Binnenland. «•cmt'iigd Nieuws. •s nachts, toen ik over den muur van het kerkhof klom. Nadat ik de deur van den grafkelder had opengebroken, lichtte ik met een breekijzer den zwaren grafsteen op, die met zoo vreesolijk leven op den steenen vloer viel dat men het zelfs ver af, naar ik dacht, moest hooren. Verschrikt ging ik naar buiten en keek of er ook iemand naderde, maar niemand kwam. Ik daalde daarom maar in den kelder af, brak de kist open en scheur de het looden deksel stuk. De lantaarn, die ik meegenomen had, viel op den grond en ging uit. Ik nam daarom eenige graf kransen, wierp daar droge bladeren op en stak die aan. Toen scheurde ik het loo den deksel geheel van de kist. Hetlyk was geheel vergaan, een vreeselijke stank kwam mij te gemoet. Hoewel ik door de lucht half was verstikt en misselijk werd, boog ik mij toch over het lijk woelde door de haren, lichtte de armen op en bevoelde de vingers, waaraan ik ringen hoopte te vinden. Ik voelde overal m de kist, maar vond niets. Ik had tever geefs gewerkt. Ik vluchtte en het eeni ge wat ik medenam, was de lijklucht, die slechts met moeite van mijn kleede ren en handen was te verwijderen. Sedert de Parijsche politie-commissaris Dresch in bet restaurant van Véry Ra vachol in hechtenis nam, ontvangt hy voortdurend dreigbrieven. Dientengevol ge heett hij direct zijn familie uit Parijs weggezonden en bewoont ook niet zijn eigen huis. Eiken dag eet hij in een an der restaurant en slaapt eiken nacht in een ander hotel. Br is sprake van een reorganisatie der Carlistische partij. Men zegt dat don Carlos een album zal worden overhandigd met 650,000 handteekeningen. Ook onder de Spaansche republikeinen valt beweging te bespeuren. De repu- blikeinsche dagbladen maken een mani fest van Ruiz Zorilla bekend, waarin de noodzakelijkheid eener revolutie wordt aangetoond ten einde de ïepubliek te herstellen, die zal trachten in vrede te leven met de katholieke kerk, liet soci ale vraagstuk zal zoeken op te lossen door de anarchistische buitensporigheden te onderdrukken en in het leger en de vloot hervormingen zal aanbrengen, waar door beide nuttiger ec populairder zullen worden- In het manifest wordt gewezen op de solidariteit tusschen de Spaansche Por- tugeesche republikeinen en hun levendige sympathie voor de Fransche republiek. De noodzakelijkheid der eenheid tusschen de republikeinen wordt ten slotte bepleit; daardoor zal de betere vei standhouding met de koloniën en de politieke en eco nomische betrekkingen met Frankrijk worden hersteld. Uit Londen verneemt de Matm, dat volgens bericht uit Brazzaville aan den Congo de Belgische expeditie, onder Van kerchove, geholpen door een inlandsch hoofd eene caravaan van 1800 Arabie ren had ontmoet, die in het bezit waren van een grooten voorraad ivoor. Do Bel gische expeditie maakte zich ten voor- deele van den Congostaat van het ivoor meester en fusilleerde Oe Arabieren als waarschuwend „voorbeeld."1 Len enkele werd in het leven gelaten om de vree- selijk tijding aan zijn stamgenooten te brengen. Dit alles strekt ter beschaving van de Afiikaansche inlanders! deelig kan wezen. Voor zoover het programma voor de dagen van het verblijf bekend is gemaakt, zullen de Nederlandsche koninginnen aan staanden Maandagavond te half acht uur in het fraai gelegen Wildparkstation by Potsdam aankomen er. door de keizerlij ke familie, vergezeld van haren hofstoet in groot gala ontvangen worden. Den zelfden avond heeft in het zoogenaamde nieuwe paleis te Potsdam, vroeger het paleis Friedricbskron, waar Frederik III verblijf heeft gehouden, eene vertrouwe lijk familiediner plaats. Den volgenden dag, Dinsdag, rijden de koninginnen eerst naar het Stadtschlosz te Berlijn, en van daar gaat de koningin regentes Emma, door den keizer er. de eizerin verge zeld, naar het Tempelholer-Feld bjj Ber lijn, ter bijwoning van de eeiste groole vooijaarspaiade van dit jaar. Na deze vei tooning wordt in het Stadt schlosz gedejeuneerd. Des namiddags tegen vijf uur rijden de hooge bezoek sters met de keizerlijke familie naar Postdam terug, waar een groot galadiner in liet nieuwe paléis gegeven wordt, des avonds gevolgd door eene groote inili taire taptoe, waar alle garde-regimenten deel aan nemen. Den volgenden dag, Woensdag, tegen elf uur, heeft op de Bornstedtor-vlakte bij Postdam andermaal eene parade plaats, ditmaal bepaaldelijk ter eer van de Nedeilandsche gasten. In het Stadtschloss te Postdam wordt daarna gedejeuneerd en 's middags heeft in het mooi gelegen slot Glienicke bij Potsdam een galadiner plaats, dat prins Friedrich Leopold, vroeger gemaal van wijlen prinses Hendrik der Nederlandende Nederlandsche vorstinnen aanbiedt. Woensdagavond wordt in het nieuwe paleis nog eene tooneel voorstelling ge geven. Donderdag vertrekken de hooge bezoeksters weder naar Nedeiland. Kort voor de komst der Nederlandsche Koninginnen komt ook de hertogin van Edinburgh met hare twee oudste dochters te Berlijn aan. De aldaar bestaande veieeniging Neder land en Oranje laat een adres vervaardi gen om dit aan de vorstinnen door het bestuur te doen aanbieden. handeling is bovendien gevaarlijk, want juist ten gevolge van slechte behandeling (honger- en dorstlijden) worden de bon den menigmaaal dol. De mensch is wreed. Deze waarheid zien wij dagelijks bevestigd. Moge dus deze vermaning niet te vergeefsch zijn, en een ieder, waar hij kan, medewei ken, dat, men de dieren menschelijk behandelt, want dat ia de mensch naar den wil des Scheppers, aan hef dier verplicht. - De uitslag der herstemming in het district Hulst voor twee leden der Pro vinciale Staten is als volgt Uitgebr. Uitgebr. Axel Boschkapelle Clinge Graauw Hengstdijk Hoek Hontenisse Hulst Koewacht Ossenisse Overslag Philippine Sas van Gent St. Jansteen Stoppeldijk Ter Neuzen Westdorpe Zaam slag Zuiddorpe Over het bezoek van onze beide ko ninginnen aan net Duitsche hoi wordt nader gemeld aan de A. tl. Crt. uit Ber lijn, dat koningin Wilhelmina wel niet alle militaire vertooningen op de parade pleinen te Potsdam en te Berlijn zal bij. wonen, wat bij het heerschende gure we der en tengevolge der stolwolken, welke tegen het einde dier wapenschouwingen oprijzen, zelis voor volwassen toeschou wers. die er niet aan gewend zijn, na- AVF.I.. den 27 Mei 1892. Wie in deze dagen door Axel's straten wandelt, kan meer dan eens getuige zijn van een vermaak dei straatjeugd, dat in derdaad wreed en ergerlijk mag boeten. Hier en daar toch ziet men de kinde ren zich verlustigen in het laten rond vliegen van meikevers, die aan een touw tje bevestigd zijn. voorwaar een goed middel, om reeds vroeg wreedheid te kwee ken in het kinderlijk hart, in plaats van hun liefde in te prenten jegens dier, en - mensch. Want vie wreed is jegens dieren, zal vroeger of later ook wreed zijn jegens den medeinensch. Mochten ouders en onderwijze: s in deze samen wei ken, opdat dit ergerlijk schouwspel dat velen aanstoot geeft, niet meer gezien worde. Immers: hoe klein een dier ook zij, het heeft evengoed gevoel als de mensch. en het is laag en gemeen, ook het kleinste dier, louter voor zijn genoe gen te martelen, Een ieder zal dit moeten toegeven, mogen dan ook alle ouders en onderwijzers dal martelen der meikevers op den openbaren weg zoo wel als binnenshuis verbieden. En wat verder de behandeling der trekhonden en paarden betreft, zij laat doorgaans veel, zoo niet alles te wensclieu over. Vooral in deze heete dagen, waar in men liet, zonder nog iets te doen, bijna niet uithouden kan. Kan men die arme, dikwijls afgemagcrde, bovendien nog menigmaal door honger en dorst ge kwelde dieren, in de brandende zonne stralen hunne meestal zware last zien vooi tsleepen, terwijl de geleider zich, wat de hondekarren betreft, nog menigmaal op de kar plaatst, en zoo de last onnoo dig verzwaart. Ook laat men de Kar in plaatst van in de schaduw, in de bran dendo zon stilstaan, en geett zichzelf d- moeite niet, de dieren, waar het kan uittespannen en onder dak fn brengen, of hnn drinken tP geven. Zulk een he- Aantal st. op st. op kiezers. 10 Mei 10 Mei 1892. 1892. 322 231 279 58 45 40 111 90 81 119 86 77 39 32 31 161 88 105 337 289 274 205 179 159 138 118 126 68 62 63 33 29 30 35 22 24 95 53 74 133 117 98 104 90 68 494 307 346 92 37 45 257 161 165 57 56 57 1 2825 2092 2142 lippine 600, Retrnchement f 550 en St Jansteen 161X'. 7,aainslag. In d« jongste vergadering van stembevoegde ingelanden van den Zaamslagpolder is ue heer C. de Bokx herbenoemd tot dijkgraaf met 27 van de 36 geldige stemmen. De beer D. Dekker Jr., landbouwer alhier, werd met 17 van de 33 geldig uitgebrachte siemmen be noemd tot li l an de commissie van toe zicht en beheer over den Valweg; ter wijl in de nlaats van den heer O. J. A. Fercken, onlangs eervol ontslagen' tot Ontvanger Griffier van den polder be noemd weid de heer E. H. Wortman alhier met 3u van de 40 geldige uitge brachte stemmen. - Dooi ingelanden van den Kleineu of Nieuwen Zevenaarpoldergemeente Temeuzcii is Dinsdag tot outvangei grif fier van dien polder benoemd de heer J. Dieleman Wzgemeentesecretaris te Terneuzen. Hiervan waren 51 stemmer, van on waarde. Volstrekte meerderheid 1046. Herkozen is de heer A. MOER DIJK met 1104 en gekozen de heer J. A. VAN ROMPU met 1284 stemmen. Beiden waren cundidaat der Roomsch katholieke kiesvore6niging. Op het aftredend lid, den heer D. J. Oggel, anti-revolutionair, waren 975 en op den heet H.L. J. Maei tens, katholiek, waren 34 stemmen uitgebracht. Bij eerste stemming, op 10 Mei, wer den de heeren L. van Waesberghe-Jans- sens en oir. J. G. van Deinse herkozen resp. met 1210 en 1081 stemmen; en vorkregen de heeren A. Moerdijk 990, J. A. van Rompu 919, 11. L. J. Maei tens 883 en D. J. Oggel 606 van de 2060 geldige stemmen. De katholieken hebben dus een zetel de Provinciale Staten van Zeeland gewonnen ten koste van de anti revolutionnairen. Wordt de vacature van den heer Bre vet vervuld door een liberaal, wat te wachten is, dan zal de verhouding dei- partijen in onze Staten zijn 23 liberalen, 12 anti revolutionnairen, 6 katholieken en 1, de lieer graaf Van Lynden, die zich bii geen partij aansluit. (M. Ct.) Gisteren brak een zoontje van den heibergier M. al spelende bij het vallen van een trap, een arm. Een viertal liefhebbers van een water tochtje gingen gisteren op de groote kreek varen. Daar het water kalm was en zij liever op de golven zouden gedanst heb ben, werd er een beetje geschommeld tengevolge waarvan twee liefhebbers te water geraakten. Dit was nu niet heel erg, want bet warme weder zal wel oor zaak geweest zijn, dat het onverwachte bad niet al te verkoelend werkte, ofschoon de lust tot varen by alle vier door d.t kleine incident sterk was bekoeld. - In de Woensdag alhier gehouden vergadering van Ingelanden van den Catharinapolder, is tot ontvanger griffier benoemd de heer J. Vogelvanger te Hulst. - Aan de volgende gemeenten in Zee land is behalve de bijdrage bedoeld bij art. 45 der onderwijswet tot eene behoor lijke inrichting van haar lager onderwijs een subsidie verleend als bij ieder is ver meld. I Boschkapelle f 300, Clinge 3700, I Koewacht f 3100. Overslag f 350, Phi Dezer dagen had in een der Holland- sche steden een eigenaardig geval plaats. Naast elkaar wonen twee concurrenten in gemaakte hcerenkleeöing, of liever een woonde er reeds lang, en een ander kwam onlangs liet liius naast zijn concurrent liu- en. Deze zag dat om den dit en dat niet graag! Vooi al daar zyn concurrent buu'-man bij mooi weer jassen buiten hing voor een spotprijs. Op een dag dei- verleden week werd liet hem te erg. De concun ent had een menigte jonge heerenpakjes op de stoep uitgestald voor 10 gulden liet pakje, en wel zulke kwa liteit, waarvoor hij altijd 16 a 17 gulden ontving. Doch bij wilde zich niet laten oveivleugelen. Hij ook stalde een me nigte pakjes uit en prijsde ze 8 gulden. Een half uur na de uitstelling kwam eene dame in den winkel, die met geld in de hand en met een zoetsappig gelaat en een zacht stemmetje alle pakjes tegen den genoteerden prijs wenschte te koo- pen. Ze vond ze beelderig, zij vond ze charmant en zij vond ze spot, spot goed koop ook. Onze koopman kon voor de eer van zijn huis niet weigeren, maar toch ging het hem aan zijn hart, dat de pakjes voor zóón luttelen prijs weg moesten. Maar zijn smart verkeerde in woede, toen hij vernam, dat de dame in kwes tie de vrouw was van zijn nieuwen buur man en concurrent. Nu hangen de pakjes in het huis daar naast te koop en zijn geprijsd 16 gulden -Wilhelm Schröder, die uit de gevangenis te Winschoten is ontvlucht, heeft het zware slot zijner celdeur weten I03 te krijgen en een ijzeren tralie voor het raam verbroken. Vervolgens heeft hij het laken en een deken van zijn bed aan eene der tralies vastgeknoopt en zich zoo naar beneden laten glijden. Hij kon over geene andere breekmiddelen beschik ken dan over de gaspijp en het zink van een emmer, die zich in de cel be vonden. Als men nu weet, dat W. S. van tengere gestalte is, staat men verbaasd over het verbreken van bet slot en de tralie. Politie en justitie zyn onvermoeid bezig oin den vluchteling op te sporen. Het schijnt, dat het slot en de tralie weinig geluid heeft veroorzaakt, want slechts een enkele gevangene heeft dien nacht iets geboord, evenmin als de be ambten, die wel in hetzelfde gebouw, maar niet in de gevangenis sliepen. Men veronderstelt, dat W. S., toen hij buiten de gevangenis was, de vlucht genomen heeft door het St. Vitus Hout en de Westerleesche venen, want een arbeider, met name Gerrit Pavensberg, moet hem daar gezien hebben. Hij moet dan eenige breede slooten doorwaad, i.f overgesprongen zijn. l'it. Dordiecht meldt men aan N. RCt. Heden middag bad alhier het volgende ongeval plaats. De zoon van den heer L. bevond zich aan de Buitenkalkhaven on paspoprde enne daar in werking

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2