J\o. 022. Zaterdag 9 Juli 1892. 8e Jaai'g. Bekendmaking. De Roode Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsch-V laandercii. F. DIELEMAN, AXEL. FEUILLETON. Uit de Pers. fObltANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER A d v e r t e n t i n van 1 tot 4 regels 25 cent'; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van Axel, brengen bij dezen ter kennis der ingezetenen, dat het perceel, genaamd „Het Nieuwe diep", gelegen achter de alge— meene begraafplaats tot het stor ten van PUIN en andere AF BRAAK is aangewezen. Ter voorkoming van vervolging, wordt een ieder gewaarschuwd, niet buiten de aangewezen plaats PUIN of andere AFBRAAK, op den openbaren weg neer te werpen. Axeldon 1 Juli 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. HERIJK. Wij herinneren belanghebbenden dat de herijk der Maten en Gewichten dit jaar zal plaats hebben als volgt Sas van Gent, ook voor Philippine, 9 en 11 Juii des voormiddags. Westdoipe, 11 Juli des namiddags. Zuiddorpe, ook voor Overslag, 12 Juli des voormiddags. Koewacht, 12 Juli des namiddags. Axel, 13 en 14 Juli. Zaamslag, 15 Juli. Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, Den baard heb ik me eergisteren in Berlijn laten afscherenmjjuheerant woordde nu flinkweg en bedaard de jonge man, die weer tot zichzelveu gekomen was, de reden is, dat hjj me 's zomers te lastig is. Had ik geweten, dat daartoe de toe stemming der hooge politie noodig is, dan had ik deze eerst aangevraagd, eindigde hij tamelijk spotachtig. De beambte slikte stilzwijgend den pil, en gaf den pas terug. 't Is goed, zeide hij droogjes, wenkte zijne beide gezellen en wilde zich naar de scheepstrap begeven. Neen, 't is niet goed, merkte nu de verhoorde scherp op, terwijl hij even den arm derbeambte anraaakte zoo dat deze zich half dreigend, half vragend, omkeerde Nu V Verlangt ge misschien nog iets? Zeker mjjuheerGe hebt me hier voor al mijne medereizigers aan zulke onaan genaamheden blootgesteld, dat men mij noodwendig als een melaatsche, als een door de maatschappij veracht, en als een door de politie gezochten misdadiger zal behandelenzoo iets kan men niet met een „'t is goed" laten afloopen ik ver zoek u dus vriendelijk mij ten aanhoore van alle passagiers en van het scheeps- 16, 18 en 19 Juli. Rapenburg, (gemeente Stoppeldijk), voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijken Boschkapelle, 20 Juli. Graauw, 21 Juli. Kloosterzande, (gemeente Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Osse nisse. 22 en 23 Juli. De Haagsche correspondent der Zutph. Ct. acht, na de gehouden debatten, de kans groot, dat de eindstemming over de belastingsontwerpen geen partijstem ming worden zal, ai zou hij riet met ze kerheid durven voorspellen „dat het be lastingvaartuig van den min. Pierson een veilige haven zal binnenloopen." Decor respondent vreest, vooral voor de pogin gen om de bedrijfsbelasting aan de ver mogensbelasting vast te koppelen, in dien zin, dat men nu reeds in de wet wil bepalen, dat de vermogensbelasting niet zal worden ingevoerd, voordat tevens de bedrijfsbelasting in werking kan treden. Bijna alle anti-liberale voorstanders van 's ministers plannen hebben zich op dat punt aangesloten bij deheeren Roëll en Van Karnebeek, die de wenschelijk- heid dier samenkoppeling hebben betoogd. „Dat de minister van die vastkoppe ling niet gediend is, is zeer verklaarbaar. Waar de regeering zich uitdrukkelijk bereid verklaart met de Kamer ook nog de bedrijfsbelasting af te doen, zou het van groot wantrouwen blijk geven de uitvoering der vermogensbelasting te wil len uitstellen totdat ook die belofte is ingelost. Maar er is meer. Door ver schillende sprekers is aangetoond, dat er volk te willen zeggen, waai om het handelt en hoe ge de mij aangedane schande denkt goed te maken. De man heeft gelijk, mijnheer, nam nu de kapitein, die in den kring getreden was, het woord, toen hij'zag, dat de beambte voornemens was een scherp antwoord te geven, wie hier aan boord is, behoort ge durende de reis tot eene besloten familie, of om me dujdeljjker uit te drukken, tot mijne familie ge zult zelf wel weten hoe onaangenaam, ja hoe onmogelijk het is, dat een der ieden, om zoo te zeggen, als misdadiger gebrandmerkt wordt. Dat de jonge man hier aan boord gelaten wordt, daardoor is nog niet het bewijs geleverd, dat hp onschuldig isop zee kan hij niet ontsnappen, en wanneer hij aan de overzij iets misdaan heeft, dan is bet voor de politie bepaald zeer gemakkelijk, hem de reis, om zijne straf te ondergaan, op zijne eigen kosten te laten maken. De zaak is toch niet zoo verdacht als ge wel denkt, meende de beambte, om echter den jongen man, mijnheer Methlow, weer in zijne eer te herstellen, wil ik u meedeelen, dat ons door den president der politie te Berlijn den last is opgelegd, om op alle schepen met landverhuizers nauw keurig onderzoek te doen, naar een moor denaar, wiens persoonsbeschrijving treffend met mijnheer Methlow overeenkomt, "t Is wel toevallig, maar voor een be ambte zeer opmerkenswaard, wanneer ie geen bete: middel zou zijn om niets tot stand te brengen dan door het in wer king treden van de ééne hervorming van de andere afhankelijk te maken. De Ka mer staat thans voor goed bewerkte ont werpen, die wel op zich zelf geen geheel vormen, maar reeds zeer groote vei be tering zouden aanbrengen, ook al wer den zij niet terstond door een bedrijfsbe lasting gevolgd. Maar dat die bedrijfs belasting zal komen. Daarvoor staat de min borg, en er is geen enkele reden om die toezegging te wantrouwen." De Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. geeft de volgende mededeelingen om trent de nieuwe kieswet„Het wetsont werp is, naar ik vernam, van den raad van state terug ontvangen met heel wat bedenkingen en beschouwingen, maar te vens met zooveel blijken var, waardeering van 't stelsel, dat de heer Tak vermoe delijk maar weinig er in zal hebben te veranderen en dus stellig vóór het uit eengaan dei' Kamer het groote werk by de vertegenwoordiging aanhangig zal ma ken. „Reeds nu is bekend, dat het nieuwe kiesrecht een soort van huismanskiesrecht zijn zal, los van eiken geldelijken maat staf; men weet ook, dat de splitsing der meervoudige districten wordt doorgevoerd dut er pl.m. 800,000 kiezers zullen komen en wij derhalve de grens van het alge meen stemrecht der meerderjarige manne lijke ingezetenen vrij wel naderen het schijnt evenzeer vast te staan, dat de verkiezing zal geschieden met toepassing van het couloir-stelsel (invulling der stem biljetten in het kiesbureau door den kiezer zelf op één hem daar te verstrekken bil- mand in zijn pas aangeduid staat met „blonden snor en bakkebaard," en deze den baard laat afscheren op een dag, waar op een moord gepleegd is door iemand, die eveneens een blonden bakkebaard moet gedragen hebben. Ik verklaar intussehen, dat mjjnheer Methlow, zooals zijne papie ren uitwijzen, onmogelpk de moordenaar kan zjjn, en dat geheele onderzoek slechts een gevolg is van zijn blond hoofdhaar, zijn geschoren baard, een schram op den linker wang eii het bruine vest, dat hij draagtzijne medereizigers kunnen nu door deze mijne inlichtingen volkomen gerustgesteld zijn. De commissaris van politie nam zijn hoed af, de beide andere beambten deden hetzelfde, en nadat alle drie weer in den kotter plaats genomen hadden, vloog deze pijlsnel naar de haven terug. Het scheepsvolk nam op commando weer zijne plaats in, de passagieis gingen uit een, en na het „vooruit" van den kapitein ving de stoomboot ten tweedemale have reis aan. Dat is wezenlijk ongehoord, Frits 1 Met deze woorden werd de laatste door zijn vuiend Karei Beier ontvangen, toen (ie kring zich zoo ver opende, dat hij zijn vriend naderen kon. 't Is schande een mensch zoo te brandmerken, alleen omdat toevallig zijn haar op dat van een moor denaar gelijktAlsof de schurk in Berlijn niet duizend middelen bij de hituj jet); en dat de opening der stembiljetten onmiddellijk na de inlevering, zonder een nacht tusschentijd, zal plaats hebben, maar ik meen te weten dat, al wordt in dit opzicht het Belgische systeem gevolgd, de bij onze naburen gebruikelijke twee oproepingen der kiezers op den stemdag om, beurtelings, volgens de lijst, hun bil jet te komen inleveren, niet zal worden ingevoerd. „Wel zullen de stembureaux sterk vermeerderd worden, omdat de inlevering der stembiljetten, die veel meer tijd zal vorderen dan nu, spoediger dient af te loopen wegens het op denzelfden dag vol gende depouilleinent. Het staat vast, dat er bij het nieuwe kiesrecht voor onze kiesvereenigingen, die zich voor enkele jaren pas zoo goed beeben georganiseerd heel wat voor het mes zal komen". Aan het veVéfag der' voornaamste ge beurtenissen in het gouvernement Atjeh en onderhoorigheden, lonpende van 9 tot en met 25 Mei, wordt het volgende ontleend Groot Atjeh. Gedurende den verslagtijd werden de posten zoo goed als niet be schoten. Op den 9den werd bericht ontvangen dat eenige volgelingen van het bende- hoofd T. Nja Makam uit dé XXVI Moe- kims naar PoeloeWeh waren overgesto ken, met het doel om aldaar onrust te verwekken en dat bedoeld hoofd zelf la ter met meer lieden zou volgen. Om dit laatste te voorkomen werd de pant- serdekkorvet Sumatra ontniddeiyk voor „Koeala Gigieng" gestationeerd, terwijl Hr. Ms. Bali inmiddels naar Poeloo-Weh zich begaf om door het vernielen van heeftom zich in vijt minuten tien maal ander haar en twintig andere vesten aan te schaffen Men is wezenljjk ver legen wat bji zulke eene handelwijze meer te bewonderen de thans gebleken onnoozelheid der politie of de koenheid van den moordenaar Neen, 't is om dol te worden wie weet hoe zeer De passagiers verdeelden zich in groep jes, en onderhielden elkaar nog geruimen tijd, steeds hunne blikken wendend naar de verschansing, waar de twee vrienden nog druk met elkaar in gesprek waren en uit eenige losse opmerkingen en uit drukkingen, als „roode haien en elzenhout wassen op geen goeden grond" en „geljjke raonikken, gelijke kappen," kon men bij na overtuigd zijn. dat de verdenking een - maal wakker geroepen door de verklaring van den politiebeambte, volstrekt niet ver dwenen was. De groote menigte houdt de politie steeds voor onfeilbaar, en al zegt het volk eenvoudig ze willen hem doen gelooven, dat hij veilig is ze kun nen het hem nog niet goed bewijzen voor niets kakelt geen hoen. In hoe ver deze volksmeening op onze jonge reizigers van toepassing is, zullen we later zien. Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1