No. 010. Zaterdag 18 Juni 1894. Jaarg. 8f Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsc li - V laauderen. F. DIELEMAN AXEL. Uit de Pers. FEUILLETON. ra a lb Buitenland. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiün van 1 tot 4 regels 25 cent'; Voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiè'n worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het Luiker dynamietproces. Het onderzoek tegen de personen, die beschuldigd zijn van dynamietdiefstallen en aanslagen die in April en Mei te Luik werden bedreven, is thans afgeloopen. De beschuldigden zijn Moineau, han delsreiziger te Lurk Wolfs, meubelma ker te LuikEhr, smid te Luik Beau- jean verver te LuikMateyssen, fabri- brikant te Jemeppe Maniot, mijnwerker te LuikGui'mot, smid te Esneux Marcotty, mijnwerker te Flémalle-Haute; Lacroix, verver te LuikE. Berré, ko lenwerker te AnsJ. Berré kolenwer- ker te AnsNossent geweermaker te Luik Henéy, handelsreiziger te Ongreé Schlabach, mijnwerker en herbergier te Luik en Hansen, mijnwerker te Ongrée. De veertien eerstgenoemden zijn be schuldigd, te Luik of elders in het ar rondissement gedurende de jaren 189J en 1892 een samenzwering te hebben ge smeed, met het doel, in de stad Link of in andere Belgische gemeenten, vernie ling, moord en plundering te verrichten, of ten minste behoord te hebben tot een vereeniging of eene bende, die ten doel had misdaden tegen leven en eigendom, met name van diefstal van ontploffings middelen, en de vernieling van openbare gebouwen en particuliere huizen dóór middel van ontplofbare stoffen. Boven dien Hansen, Marcotty en Hensy be schuldigd, op 10 Èebruari 1891 bij de kolenmijn Artistes te Flémalle Grande door inbreking ongeveer 50 KG. Favier- kruit te hebben gestolen, terwijl Béduin, Moineau, Wolfs, Ehr, Beaujean en Guil- Novelle van H H A U F F. Uit het Hoogduitsch. Ge hebt gelijk, bet is dwaas van mij maar in dien nacht, toen men mij ziek uit de opera thuisbracht, droomde ik, dat ik zou sterven. Een ernstige, sombere jonge dame kwam met een deken van roode zijde naar mij toe, dekte mij hiermee en drukte dien steeds vaster op mij, zoodat ik bijna stikte. Toen kwam plotseling mijn oud-oom hertog Nepomuk. juist zoo als hp geschilderd in de galerij 'hangt en bevrijdde mij van den benauwden druk, en het zonderlingste is Nu? vroeg de baron lachende, wat deed toen de geschilderde hertog met Desdemona. De prinses stond verbaasd. Hoe weet ge, dat die dame Desdemona is? Ik be zweer het u, hoe weet ge dit De majoor zweeg een oogenblik verle gen. Wat is natuurlijker, antwoordde hij toen, dan dat gi] van Desdemona droom- det? Ge hadt haar den vorigen avond in een rood bed zien liggen. Het is zonderling, dat ook gi) juist op die gedachten kwaamt. Het zonderlingste echter is, dat ik wakker werd, toen de hertog mp bevrijdde, ik werd inderdaad mot worden aangeklaagd voor het hei melijk bewaren van deze ontplofbare stof. Marcotty, Mateyssen en Béduin worden verder nog beschuldigd, in den nacht van 28 op 29 Maart 1891. door inbreking van de maatschappij J. B. Gérard et Cie. te Ombret 3140 dyna- mietpatronen te hebben gestolen. Ook moet Mateyssen met een ander nog niet ontdekt persoon getracht hebben, het kruithuis, waar deze diefstal plaats had, te laten springen. Marcotty, Mateyssen en Béduin wordt dan nog het vervoer van het te Ombret gestolen dynamiet ten laste gelegd. Moineau en Beaujean worden beschuldigd van den aanslag te gen het huis van rechter Renson Moi neau, Wolfs, Nossent, Naniot en Ma teyssen zijn dan nog aangeklaagd wegens den diefstal van 21 KG. kruit op 2 April 1892 te Luik bij de mijn Baneux ge pleegd, en het vervoer, de bewaring en het gebruik van dez9 stof. Lacroix Beaujean en J. Berré worden beschuldigd van de op 16 April beproefde vernieling van het huis van den substituut-officier van justitie Beltjens. Nossent en Beau jean van den aanslag op 28 April tegen het huis van de wed. Nijst De drie dynamietaanslagen op 1 Mei tegen de jiuizen van Wiimctte en de baronnen de Bélyskomen ten laste van Lacroix, Nossent, Wolfs en Beaujean. Lacroix, Beaujean en E. en J. Berré zijn beschul digd van oen aanslag in den nacht van 2 Mei op het huis van Minette de Macar. Eindelijk wordt Schlabach beschuldigd in 1891 en '92 aan Moineau, Wolfs en an dere anarchisten, wier misdadige plannen bij kende, gelegenheid tot samenkomsten en heimelijk onderdak te hebben verleend. wakker en zag hoe de dame met den deken onder den arm langzaam de deur uitging. Sedert dien nacht droom ik steeds hetzelfde, immer benauwender wordt haar druk, steeds later komt de hertog mij te hulp, maar altijd zie ik haar duidelijk uit de kamer zwevenEn toen ik mij gister avond mijne harp liet brengen en mijn geliefd Desdemona-liedje speelde, toen spot maar met mijtoen ging de deur open, de dame keek in de kamer en knikte mij toe. Zp had dit schertsend, half ernstig ver teld zij werd steeds ernstiger. Nietwaar majoor, zeide zp, als ik sterf, dan zult ge ook mijner gedenken Het aandenken van zulk een man is mij dierbaar. Prinses riep de majoor uit, terwijl hij tevergeefs zijne smart zocht te bedwingen, zet toch zulke gedachten van u af, ge dachten die toch onmogelijk voor uwe ge nezing heilzaam kunnen zjjn 1 De opperhofmeesteves verscheen in de deur en gat een teeken dat de audiëntie geëindigd moest zijn. Sophie reikte den majoor de hand ten afscheid. Nooit had hp met dieper gevoel van smart, liefde en eerbied dt hand van een meisje gekust. Nog eens hief hij het oog tot haar op, hl] ontmoette hare blikken, die vol wee moed op hem rustten. De opperhofmees ters trad nader, de majoor stond op; hoe zwaar viel het hem, met koude gezelschaps vormen te moeten scheiden van een wezen Te Berlijn wordt eenDuitsch wond heelerscongres gehouden* Op de eerste vergadering werd de beteekenis dei- nieuwe vuurwapenen van klein kaliber en van het rookvrije kruit ten opzichte der te wachten verwondingen ter sprake gebracht. Het kaliber dezer geweeren is niet meer dan 15, de snelheid van het projectiel 400 M. in de seconde, de dracht 4000 M., en de geringe rook-ontwikkeling verhoogt de trefkans. Desniettemin kwam prof. Bruns Tubingen na oene breedvoerige beschouwing der te verwachten ver wondingen op verschillende afstanden en in onderscheidene iiehaamsdeelen, tot de slotsom dat de nieuwe vechtwijze, alles bijeengenomenniet noodlottiger 'zijn zal dar, do vroegere. Het schieten op groote afstanden, dat meer en meer in de plaats zal komen van het vechten van dichtbij, zal ten gevolge hebben dat jet- minder verwoestende wouden veroor zaakt worden. Dit wordt door de rap porten uit den burgeroorlog in Chili, waar een der congres-troepen met Mann lichter-geweren gewapend was, reeds be vestigd. In dien krijg is ook gebleken dat de wonden, door deze wapens toe gebracht langer vrij van bederf (aseptiseh) blijven, zoodat liet ia vele gevallen mo gelijk is op het slagveld zelf een eenvoudig ciseptisch verband aan te leggen. Een ander chirurg, het in hoofdzaak met het bovenstaande eens zijnde noemde de nieuwe moordtuigen zelfs relativ human iij zullen minder verminkingen, minder groote operation, minder sleepende ge nezingen ten gevolge hebben. Aan de twintig Duitsche legerkorpsen is een vast verplegingspersoneel van niet minder dan 45000 personen verbonden. Daarmede vertrouwt men tegen den voorgespiegelden Massmmord der kleinka- libergeweren opgewassen te zijn. Zaterdag werd uit Barcelona geseind, dat alles rustig was, maar op bevel van den gouverneur de meeste fabrieken zijn gesloten. Thans echter wordt gemeld dat de militaire overheden de troepen bijeentrekken. Men vreosde dat een al- gemeene werkstaking zou uitbreken. Zon dag begonnen de onlusten weder. Stee- nen werden geworpen tegen den naar Frankrijk vertrekkenden trein. Opnieuw hadden gevechten plaats tusschen de dht hem in weinige minuten zoo dierbaar geworden Vas Ik hoop, zeide hij, uwe doorluchtigheid hij de eerstvolgende audiëntie geheel her steld te zien. Ge hoopt majoor hernam zij weemoedig lachend vaarwel, ik lioop niet meer. X. In de residentie sprak men eenige dagen lang over niets dan over de ziekte der geliefde prinses; nu eens zeide men, dat zij zeer ziek was, dan weder gaf men hoop; eene onzekerheid, verschrikkelijk voor. al len, die haar meer van nabjj kenden. (Slot volgt.) troepen en de werkstakers. Velen wer den gewond. Indien de toestand niet beter wordt zal de staat van beleg wor. den afgekondigd, De stakers wierpen steenen naar do nog werkende arbeiders. Te' Madrid werd bericht ontvangen, dat de stakers de losging beletten van petroleum uit een Noorsch schip, onder bedreiging van brandstichting. Te San Martin ijle Provensals bewaken de troepen de tramsliet tramverkeer is hier gestaakt. De njtnigeu werden omvergeworpen, De berichten uit Calahorra blijven on gunstig. De onlusten duren voort. Ve le personen werden gearressteerd. Van Burgos zyn weer opnieuw troepen afge zonden Zondagavond was het rustig. De New- Yorkllemld ontving dépêches uit Venezuela, waarin werd gemeld, dat generaal Crespo troepen samentrekt in de nabijheid van Caracas. De opstande lingen hebben zich in het zuiden en wes ten van de stad verschanst. President Palacio zond 2000 man tegen de opstan delingen af. In de provincie Trujillo werd een slag geleverd, waarbij de rebellen de nederlaag leden. Een andere afdeeling van deze laatste had zich verschanst bij Cumerebo en werd aangevallen door de regeeringstroepen, die zich van de ver schansing meester maakten. Desniette genstaande breidt de opstand, zich in het geheels westelijk deel der republiek uit. De opstandelingen bevinden zich thans 'op een afstand van 7 mijlen van Mara- caibo en maken zich gereed op hun beurt de regeeringstroepen aan te vallen. De vereeniging tot bescherming der rechten van Duitschers te New-York houdt zich volgens de New. Yorker Handels zeltung tegenwoordig bezig met een geval van slavenarbeid van blanke werklieden. In December wórdeq te New-York 25 Duitschersmeerandeels juist geïmmi greerde lieden, aangeworven om tegen een dagloon van 1' dollars te werken in de phosphaatmijDen in Collaton County Zuid Carolina. Bij hun aankomst werden zij door zwaar gewapende opzichters in ellendige woningen onder dak gebracht en der* volgenden morgen naar het werk in de mijnen geleid. In deze mijnen waren Italianen en Grieken werkzaam. In plaats van het beloofde loon ont vingen zij voor den kubieken voet phosphaat 25 ct.daar het echter zelfs den krachtigsten en bekwaamsten arbei der niet mogelijk was meer dan 3 kubie ken voet op te halen, bedroeg het dag loon in het gunstigste geval 75 ct; daarenboven waren zij gedwongen, hunne levensmiddelen te koopen in den tot de mijnen behoorenden winkel en daarvoor schandelijk hooge prijzen te betalen. Hun bezittingen waren hun bij.de aan komst door de oppassers „ter bewaring"' afgenomen. Eenigen verlangden hun goed terug, maar hun verzoek werd op barsche wijze, zelfs met mishandeling be- antwoord. Zij moesten voortdurend, ook .Zondags, onder toezicht dor gewapende opzichters werken verschillende pogingen 1 tot vluchten werden verijdeld. Eindelijk echter gelukte het aan twee mannen, des nachts met achterlating van al bun

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1