(■cmciml iniws. cisterie niet het geheim vindt van den steen der wijzen, om de steenen van het Coliseum te veranderen in goud, beeft zijn programma geen zin." De heer Crispi is in de wolken, zeggen 4de laatste dépêches uit Rome. Hy na dert het zoo lang nagejaagde doelIta lië te stellen voor het noodlottige alter natief van een staatsbankroet of van een oorlogsverklaring aan Frankrijk. Zeeü zeker is cacus belli een hoogst ernstig woord. Maar b6t boezemt den heer Crispi geen schrik in. De bJaden die hem zijn toegedaan, hebben niet op gehouden de pocherij te herhalen, die te genwoordig in Italië spreekwoordelijk is »Geld, geld In Parijs is er genoeg, in de kelders der Fransche bank. Wij zul len het daar gaan halen." Deze halsbrekende politiek, waaraan eenigen tijd door den heer di Rudini paal en perk werd gesteld, steekt thans weer gevaarlijk het hoofd op. De eerstvolgende schrede zal de Ka merontbinding zijn. De geheele liberale pers in Italië voorspelt, dat spoedig de algemeene verkiezingen zullen plaats heb ben. De Sicolo voorziet een toekomst vol stormen. Alle helderziende geesten denken met hem, dat koning Umberto bestemd schijnt te zijn deLodewijk XVI te woiden van het Huis van Sa Vote. De toestand van Italië is zeker niet rooskleurig, maar zoo erg als de Justice dien voorstelt' toch nog niet. Eenige Engelsche bladen hebben het gerucht verspreid, dat het hoofd der St. Peterburgsche politie, Grosser, door nihi listen zou zijn vergiftigd, en men heeft ook reeds het vermoeden geuit, dat de uitvinder van hot vitaliude ingenieu; Catschkowski, met wiens levenselixir de heer Giesser zich heeft laten inspuiten een uit Siberië teruggekeerd banneling zou zyn. Bepaalde gronden bestaan er echter niet voor deze vermoedens. De heer Gresser werd te St. Peters burg ge houden vooi het beste hoofd van politie, dat de residentie aan de Mewa had ge had sedertTrepow, aan wiens werkzaam heid de kogel van Wera Sassoelitsch op 5 Februari 1878 een einde maakte Hoewel Trepow van zijn wonden genas, werd hij toch niet meer in zijne betrek king gesteld en sedert 13 jaren leidde generaal Gresser de St. Petersburgscbe politie. De tegenwoordige czar stelde evenveel vertrouwen in hem, als de vorige stelde in den Duitscher Trepow.(Eigenlyk Trep hof, die in December 1889 te Kieff over» leed.) Als de czar uitreed, reed Gresser vooropwaar iets bijzonders voorviel, was de onvermoeide politie-beambte spoe dig ter plaatse. Slechts eenmaalin Juni 1883, toen te St. Petersburg ter gelegenheid der kroningsfeesten volksop- ioopen plaats hadden en niet spoedig genoog werden onderdruktscheen de positie van dhr. Gresser wankel te zijn geworden, maar de ongenade van den czar duurde niet lang en toen Gresser in Mei 1887 door een tijdige arrestatie der samenzweerdershet leven van den keizer redde, ontving de politiechef van de czarina een som van 100,000 roebels ten geschenke, terwijl de czar bem een jaargeld verleende van 6000 roebels, dat ook aan zijn kinderen zal worden be taald. Twee maanden te voren had een man op hem geschoten de aanslag mis lukte en de bedrijver moet zich daarop zelt van net leven hebben beroofd. Of Gresser thans het slachtoffer is geworden van de nihilisten of van een al te vin dingrijken, kwakzalver, zal men wel spoe dig vernemen. Het overlijden van den eveneens met vitalin behandelden gene raal- majoor Baranotf doet meer hot laatste vermoeden. AXEL, den 17 Mei Voor de twee vacante betrekkingen als onderwijzer aan de openbare school alhier op een jaarwedde van 450, heeft zich geen enkele sollicitant aange meld. Het onderzoek van de verlofgan gers der Nationale militie te land in 1892 zal plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren, als hieronder zijn aangewezen. Men zij ei op bedacht dat de uren naar den Amsterdarcschen tijd niet naai" dien van Greenwich - zijn berekend. Hulst. Dinsdag 7 Juni, des voormid dags te 9 uren, voor Boschkapelle, Clin- ge, Graauw, Hengstdijk' Hontenisse Hulst OsseDisse, St Jansteen an Stoppeldijk. Axel. Woensdag 8 Juni, des voor middags te 9 uren, voor Axel, Hoek, Koe wacht, Overslag, Philippine, Sas van Gent, Terneuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zuid dorpe. IJ zen dij ke. Vrijdag 10 Juni, des voormiddags te 9 uren. voor Biervliet, Breskens, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Schoondijke, Waterlandkerkje en IJzen dijke. Sluis- Zaterdag 11 Juni, des voor middags te 10 uren, voor Aardenburg, Cadzand, Eede, Oostburg, Retranchement St Kruis, Sluis en Zuidzanöe. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school C. te Sluiskil, gemeente Terneuzen, is benoemd de heer Henricus de Caluwé van Westdorpe. Door het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen werd Zaterdag te Ter Neuzen, bi] enkele inschrijving, aanbesteed, net maken van werken tot dijksverbetering, met het herstel, en het vernieuwen en onderhouden als gewoon, waarvan de begrooting beloopt f 17,400.48. Minste inschrijver was de heer J van der Beek te Zaamslag voor 17.743. Hontenisse. Vrijdagnamiddag omstreeks half twee ontstond brand in de schuur van den Heer P Verbist te Kloosterzan- de, welke tot den grond afbrandde. Daar de eigenaar afwezig was en een paard in een afgezondei den stal stond, kwam dit dier in de vlammen om Jammer, dat niemand bet paard wist staan; er was alle gelegenheid om het beest te redden. Ook een stal van een der bu ien brandde af, wat eene geit het leven kostte. Naar men zegt is alles, behalve het paard, verzekerd. Hontenisse. In eeDe op jl. Zaterdag te Kioosterzande gehouden vergadering van deelhebbers in de op te lichten bo- terfabriek alhier zijn tot leden van het bestuur gekozen de heeren K. Baron Col lot d'Escury voorzitter J'. A. Pateer en P. Vereecken, secretaris en Penningmeester en J. Vogelvanger en F. Hombach, leden. De fabriek, welke aan de zuidzijde van het dorp Kioosterzande bomt te staan, treedt prima October in werking. Bij gelegenheid der verkiezing op 11. Dinsdag deed zich te Sittard de volgende veimakelijke scène voor. Fen ingezetene, die ook kiezer was, ging vóór eenigen tijd de stad metter woon verlaten. Alvorens te vertrekken begaf hy zich tot een der candidaten (dien wij X zullen noemen) en verzocht hem, wanneer hij zich werkelijk candidaat stelde, hem alsdan eene circulaire te wil len zenden dan zou hy uit oude ken nis en vriendschap dien dag naar Sittard komen, om voor hem te stemmen. De heer X. stelde zich candidaat en zond ook aan zijn vriend, die hem zulk een bewijs van achting en genegenheid had komen aanbieden, eene circulaire. De dag van de verkiezing was daar en onze vriend was, als man van woord, presenthij begaf zich naar het stem bureau, vroeg een briefje, vulde dit in, stak bet in de bus en wilde zich ver wijderen. „A propos vriend," vroeg de voorzitter van het stembureau, u zult toch zeker op uw vriend den heer X. hebben ge stemd, daar ik vernomen heb dat u uit sluitend daarvoor naar hier zijt gekomen. „Wis en waarachtig," klonk het ant woord, „wat denkt u wel van me 1" Ongelukkigerwijs had de vriend van den heer X. na het invullen van zyn Stembriefje dit gedroogd met eon vol vloei, dat op de tafel lag, 6n daar ston den nu duidelijk de namen der tegenpartij van den heer X. te lezen de naam ech ter van zyn vriend, um wien hij-op zettelyk naar Sittard gekomen was ge was nergens te vinden. Toen de voorzitter hem dit toonde, stond hij beschaamd en verlegenmeer dood dan levend verliet hij het stembu reau onder den uitroep „Ach jemini ach jemini! had ik liever 100 frank ver loren Van zijn vrienden moet men het te genwoordig in Sittard hebben (Tijd.) De landbouwer T. H. te Gendrin- gen heeft zich zoo te buiten gegaan aan 't gebruik van steiken drank, dat hij ge stikt is. Men vond zijn lijk bij de Slot kapel aan den Gendringsclien weg. By het vertrek van het stoomschip Amsterdam dei" N. A. S. M., werd Za terdag door de recherche aangehouden een milicien, gedeserteerd van zijn korps te Middelburg, die, in burgerkleeding, met zijne ouders de reis naar Amerika wilde mede maken. Hij was van een passa gebiljet voorzien en droeg zijne uniiorm in een zak verborgen bij zich. Na zijne aanhouding is hij ter beschikking der militaire autoriteit gesteld. Te 's-Graveland waren twee kleine kinderen aan het spelen in een schuurtje dat als varkenshok dienst had gedaan en vol stroo lag. De kleinen hadden een lucifer en maakten een vuurtje aan. Een der kleinen, het vierjarig dochtertje van v. V., geraakte daardoor in brand. Toen hulp kwam opdagen, was het kind reeds verschrikkelijk gewond. Het geheele lichaam, behalve de voeten, die in klom pen gestoken waren, was zwart en als het ware verkoold. Het kind is overleden (U. D.) In de Radijsstraat bij do Hoogstraat te Brussel zijn Donderdagnamiddag ze ven spelende kinderen onverhoeds onder een instortenden muur verpletterd. Van Zaterdag tot Woensdag middag zijn te Nijmegen slechts 2 nieuwe ge vallen van pokken aangegeven. Het „Nijm. Wbl. geeft eenige staaltjes van verregaande gewetenloosheid. Het blad zegt o a.: „Wij vernamen uit een goede bron het volgende feitniet tevre den met de vei leende schadeloosstelling voor onteigend beddegoed, kleèderen, enz., bergen velen, in wier woning eer. pokken lijder heeft gelegen, hunne beste goederen bij de buren, voordat ze worden wegge haald. Anderen weer ruilen met een buurman een bed van grooter waaide voor een dat minder waarde heeft, en laten het laatste verbranden Of de be smetting op die wijze ook wordt verbreid 1 Of de politie bij macbie is om hiertegen iets te doen, weten we niet. Goed even wel achtten we het, dat iedereen dit wete. Elk strijde in zijn kring legen zulke schandelijke praktijkenwaarbij bet laagste egoïsme met anderer gezond heid en leven speelt." De „Nijm. Ct" noodigt het blad uit, de politie met de namen dior zelfzuch- tigen in kennis te stellen- Te Vlaardingen is bij de verkiezing voor de Provinciale Staten één stem uitgebracht opRavachol De stembus vloog echter niet in de lucht. Donderdagavond is door de politie te Zaandam aangehouden J. v. d. S., pas uit de gevangenis ontslagen, waar hij wegens oplichterij drie maanden had doorgebracht. Deze persoon, die zich voor inspecteur der politie uitgaf, ver voegde zich bij de wed. E., met een brieve van haar zoon, waarin üij deze verzocht den brenger van het briefje on fier zijn bed te laten zien, om wat hij daar vond te kunnen medenemen. Hij vond daaronder een portemonnaie en nam daaruit in tegenwoordigheid van de wed. E. en haar schoonzoon twee gouden rin gen en een vergrootglas. Na zijne aan houding werd hij op hot politiebureau gefouilleerd en bovendien nog in het be zit gevonden van een gouden damesbor- logeketting benevens een gouden ring. Van deze voorwerpens kon hij de her- j komst niet opgeven, doch zeide te vermoeden dat die ook uit de portemon naie gevallen en zoo in zijn bezit waren geraakt. Al deze voorwerpen zijn geble ken afkomstig te zijn van de in de maand December ten huizd der dames Abercrombie op de Spoorstraat gepleeg-J de inbraak. VooiToopig is "de verdachte» in arrest gehouden om naar Haarlem! vervoerd te worden, r (Zaanl. Ct.) Sequah heeft het te Leeuwarden! druk met bet behandelen van patiënten Uit alle oorden van Friesland komen J rheumatieklijders baat bij S zoeken Een I ingezetene van Heerenveen, die sedert! jaren een stijf been heeft, vroeg per* brief aan S. wanneer hy te Leeuwarden I kon gewreven worden. S. liet antwoor den, dat hij nog eenige dagen geduld I moest hebben 100 lyders moesten eerst nog behandeld worden voor hij aan de beurt kwam. Vrijdag hield Sequah twee voorstel-1 lingen, die door een groot publiek wer-1 den bijgewoond. Te Leeuwarden doet zich het vol- I gende geval voor Een meisje van een jaar of 19 kreeg j Zondagnamiddag zware hoofdpijn en was na eenige uren een lijk. Althans, zoo 1 meende „men" en meenen er velen .nog. I De geneesheer, tot doodschouw geroepen beweert echter dat zij nog leeft, hoe be wegingloos zij daar ook heen ligt. Het eenige teeken van dat leven is, dat haar nu en dan eenig slijm uit den mond I vloeit, welk slijm geen sporen van ver I derf vertoont. Ook blijft het lichaam I bettekkelijk lenig. De tyd alleen zal zeker moeten leeren I of de „slijm beroer te" doodeljjke gevolgen I heeft gehad of niet. Eenige onbekende arbeiders, die vermoedelijk wat veel bruiloft gehouden hadden, dreven de pret zoo ver, dat j het een wonder mag genoemd worden, I zoo er geen ernstige ongelukken hebben plaats gegrepen Gedieven door een geest van vernielzucht vulden zij een circa 30 centimeter lange ijzeren buis met I buskruit, voorzagen deze van een lont en legden vervolgens het geheele toestel I brandende op een der vensterbanken van de fabriek var, den heer B. J. Canoy. Bij de ontploffing dreunde bet geheele ge bouw en werden in een venster alie en in een ander 2 ruiten verbrijzeld. Ee nige aarden buizen, producten der fabriek ondergingen hetzelfde lot. Voorts werd 1 er in den laten avond burengerucht, en ketelmuziek gemaakt en toen de mare- I chaussées die men ontboden ba^l, onder I leiding van den wachtmeester H. Keizer van Venloo ter plaatse verschenen, wer-1 den deze door den baldadigen troep uit gejouwd en met steenen bögroèt. Het mocht den marechaussees intusschen ge lukken, zich van een zestal personen I meester te maken, tegen wie proces- J verbaal is opgemaakt. Te Leuven is zekere Schmidt in hechtenis genomen, beschuldigd van een door hem verleid Brusselscb meisje in J een logement te Thienen, na baar eene levensverzekering ten bedrage van 40,000 tros. te hebben doen aangaan, te hebben vermoord door middel van de uitdam pingen van eene verplaatsbare kachel. Hij schijnt met een medeplichtige, een Franschrrian, haar op een feestje ter ee- re van haren verjaardag dronken gemaakt en vervolgens op haar bed gelegd, het kacheltje aangelegd en den sleutel dicht gedraaid te hebben, zoodat zij niet meer ontwaakte. Alleen aan de ijverige be moeiingen van een inspecteur der be trokken Assurantie-Maatschappij is het te danken, dat de misdaad uitkwam. Reeds had de geneesheer, door het ge recht met de schouwiDg van het opge graven lijk belast, verklaard geen spoor I van gewold of vergif gevonden te heb ben en den dood aan een hersenconges-1 tie toegeschreven, toen de inspecteur er op stond dat ook het bloed zou worden 1

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2