Gemengd Nieuws. Handelsberichten. ten geven. De voorzitter zegt dat de gemeente Axel zal genoodzaakt worden het tractement te verhoogen, Al maakt de heer v. d. Ree deze op merking toch is hij er voor f 500 te geven. Dhr Lamaitre meent dat Axel reeds zou voorzien geweest zijn, indien v« 500 was opgeroepen. Dhr. Dieleman stelt wachten voor. De Burgemeester zegt dat de zaak geen uitstel meer duldt en een herhaalde op roeping tegen hetzelfde salaris niet meer kan gedaan worden. De heer Wolfert vraagt of er een groote behoefte is, waarop de voorzitter beslis send antwoordt. De heer Jansen zegt dat het jammer is dat indertijd zijn voorstel niet is aan genomen om dhr. Cransbergs tractement te verhoogen. De voorzitter zegt Cransberg toch niet meer zou gebleven zijn, waarop de heer Smies antwoordt dat hij wel meent te we ten, dat het voornemen van Cransberg steeds was verder te komen. De heer van de Ree doet een voorstel, gesteund door den heer Lamaitre om 2 onderwijzers op te roepen op een jaarwed de van 500 ieder. Dat voorstel wordt met negen stemmen aangenomen. c. Wordt voorlezing gedaan van een octrooi, gelicht uit het archief te Middel burg. betreffende de onderhoudsplichtig heid van den Graaf Jansdijk. De voorz. meent hieruit te lezen, dat niet de gemeente maar wel het polderbe stuur onderhoudsplichtig is. Wordt be sloten een afschrift benevens een geleibrief te sturen naar den Raad van State II. Verzoek van C. Minjon om eervol ontslag als marktmeester. De voorz. zegt dat de heer Minjon jaren lang als zoodanig heeft gediend, doch wegens ouderdom zich genoodzaakt ziet zijne betrekking neer te leggen. Wordt besloten dit ontslag eervol te verleenen. III. Benoeming marktmoester. De voorz. zegt dat hiervoor zich slechts 1 sollicitant heeft aangemeld, nl. de heer A. Olijslager. De heer Jansen vraagt hoe groot de jaarwedde is. De voorz. zegt 15. Nadat door den voorz. een stembureau is gevormd (Lamaitre—Van Hoeve) wordt de eenige sollicitant met algemeene stem men gekozen. IV. Benoeming leden Algemeen Burger» lijk Armbestuur, Worden herbenoemd met alg. stemmen de aftredende leden M. Smies en J. Wieland. Punt V wordt aangehouden tot VII is behandeld om daarna met gesloten dpureu te vergaderen over het request van H. M. Verbruggen, houdende bezwaar tegen zijnen aanslag in den hoofd, omslag over 1892. Overlegging rekening van het Alge meen Burgelijk armbestuur over 1891. De voorzitter benoemt eene commissie tot onderzoek, bestaande uit de heeren Wolfert, Jansen van Roosendaal en van de Ree. Alsnu vraagt de voorz. of ie mand nog iets ter tafel heeft te brengen. De heer Lamaitre zegt dat de weg ter zijde van het huis van P, Cornelissen veel te wenschen overlaatdat men er anders niets ziet dan groote steenen, glas, papier enz. dat het derhalve zeer moeilijk is voor beesten om er over te komen waarop de heer van de Ree zegt dat hij laatst met den ouden heer van der Hooft (dus twee oude menschen) nog door het wew- je gegaan en niet eens gestruikeld is. De voorz. stelt voor om op die plaatsen waar het puin zoo opgehoogd ligt, weg te laten voeren door vrachtrijders. De heer Jansen merkt ook nog op dat vooral behangselpapier gevaarlijk is op den weg en noemde een geval op, terwijl hij naar het Oosten wees, dat een paard van zoo'n papier moest zijn verschrokken. Hij noemde het een schandaal dat zoo iets op den openbaren weg lag. Na lang over en weerspreken stelt de heer Smies voor de zaak te geven in han den van Burg. en Weth. De vergadering wordt gesloten. Zelden had het weigeren van een zoen zoo treurige gevolgen als Dinsdag avond te Leiden. Daar waren toen een drietal militairen en een kellnerin op het Galgewater uit spelevaren gegaan. Een der mannen, een korporaal, Marguenie, wilde het kellnerinnetje een zoen geven- maar werd afgewezen. Het ranke vaar, tuigje scheen deze stoeipartij niet te kun nen verdragen, althans het bootje sloeg om en de korporaal, benevens de huzaar Koolloos werden eenige oogenblikken la ter levenloos opgehaald. De andere mi litair en de kellnerin werden behouden op het droge gebracht. De kellnerin zal waarschijnlijk wegens onvrijwilligen man slag vervolgd moeten worden. Te Avereest vervoegde zich giste ren eene vrouw bij een bakker om brood en om guldens van 1846 in te wisselen tegen ander geld. Zij hielp daarbij trouw zoeken. Latei- bleek het echter, dat de bakker op deze wijze veel geld was kwijt geraakt. Door de politie is de vrouw te Meppel aangehouden. Gisterenavond tegen half negen ontstond in de stoomtapijtklopperij Ver verspad 39, toebehoorende aan den heer Dijkman, brand, die, daar de gebouwen van hout waren spoedig "keer in.omvang toenam. De Nieuwer Arastelsche brand weer kwam spoedig met een siangenwa- gen en een stoomspuit lifter het .terrein van den brand, en met goed ge volg, daar er genoeg watervoorraad was, de van steen gebouwde machine- was tijdig opengezet, zoodat het gevaar voor het springen van dén ketel voor komen was. De paarden en de boeken konden ge red worden en daar in dezen tijd slechts weinig tapijten in bewerking waren is de schade hiervan mét .groot. De ge bouwen, een oppervlakte van 300 M be slaande, werden echter door liet vuur vernield, doch zijn verzekerd. De oor zaak van den brand is onbekend. Te ruim zes uur hadden de werklieden de fabriek verlaten, doch niets bemerkt. De omringende wei- en erwtenlanden leden nogal schade doordat d6 brandweer zich er op begaf. Velon woonden den brand bij, die den hemel over een groo te uitgestrektheid in een vuurgloed zette. De vrachtrijder H. K., te Vriezen veen, was bezig goederen van den ee- nen wagen op den andere te laden hij had met zijn knecht de aardigheid, met een brandenden lucifer te lichten in een leuig jenevervat. Onmiddelijk sprong dit vat met een ODtzettend9n slag uiteen de knal was zoo hevig, dat die wel een half uur ver werd gehoord. H. K. werd door een stuk van het vat zoedanig ge troffen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Hoewel op verschillende plaatsen ern stig in het aangezicht gewond, schijnt zijn toestand echter niet levensgevaar lijk. Het onweder van Zaterdagavond was omstreeks middernacht boven Am sterdam zoo hevig als men zelden kon waarnemen. Aanvankelijk, toen in den letterlijken zin des woords de bliksem niet van de lucht was. bood het uitspan sel een zeldzaam fraaien aanblik. Bijna voortdurend was de stad in een toover achtig maar toch verblindend licht gehuld dat vooral op plaatsen waar men een vergezicht had, talloozen deed stilstaan. Juist te middernacht viel een regen bui, welke veel van een wolkbreuk bad. Ook in de streek tusschen Hoorn en Enkhuizen woedde dit onweer. De blik sem sloeg o. a. te Grootebroek bij den heer P. Vijzelaar in, verbrandde een kap berg met ai de daarin zich bevindende landbouwgereedschappen en een neven staand schuurtje. Te Akkrum (Fr.) en omstreken komt een eigenaardige weinig bekende w\jze van dienstaanbieding voor. Als de tijd van den hooioogst daar is, ko men op een Zondag een groot aantal mannen uit het Oosten der provincie te OldeDboorn samen, om hun diensten aan te bieden, en de boerqn uit den omtrfck komen om hem te buren. Die mannen oefenen buiten den hooitjjd allerlei 1$ roepen uitmen vindt er zelfs schoen en kleermakers onder. Zij, die geen plaat sing naar hun genoegen hebben kunnen vinden, verschijnen met hetzelfde dopl de» daaropvolgenden Maandag te Joure, de dan overblij venden des Dinsdags te Sneek. Is het hun ook dan nog niet lukt, dan gaan de meesten naar huik, om den volgenden Zondag dezelfde rond) reis te beginnen. Zoo ziet men te 01- deboorn soms drie weken achtereen de zelfde personen verschiinen. Verleden Zondag is deze arbeidBmarlit begonnen, en bij veel aanbod was ook veel vraag, want bijna algemeen begint men Dinsdag, often minste in deze week, te maaien. De hooioogst is uitstekend te noemen In Amerika vervaardigt men te genwoordig, touw, dat hoofdzakelijk be stemd is gebezigd te worden bij schip breuk, bij kleine vaartuigen, kortom in al die gevallen, waarin het bovendrijven van het touw van gewicht kan zjjn. V.oor ons iand komt ons dézfe'uitvinding van zeer veel belang voor, Dit touw wordt vervaardigd van ka toen met een inwendige kern van aan elkander passende cylindervormige stuk ken kurk, waar omheen zich eep net werk bevindt van katoenen koordjes; dit is nogmaals omgeven door een dik ke laag vlechtwerk eveneens van katoen vervaardigdZulk touw is buigzaam, zinkt niet in het water, en heeft een voldoend weerstandsvermogen. Bij een dikte van 2$ miHim., heeft het een draag kracht van ongeveer 500 kilogram. Hoe verstandig men doet, het num mer van munt. en bankbilletten even te noteeren. is weder te Deventer gebleken Zaterdagavond verlooi daar een dienst bode een muntbiljet van 50. De ei genaar gaf het bij de politie aan, die den ingezetenen verzocht, om in geval het een hunoer ter betaling of ter wis seling mocht worden aangeboden, haar alsdan te waarschuwen. Maandagavond nu kwamen twee personen dat munt biljet bij een winkelier wisselenDe winkelierster, die met haar dienstbode te huis was, zeide dat zij geen geld ge noeg in huis had, maar het zou laten wisselen. Ztj zond haar dienstbode ech ter naar het politiebureau, waarop de „eerlijke vinders" al spoedig in verzeker de bewaring genomen werden. Het ongeval van zekeren Gaudron, die dezer dagen door de correctioneele rechtbank tot. drie maanden gevangenstraf veroordeeld is, wegens 't smokkelen van alcohol van 90 pCt in graf kransen, wekt de aandacht door diens telkens nieuwe vindingen, om de waakzaamheid der grenswachten te verschalkennog zou Gaudron op vrije voeten zijn, indien iemand hem niet had aangebracht. Een van de vernuftigste smokkelaars was zekere Leonardowaarvan een achtbaar magistraat in een vertrouwelijk gesprek de geschiedenis mededeelde, die, evenals Gaudronzijn smokkelcarrière geëindigd zag door eene vrouwelijke wraakneming. De anecdote is reeds ge noeg verjaard, opnieuw verhaald te kun nen worden. Leonardo woonde te Antwerpen en was dierentemmer van beroep. Zijne menagerie bepaalde zich tot één dier, een Nubischen. - Maai-welk een leeuw! - Wild, ontembaar, behoorde hij niet tot diegenen onder zijne broederen, die door eene langdurige opsluiting gehoor zaamheid aan de zweep hunner meesters geleerd hebben. Zoodra hij zich in de tegenwoordigheid van liet publiek bevond, deed hij de kijklustigen sidderen door zijn gebrul, door zijn vreeselijk gebit, zijn woestheid en zijn scherpe klauwen. Eigenlijk ge zegd liep niemand in zijn kooi gevaar. Bij de voorstellingen bepaalde Leonardo er zich toe hem een aangekloede pop voor te werpen, nu eens een Engelschen admiraal, dan weer een Nubischen neger voorstellende. Drie slagen met zijne sterke pooten waren dan meeslai void «tónde om den admiraal of den neger te verscheuren, en deze executies haalden kinderdienst meisjes en. soms ook messieurs les raili- taires eene nachtmerrie op den hals. In de laatste tijden werd de neger dik wijls vervangen door een Christen mar telaar uit ile oudheid. Leonardo reisde veel geen nestje, zoo klein, als et in Frankrijk tenminste nog nestjes zijn< oi R(j bezocht liet. Hij gaf dan slechts éên voorstelling en betrok veryolgens weder zijne «^itaidectie Ant- wespendaardoor kwam het dat in het vervolg de verscheurende leeuw" bekend was als - ja als de bonte hond bij de douanen, die hunne standplaatsen hadden op het gedeelte van degrens tusschen Duinkerken en ThionVille. Die goede ambtenaren zagen hem over de grenzen gaan op een eerbiedigen afstand en niemand. «Jacht er aan hem aan te houden of téotfderzoèkèn. Leonardo's zwerven van het eene land in het andere zou nu nog geen einde genomen hebbeD, als. hij niet aan het noodlottig voornemen gevolg had gegeven eene zekere Cdfhieh te verlaten voor eene jonge dierentemster met name Pepita. De beleedigde Caijmen trachtte zich eerst door dolk en véfeif te wreken. Toen zij inzag dat dit niet gelukte, nam ze de peu te baat en schreef aan den direteur generaal der douanen „De eerste maal, dat Leonardo weer de grenzen overtrekt, verzoek ik u de leeuwenkooi eens te onderzoeken. Daarin zult gij iets vindetrddt u zeer zal interes seerep." Bet bevel daartoe wfer<j mei nauwge zetheid uitgevoerd en Weet ge, wat men onder den vloer, waarop „de schrik der woestijn, de eerste christenen verscheurde vendr'»" 'I 11 -»"irr»T Vijlhondertf kilogi-am sigaren, echte havana's, liggen in élegante kistjes ver pakt, gereed om door den eersten den besten „clubmangebruikt te worden. Dit had al vijf jaar geduurd en zou nog voortduren als Carmen er zich met in gemengd had, en indien de liefde ooit wetten gekend had. - Eenige dagen geleden werd de 19- jaugfi.knecht Leopold Jank door zi^n pa troon, Hopfner eigenaar van het casino te Hietzing en van het hotel Zur golde- wr Bvrn' 'wegens' dien'stverzuim en bru taliteit ontslagen. De wraakzuchtige jonge man begaf zich Hu naar de kelders van den heer Hopfner te Hietzing. sloeg de bom van het spongat van alle met wijn gevulde vaten, ging daarna naar de aan grenzende kelders van den heer Odersky een zwager van den heer Hopfner, waar hij eveneens dep/ wijn uit de vaten liet wegstroom en. De beide kelders bevatten ongeveer 1000 H. wijn, ter waarde van 25,000 tot 30,000 fl. Jank ging na het bedrijven van deze daad naar den Prater waar hij zich bij de politie aangaf. Daar de wijn onbruikbaar is geworden en de voorraad niet was verzekerd, lijdt de oKnm°pfnei een schade van minstens *25,000 fl. AXEL, Oude Tarwe Nieuwe Tarwe YVintergerst Zomergerst Haver Erwten Paardeboonen Koolzaad Boter Eieren HULST, Oude Tarwe Nieuwe Tarwe 11 Juni, 10,50 9— 6,25 7,00 6,00 6,50 7.75 7.76 ('11,00 f 0,95 2,70 13 Juni. ƒ12,00 10,00 7,00 a 11,00 f 9,50 6,50 7,25 6,25 6.75 8,00 8,00 12,00 a 12,25 ƒ10,25 7,25

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 3