Binnenland. De bevolking te Bar-le-Duc toonde veel geestdritt. Te ruim 3 uur vertrok de president weder, zoodat hij te ongeveer 5 uur te Nancy aankwam. Niettegen staande den hevigen regen, was een gioo- te menigte by 'net station aanwezig. De president werd luide toegejuicht. Ook op den weg naar het raadhuis werd de heer Carnot met warmte door de bevol king begroet. Voor het raadhuis defileer den de troepen. Op de prefectuur werd den president een diner aangeboden. Zon dagmiddag begon de gymnastiekwedstrijd Onder de vertegenwoordigers uit het buitenland werden opgemerkt 4 uit Cam bridge, l uit Nederland en 1 uit Lau sanne. Gisteren ontving de president de gees telijkheid, waarbij Mgr. Turinaz, de bis schop van Nancy, een rede hield. Hij zeide, o. a.„lk kom het hootd van den staat de eerbiedige gevoelens vertolken van den bisschop van Nancy en van de geestelijkheid. Wy deelen de vaderlands lievende gevoelens van de dappere be volking van Lotharingen en wij willen de vereeniging van alle Franschen. Wat ook de instellingen en regeenngsvormen mogen zijn, wij zullen tegenover de re geering onze plichten als onderdanen ver vullen." Grootvorst Constantijn van Rusland vertrok gisteren van Contrexéville om den president te begroeten. Des morgens kwam een telegram te Nancy, waarin de grootvorst mededeel de, incognito den heer Carnot te zullen bezoeken. Kolonel Chamoin verwelkom de den grootvorst, een groot aantal stu denten juichten den Russischen vorst toe. De aanwezige menigte zong bet Rus sische volkslied. President Carnot be zocht den grootvorst in bet geixrnw der prefectuur. Het onderhoud duurde een half uur (een ander Reuter- telegram zegt 10 minuten). De adjudanten van den vorst en de officieren van het militaire huis van den president waren in een zij vertrek, zoodat niemand bij 't onderhoud tegenwoordig was De beer Carnot ge leidde den grootvorst naar diens rijtuig en drukte hem met warmte de hand. Onmiddelijk vertrok de Russische vorst weder naar Contrexévilleby zijn ver trek werd hij door eon nog grootere me nigte toegejuicht. De politie belotte, dat twee van opschriften voorziene Franscbe en Russische vlaggen in het gebouw der prefectuur werden gebracht. De overheid van Nancy heeft den pre sident eeD diner aangeboden. De heer Carnot hield een rede, waarin hij deed uitkomen, dat de republiek aan hare kal me, vredelievende en waardige staatkun de zulke degelijke vriendschapsbetrek- i kingen dankte en dat zij door deze poli- I tiek de achting en den eerbied der ge- lieele wereld heeft gewonnen. De onverwachte komst van den Russische grootvorst te Nancy is onge twijfeld een feit van beteekenis. Aan Russische grootvorsten is in den regel in Frankrijk geen gebrek eene officieele rol spelen zij slechts zelden, en het is den czar altijd mogelijk, hunne daden en woorden door een démenti onschadelijk te maken. Maar toch heeft men hier te doen met vrij bedenkelyken samenloop van omstandigheden. Men weet, hoeveel kwaad bloed is gezet door de uitdruk kelijke uitsluiting der Duitsche studen ten van de feesten te Nancy, waar zij hoogstwaarschijnlijk toch niet zouden zijn gekomeu. Men weet, welke de beteeke I nis is van de warme ovatiën, waarme de de Czechische Sokols zijn ontvangen. En eindelijk, men weet, dat heden de ontmoeting van den czar en den Duitschen keizer te Kiel moet plaats hebben, Wil men aannemen, dat grootvorst Con stautijn Nancy alleen als toerist en gym- nastiekliefhebber bezocht, dan dient men- ook te onderstellen, dat de czar en kei zer Wilhelm over niets dan het mooie zomerweer zullen praten. Volgens bericht aan de Daily Neus heerscht er te Konstantinopel de grootste willekeur en verkeert de sultan in een toestand van voortdurende vrees. Gelijk men weet is de uitgave van het offici- eele Turkscbe blad gestaaktdit geschied de op bevel van den sultan. De ambte naren, die eenigszins liberaal denken, worden in rang verlaagd en verplaatst. Abdoel Hamid heeft het vélocipède-rijden te Konstantinopel en in de omstreken verboden als zijnde onzedelijk en „ge vaarlijk voor den staat." Een officier van een Italiaansche corvet werd onlangs in hechtenis genomen wijl hij reed op eeu bicycle of „een duivelskar," gelijk de Turken dit voertuig noemen. De tus- schenkomst van den Italiaanschen gezant werd ingeioepen om den officier te be vrijden en de Turksche politie beambten te bestraffen. De gendarmerie van Luik heeft te Se rai ng een agent van politie aangehouden, die onlangs zelf tot de inhechtenisneming van anarchisten medewerkte, doch, naar men gelooft, een medeplichtige der anar chisten is. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel is de in- en doorvoer in Belgie van rundvee, schapen, bokken en geiten uit Nederland, met ingang van heden, tot nader order verboden. Voor de Provinciale Staten zyn can didaat gesteld in het kiesdistrict Sluis (vacature Brevet), bij de verkiezing op 14 Junivan liberale zijde de heer J L. I. de Badts, te Biervlietdoor de an tirevolutionairen de heer J. F. Henne- quin, te Sluis. De katholieken onthou den zich. In de avondvergadering van de Eerste Kamer, op Woensdag 11. te 8", uur, waren ingekomen de geloofs brieven van het nieuwbenoemde lid in Zeeland, den heer mr. E. Fokker. Ze werden gesteld in handen eener Commissie die, na onderzoek trt toelating adviseerde. De heer mr. Fokker legde in handen van den voorzitter de gevorderde verkla ringen af en nam, na door den voorzitter te zijn geluk gewenscht, zitting. Bij de mededeeling van het ingekomen schrijven omtrent het overlijden van den heer mr. J. Moolenburgh, zeide de voor zitter »Opnieuw rust de treurige plicht op mij u kennis te geven van het overlijden van een onzer beste, trouwste leden. Allen, die hem gekend hebben, zoowel hier als elders, zullen met mij instemmen dat mr. Jacob Moolenburgh uitmuntte door karakter, trouw, eerlijkheid en strenge plichtsbetrachting. Allen, die hem gekend hebb6n, en ik mag mij de eer rekenen daartoe te behooren, betreuren zijn ver lies. Hoe ouder men wordt des te meer waardeert men dat zij. die men in zijn jeugd heeft gekend, ook in latere dagen dezelfde blijven. Dat kan van Moolen burgh worden getuigd. Ik ben dan ook overtuigd uit aller naam te spreken als ik zeg dat Moolenburgh steeds bij ons in goede gedachten zal blijven. Moge de Almachtige aan zijn kinderen dien troost schenken, dien ze in zoo hoogen mate bohoeven." De voorzitter zeide verder nog „Op den 10en Mei viel aan een onzer oudste leden jhr. mr. Verheijen het zeld zaam voorrecht te beurt, gedurende een halve eeuw met onbezweken plichtsbe trachting nuttig werkzaam te zijn geweest ten behoeve van ons nationaal onderwijs. Ik geloof uw aller tolk te zijn geweest, door hem op dieu heugelijken dag geluk te hebben gewenscht uit aller naam. „Ofschoon eigenmachtig geloof ik in uw geest te hebben gehandeld." Door levendige toejuichingen gaven de leden blijk van hun instemming. Benoemd weid ir. de plaats van den heer Van Lynden van Hemmen tot lid in de commissie voor de verzoekschriften de heer Breebaart. De ingekomen wetsontwerpen zijn naar de afdeelingen verzonden. De voorzitter verzocht de centrale sectie na afloop der vegadering nog eeni- ge oogenblikkeu bijeen te komen. De vergadering is daarna gescheiden. (M. Ct.) AXEL, den 10 Juni 1892. In de voormiddaggodsdienstoefening van 5 Juni 1.1., werden diakenen der Ned. Herv Gemeente alhier verblijd door eene buitengewone gift van 50,— waarvoor den onbekenden gever ook langs dezen weg hartelijk dank wordt betuigd. Maandag jl. had onder begunstiging van prachtige zomerweder, de aangekor, digde schieting plaats van de doelboog- societeit Prinses Wilhehnina alhier. Aan deze schietiEg werd door 94 schutters deelgenomen. De hooge vogel werd behaald door Honoré Dhooge te Stekenedeioosvogel door Pr. Eiman te Westdorpe de zijvo gel door Jozef Vleeschauwer te Koewacht; een kal door A. Baert te Koewacht, ter wijl de zijvogel en een kal bij loting werden toegewezen aan Adr. Donze te Ter Neuzen en Gustaaf Vermondt te Westdorpe. De heer 8. Hazenberg, kommies der 4de klasse alhier, is na afgelegd exa men, toegelaten als scheepsmeeter voor de binnenvaartuigen. De heer J. Bauwens, provinciale veearts alhier, is benoemd tot deskun dig keurmeester van rundvee op de land bouwtentoonstelling te Kruiningen. Bij kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Hontenisse de heer H. A. A. baron Collot d'Escury Door ingelanden van den Ferdi- nanduspolder is op de Dinsdag te Hulst gehouden vergadering, met 21 van de 30 stemmen benoemd tot ontvanger-griffier de heer Aug. Rottier, secretaris te St. Jansteen, in plaats van wijlen de heer D. Seydlitz. Zaainslag. Gemeenteraadszitting van Dinsdag, den 7 Juni 1892. Tegenwoordig al de leden. Voorzitter de beer C. de Bokx. De notulen van de vorige zitting wor den gelezen en goedgekeurd. 1°, Geschiedt mededeeling van de vol gende ingekomen stukken, nl. a. Missive van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van het kohier der schoolgelden over het le kwartaal 1892. b. Idem tot goedkeuring der wijzigin gen, aangebracht in de begrooting voor 1892. 2°. Verzoekschrift van de muziekver eeniging de Volharding alhier, tot het plaatsen van een houten kiosk op het dorpsplein, benevens het genot eener jaar lijksche geldelijke bijdrage uit de ge meentekas. Op voorstel van burgemeester en wet houders wordt met 6 tegen 1 stem be sloten, om de vereeniging vergunning te verleenen tot het plaatsen van een hou ten kiosk op het dorpsplein ter. plaatse van het voormalige slachtplein. Omtrent het tweede punt van het a dres wordt met 6 tegen 1 stem afwij zend beschikt. 3°. Bezwaarschrift van Johannes van Fraaijenhove tegen zijnen aanslag in de schoolgeldbelasting. Op voorstel van Burg. 6n Weth. wordt met algemeene stemmen besloten, adres sant van het kohier af te voeren en hem mitsdien vrij te stellen van het betalen van tiet schoolgeld. 4°. De rekening en verantwoording van het algemeen burgerlijk armbestuur over 1891 wordt, na onderzoek, met al gemeene stemmen goedgekeurd in ont vang tot een bedrag van 1658.107» en in uitgaaf op 1644.95, alzoo met een batig saldo van 13,1577!. 5°. Verkiezing van 2 leden voor 't al gemeen burgerlijk armbestuur door de periodieke aftieding van de heeren A. Riemens en H. Hoebé. Beide heeren werden bij eerste vrije stemming met 6 tegen 1 stem herbe- benoemd. De heeren D. Dekker Sr. en M. Ernaar verkregen ieder 1 stem. 6° Wordt met algemeene stemmed besloten tot goedkeuring van de vol gende oninbare posten, nl. Wegens hoofdelijken omslag over 1891 tot een bedrag van 41,89vt en we gens cijnsbelasting over 1886 voor de som van 1,41. 7° Wordt met 9 tegen stem be sloten om evenals in vorige jaren voor de aanstaande paarden- en veemarkt de onderstaande premiën vast te stellen Voor het grootste getal paarden ƒ,2,50 i idem hoornvee 2,50 idem schapen bo ven de 10 stuks 2idem varkens bo ven de 6 stuks 2voor den schoon- sten dekhengst 5voor bet schoonste werkpaard van 4 tot 7 jaar 5voor het schoonste driejarig paaid 2,50; idem tweejarig paard 2,50; idem een jarig paard 2,50voor de schoonste baatgevende koe 5voor de vetste koe (vaars, os. of stier) 5.; j Tot leien voor de Commissie van keu ring bij die gelegenheid werden benoemd tot president de heer A. Riemens en tot leden de heeren Jan Dees on M. de Put ter. Nadat nog met algemeene stem men besloten was tot af- en overscbrij ving van posten in de begrooting van 1892, was aan de orde de benoeming van een onderwijzer aan de openbare dorps school. Alvorens daartoe over te gaan werd de vergadering omgezet in eene met ge sloten deuren. Na het heropenen dei- zitting werd onmiddelijk overgegaan tot de benoeming van een onderwijzer- Daarbij verkregen de heer W. D. de Vries 4 en Mejuffrouw G. C. Duijvestein 3 stemmen, zoodat eerstgenoemde met volstrekte meerderheid gekozen is. Met hen stonden op de voordracht de heeren Borgman van Othene en Plas- schaert van Koewacht. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Zaamslag. De Weleerw. heer ds. H. J. Kouwenhoven, predikant bij de Chr. ger. gemeente alhier, heeft het beroep naar die gemeente te Voorschoten (bij Leiden) aangenomen. Hulst. Wij vestigen de aandacht van alle landbouwers er. paardenfokkers op de keuring van paarden welke hier a.s. Maandagmiddag op de markt zal plaats hebben. Een groot aantal paarden zijn reeds ter keuring opgegeven bij goed weer verwacht men ook een flinke aan voer ter markt van vee ter verkoop. In de Dinsdagmiddag gehouden ge meenteraadszitting te Philippine is tot wethouder gekozen het nieuw benoemde raadslid, de heer J. B. van Hurck, die de benoeming aanvaardde. Tot hoofd der Katholieke school te Oostburg is benoemd de heer J. A. Bor- renbergs to Leur bij Breda. Uit Bergen op Zoom schrijft men ons Ofschoon het meerendeel der lezers van de Axelsche Courant niet veel belang zullen stellen in hetgeen te Bergen op Zoom gebeurt, zoo wil ik toch het een en ander mededeelen omtrent het Pink stermaandag gehouden festivalalleen maar om te doen zien, dat oen muziek feest met recht een feest mag genoemd worden. Zondagavond reeds was een massa volk op de been, toen de harmonie Eendracht maakt Macht alhier, welke het festival had uitgeschreven, het feest opende met een concert op het ruime marktplein. Na afloop van het concert werd een groote fakkeloptocht gehouden door de voornaamste straten, welke optocht, door fraai weder begunstigd, allerbest afliep en door duizenden medegemaakt werd onder begeleiding van vroolijke marschen. Maandag, de eigenlijke feestdag, was reeds vroeg alles in de weer om aan de kiosken de ontbrekende versieringen aan te brengen. Het weer was uitstekend, niet zonnig, maar zonder regen. Hon derden vreemdelingen, vooral uit Schou wen, Tholen en Zuid-Beveland bewogen zich reeds in den morgen door de stad, welk aantal in den voormiddag tot dui- I raad

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2