r. No. 615. Woensdag 15 Juni 18i)"2. 8" Jaarg. a na Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsch - V laanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Uit de Pers. w FEUILLETON. 1XIÏLSCHE courant. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. nutnm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Koninginnen in Utrecht. Men schrijft uit Utrecht aan het JD. v. A'. Een koninklijk bezoek aan de bisschops stad is een buitengewone gebeurtenis koning Willem III kwam er slechts en kele malen, (het laatst in 18831 om het standbeeld van Jan van Nassau te ont hullen, en de koningin deed haar intocht in Utrecht. Geen wonder dus, dat de bewoners der Universiteitsstad in hun nopjes waren. Er heerschte een drukte in de straten, een vroolijke bewegelijk heid, die mij deed denken aan de Am- sterdamsche Aprilfeesten. Al de Utrech tenaren flaneerden door de stad, zingen de troepen trokken door de anders zoo stille straten en te midden van dit ge woel schreeuwden de kooplui, uit Am sterdam en elders aangevoerd, met hun „Oranje-strikjes voor twee cent", „hun poppetjes, die „Wilhelmina" roepen, hun „pepermunt" en hun „effectieve portret ten der geeërbiedigde majesteiten". „Voor 2 ct. heb je een blom, „Dit feest komt nooit weêrorn „'t Is allemaal nationaal, „Wie ,t niet draagt is sociaal 1" joept een man. geheel in bet oranje ge kleed, die een bak vol oranje-immortel les voor het lijf draagt, en een clubje studenten maakt een kring rond den na- tionalen venterzij dansen in het rond met den hoed in de hand, terwijl zij het Wilhelmus zingen, en in korten tijd was de bak van den venter leeg. 't Was nationaal in Utrechtzóó na tionaal, dat Mie Blommers uit wijk C zelfs Novelle van W. H A U F F. Uit het Hoogduitsch. Zij wenkte hem om op een tabouret te gaan zitten, dat aan hare voeten stond zij sprak hare stem had wel den helde ren metaalklank verloren, dien vroeger hare vroolijke scherts haar opgewekt lachen liet hooren, maar die zachte roerende to nen drongen nog dieper door. Het zou dwaas van nip zijn, heer baron, sprak zjj, als ik u lang in de onzekerheid liet waar om ik u liet roepen. Ik weet het, dat de graaf u, als zijn besten vriend, gespro ken had van eene betrekking die nooit had mogen bestaan. Herinnert ge u nog dien avond van Othello Ik sprak u toen over een briefje, dat ik gekregen had; ik herinner me, dat gij het mij tegen wil en dank wildet doen afstaan waarom hebt ge dat gedaan Waarom, vraagt uwe doorluchtigheid Omdat ik den inhoud giste, omdat ik dien meende te weten. Dus is het toch waar 1 riep zij uit en een traan welde op in hare schoone oogen. Dus is het toch waarYan het eerste oogenblik waarop ik u zag, hield ik u voor een man van eer j als gij de betrek tevreden is en haar commensalen royaal onthaalt. Van de eigenlijke plechtigheid, de steen legging. zag het publiek echter niets, door de groote schutting - zoo iets als die rond de fontein op het Frederiksplein welke het geheele feestterrein omringde en de onbescheiden blikken van met-ge- noodigden zorgvuldig tegen hield, Man netje aan mannetje stonden de be langstellenden tegen elkander gedrukt, gekoesterd door de brandende zonnestra len, joelende, wiegelende, zoover het oog reikte van hen, die op de omloopen van den Domtoren een plaats hadden ge kregen. Doch allen, die in den omtrek waren, genoten van Rich. Hoi's en Beets feestcan tate, die krachtig klonk in de buiten lucht. Nu eens hoorden zij de fortissi mo's van het mannenkoor (225 personen sterk), dan weer ruischten de zachte to nen van bet koor der 500 schoolkinderen over hel terrein, flink gesteund door het orkest. Het feestterrein bood een schoonen aan blik aan. De koningin in het wit ge kleed de koningin-regentes droeg het weduwenkleed - zag vroolijk en nieuws gierig in het rond het donkere groen der denneboomen en der palmen te mid den van zomertoiletten der dames be scheiden afstekende tegen de schitteren de uniformen der hoofdofficieren en het zwart der professorale toga's. Onder de aanwezigen zag men ook den burge meester van Amsterdam. Het midden terrein was ingenomen door de schoolkin deren in hun zomerpakjes, terwijl het werkvolk, dat bezig is aan den bouw van het universiteitsgebouw vooraan was kingen van den graal kendet, waarom hebt ge hem dan niet eerder verwijderd, waar om hebt ge mij dan de smart niet bespaard, hem te moeten verachten Ik kan u bij alles wat mij heilig is, bp mijne eigen eer bezweeren, hernam de majoor, dat ik nauwelijks een uur voor dat ik bij uwe doorluchtigheid in de loge kwam, deze betrekkingen door een briefje, dat door toeval in plaats van in handen van den graaf in de mijne kwam. Toen ik den giaaf daarover onder handen wilde nemen, had hij reeds bericht daarvan ge kregen en was reeds vertrokken. Ik ver moedde uit zekere wenken, die dit briefje bevatte, dat ook gij niet verschoond zoudt blijven tevergeefs beproefde ik het onge lukkige blaadje uit de handen uwer door luchtigheid te krpgen. Ge gelooft dus aan dit verzinsel zei Sophie, terwijl hare tranen heviger stroom den ach, het is maar een laagheid van zekere liedendie hem van ons wilden ver wpderen. Lees dit briefje, het is hetzelfde dat ik kreegnietwaar, het is maar een verzinsel De majoor las De majoor V. Z. is gehuwd zijne ge malin woont in Avignon drie kleine kin deren weenen om hunnen vadei. Zou eene doorluchtige dame zoo weinig eer gevoel, zoo weinig medelijden bezitten, dat zij hem nog langer aan deze banden zou willen ontrukken geplaatst. Na de steenlegging en bezichtiging van het standbeeld van Jan van Nassau wer den de koninginnen door de huogleeraren het oude gebouw binnengeleid. Zij be zichtigden de oude kloostergang met. haar grijze gewelven en gothische vensters. Daar waren de verschillende studenten corpsen opgesteld, onder meer het corps Utile Duin, welks leden in 1830 als vrij willigers ten strijde togen en een twaalf tal Duitsche studenten die aan de Utrecht- sche hoogeschool studeeren. Door de Kloostergang, waar een 12tal vrouwelijke studenten in het wit gekleed geschaard stonden, bereikten de vorstelijke personen de groote gehoorzaal, het oude kapittel der Domkerk, die niet behoefde versierd te worden om een treffenden indruk te maken. Voor den eikenhouten kansel namen HH. MM. plaats, terwijl de hoog leeraren zich in een balven kring om haar schaarden en de groote zaal zich verder met de studenten vulde. Een hunner speelde op het orgel het Oude Wilhelmus, het 15 Vivat, het Wien Neer- landsch bloed en een solo uit „Koning Oedipus Prof. Snellen sprak de koninginnen toe en stelde haar voor aan zijne collega's. Hierna gaf de hoogleeraar een kort over zicht van de geschiedenis der Universi teit In 1634 werd door het stedelijk be stuurde grondslag gelegd voor de Utrecht- sche Hoogeschool. Den 26en Maait 1636 werd zjj door de Staten van den Lande van Utrecht tot Universiteit verheven in 1811 werd zij, tijdens de Fransche overheersching, bij keizerlijk decreet tot écUe-sécundaiie verlaagd en in 18.15 Het was hetzelfde handschrift, hetzelfde zegel als van het briefje dat hij zelf ge kregen had. Hij zat nog steeds op deze regels te staren hp waagde het niet op te zien, hp wist niet wat te antwoorden; want zijne strenge begrippen van waarheid veroorloofden hem niet, tegen zpne over tuiging te sprekenhet diepe medelpden met hare smart stond hem niet toe, liare hoop zoo gruwzaam den bodem in te slaan. Zie, ging zjj voort, toen hij nog altpd zweeg, toen ik dit briefje argeloos, nieuws gierig openbrak, stonden die schrikkelijke woorden gemalinvader vóór mjj als eene stemme des gerichts. Mijne zinnen wer den beneveld maar telkens als ik mij maar weer iets beter gevoel, stijgt mjjne hoop opnieuw ik meen Zroniewsky kan toch zoo slecht niet geweest zijn, hij kan mp toch zoo verschrikkelijk niet bedrogen hebben. Lach toch majoor, wees toch vriendelijk Ik sta u toe met mij te spotten, omdat ik mjj door deze regels zoo geheel buiten mjizelven liet brgenen maar niet waar, gjj ook denkt, dat het slechts een leugen, een verzinsel is De majoor was buiten zichzelven wat zou hij haar zeggen Zij hing zoo vol verwachting aan zijne lippen het was als moest een woord van hem haar weder in het leven terugroepen haar oog straalde opnieuw, een gelukkige lachje verhelderde weer hare lieielijke trekken zjj luisterde werd de gemeente een Rijkshoogeschool Van het auditorium werden de ko ninginnen naar de Senaatskamer geleid, waar aan de wanden de portretten van hoogleeiaren uit vroegeren en uit onzen tijd waren opgehangen. Daar werden HH. MM. de portretten gewezen der tien beroemde mannen, wier beeld in steen uitgevoerd, den gevel van het nieuwe gebouw zullen sierende busten van Autonius Mattbeus, VoetiusVan der StraetenDrakenborgh, HeringaVan Hêusde, HoltiusMulder, Donders en Buys Ballot. Ten slotte bood prof. Snellen HH. MM. een aquarel aan van Josselin de Jong, voorstellende een gezicht op het Domplein. De optocht, dien de koninginnen daarna uit het raam van de Burgemeesterskamer zagen voorbijtrekken, gaf een geschied kundig overzicht van Utrecht en haar academie. Jammer was het, dat men bij het op stellen hiervan weinig getracht heeft harmonie te biengen tusschen d6 helle kleuren van de uniformen. Bovendien sloot de trein niet altijd aan en de hou ding van geestelijken en so!daten(het zitten op het paard vooral) liet dikwijls te wenschen over. Toch maakte het een aardigen indruk, die kleurige lange stoet slingerende langs de Oude Gracht, te midden van de dichte menschen massa, als een Schotsch lint op een zwart doek. Nu en dan klonken de vroolijke marschen der kapellen van het le reg. veld-art. te Utrecht, het 2e reg. inf, te 's Bosch, de jagers en het 5e reg. inf. te Amers- fooit en dikwijls siemde het publiek hieimede luide in. Natuurlijk werden de hoofdpersonen, als naar de boodschap van een goeden engel. Hij antwoordde niet, droevig keek hp naar den grond toen verdween allengs- kens de blijde hoop uit hare trekken, zij sloeg de oogen neer, haar kleine mond drukte zich smartelijk te zamen, het tee dere rood. dat neg eens hare wangen ge - verfd had, vloodhaar voorhoofd zonk in hare schoone hand zp verborg hare wee nende oogen. Ik zie, zeide zij, dat ge te edel zijt, om rap te vleien met eene hoop, die na weinige dagen weer moet verdwijnen. Ik dank u, ook voor deze verschrikkelpke zekerheid. Ze is altijd beter, dan dat on zekere zweven tusschen smart en vreugde; en nu, mpn vriend, neem dat kistje daar, zie dat ge het hem ter hand stelt. Het bevat veel dat mij dierbaar was, maar neen, laat het mij nog eenige dagen be houden 1 Ik zal het u zenden, als ik het niet meer noodig beb. Het is mij als zal ik niet lang meer leven, ging zij na eenige oogenolikken voortgewis ik ben niet bijgeloovig; maar waarom moet ik juist na dien noodlottigen Othello ziek worden. Ik had niet gedacht, dat deze gedachte ook maar een enkel oogenblik uwe door luchtigheid beangst zou kunnen maken, zei de majoor. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1