de bisschoppen, Karei V op zijn mooi paard, Willem I in de visscberspink, door Scbeveningsche vischvrouwen om ringd, herhaaldelijk toegejuicht. De wagen, waarop de aardbol rustte, beschut door Minerva en gestut dooi de vijf faculteiten, deed menigmaal het Iö vivat klinken uit het venster van een studentenkamer de studenten zijn trou wens bij Utrechtsche feesten steeds de eerste personen. Toen de huidewagen van het comité was aangekomen voor het stadhuis, stapten twee jonge meisjes in Romeinsche kleederdracht uit, om den koninginnen bouquetten aan te bieden, liet publiek geraakte op dit gezicht zóo ir. vuur, dat de politieagenten op zij ge drongen werden en de manDen en vrou wen tot voor het raam doordrongen. Spoedig werd echter de orde hersteld. Hierop maakten de koninginnen een tocht door de stad, waarbij de rijtuigen herhaaldelijk moesten blijven stilstaan door het gedrang. Te ruim half vijf kwamen HH. MM. aan in Paushuize, vanwaar zij zich naar het diner in het gebouw van K. en W. begaven. Door den burgemeester werden de ko ninginnen aan tafel welkom geheeten met eene ïede, waarin hij Wilbelmina dankte voor het leggen van den hoeksteen. De rede eindigde met de woorden „Moge het aan koningin Wilhelmina gegeven zijn aan het Nederlandsche volk een nieuw tijdperk van voorspoed en geluk te verzekeren. U. M. thans hare leids-, straks hare raadsvrouw - zal daarin zeker de hoogste belooning voor haar edel streven vinden. In ons aller harten is die wensch al tijd besloten, alleen kan hij met een heil dronk worden bezegeld. Daartoe noodig ik u allen uit. Neemt dan de bekers op en stemt met mij in, als ik u voorstel dezen dronk te wijden aan H. M. koningin Wilhelmina en aan H. M. de koningin regentes. Met een kort woord antwoordde de regentes op dezen wensch. Het diner duurde tot ruim negen uur. Intusschen was de teestvreugde in de stad steeds vergroot. Vroolyk zingende wandelden de Stichtenaren rond. in de herbergen werd gedanst, op de pleinen muziek gemaakt en langzamerhand wei den in de stad de illuminaties aange stoken, terwijl op het Vreeburg talrijke gasballonnetjes worden opgelaten. Tegen negen uur trokken allen naar de Maliebaan, die warrelde en schitterde van het licht der tienduizenden lampions, in slingers lusschen de boomen hangende 't Was een mooi gezicht, die golvende zee van licht. Toen HH. MM. in hare rijtuigen door de Maliebaan trokken bijna geheel ver scholen tusschen de bouquetten, juichten alle aanwezigen en nadat de konin ginnen reeds iang vertrokken waren juichte men nog, men bleef juichen en zingen in Utrecht, den gebeelei- nacht door. Ihiiteiilawl. Heden hebben in België de verkiezingen plaats voor senaat en Tweede Kamer. Van beide zijden is druk gewerkt. Zon dag hielden socialisten en vooruitstreven de liberalen eene betooging ten gunste van algemeen stemrechtdit laatste is de strijdleus der liberalen tegen over de clericalen. De o itbonden kamer bestond uit 138 leden 94 clericalen en 44 liberalen. De nieuwe zal or 152 tellen. Om te beletten dat de clericalen de twee derden der stemmen bezitten en de herziening volgens hunne partijbelan gen doordrijven, moeten de liberalen in de nieuwe kamer minstens 52 zetelsin- nemen. Zij rekenen op meer, daar zij hopen niet alleen de oude zetels te behouden maar er te Brussel vijftien bij te winnen. Bovendien houden zij zich verzekerd van een winst van drie zetels te Nyvel en een te Virton. Winnen zij nog te Ant- weipen, Oostende en Thuin, wat in '6 geheel niet onwaarschijnlijk is, dan komt 't ministerie in de minderheid. Ondanks al de moeite der progressisten is er geen strijd te Borcbworm, Marche, Philippevilie. Kortrijk, IJperen, Veurne, Dixmude, Thielt, Dendermonde, St. Ni- colaas en Eecloo. Te Neufchateau stellen de liberalen een candidaat voor den se naat. Zij aanvaarden den strijd tegen de clericalen te OostendeBrugge, Aalst, Roeselaare, Oudenaarde, Mechelen, Ant werpen, Turnhout, HasseltMaeseyck, Namen DinantBastenaken Virton Leuven. Te Gent stelden de progressisten eigen candidaten tegenover de doctrinoire libe ralen en de clericalen. Te Luik stellen de socialisten zeven candidaten. Twee doctrinairen strijden te Bergen tegen de vereenigde liberalen, AXEI* den 14 Juni Donderdagavond geeft de te dezer stede zeer gunstig bekende familie Stips eene soirée ten huize van den heer P. Koole. Deze voorstelling, welke eerst bij den heer Rompu zou gegeven worden, zal wegens onvoorziene omstandigheden, zoo als hierboven reeds gezegd is, bij den heer Koole plaats hebben. Het programma bestaat uit 17 num mers, waaronder twee blijspelen voor afwisseling is genoeg zorg gedragen zang, voordracht en muziek zullen voor zeker hen, die een bezoek aan de uitvoe ring brengen, aangenaam bezig houden, de familie Stips heeft daar bijzonder slag van. De prijzen zijn uiterst laag ge steld, zoodat deze niemand zull6n af schrikken. Als eene bijzonderheid uit de kip- penwereld, mag het volgende wel de moeite waard geacht worden, in ruimer kring te worden bekend gemaakt. Eene Italiaansche kip van 9 maanden oud, toebehoorende aan den heer A. Die- leman, koopman te Axel (Sassing), werd 6 April jl. broedsch en werd den daar- opvolgenden dag op eieren gezet, welke den 23en April uitvielen. Den 31en Mei werden de kuikens dooi de moeder ver laten, welke den 2 Juni opnieuw een ei legde. Den 3en Juni legde een dei kui kens als een waardig kind harer voor- beeldelooze moeder, een ei ter grootte van 9en patrijzenei. Onder het broeden legde de kip eene bijzondere tegenwoordigheid van geest aan den dag. Den tweeden morgen toen zij zat, stond zij op van het nest, met een vroolijk „kok-kok ke-dèk". We dachten toen dadelijk dat de heele broeierij zou mislukken, maar het bleek weldra, dat, wanneer juffrouw kip des morgens niet spoedig genoeg van eten voorzien werd, zij telkens met een luid „kok kok ke-dèk" daarom vroeg. Natuurlijk werd de dame dan spoedig geholpen. De kuikens werden opgevoed met ryst, tarwe, fijngewreven tarwebrood veimengd met fijn verdeelde eierschalen. Daar het kleine goedje geen water verkoos, kregen ze zoete melk te drinken, wat hun heel best beviel. Vrydagmnamiddag miste men bij den landbouwer J. J. H. te Zaamslag een kind van ongeveer 3 jaren oud. Waar men ook zocht, het was nergens te vinden. Aan een dicht bij gelegen kreek werd dadelijk gedacht, doch ook hier was niets te bespeuren, tot eindelijk de moeder zich naar den waterput begaf en daar, hoewel onduidelijk, twee voor werpen zag, die volgens haar eerste ge dachten ionge eenden waren. Bij nader inzien waren het echter de beide handjes van het kind, die even boven het water uitstaken. Terstond begaf zij zich te water en wist het kind nog in tyds te redden. Hoewel in 't begin geen teeke nen van leven meer aanwezig waren, wist men door een aanhoudende rollende beweging de levensgeesten van bet kind op te wekken en alzoo zijn leven te be houden. (M. Ct.) Zondagnamiddag heeft te Koewacht (Koestraat) een bloedige vechtpartij plaats gehad. Zekere de C. een berucht per soon, die in zeer opgewonden toestand vei keerde, daar hij in den voormiddag eeds wegens dronkenschap was verbali seei d, daagde v. G. die zicb m zijne wo ning bevond, uit om te vechten. Daa; v. G. aan die uitdaging geen ge volg gal, weid de C. nog woedender, zoozeer zelfs, dat hij de woning van v. G. binnendrong om dezen naar buiten te halen. Hierop volgde een woedend ge vecht der huisgenooten van v. G. tegen de C. waarbij werd gebruik gemaakt van een riek en een klompenmakersmes. De C. werd aan hoofd, aangezicht, handen en armen verwond, doch niet Jevensge vaarlijk Bewusteloos liet men den woesteling liggen, daar niemand een hand aan hem wilde uitsteken om te helpen. Geneeskundige hulp vverd inge roepen en verleend. De politie uit Axel heeft van de zaak procesverbaal opge maakt en de riek en het mes in beslag genomen. De toestand van de C. is naar omstan digheden bevredigend, Moge hij spoedig genezen zijn, om zyn welverdiende straf te ontvangen voor de barbaarsche wijze waarop hij zondag heeft te keer gegaan. Hoek, 11 Juni. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad, is rnet algemeen® stemmen benoemd tot secre taris de heer W. S. J Dieleman, sedert 1 Januari ambtenaar ter secretarie alhier. Met den benoemde stond op de voor dracht de heei J. Robijn. Hontenisse. Afgaande op wat sommi ge bladen meedeelen, zouden belangstel lenden in zaken, het onderwijs betreffen de, allicht van meening zijn, dat het aantal sollicitanten naar de vacante on- derwijzersbetrekkingen alhier in den te- genw'oordigen onderwijzersnood vrij groot De opgave toch luidt aldus: „Lamswaarde, onderw. m. hoofdacte, 700, 1 soilLamswaarde. 2 onderw. 550, 8 soilNoordstraat, 550, 6 soil; Molenhoek, 500, 3 poll." Deze opgave nu is alleszins juist, doch men wachte zich daaruit de conclusie te trekken, dat het gezamenlijk aantal solli citanten 18 bedraagt. Dit gezamenlijk aantal bedraagt niet meer dan 9, daar alle aangemelden voor Noordstraat en Molenhoek ook behooren onder de 8 sol licitanten voor Lamswaarde. Zoodoende hebben zich aan gemeld voor de hoofdonderwijzersbetrekkingen gemiddeld 2 sollicitanten. Eu dat, terwijl Honte nisse hoogere traktementen geeft dan el ke andere gemeente aan deze zijde van den Braakman Van de sollicitanten wo nen er dan ook niet minder dan 4 in Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen. Hontenisse. In het schaar van Osse- nisse ten NoordeD van deze gemeente ligt nog altjjd het wrak van het in het vorige jaar in de maand Fe bruari aan den grond gevaren Fransche viermaststoomscbip Bordeau. Dit wrak voor ƒ600 verkocht aan een onderne mer te Vlaardingen, wordt tegenwoordig zooveel mogelijk geledigd en geruimd. Reeds zijn voor duizenden guldens goe deren te voorschijn gebracht en naar men wil zullen nog voor meer duizenden gul dens worden ontrukt aan het wielende zand. Een der stoombooten, welke de goederen van het wrak vervoeren' de Neptunes, geraakte in de afgeloopen week aan den grond. By het volgende getij vlot gekomen sloeg het vaartuig met kracht op het anker met het gevolg, dat de ankerbladen door den bodem drongen zoodat een groot gat ontstond en het vaartuig tot voor de waterdichte schot ten vol stroomde. Na Zondag het lek met spek, wol en planten te hebben dichtgemaakt en het ïuim leeggepompt le hebben is de Neptunus nog dienzelf den dag opgestoomd naar Vlaardingen om op de werf van den Ondernemer te worden hersteld. Daar bij laag water de stoomboot te voet bereikt kon wor den, namen enkelen de gelegenheid waar om een kijkje te nemen. Allen werden op het schip gaarne toegelaten. Hulst. Zaterdagmiddag had in het lo gement Het Hert alhier, de jaarlijksche Juni ve: gadering van de Onderwiizersver eeniging in het Arrondissement Axel! plaats. Nadat de heer Schouten, dié door afwezigheid van den heer SchoolopziajM het voorzitterschap bekleedde, den aanj wezige lenen een hartelijk welkom had toegeroepen en den wensch genit had! dat deze vergadering v; achtbaar mocht zijn voor de belangen van liet onderwijs] ging men over tot de behandeling van de op la t pi ouian.ma voorkomende punl ten. Deze waren le Lezen der Notoj len 2e Aannemen van nj<mwe leden 3w verkiezing van een bestuurslid wegens! period, aftreding var: den heer W. Jans sen te Grauw 4. Rekening v, d. Pen-l ningrneester 5e Lezing van den heer Rj J. van Wesemael: liet schoolverzuim! 6e Bespreken van tijd en plaats derl feestvergadering 7e Verslag omtrent d»k Schoolbibliotheek 8e Zingen 9e Ingeko-' men Stukken. De eerste vier punten aren spoedig! behandeld doch de lezing van den heetl Wesemael en het daaruit voortvloeiend» debat vorderde meer tijdMet recht! mag gezegd worden, dat de punten, die de heer Wesi rnael in zijn lezing behanj deld en opgesomd had om het school! verzuim te keer te gaan, uitgeplozen zijn. Ook de bespreking van tijd en plaats! der feestvergadering vorderde veel tijd.! Alleen zij hier over opgemerkt, dat! die feestvergadering te Hulst zal gehoul den woiden ofschoon door stemming uitgemaakt was dat dit niet het geval zou zijn. Het verslag omtrent de school I bibliotheek werd uitgebracht door den heer Goldsmit, die dat anders zeker niet prettige onderwerp voor de hoorders on derhoudend wist te maken. Door de slechte opkomst, er waren slechts 30 leden aanwezig, kon er van het zingen niets komen, wat dan ook! achterwege bleef. Nadat de ingekomen stukken waren voorgelezen sloot de heer Janssen van Grauw, die het voorzitter^! schap van den heer Schouten had over-j genomen, de vergadering, daar geen derl aanwezigen het woord meer verlangde! Hulst. Door de paardenkeuring die hier! gisteren plaats had, zyn slechts 17 mer- riën 13 veulens 6n 3 jonge hengsten! aangegeven Tot ontvanger-griffier van het wa terschap Absdale, Riet en Wulfsdijk, is benoemd de heer J. Seydlitz te Hulst. Vrijdagavond vonden eenige man nen te Kieldrecbt aan den waterkant kleedingstukken liggen, welke bij onder zoek bleken te zijn van den 37 jarigen! landbouwer D. Deze nam, op aanradm van den dokter in den laatsten tijd meer! malen een bad in de Schelde. Aanstonds! vermoedde men, dat dat zulks nu we der het geval kon geweest zijn. Men ging aan het visschen en vond na lang zoe ken het lijk van D. De ongelukkigej een algemeen geacht ingezetene, die lidl van den gemeenteraad en eenige ver-t eenigingen was, laat eene weduwe enl een kind achter. Gemeenteraad van Axel. Zitting van Dinsdag 14 Juni 1892. I Voorzitter de heer D, J. Oggel. Tegenwoordig alle leden behalve de heeri Dregmans en de Secretaris. De notulen der vorige vergadering wor-J den gelezen en goedgekeurd. le. Mededeeling van ingekomen stuk-I ken, a. Brief van den Inspecteur der Tele-r graphie waarbij de benoeming van den) heer Dregmans tot kantoorhouder der te-I lefoon wordt goedgekeurdwordt voor kennisgeving aangenomen. b. Brief van gedeputeerde Staten betref fende eene oproeping van 2 onderwijzen! aan de O. school alhier. De voorzitter! zegt dat ondanks eene herhaalde oproe ping geen enkele sollicitant zich heeft aangemeld, en stelt voor het tractementl te verhoogen tot 500. De heer van de Ree vraagt of de Gei' Staten het recht hebben om te zeggen toil de gemeente, dat ze 500 of 600 mo^|

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2