No. 605. Zaterdag 8 Mei 1892. 8e Jaar£>'. a m m ©o Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAiV, AXEL. Uit de Pers. 8 FEUILLETON. Buitenland. AXELSCHE COlIliANT. Dit Blad ver schijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4' regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3 2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Amsterdammer D. v. V. bevat bet volgende omtrent de houding der Am- sterdamsche politie bij het aanplakken van manifesten, enz. die betrekking hadden op de beweging van 1 Mei. Wij geven het hier eene plaats omdat het zoo vermakelijk is Met ijver zijn de Soriaal Democratische Bond en vele vakvereenigingen bezig ge weest om de 1ste Meibewegingen dit jaar te doen slagen. Overal in der. lande werden meetings georganiseerd en reeds lang te voren begon men de werklieden op te wekken tot deelneming aan de bespreking hunner belangen. In Amsterdam werden 160,000 mani festen verspreid er. hier en daar aange plakt, terwijl men op schuttingen, palen, deuren, boomen en lantaarnpalen korte motto's kar. vinden, waarvan er 60,000 werden gedrukt. Hier ter stede waren 8000 menschen bezig met aanplakken van opwekkingen tot deelneming aan de twee meetings, die Zondag in Constantia en in Plandus werden gehouden De politie wist in deze niet goed waar aan zjj zich had te houden. Toen eenige afgevaardigden van den Bond zich tot den heer Steenkamp wendden met de vraag„Mog6n wij deze geschriften aan plakken antwoordde de hoofdcommis saris: Jawel, zij zijn niet opruiend. De agenten schenen het echter met den heer Stee.nkamp niet eens te zijn. Zij gingen tenminste steeds door de aanplakkers te arresteeren en de ma nifesten en motto's te af scheuren. Renige staaltjes, die ons hieromtrent werden verteld, laten wij hier voor de Novelle van W. H A U F F. Uit het Hoogduitsch. Naderhand werd door het gerecht een onderzoek ingesteld naar den moordenaar; maar de hertog belette het, nam den ac teur van het theater in zijn dienst en vei klaarde dat Charlotte door toeval was gestikt. Maar acht dagen daarna verloor hy zyn eenig zoontje, een prins van twaalf jaar. Toeval 1 zeide de majoor. Noem het altijd maar zoo, antwoordde de' oude en bladerde verder maar hoor verderOthello werd twee jaar lang niet meer gegeven want wegens de her innering aan bedoelden moord mocht de hertog dit treurspel niet lyden. Maar na twise jaren in dit boek staat ieder blij spel opgeteekend na twee jaar was hij zoo roekeloos, het weder te doen opvoe ren. Hier staat hetDen 28sten Sep tember 1742 Othello, de Moor van Ve netië en hier aan den rand staat aange teekendZonderlingDen vijfden Octo ber is prinses Augusta gestorven, ook juist acht dagen na Othello, evenals vóór twee jaar de hoogstzalige prius Frederik. Is at toeval, mijne waarde heeren curiositeit volgen Een gepatenteerd aanplakker was be zig met een zeer onschuldige opwekkiDg aan te plakken, op een muurvlakte, die door hem was gepacht, toen een briga dier den man te raden gaf zijn werk te staken. Daar deze dit niet deed, werd hij naai het bureau van politie gebracht, waar hij door den commissaris werd vrijgelaten. Een jongen reed met een kar waarop drie groote roode manifesten waren ge plakt, door de nieuwe buurt. Dadelijk stoven eenige agenten op hem af. Zij lazen de biljetten en namen den jongen mede naar den commissaris. Deze vroeg of hij al meer gearresteerd was en toen de jongen antwoordde „o, al zoo dikwijls, maar ik ben telkens weer dadelijk vrij gelaten", antwoordde de commissaris „Nou, ga dan nu ook maar weer door met je kar. Als mijn collega's het goed vinden, kan ik mij er niet tegen verzet ten". Vrijdagmorgen gingen drie sociaal de mocraten uit met een trapje, een stijfsel pot en de noodige manifesten Tot twee uur was alles goed gegaan, doch toen een van hen op den hoek van de Lijn baansteeg op zijn trapje stond te plakken, kwam een agent naar hem toe, die vroeg: „Mag jij dat doen?" „Neen", was het antwoord. Kom dan beneden, en ga met mij mee naar het bureau!'' „Ik heb geen tijd meneer, ik moet nog meer plak ken". „Ja, da's goed, maar geef me dan ten minste ie naam op." „Dat wil ik graag doen, maar laat u mij dan even dit manifest goed vastplakken, an ders hebt u geen recht mij te beschul digen.'' Alles toeval zeiden beiden. Verder! Den 6den Februari 1748, O thello, de Moor van Venetië. Hoe het weer zoo treft Ziet hier, mijne heeren Dat heeft de souffleur opgeschreven, wees zoo goed eens te zien, het is dezelfde hand, die hier als kantteekening opmerkt Ontzettend Charlotte spookt weder, prins Alexander den 14den plotseling gestorven acht dagen na Othello. De oude hield op en zag zijne gasten vragend aan zij zwegen hy bladerde verder en las Den 16den Januari 1775, ter benifice van me juffrouw KollerOthello, de Moor van Venetië. Zie verderArme prinses Eli sabeth, moest ge zoo spoedig sterven Gestorven 24 Januari 1775. Poetsen viel de majoor hem in de reden. Ik geef toe, dat dit zoo iseenigermate zal de grilligheid van bet lot het werke lijk wel zoo geschikt hebben geef mij echter slechts eenen verstandigen grond aan tusschen oorzaak en werking, als gij deze hoogstzaligen door Othello wilt laten sterven Heer, antwoordde de man met diepen ernst, dat kan ik nietmaar ik herinner u aan de woorden van dien grooten geest, die ook dezen ongelukkigen Othello geschre ven heeftEr zyn vele dingen tusschen hemel en aarde, waaraan de wijsgeeren nooit gedacht zouden hebben I Ik ken ze, zei de graafmaar ik denk dat Shakespeare deze spreuk nooit ge- De man kwam van zfjn trapje en gaf zfjn naam op. De diender keek nog eens naar bet roode biljet, vervolgde ziin weg, en een eindje verder ging de socaal- democraat weei aan den gang met kwast en stijfselpol. Een man plakte een biljet tegen een muur toen hij door een agent in zyn kraag werd gepakt en meegevoerd naar den commissaris. De dienderhad den man voor al wat leelijk is uitgescholden en daarom liet de arrestant tegen hem proces-verbaal opmaken. Toen nu com missaris en agent bezig waren het proces verbaal te stellen, plakte de gevangene tafels, muren en banken vol met roode plakkaten, waarna hij kalm het bureau verliet. Een aanplakkei werd Vrijdag vier keer gearresteerd en telkens dadelijk weer vrij gelaten. Een stadsaanplakker plakte een mani fest op een stadsaanplakbord on een a- gent, die achter hem stond trok het papier er af en verscheurde het. Het comité had voor deze plaats betaald. Twee agenten kwamen Vrijdag het huis van een sociaal-democraat binnen met het verzoek de twee manifesten van zijn ruiten te nemen, die daar van bin nen waren opgeplakt; aan het verzoek werd niet voldaan en zonder iets te zeg gen vertrokken de dienaren weer. Eiken nacht waren de agenten bezig met hun sabels motto 's en manifesten van aanplakborden en muren te krab ben, doch geregeld werden deze 's mor gens weer op dezelfde plaats aange plakt. Een agent had staan kijken by het opplakken van een manifest. Eerst hield maakt zou hebben, als hij geweten had, hoeveel belachelijks daarin te vinden is. Wel mogelyk, hernam de zanger hoor echter verder I Ik kom nu aan een eenigs- zins nieuw voorbeeld, dat ik mijzelveu herinneren kan. aan den hertog zelve. Wat? viel ie majoor hem in de reden, dezelfde die de actrice liet vermoorden DezelfdeOthello was wellicht in geen twintig jaar meer gegeven toen kwamen er, ik weet het nog, alsof het gisteren pas gebeurd is, vreemde heeren op bezoek. Onze schouwburg beviel hun en, wel toe vallig, eene der vreemde vorstelyke dames wenschte Othello te zien. De hertog ging ongaarne daartoe over, niet uit angst voor de afschrikwekkende omstandigheden, die dit stuk plegen te volgen want hy was een vrijgeest en geloofde aan niets derge lijks maar hy was nu oud de zonden en misdryven zijner jeugd drukten hem zwaar op het gemoed en hy koesterde een afschuw voor dit treurspel. Maar hetzij dat hij der dame niets kon weige ren, hetzij dat hy zich voor het publiek schaamde, het stuk moest hals ovei hootd ingestudeerd worden, het werd op zyn lu&t slot gegeven. Ziet, hier staat hetO thello, den 16den October 1793 op het lustslok H. opgevoerd. Nu oude, en wat volgde er Zeg het spoedig 1 riepen de beide vrienden onge duldig uit. Acht dagen daarna, den 24sten Octobeï de aanplakker het papier met de letters tegen den muur, besmeerde het toen met stijfsel en plakte het toen recht op. De agent bracht den man naar het bu reau en vertelde daar „commissaris, de ze man plakt billetten op met de letters tegen den muur. Hierop zal zeker wel opruiende taal gedrukt zijn, ande:s zou hij het wel recht durven plakken." De arrestant lachte oneerbiedig en werd spoedig daarop vrijgelaten. Ofschoon, zooals in ons vorig num mer in 't kort is medegedeeld, de eerste Meibeweging over 't algemeen een kalm beloop heeft gehad, heeft het dynamiet toch hier en daar weder eene ïol ge speeld. De woningen van het senaatslid Se- lijs en diens zoon te Luik werden Zon dagavond omstreeks acht ure door ont ploffingen zwaar beschadigd gelukkig werd niemand daarbij gekwetst. In het koor der kerk St Martin aldaar had e- veneens eene ontploffing plaats, tenge volge waarvan kostbare geschilderde glasruiten, ter waarde van 100.000 fr. zyn vernield. Over een afstand van 800 meter zijn de glasruiten in de par ticuliere woningen gesprongen. Andere ontploffingen werdennog verij deld. Maandag evenwel had weer een dy- namie taan slag plaats, die nog wel zoo verschrikkelijk was als die van den vo- rigen avond. De aanslag was gericht tegen den heer Londst, den comman dant der burgerwacht, doch hij trof de woning van den heer Minette aan den 1793, is de hertog gestorven. Niet mogelijk, zei de majoor na eenig stilzwijgen laat uw kronjek zien waar staat er iets van eeu hertog Hier is niets als kantteekening bijgevoegd. Neen, zei de oude en haalde twee boe ken te voorschijn maar hier is zijne le vensgeschiedenis, hier zijne lykréde, wilt ge zoo goed zyn na te zien De graaf nam een klein zwart boek in de hand en las Beschrijvingen van de plechtige teraardebestelling van den op den 24 October 1793 hoogstzalig gestor ven hertog en heer. Mallepraat, riep hy uit en sprong opge kunt me niets wijsmaken. Toevaltoevalen niets an ders Nu weet ge nog zoo'n historie? Ik zou er u nog eenige kunnen opnoe men. hernam de oude bedaard, doch ge zoudt u vervelen bij dit zonderling on derhoud alleen nog één geval uit den laatsten tyd. Rossini schreef zijne heer lijke opera Othello, waarin hij, wat men betwijfeld had, toonde, dat hij het verstond ook de diepere, droeve snaren der men- schelyke borst te doen trillen. Hier werd van hoogerhand niets veklangd, en daaiom werd de opera ook niet voor het tooneel ingestudeerd. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1