(lemengd Nieuws. goed, te ontkomen. Zij bereikten New- York en liepen de hulp in van bovenge noemde vereeniging. De gouverneur van Zuid Carolina heeft beloofd een nauwge zet onderzoek in deze zaak te zullen in stellen. De verhouding in het Belgische parle ment is vrij wat gewijzigd, daar de li beralen te Brussel de overwinning heb ben behaaldDe katholieken kunnen tengevolge hiervan niet meer beschikken over de meerderheid van twee derden, waarop zij hoopten om de hervorming van het kiesstelsel in hun geest te doen plaats hebben. In de andere districten is weinig verandering gekomen, hoewel de katholieke meei derheid wel op vele plaatsen achteruit is gegaan. De libe ralen beschikken nu reeds over 52 stem. men in de Kamer en over 28 in den Senaat. Bovendien komen JU hunner candidaten voor Kamer en Senaat in herstemming. De oude Senaat telde 69 leden, name lijk 48 katholieken en 21 liberalen. De nieuwe Senaat zal bestaan uit 76 leden, waarvan reeds zijn gekozen 44 katho lieken en 30 liberalen. Een aftredend katholiek komt in herstemming te Soig nies, één katholiek te Verviers, één li beraal te Doornik. De oude Kamer telde 138 leden, name lijk 94 katholieken en 44 liberalen. De nieuwe kamer zal bestaan uit 152 leden Reeds nu zyn gekozen 52 liberalen en 92 katholieken. In herstemming komen 2 aftredende liberalen te Doornik, één te Verviers en 2 te Bergen. De geheele liberale pers is met den uitslag zeer ingenomen. De liberale bla den te Brussel spreken met voldoening over de daar behaalde overwinning. De katholieke bladen betreuren het verlies, te Brussel geleden, maar stellen den uit slag in de provincie voor als een succes voor do conservatieve regeering. Zij keu ren het samenwerken van liberalen en socialisten te Brussel af' en noemen dat immoreel. Alle partijleiders die zich had den candidaat gesteld zijn gekozen. Ook de drie ministers, die tevens lid der Ka mer zijn, de heeren De Burlet, De Bruyn en Beernaert zijn herkozen. Te Brussel zijn de liberale candidaten gekozen met een meerderheid van 3209 stemmen. Zij kregen gemiddeld 11800 stemmen, terwijl 8200 gemiddeld wer den uitgebracht op de candidaten der ka tholieken. In de stad heerscht groote levendigheid. De socialisten begaven zich in optocht naai het lokaal, waar de li berale vereeniging vergaderde. Verschei den sprekers wezen op den goeden af loop van de samenwerking van liberalen en werklieden. In de Association Catho- lique vestigde de voorzitter de aandacht op de uitnemende resultaten, die de con servatien in de piovincie hadden verkre gen. Te Antwerpen kregen de katho lieken een meerderheid van ruim 300 stemmen, bij de vorige verkiezingen had den zij eene van 500 bij een aantal van 15000 kiezers. Te Gent is de katholieke meerdeiheid ongeveer 1000 stemmen. Te Thuin verliezen de katholieken een zetel, te Hoei werden liberalen en voor den nieuwen zetel een katholiek gekozen. Te Doornik, waar de geheele vertegen woordiging liberaal was, komen 2 afge vaardigden en een senator in hei stem ming, 2 liberale afgevaardigden en een senator zijn gekozen. Te Charleroi werden 3 katholieken ge kozen, waardoor een aftredend liberaal is gevallen en de beide zetels door katho lieken zijn bezet Te Bergen komen 2 katholieken in herstemming. De liberalen wonnen te Luik met een meerderheid van 1600 stemmen. Ook te Oostende behaalden zij de overwinnig, de katholieken vor- liezen hier een zetel in den Senaat en een in de Kamer. Te Nivelle zijn de katholieken gekozen, hier verloren de liberalen een plaats en te Seignies komt een liberaal in herstemming met den aftredenden katholieken senator. De beide aftredende liberal') vertegen woordigers te Ath zullen waarschijnlijk door katholieken worden vei vangen. In de andere districten ''lijft de toe stand dezelfde; op 3 a 4 districten na is de uitslag geheel bekend. Ongelukkig zijn de verkiezingen niet overal zonder wanordelijkheden afgeloopen Te Brussel hebben op verschillende plaat sen onbeteekenende opstootjes plaats ge had. Erger was echter de toestand te Antwerpen, waai troepon, deels uit libe ralen samengesteld, de ruiten insloegen van het katholieke seminarium en van eenige kerken der jezuïten. Verscheiden agenten van politie werden hierbij gewond. Des avonds diong een gioot9 bende betoo- gers in de woning van den uitgever van een katholiek dagblad. De uitgever schoot om zich te verdedigen eenige malen met een revolver en verwondde een der manitestanien ernstigVerscheidene andere personen werden gewond door de stukken glas der ruiten die braken. De gendarmerie en de politie dreven de manifestanten uiteen, echter niet dan nadat deze zich tegen de gendarmen ge keerd hadden, waarop de gendarmen eene charge maakten met getrokken sabel Zoo slaagden zij er in de manifestan ten uiteen te drijven, doch in eene na buiige straat poogden dezen zich weder te vereenigen. Verscheidene andere ben den zijn eveneens uiteengejaagd. Ook te Gent is de gisting groot. De gebouwen der kaLholleken worden be waakt door politie en gendarmen. De politie beeft zeer strenge maatregelen genomen. Te Luik is de levendigheid in de stad zeer groot. Reeds des middags hadden eenige opstootjes plaats, men vreesde echter vooral voor den avond. De libe rale en socialistische manifestanten trok ken door de straten. Aan het lokaal van den Circle Catlio liqne te Ath is groote verwoesting aan gebracht. Met getrokken sabel heeft de gendarmerie te paard hot gebouw ver dedigd. Een rechter van instructie is gewond. De menigte brak de straten op. Tal van personen zijn gewond door bajonetsteken. In verscheidene huizen en katholieke instellingen zijn de ruiten ingewot pen. Itiiiiiciihiiul. De maand Mei schrijft het Vader land is voor de rijksmiddelen gunstig geweest. De opbrengst was bijna 1 mil- lioen hooger dan verleden jaar, en daar door is de opbrengst der verstreken 5 maanden ook boven die van hetzelfde tijdvak in 1891 met circa 8'/, ton. De gunstigste posten waren de grondbelas ting, die, de vorige maanden trager vloei ende, thans een groot deel van den ach terstand beeft ingehaaldde invoerrech ten, die wel de raming niet bereiken, maar 't bedrag van verleden jaar met 67,000 overschreden de suikeraccijns die de raming met ƒ267,000, de op brengst van Mei 1891 met 464,000 o- vertrofde registratierechten, die, regel matig stijgende, aan 't einde van dit tijd vak van 5 maanden de raming met bijna 4, de opbrengst van 't vorig jaar met juist 3 ton te boven gaandomeinen, die 227,000 en posterijen, die 30,000 meer afwierpen, dan in Mei van het vo rig jaar. Bij de andere posten is weinig ver schil op te merken. Van do accijnzon hebben zout en zeep het tekort voor een deel ingehaald, terwijl het gedistilleerd een neiging toont om achterlijk tte blij ven het is thans nog 375,000 bene den verleden jaar. De hypotheekrechten vloeien tamelijk ruim, zoodat zij reeds de raming met ƒ52 000, de opbrengst van verleden jaar met 28,000 te boven zijn gekomen. De successierechten ga ven wat minder dan ir. Mei 1891 en zijn in 't geheel nog 130,000 ten ach teren. De raming van liet totaal over 5 maanden is 48,245,000. de opbrengst ƒ44,548,000 tegen 43,791,000 verle den jaar. Den llen dezer heeft te Brussel de onderteekening plaats gehad der over' een komst tusschen Nederlanden België, tot regeling van de grens tusschen Baar le-Nassau en Baarle Hertog. De trekking der 340e Staatsloterij begint Maandag 18 Juli a.s. P. Alewijnsewinkelbediende te Middelburg, is een der gelukkige winnaars van de hoogste prijzen op de Jacobs' Hum. Premiën Scheurkalender en wel een Am sterdamsch Premielot, gevallen op No. 16596 terwijl de heer L. Hooiveldte Ter Apel, op zijn kalender een Dames Fauteuil heeft gewonnen, n.l. op No. 1380 Daar er nog verscheidene prijzen on afgehaald liggen, doet men goed by zijn boekhandelaar de trekkingslijst na te zien AXÈL, den 17 Juni 1892. Een vrij talrijk publiek was gisteravond opgekomen, om de familie Stips te hooren. Het lokaal van den lieer Koole had nog meerderen kunnen bevatten. Jammer, dat het nog niet voller was, want et- was wezenlijk te genieten. Wat de familie Stips geeft is goed. De muzieknummers werden keurig uitgevoerd. De voordrach ten en de heide tooneelstukjes vielen zeer in den smaak en lokten luide bij valsbetuigingen uit, wat Diet te verwon deren was, daar niemand van het zeer gemengde publiek er zich aan behoefde te ergeren, ja, er zich in de verste verte aan kon ergeren. De familie Stips geett steeds datgene, wat den toets der zede lijkheid en zelfs bij overdrijving, der kinderachtigheid heel best kan door staan. Zij kan zich dan ook steeds ver heugen in een dankbaar en aandachtig publiek, waaronder zoowel kinderen als grysaards kunnen plaats nemen, zooals dan ook gisteravond het geval was. Na afloop van de uitvoering ging ieder rustig huiswaarts in de aangenaamste stemming over het prettige avondje. De herijk der maten en gewichten zal dit jaar plaats hebben als volgt Hoek, 4 Juli. Ter Neuzen5, 6, 7 en 8 Juli. Sas van Gentook voor Philippine, 9 en 11 Juli des voormiddags. Westdorpe, 11 Juli des namiddags. Zuiddorpeook voor Overslag, 12 Juli des voormiddags. Koewacht, 12 Juli des namiddags. Axel, 13 en 14 Juli. Zaamslag, 15 Juli. Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 16, 18 en 19 Juli. Rapenburg, (gemeente Stoppeldijk), voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijken Boschkapelle, 20 Juli. Graauio, 21 Juli. Kloosterzande, (gemeente Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Osse- nisse. 22 en 23 Juli. Hulst. Gisteren vierde de heer A. Ko- remans, pastoor te Clinge, zijn 25jarig priesterjubileum. Dat de Clingenaars dien voor hunnen herder zoo heugelijken dag niet onopgemerkt vcorbij lieten gaan is licht te begrijpen. Reeds des morgens om vijf uur werd het feest geopend door het luiden der klokken en het losbranden van geschut. Om negen uur werd de Ju bilaris door een groep kinderen van de pastorie afgehaald en naar de kerk geleid waar een plechtige Hoogmis plaats vond. Na afloop werd er in de kerk een feest cantate Hulde aan het Priesterschap nitge voerd en bracht de fanfarenmaatschappij een aubade. Om elf uur zongen de school kinderen van Clinge een gelegenheidslied, waarna de Jubilaris zich naar Kapellebrug begaf, waar hem ook tal van geluk- en heilwenschen werden aangeboden. Evenals te Clinge zong hier de schooljeugd een lied, terwyl het gezin De Mercie hem een bouquet en een fotogi aphie, zijn eerwaar de voorstellende, aanboden. Des namiddags bracht de zangvereeni- ging Weldoen door Vermaak en de fan farenmaatschappij een serenade en had er een optocht door het dorp plaats, waaraan door alle bestaande vereenigingen werd deelgenomen. Onder de genoodigden bevonden zich o. m. de heeren F. J. F. M. Walter, lid der Staten GeneraalL. van Waesberghe» I Janssens, Burgemeester van HuJst en D. Vercauteren, Burgemeester van Clinge. Met recht mag gezegd worden dat de ingezetenen geen kosten hebben ontzien om het dorp een feestelijk aanzien te geven. Overal toch wapperde de nationale drie- kleur en langs deu geheelen weg waren aan beide zijden sparren met gekleurde linten versierd, aangebrachtterwijl tal van poorten en" bogen met toepasselijke opschiiften waren opgericht. - Bij kon. besluit is betiéemd tot dijkgraaf van de VereeDigde polders van Ossenisse, de heer P. de Waal. - Met ingang van 18 dezer wordt de marechaussee Van der Jagt, van de le divisie brigade Sas van Gent overgeplaatst naar de 2edivisie brigade Nijmegen; de mar. Simons van de brigade Eindhoven naar de brigade Sas van Gent, en de mar. Leenhouts van Sas van GêöT naar Eindhoven. - Aan de gisteren te Sluiskil station gehouden ringryderij werd deelgenomen door 21 ruiters, terwijl evenveel prijzen werden uitgeloofd. De kampioenen wa ren opgekomen uil Sluiskil, Ter Neuzen Zaamslag, Zuiddorpe, Westdorpe, Over slag, Sas van Gent en Assenede. r De eerste prijs werd gewonnen door Verhelst te Westdorpe, de tweede door C. Begheijn te Sluiskil en de derde door C. Puijlaert te Zuiddorpe. - De heer A. den Bouwmeester heeft met ingang van 1 Sept. a. eervol ont slag gevraagd als hoofd der school voor gewoon en meer uitgebreid lager onder wijs te Biervliet. - De uitslag der verkiezing voor een lid der Provinciale Staten in het district Sluis, is als volgt Aantal kiezers 1691, waarvan stem den 1081, van onwaarde 27, volstrekte meerderheid 596. Gekozen is de heer J. L. I. DE BATS (lib.) met 824 stemmen. Op den heer J. F. Hennequin (a.r.) werden 335 stemmen uitgebracht. VERBETERING. In ons vorig nummer stond vermeld, dat de heer J. Seydliiz te Hulst is be noemd tot ontvanger-griffier van het waterschap Absdale, Riet en Wulfsdijk; dit moet zijndijkgraaf. - Een brutale poging tot diefstal is dezer dagen te Brussel gepleegd. In oen huis in de Rue Royale, welks bewoners allen naar buiten waren, was de vrouw van den concierge 's nachts alleen, toen er hard gescheld en op de luiken geklopt werd. Zij stond op, ging naar de deur en zag, toen zij die met den ketting er op opendeed, haren neef Z., die haar verzocht hem binnen te la ten. Zij deed dit nietmaar toen Z. haar vertelde, dat zijne moeder plotseling zeer ziek geworden was en haar wilde zien, sloeg zij gauw een doek om en ging zij met hem mee. Onderweg haalde Z., op eene eenzame plek, een mes te voorschijn en hij dwong baar, onder bedreiging met den dood, de belofte af, dat zij alles zou doen wat hij haar gelasten zon. Hij was blijkbaar van plan, in het fraaie huis, waar vele schilderijen en kunstvoorwerpen waren, een slag te slaan. Zij giDgen toen samen weer op weg naar de Ree Royale; maar de vrouw wist, zoodra zij wat van den schrik bekomen wasdoor list haren metgezel te ontkomen. Zij gaf voor, dat zij dorst had, troonde hem ïd een kof fiehuis en vluchtte van daar door een achteruitgang naar bloedverwanten in de Rue A Hard, aan wien zij bet gebeurde vertelde. Dezen brachten haar nu naar de Rue Royale terug, en toen zij onderweg Z. tegenkwamen, weid de booswicht door zijn eigen schoonbroeder gevat en aan de politie overgeleverd. In het dorpje A may, in de prov. Luik, hebben eenige vrouwen een vree-

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2