Binnenland. Uemntgd Nieuws. Burgerlijke Stand. toen zij zich plotseling bij den kraag voelden gegrepen en naar het politie bureau werden gebracht. De ijverige agenten, belast met de bewaking van den burgemeester, meenden de hand op een paar gevaarlijke anarchisten te heb ben gelegd. Volgens berichten in de Engelsche bla den is ejs, te St Petersburg eene nieuwe samenzv^éring tegen het leven van den czaar ontdekt. Het geheele paleis van Gatchina moet ondermijnd zijn. Te Petersburg zelf vonden twee ont ploffingen plaats op de Nicolaïbrug. Bij de eerste ontploffing 's morgens te 8 uur werd het plaveisel over een afstand van 20 meter weggeslingerd. Een voorbij ganger werd daarbij in de rivier gewor pen. De man werd gelukkig gered. Ter wijl men bezig was de schade te her stellen, kwam een nieuwe ontploffing, welke bijna geen schade aanrichtte. De ingenieur Gatchkowsky, de uit vinder vau het vitaline, is te st. Peters burg gearresteerd na onderzoek van het lijk van den prefect van politie Grosser. Men ziet in hem een agent der revo- lutionnaire partij, die op deze wijze haar vijanden uit den weg zoekt te ruimen. Nadat door de Tweede kamer het oLt werp eener nieuwe pensioenwet voor het loodswezen is aangenomen, is de discus sie aangevangen over de zoogenaamde noodwet in het belang van behoeftige gemeenten. De heer l yttersen schreef den achteruitgang van vele Friesche ge meenten toe aan eene onevenredige ver- deeling der subsidiën voor onderwijs, aan te groote weelde in dagen van voorspoed, aan te groot vertrouwen in notarissen, bankiers, kassiers enz. en aan de af wezigheid der groote grondbezitters die hunne inkomsten elders verteeren. Enkele leden drukten als hunne vrees uit, dat, als noodlijdende gemeenten door het rijk geldelijk ondersteund zullen wor den, bet aantal dier gemeenten licht zal toenemen. Verder is met 67 tegen 16 stemmen aangenomen het voorstel om 2'/, ton subsidie aan de noodlijdende gemeen ten te geven en 66,000 voor verhooging van onderwüssubsidiën terwijl ten slotte het geheele ontwerp is aangenomen met 67 tegen 16 stemmen. De verkiezing voor een lid der Pro vinciale Staten in het district Sluis vacature, ontstaan door het overlijden van den heer mr. Brevet is door Ged Staten van Zeeland bepaald op Dinsdag 14 Juni, en eene eventueele herstem ming op Dinsdag 28 Juni d. a. v. De heeren Wijnmalen en Hausmann, Zuidblaak 84 te Rotterdam, depothouders der Ratner brandkasten, zonden ons hun ne geïllustreerde prijcourant van inbraak vrije brandkasten, vervaardigd van Corn greave patent Compo staal, welk staal zoo danige eigenschappen bezit, dat het bo ren weerstaat door de hardheid en het verbrijzelen door de taaiheid. Prijscou ranten en verdere inlichtingen verstrek ken bovengenoemde depothouders gratis en franco op aanvrage. AXEL, den 40 Mei 1893. Tot ontvanger griffier van den Capel lepolder, is in de plaats van den heer C. J. A. Fercken, die voor deze betrek king heeft bedankt, benoemd, de beer J. A. van Vessera, gemeentesecretaris alhier. In de gisteren alhier gehouden vei gadering van Ingelanden van den polder Coegors c, a. is herbenoemd tot dijkgraaf de heer F. Dekker Pz. Benoemd tot ontvanger griffier van den Zeven Trinitéspolder, Terneuzen, de heer J, Dieleman Wz., gemeente-secre taris; en van de gecombineerde Zuid-, CatsSt. Anna- en Sparkspolders aldaar, de heer J. Scheele Dz., notaris-klerkbei den te Ter neuzen. Maandagavond omstreeks negen uur zag do machinist vau den sroomt ram tusschen Draaibrug en Oostburg, een per soon op de rails vallen op een kleinen afstand van do machine Het was on mogelijk om de machine tijdig gestopt te krijgen, zoodat zij over hem heen ging. Toen de tram stilhield, bleek genoem de persoon de onderwijzer K, uit Oost burg te zijn. Daar hij zeer ernstig ge wond was, nam de tram hem mede naar Oostburg, waar hij naar het stadhuis ge bracht werd. Ongeveer een uur nadat hij binnen gebracht was, overleed bij. Wat de oorzaak van dit ongeval is, ligt vooralsnog in het duister. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Nieuwvliet is beroepen de heer J. Groeneweg, cand. te Amsterdam. De milicien H., uit Westkappelle, die te Rotterdam werd aangehouden toen hij op het punt stond naar Amerika te vertrekken, is Maandag onder militair ge leide naar zijn garnizoen Middelburg ge vankelyk overgebracht en zal voor den krijgsraad moeten terecht staan. Men schrijft uit Rosendaal aan de Pr. N. Drab. Ct. In tie wachtkamer 2e klasse, trof ik verleden week drie kinderen aan, twee jongetjes van 9 en 12 jaar en een meisje van 5 jaar oud. Zij waren fatsoenlijk gekleed en zagen er zindelijk uit. Nie mand zou, deze jeugdige schepsels ziende, geraden hebben, dat zij reeds zooveel el lende, zooveel ongelukken en tegenspoed ondervonden hebben. Laat ik hun wedervaren, zooals zij dat verhaalden, in 't kort mededeelen. Den I6den Augustus 1890 vertrok uit Kruiningen (Zeeland) de familie Blok een gezin bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, om in de Nieuwe Wereld hun geluk te beproeven. De belofte, dat in Amerika volop werk en veel geld te ver dienen was, had er hen toe doen beslui ten. Hoe groot was nu echter hun te leurstelling. De Engelsche taal niet machtig, gelukte het met de weinige (spaarcenten die zij hadden, een schamel ondeikomen te vinden, maar geen werk. Zij vertrokken naar Rio de Janoiro (Brazilië) en ook daar geen uitkomst zien de verhuisden zij naar de stad Santos (Santo.) In plaats van het geluk zou hier de ellende aanvangen. „Vader", zoo verhaalden de kinderen, „kon na veel smeeken werk krijgen met schepen te helpen lossenhij werkte van des morgens vroeg tot des avonds laat, maar verdiende weinig meer dan de huishuur, die daar zeer hoog is. Onze oudste broeder kwam op eene houtzagerij en moest den ganscben dag planken dra gen, terwijl een der kleinen aan eene steenbakkerij eenige stuivers kon ver dienen. Hier werkten wij onder allerlei slag van volk, die wij niet verstonden. Doch wij waren tevredeD, er was brood in huis. „Op den dag dat vader beter werk zou krijgen gevoelde moeder zicb niet goed, zij word erg ziek en de dokter verklaar de gele koorts, die aan dat land eigen is. Zij stierf. Niet lang daarna werd ook vader door de gevreesde ziekte aan getast en ook hij bezweek, zonder eeni ge hulp. Wij waren weezen, zonder ee nige redding in een vreemd land, zon der kennis der taal en der personen die om ons woonden. Niemand trok ons lot aan en de ellende werd met den dag grooter. Doch hiermede was 't ongeluk nog niet ten einde. Onze oudste broer kwam op een Zaterdagavond met zijn week geld, twee gulden 60 cent, thuis en viel doodmoe op de bank bij kon ons spre ken niet verdragen, murmelde zoo iets over vader en moeder en ons vroeger 't huis en begon te weenen als een kind. Den heelen nacht had hij het erg be nauwd en ook hjj moest ons na een smart vol lijden van zes dagen verlaten. Doch de besmetting der gele koorts, die met cholera op één lijn kan staan, ontrukte ook onze lievt-linge, ons jongste zusje, want ook zij stierf. Vader, moeder; onze. oudste broer, die 17 jaar oud was, en ons zusje hadden we dus verloren en wij met ons drieën bleven over. Daar stonden wij in Amerika, zonder eenige kennis of vriend en zonder geld. Zeker ook waren wij van honger en ellen de omgekomen, ware het niet, dat het bestuur der stad Santos ons treurig we dervaren aan den Nederlandschen consul te Rio de Janeiro had bekend gemaakt. »Ais arme landverhuizers en diep on gelukkige weezen weiden wij door de goedheid van dieD consul in staat gesteld, de reis naar ons vaderland, naar Krui- Dingen, terug te aanvaarden. Den dag, dat wij uit Santos vertrokken, hadden wij juist 18 maanden in die stad ver toefd. 't Is een stad, waar zeer veel rijken wonen, maar cok de diepste ar moede heerscht, vooral in de ongezonde wijken. Wij verlieten in ons hart toch moede de plaats, waar onze goede ouders, broer en zusje rustten, maar niet in een graf zooals bij ons hier. neen, hunne lij ken werden in een put met kalk gewor pen Nooit hebben we meer kommer en verdriet, meer ellende en ontbering geleden, dan juist in dat land, waarvan onze ouders het mooiste hoorden vertel len zij geloofden er aan 6n deden het om in de wereld vooruit te komen. 't ls een land, waar de arme werk man mot hard werken slechts den kost kan verdienen. Door de zorg van don Nederlandschen consul zijn wij vóór ons vertrek van nieuwe kleederen en schoe nen voorzien en hebben met een pas van dien heer de reis in 31 dagen, waarvan 28 op zee, van Brazilië naar hier gemaakt Te Kruiningen woont onze grootvader, bij wien we gelukkig mogen komen in wonen. Aldus bij elkaar genomen het verhaal der kleinen, die moeilijk hunne tranen konden bedwingen. Deeming, de vrouwenmoordenaar, heeft bij testament al wat hij zijn eigen dom noemt en zijne levensbeschrijving waaraan hij nog bezig is, aan zijn advo caat vermaakt. Deze moet voorde uit gave zijner biographie zorgen en van de opbrengst even als van den verkoop van kleederen, enz. een tiende aan miss Roun- sevell uitkeeren, de jonge dame waar mede Deeming op trouwen stond toen zijn laatste moord ontdekt werd. Hij wenscht verder dat ziin hoofd na de exe cutie aan drie dokters tot onderzoek zal worden gegeven, maar drie geneesbeeren die tot dusverre niets met hem te ma ken hadden. Zij moeten de hersenen ook photographeeren, daarna doen be vriezen en in dien toestand naar Europa verzeuden om eene medische faculteit in de gelegenheid te stellen eene „criti sche analyse te ondernemen. Alle praatjes van den moordenaar over krankzinnigbeid, toevallen, enz. in zijne familie, worden door zijne naaste betrok kingen in Engeland voor leugens ver klaard. Van 1 tot en met 15 Mei. Axel. Huwelijks aangiften. 6 Pieter den Hamer (van Terneuzen) 23 j., jm. en Cor nelia Herrebout 23 j., jd. 13 Pieter van Espen 43 j., jnr en Elisabeth Hamelinb 42 j., wed. 13 David Wolfert(van Ter neuzen), 21 j. jm. en Maatje de Putter, 19 j. jd. Willem Cornelis de JoDge, 24 j. jm. en Francina Cornelia Butler, 20 j. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Rudolphus ile Jonghe (van Westdorpe), 41 j. jm. en Verginia Catharina Dellaert, 29 j. jd. Pieter Mangold, 53 j. wedn. en Francoise Maria Wisse, 47 j. wed. Geboorten. 1 Jan, z. van Pieier IJze- baart en Neeltje van Hoorn. 2 Ebrina, d. van Cornelis van Hermon en Christina Dieleman. 3 Jozias, z. van JacobusVer- poorte en Sanlina Bakker. 6 Johannes, z. van Adriaan van Cadsand en Ebrina Dees. Gerardes, z. van Aloïsius Strij- donck en Maria van Bellen. 7 Jan David, z. van Jacobus Bareman en Janna Her rebout. 14 Neeltje Jacoba en Jacoba Neeltje, dochters van Cornelis Pieter Gast en Catharina de Visser. Overlijden. 3 Hebrina Anna Wolfert, 39 j. echtg. van Pieter de Putter. 8 Cornelia Koekkoek, 53 j. echtg. van Jo hannes Kotvis. 13 Jan van Alten, 79 j. echtg. van Pieternella Louwerse. 14 Geertrui Jansen van Rosendaal, 66 j. wed. van Micbiel Dronkers. IloeU. Huwelijks-Voltrekkingen. 12 Cornelis Lijbaart, 46 j. jm. en Maatje de Zwarte, 31 j. jd. Geboorten. 2 Janna, d. van Izahk Ha melink en Joanna de Putter. 4 Janna, d. van Thomas Vinke en Anna den Ha nier. 13 Cornelis Jan, z. van Pieter Ko- lijn er. Cornelia Sara van Alten. Fran yois, z. van Jan den Hamer on Androzina Pieternella Koole. Overlijden. 15 Johannes Abraham Waeijhaert, 6 j. z. van Johannes Cornelis en Maria Elisabet van Overbeeke. Koewacht, Huwelijks-Aangiften. 6 Pieter Joannes van Damme, 39 j. jm. en Josephina Catharina Breijaert, 24 j. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Theophilus Meert, (van St. Jansteen), 33 j. jm en Maria Louisa Paes. 38 j. jd- Geboorten. 5 Vitalis Florimond Al pheuse, z. van Arthur Pierre Marie Meij en Veneranda Maria Beernaert. 7 Leonie Marie, d. van Petrus van Pottelberghe en Maria Ludovica D'hondt. 15 Maria Appolonia, d. van Victor Joseph Bonn en Ludovica de Maat. Overlijden. 1 Livinus Schelfout, 59 j. echtg. van Rosalia van Laere. 8 Sophia Dierickx, 77 j. d van Pieter en Carolina Henderickx. Ter \euzeii. Huwelijks-Aangiften. 5 Christiaan 't Gilde, 23 j. jm. en Elisa beth Pladdet, 22 j. jd. Marinus Willem Machielsen, 25 j. wedn. en Dina van Vijven, 27 j. jd. 12 Frederik Willem van der Hooft, 26 j. jm. en Jacomientje 't Gilde, 28 j. jd. 13 Jacobus Jansen, 23 j. jm. en Jacoba Cornelia de Biee, 23 j. jd. Marinus Riemens, 26 j. jm. en Catharina Cornelia Kielman, 23 j jd. 14 Constantinus van Eerdenburg, 22 j. jm. en Catharina Maria Baart, 20 j. jd. Jan Simon, 21 j. jm. en Magdalena Maria Verbage, 22 j. jd. Huwelijks-Voltrekkingen 4 Cornelis Louwerens Leunis, 26 j. jm. on Jacomina Stoffels, 26 j. jd. 5 Johan Karei Ribbens, 24 j. jm. en Lubbegien de Koning, 19 i. jd. Nicolaas Jozias Harte, 21 j. jm. 'en Catolina Maria de Nering, 26 j. jd. 12 Karl Friedrich August Maria Koch, 30 j. jm. en Zulma Maria Brigitta Stan- daert, 21 j. jd. Johannes Cornelis de Regt, 23 j. jm. en Levina Jongen, 22 j. jd. Pieter Wisse, 44 j. jm. en Leuntje Adriana de Vos, 35 j. jd. Geboorten. 3 Catharina Anthonia, d. van Johan Pieter de Smidt en Johanna Sara de Smidt. 5 Sjoukje, d.van Waal kes Tjitte van Borssum en Gepke van der Weerdt. Reinier, z. van Micbiel 'de Doelder en Francina Harms Pieteraella Anna Geertruida, d. van Andries Frede- riksen en Elisabeth- Hamelink. 8 Cornelia Maria, d. van Josepbus Alphonsius en Catharjna Louisa van Hecke 10 Pieter Abrara, z. van Pieter Willem de Feijter en Jacoba Jolijt. Johanna, d. van Martinus van de Wege en Tanneke Hendrikavan Wijk. 12 Ebrina Johanna Pieternella, d. van Willem Pieter Nieuwelink en Pieter nella Robijn. 15 Klaas Pieter, z. van Jan de Raad en Johanna Pieternella Wieland. Overlijden. 5 Francina Jacoba de Zut- ter, oud 26 j. echtg. van Andries Meijer. 8 Willem Frederik van der Hooft, 18 d. z. van Johannes Adrianus en Tannetje Versluijs. Zaamslag. Huwelijks-Aangiften. 5 Cor nelis Hamelink 28 j., jm. en Jozina Cor nelia van de Velde 27 j., jd. 10 Anto- nie Hendrik Kolijn 25 j., jm. en Janna- van Sweeden 25 j., jd. Geboorten. 3 Jan Cornelis z. van Salomon Gerardus Verlinde en Dina Schee le. Christina, d. van Cornelis Hameiink en Martina Klaassen. 7 Marinus z. van Pieter Scheele en Catharina Donze. 8 Petrus z. van Fianqois de Jonge en E. biina Dieleman. 9 Jacoba Suzanna d. van Jan Schieman en Jacoba Suzanna Meijer, U Licea Catharina d. van Ar

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2