eenige tijd gewacht zal moe ten worden. De commissie, bij koninklijk besluit van 16 Juni jl. benoemd tot bevordering van de belangen van rle Nedorlandsche handel en landbouw, bij gelogenheid der in 1893 te Chicago te houden internationa le tentoonstelling, noodigt allen, die voor nemens zijn inzendingen op die tentoon stelling te doen, uit, daarvan zoo spoedig mogelijk kennis te geven aan den secre taris der commissie jhr S. van Citters ministerie van waterstaat, handel en nij verheid onder opgave van den aard en omvang hunner inzending en van de daarvoor noodig plaatsruimte in M!. Aan de Handelingen van liet ge neeskundig staatstoezicht voor Zeeland en westelijk Noord Brabant, is het vol gende ontieend, wat betieft liet Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. Roodvonk kwam voor te llonteuisse, Hulst, Si. Jansteen en Koewacht. Mazelen kwamen voor in Ter Neuzen. Typhus en febris typboidea kwam voor te Clinge. Diphtheritis te Hulst. Aan croup stierf te Hulst en te Ter Neuzen elk 1 persoon. Aan kinkhoest overleden te Hoek 2 en te Ter Neuzen 1 persoon. Aan febris puerperalis stierven te Hoek, Koewacht en Overslag elk 1 vrouw. Aan febris continua stierven to Hoek 2 personen. Aan influenza stierven in het voorjaar te Ter Neuzen lü, Zaamslag 9 en Koe wacht 7. Verder in enkele gemeenten van 1 tot en met 5. Verder wordt medegedeeld, dat tegen een persoon t9 Graauw, die voort bleef gaan bet vuil van varkenshokken in openbare goten te laten afvloeien, proces verbaal opgemaakt werd. Ter voorziening in de behoefte aan verloskundige hulp voor het jaar 1892 is een rijkssubsidie verleend aan de vroed vrouw G. J. Tervoert te Grauw a ƒ150. Hondsdolheid. In Januari zijn 3 perso nen te Ter Neuzen door een aan honds dolheid lijdenden hond gebeten. Twee daarvan zijn te Parijs volgens de metho de van prof. Pasteur ingeënt, t6rwi)l dit van den derden peisoon, wegeDS den aard der verwondingalleer. uit een blauw plekje bestaande niet noodig werd Provinciale Staten van Zeeland. Dinsdagavond zijn in de vergadering der staten onzer provincie onderzocht de geloofsbrieven der herkozen en nieuw ge kozen leden. Daartoe werden twee com- missiën benoemd. De eerste commissie, bestaande uit de heeren M. Bolle, Hu- vers en Pompe van Meerdervoort voor de districten Ziei ikzee, Sluis en Goes de tweede commissie, bestaande uit de boei en Van Woelderen, Van Voorst Va der en Vader voor de districten Middel burg, Tholen en Hulst. Bij monde van de beeren Bolle en Van Woelderen rapporteeren de commissiëc tot toelating van al de heeren, nl. P. C. J. Hennequin, W. C. de Smidt, J. C. Risseeuw, L, .T. I. de Bats, C. Lucasse, B. M. den Boer, M. de Jonge, J. M. Ka kebeeke, J. C. van der Lek de Clercq, B. G. van der Have, C. J. Fokker, W. A. graaf van Lijnden, D. A. Droukers, J. C. Lantsheer, J. H. Snijders, J. van der Beke Callenfels, A. Hollestelle, J. H L. van Buren, L. J. M. van Waesberghe Janssens, J. G. van Deinse, J. A. van Rompu en A. Moerdijk. De vergadering besloot overeenkomstig dit rapport. In de Woensdag gehouden vergadering zijn herbenoemd tot leden van Gedepu teerde Staten de heeren mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, J. H. C. Heyse en V) A Graaf van Lynden, terwijl de beerj. res M. Kakebceke werd herbenoemd als bui- kun tengewoon lid der staten, bedoeld by art. Ove 89 der Provinciale wet. Vervolgens weid aan deu heei mr. zer E. Fokker op zijn verzoek eervol out- hen slag verleend als grffier der staten van^ocl Zeeland, in verband met zijn lidmaat- vjer schap dei Eerste Kamer der Staten-Ge- neiaal. Dit ontslag werd verleend, nadat de voorzitter een zeer wuardeerend woord3,311 aan den heer Fokker had gewijd zooc Daarna werd overgegaan tot de be j noeming van een opvolger van den heer Am; Fokker. De voordracht bestond uit de tot! heeren mr. W. Polman Kruseman, com- thai mies chef der 3e afdeeling tei provinciale griffie van Zeeland; mr. H. P. Berdenis l van Berlekom, commies chet ter provin- f dale griffie van Zuid Holland en mr. L. A. Bybau. secretaris der gemeente Delft, De beer Kruseman werd benoemd met die 36 stemmen, de beer Bybau kreeg 1 een stem en 2 briefjes waren blanco. al I De vergadering werd ten slotte in af. n deelingen gesplitst. Van bet district Hulstik i behooien tot de eerste afdeeling de heeren Jaai Van Waesberghe-Janssens, Moerdijk, IJ- nen sebaert en Van Rompu, tot de 2eafdee-l dat ling de heeren Thomaes en Fruytier en ken tot de 3e afdeeling de heeren Van Deinse en en Moes. I doo: De volgende vergadering werd bepaald! hei- op heden morgen 10 uur. I u UW( AXEL, den 8 Juli 1893. verf /ittimislsiff. Jongstleden Dinsdag, de eer- sie kormisdag. was het alhier voor velen |"a£ een drukke en recht prettige dag. Had n de paarden- en veemarkt dit jaar reeds piar in den voormiddag vele bezoekers uit een deze en omliggende plaatsen herwaarts I ®en gelokt, hun getal groeide nog aanmerke pie lijk aan, toen in den voormiddag de voor-, genomen feestelijkheden eenen aanvangt namen. I Ongeveer ten 3Vj ure arriveerde hier, sctu het muziekgezelschap Amphion van het ra.1 naburige Stoppeldijk, de eenige van het! te 1 drietal genoodigde sociëteiten, die aan de stra uitnoodiging onzer Vereeniging gehoor die gegeven had. gele Na door de Volharding verwelkomd te E zijn. begaf men zich, beurtelings marschen I de uitvoerende naar de plaats, waar de nieu-1 dooi we kiosk is opgeslagen. Deze toch zou opgi op feestelijke wijze aan hare bestemming pass gewijd worden. Behalve de leden der en beide Vereenigingen was er tot dat einde I gebi dan ook een talrijk publiek aanwezig, het toen het bestuur der Volharding de estrade tem beklom en de voorzitter, de heer De Vries, gevi eene feestrede hield, waarin ZEd. vooral I ging wees op het doel en de beteekenis van wor den muziektempel en daarbij in het bij-1 sagi zonder hulde bracht aan de beide bestuurs- dooi leden, den heeren Hartman en Geelhoedt, door wier ijverige bemoeiingen de kiosk! ver( op ons dorpsplein tot stand gekomen Is. ^ael De heer Dr. Hartman, daarop het woord I njg nemende, betuigde namens bet Gezelschap I ,jjei] den innigen dank aan de aannemers voor tusg den buitengewonen ijver waarmede en de me£ flinke wijze waarop zij zich in dezen van :ong hunnen plicht gekweten hebben. 1 5rje Hierna gaven de beide Vereenigingen! wer beurtelings eenige fraaie muziekstukken I kuu; ten beste, die, naar onze bescheiden mee vor(j ninguitstekend werden voorgedragen I njge en het genot der feestgangers aanmerke 1 geer lijk verhoogden. I yrij( Intusschen had op een ander gedeelte I (je van het dorpsplein de uitgeschreven ring- <je j, rijderij plaats, waaraan door 11 ruiters un deelgenomen werd en waarvoor de vol- q gende prijzen waren uitgeloofd, n.l.ai00 1° een dubbele rijtoom, 2° een sigaren- I je koker, 3° een tabakspijp, 4° een rijzweep, I ]atei 5° twee kistjes sigaren en 6° een potle- ^eer pe'- I bene Op deze wijze leverde de eerste ker- I fo misdag voor velen een waarlijk groot ge- stujj noegen op. Moge de herinnering daaraan I jj, dan ook langen tijd blijde voortleven in I een de harten van allen, die op dezen dag heel op de rechte wijze feest hebben geviord. I tege - Bij kon. besluit is benoemd tot lijke burgemeester van Ossenisse, de heer J. ducl: F. Ro-seel. l[SePa

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2