No. 619. Woensdag 28 1892. 8'' Jaar#, De Roede Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsc h - V I a a n <i ere n. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHË COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numni. 5 ct. DRUKKER UITGEVER HERIJK. W(j herinneren belanghebbenden dat de herijk der Maten en Gewichten dit jaar zal plaats hebben als volgt Hoek4 Juli. Ter Neuzen, 5, 6, 7 en 8 Juli. Sas van Gent, ook voor Philippine, 9 en 11 Juli des voormiddags. Westdorpe, 11 Juli des namiddags. Zuiddorpe, ook voor Overslag, 12 Juli des voormiddags. Koewacht, 12 Juli des namiddags. Axel, 13 en 14 Juli. Zaamslag, 15 Juli. Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 16, 18 en 19 Juli. Rapenburg(gemeente Stoppeldijk), voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijken Uoschkapelle, 20 Juli. Graauw, 21 Juli. Kloosterzande, (gemeente Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Osse nisse. 22 en 23 Juli. De jury te Montbrison heeft Ravachol ter dood veroordeeld, terwijl Béala en Loubert zijn vrijgesproken. Ravachol be kende den moord op den rijken kluize naar te Chambles en andere misdaden gepleegd te hebben, alsook vaische mun ter geweest te zijn en zich met smokke larij te hebben opgehouden, alles ten be hoeve van de ougelukkigen in de maat schappij. Uit de verhooren kwam de volgende geschiedenis aan het licht: Op zekeren dag ontmoette de pastoor van Chambles een man, die aan den weg op de rots zat en met veel eetlust een worst I. 1000 GULDEN BELOONING 1 Op Zondagavond, den 5den dezer, is de weduwe van den rentenier Vgebo ren Seemann, in haar huis in de B.straat, nummer 5, geworgd en berooid geworden. Aan het eigendom van de vermoorde ontbreekt eene oude, bruinlederen brief- tasch, waarin eene aanzienlijke geldsom bij benadering 40.000 gulden aan bank papier zoo ook eene oude, veel ge bruikte lederen geldtasch, die zij steeds om haar lijf droeg, waarin eveneens eene aan zienlijke som gelds in goud verder eene kleine portemonnaie met eenig zakgeld en klein ijzeren geldkistje, waarin zich het noodige geld voor de huishouding bevond. Tevens wordt vermist een gouden, ou- derwetsch heerenhorloge, met het nummer 20.816, loopende over acht steenen. Men wordt dringend verzocht, van elke omstandigheid, die tot het spoor van den moordenaar leiden kan, terstond aangifte te doen in het gerechtshof, Molkenmarkt Nr. 1, kamer 78, ol in een der wiikkan- toren van de politie. Bovenstaande beloouing wordt dengeen, wiens mededeeling op het rechte spoor Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent'- voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. °Pat. Pas op, vriend, zeide de pastoor, gij zit niet verre van een slangennest. Hal zeide de man onverschillig, en wend de zijn gezicht af. Kort daarna stond bij °Pt ging achter het dorp voort en gaf een kleinen knaap eenige centen, om hem den weg te wijzen naar de kluisdaar vond hij den kluizenaar slapende, greep hem aan en worgde hem, Daarna zocht hij in de hut. tusschen allerlei soort van geld, al de goud- en zilverstukken, te zamen 40,000 frcs. bijeen, en ging naar het dorp, waar hy zich een goed mid dagmaal liet gei eedmaken. Twee dagen daarna wilde hij de plaats der misdaad terugzien, ging nogmaals in de kluis en nam toen een heel valies vol kopergeld mee. Bij zijn terugkeer naar St. Etienne verklaarde hij aan de ambtenaren dei- accijnzen, dat het valies niets dan oud ijzer bevatte. Toen de misdaad ruchtbaar weid, nam men hem op aanwijzing van een koetsier gevangen, doch de schelm wist ie ont vluchten, Zes weken later pleegde hij te St. Etienne een dubbele misdaad. Op den hoek der rue de Rouane aldaar, woonden de dames Marcon, eigenaressen van een grooten galanteriewinkel. Op zekeren avoridtoen de dames haren winkel gesloten hadden, trad een man haastig binnen. Hij had, zei hij, een hamer noodig. Terwijl men hem hielp, greep hij eensklaps een hamer en bracht hij mej. Marcon een hevige slag op het hoofd toe, zoodat zy levenloos op den grond viel, en sloeg daarna de andere dame dood. Daarna onderzochten de misdadiger en zijn medeplichtigen geheel het. huis en vertrokken te middernacht, zonder opgemeikt te worden. Voor de leidt, terstoud uitbetaald. Verder wordt nog ter kennis gebracht, dat zicb in handen van de vermoorde een vlok lichtrood, oogenschijnlijk baardhaar en een met bruin goed overtrokken vest knoop bevond, welke voorwerpen daarop heenwijzen, dat de moordenaar ze bij het worstelen met genoemde V verloren heeftdeze voorwerpen liggen in boven genoemde kamer ter bezichtiging tot her kenning van den moordenaar. Berlijn, den 6den Mei 18 De Voorzitter der Koninklijke politie Baron v. H Deze opzienbarende bekendmaking, die, gedrukt op rood papier, op de aanplak zuilen der residentie te lezen was, was wel geschikt een kring van aandachtige lezers te verzamelen en bood velerlei stof aan tot vermoedens en verschillende meenin- gen. Terwijl de bedachtzamen zich niet genoeg verwonderen konden, waarom eene oude, levende vrouw, zulk een groot ka pitaal in huis had gehouden, daar toch, zooals genoeg bekend is, vrouwen niet zwijgen kunnen, en zij waarschijnlijk door gebabbel of grootspraak over baren schat den moord zelve had uitgelokt terwijl de angstig en met naar boven gerichte blikken en mogelijke gevallen van dezen verschrikkeljjken dood en wat de vermoorde had moeten uitstaan, aanhaalden, en den moordenaar tot wie weet welke pijnigin gen en folteringen veroordeelden, ontbrak misdaad te Chambles had hij het graf van de baronnes De Rochetaillée geopend, omdat hij meende daarin juweelen te zullen vinden maar vond niets. De misdaad van Varzelle, in 1886 gepleegd, is de moord op een oudheidkooper en zijn dienstbode. Parijsche anarchisten hebben een manifest verzonden aan de inwoners van Montbrison met verzoek om met geweld te beletten, dat Ravachol overgeleverd wordt aan de guillotine, zij prijzen daarin Ravachol als een held der mensohheid. De Duitsche consul te Zanzibar heeft bevestigd, zegt het Her!. Tagebl., dat ba ron Von Bülow in zijn strijd tegen de inboorlingen van Moshi een ernstige ne derlaag heeft geleden en naar de kust terugtrekt Over de grootte en de ge volgen der catastrophe zijn nog geen bijzonderheden bekend. Uit de tot dus ver out vangen berichten kan men slechts de gevolgtrekking maken, dat het geliee- le gebied aan den Kiliraandsjaro dooi- de Duitschers moest worden ontruimd. Onwillekeurig, merkt het blad op, maakt men een vergelijking met de catastiophe der expeditie van Zelewski, hoewel ge lukkig nu de omvang geringer is. De gevolgen zullen echter, naar wij vreezen, bedenkelijker zijn, dan de tegen verwach ting, minder ernstige gevolgen van de overwinning der Wahelies. Deze stam had de Duitsche heerschappij niet erkend en moest de Duitsche macht nog leeren kennentoen de Wahelies het expeditie leger hadden vernietigd, trokken zij te rug uit vrees voor de wraak der Duit schers. Maar de straf bleef uitde heer Yon het toch ook niet aan menschen, die de geheele zaak beschouwden als iets „alle- daagsch" voor zulk eene groote stad als Berlijn, en die schouderophalend met een onverschillig gelaat hunnen weg gingen, of zoo mogelijk nog opmerkingen maakten over de vette vangst van den moordenaar en den mageren prys der politie. Onder andere nieuwsgierigen drong ook een nergens ontbrekende schoenmakersjongen met ongeloofelijke stoutheid en achteloos heid door het publiek heen en eerst, na dat hij de zuil met beide handen kon vasthouden, bleef hij staan bn las hij het onheilspellende nieuws. Daar de ontwikkeling op school van den Berlijner nooit gelijken tred houdt met zijn natuurlijk verstand, zoo duurde het geruimen tjjd voor hjj het plakkaat ont cijferd en den zin begrepen badtoen ech ter drong hij even achteloos weer achter waarts, om vrij te komeu. Zoo zeide hij, buiten de menschenmassa gekomen, terwijl hij zijne nieuw gezoolde laarzen weer over zijn arm hing en beide handen achter de borstlap van zijn alles behalve schoon voorschoot schoof, non willen w'er is dadeljjk op losgaan om den moordenaar te grijpen te herkennen is i makkelijk genoeg een rooie uitgeplukte bakkebaard en een bruin vest an, waaraan een knoop ontbreekt het ouwe vest houdt i bepaald an tot een aandenken Nee! Der gaat toch maar niks boven onze Soden achtte het overbodig de schande der Duitsche vlag aangedaan te wreken. De gebeurtenissen gaven den heer Yon boden m zooverre gelyk, dat de Wahe- ZL?elf „mets Jerder tegen de Duitschers dunden te ondernemen. Maar ook zii hebben gelijk gekregen, die beweerden dat het aanzien van den Duitschen naam zoo zou lijden, uat verdere nederlagen niet zouden uitblijven, indien de Wahelies niet weiden getuchtigd. Aan den Kilimand- sjaro verwachtte men allerminst een op stand der inlanders. De Duitschers ston- uen steeds in goede betrekking met sul tan Mandara van Moshi, hij zond een ge zantschap naar Beilijn en keizer Wilhelm zond hem rijke geschenken. Toen ma- ),00r ™n Wissman in Februari 1891 aan den Kilimandsjaro was, steunden de sol daten van Mandara de Duitschors bij de tuchtiging van den hoofdman Sina van Kibosho. Sedert is Mandara overleden maar ook van zijn opvolger was niet be kend dat hij den Duitschers vijandig ge zind was. Niets was bekend over on- eemgheden, alleen vernam men, dat de heer Von Bülow den Engelschen zende lingen had geraden, het Duitsche gebied te verlaten, daar hij de lieden van Mos hi wilde tuchtigen. Thans zijn de Duitschers verjaagd uit een positie, die zij reeds eenige jaren hadden en als zeker beschouwden. Men begrijpt hoeveel afbreuk dit den Duitschen naa.ni moet doen. Reeds wordt dan ook bericht, dat gouverneur Von Soden den heer Von Bülow versterkingen heeft ge zonden. Waarschijnlijk om den troep cT' #ehe„eIen ondergang te bewaren Wat dan? vraagt het Her!, TageblZal een expeditie tot tuchtiging der Moshi hooge politie Een politieagent, die in de nabijheid stond en tot wien de schoenmakersjongen bet laatste gedeelte zijner rede gericht had, vond daarin waarschijnlijk eene be schimping der uitvoerende macht, en na derde met snelle schieden en uitgestrekte band den redenaar in hemdsmouwen. Deze had zich in tusschen snel gebukt, zijne sloffen uitgetrokken en, terwijl hij met zijne vrije hand een langen neus tegen den agent maakte, en eene gemakkelijk te begrijpen beweging naar de achterzijde van zijn lichaam, maakte hg zich, onder het schaterend gelach der menigte, snel uit de voeten. De beambte was slim genoeg, om zich bovendien nog niet belachelijk °te maken, en den jongen van St. Crispijn te willen grijpen maar door den nood gedrongen lachte hij mede, terwjjl hjj den bard weg- loopende eene dreigende beweging met de vuist nazond. 1 wee jonge lieden van ongeveer twin tigje igen leeftijd, in niet zeer sierlijke, doch deugdelijke kleeding, met hooge laai zen aan en in de hand flinke, omvloch ten rottingen met looden knoppen hou dend, namen eveneens kennis van den in houd der bekendmaking. Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1