8e Jaarg- i\o. 604. Woensdag 4 1804. e™SwèiSDieSt,aat'Haarl9mmer<lt)t Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- V laan tl eren F. DIELEMAN, AXEL. Uit de Pers. 7- FEUILLETON. ©31311®, AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Koninklijk bezoek. Bij de audiëntie was Maandag het ge meentebestuur vertegenwoordigd door den burgemeester en de leden van den Raad. Bijna alle raadsleden waren tegenwoor dig, en behalve de heeren Treub en Bec ker waren allen in officieele kleedij. De burgemeester vertolkte namens den Raad de vreugde der hoofdstad de beide vorstinnen weder in haar midden t© zien, en dankte voor de vele bewijzen van belangstelling te Amsterdam door H. M. getoond. H. M. dankte hartelijk voor deze woor den. Zij verklaarde gaarne te Amster dam te vertoeven en op hoogen prijs te stellen de vele blijken van gehechtheid aan haar dochter betoond. H. M. gaf verder de verzekering, dat het wedervaren der geliefde hoofdstad haar nauw aan het hart ligt, en alle pogingen tot vermeerdering van de bloei ende welvaart der stad op haar steun zullen kunnen rekenen. Te een uur werd de eerewaebt voor het Paleis betrokken door het 7e reg in fanterie. Zaagman's kapel voerde eeoige marschen uit. Na de audiëntie, die te drie uur was afgeloopen reden de koninginnen met klein gevolg naar de Kweekschool voor de Zeevaart op de Prins Hendrik kade. Zij waren gezeten in gesloten klein gala-rijtuig, terwijl de dames en heeren der hofhouding in open rijtuigen reden, In de vestibule der zeevaartschool wer- Novelle van W. H A U F F. Uit het Hoogduitsch. De oude scheen zich gevleid te gevoelen een vriendelijk lachje verhelderde zijne verweerde trekken, hji stak de banden in de zakken en reed op zjjne pelsschoenen eenige nralen de kaïner op en neder. Al te goed, al te veel eerriep hij uit, ja ik beteekende iets in mijn tijd ik was een duchtig tenor! Nu is het voorbij Bijgelogf belieft ge te zeggen ik zou mij schamen mij over te geven aan het bij - geloof maar daal waar daadzaken bestaan kan van bijgeloof geen sprake zijn. Daadzaken riepen de vrienden teoe- lijk. O ja, geëerde heeren, daadzaken Gij schijnt niet uit deze stad of uit den om trek te zijn, dat ge zulks niet weet? Zeker heb ik van zulk een sprookje gehoord, zei de majoorhet moet als ik mij niet vergistelkenmale na Othello branden, en Branden dat God mij vergeveIk zou liever willen dat alles brandde; brand kan men nog blusschen, men heeft brand- assuranties, men kan desnoods nog zulk eene brandschade verdragenmaar ster- Ad vertentien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. den H.H. M.M. ontvangen door den com mandant, den heer W. J. Zwart, en de commissarissen dier inrichting. Deleer lingen der eerste klasse stonden ge schaard langs de marmeren trappen, en de kleinste en de grootste van hen bo den de vorstinnen bouquetten aan. Na eenige woorden met den Benjamin der school te hebben gewisseld, werden H.H. M.M. ontvangen in de bestuurs kamer. Van hier begaven zij zich naar het kantoor van den commandant, waar de koninginnen voor het geopende venster gingen staan, om het weiken met de zeilen en het exerceeren der leerlingen van het hoogste studiejaar op het mo delschip te beschouwen. De Regentes vroeg eenige inlichtingen en met veel belangstelling informeerde hare dochter naar een jongen der school, die, juist toen de vorstinnen voorbij de poort kwamen, uit een ra was gevallen. Gelukkig kon de directeur mededeelen, dat Mj zich niet ernstig had bezeerd. Wijzende op een paar kanonnen, vroeg de koningin vervolgens, wanneer men deze nu zou afschieten. „Nooit," was het antwoord van den commandant, »want het mankeert ons aan kruit." Op verzoek der koningin-moeder woon den de vorstinnen vervolgens een les bij in den scheepsbouw, die gegeven werd door een der stuurlieden. De slaapzalen, die er alle even rein en ordelijk uitzagen, droegen in groote ma te de ingenomenheid van H.H. M.M. weg en met veel belangstelling bezichtigden zij de gedenkkamer zetten de vorstinnen hare handteekeningen in het Gulden Boek, waarin ook die van wijlen koning Wil- ven neen, dat is een veel gevaarlijker geval. Sterven, zegt ge En wie moet sterven? De vrienden sprongen verschrikt van hunne stoelen op; want, de profetische toon, waarop de oude dit zeide, had iets afschrikwekkends; maar dadelijk zetten zjj zich weer neder en barsten om hun eigen schrik in een hartelijk lachen uit een lachen, dat evenwel den zanger niet van streek bracht. Ge lacht, zeide hij, ik moet mij dit la ten welgevallen als het u overigens ge legen valt, zal ik u de theater-kroniek laten zien, die sedert 120 jaar voortdurend door de souffleurs is bijgehouden. Geet de theater-kroniek hier oude, laat ze ons nazien riep de graaf, die de zaak een grap opnamen de regisseur ging met buitengewone snelheid in zijne kamer en haalde een in leder en geel koper gebonden foliant te voorschijn. Hij zette een grooten, in been gevatten bril op en bladerde in de kroniek. Let, zeide hij, eerst op het navolgende, hier staat; Anno 1740, den 8sten December is actrice Charlotte Fandauerin in het theater hier ter stede verstikt geworden. Men voerde het treurspel Othello, de Moor van Venetie van Shakespeare op. Wat viel de majoor hem in de reden, is in het jaar 1740 Othello hier reeds ge geven En toch was het, als ik mij niet vergis, Schroder die bet eerst en wel veel lem III prijkt. Koningin Wilhelmïna schreef met sier lijke letters haar naam op een lijntje, dat door de gouvernante was getrokken. Na nog eenigen tijd te hebben ver toefd in de gymnastiekzaal, waar de jon gens exerceerden, keerde de hofstoet naar het Paleis terug over de eilanden Kattenburg, Wittenburg en Oostenburg. Dinsdagochtend te half elf verleende H. M. de Regentes audiëntie aan particu lieren. Nadat de andientie afgeloopen was, werd het voorgenomen, bezoek aan den circ. Carré gebracht. Onder de tonen van net Wilhelmus werden HH. MM. naar de voor haar bestemde fauteuils, onder den den troonhemel in de midden-loge geleid. De circus was reeds gevuld met de elite der stad toen de koninginnen bin nenkwamen. De voorstelling, die daar op dadelijk een aanvang nam, liep uit stekend van stapel, volgens het reeds medegedeelde programma. De directeur werd in de pauze bij de vorstelijke be zoeksters genoodigd. De koningin regentes betuigde haar ingenomenheid met de voorstelling. Bij het binnentreden der vestibule, waren H-H. M.M. door Kétchen en Maxi- miliaan Carré bouquetten aangeboden. Koningin Wilhelmina droeg een mer- veiileux kleedje Zij gaf herhaaldelijk bet teeken tot toejuichen, en had merkbaar veel pleizier in de toeren der acrobaten en clowns. Na afloop der voorstelling maakten H.H. M.M. een tocht langs Frederiksplein, Weteringschans, Leidscheplein, Nassau kade, Marnixstraat, Willemstraat. Brou- later het eerste stuk van Shakespeaie iu Duitschland liet opvoeren Ik vraag u wel excuus, hernam de oude. De hertog zag op eene reis door Enge land, in Londen Othello opvoeren, liet hein, dewijl hij hem buitengewoon beviel, ver talen en naderhand hier meermalen op- voeten. Mijne kroniek luidt echter verder: Bovengemelde Charlotte Fandauerin heeft de rol van Desdemona vervuld en is door den deken, waarmede zij in het stuk zelve gedood moest worden, ellendiglijk omge komen. God zij hare arme ziel genadig Dezen moord verhaalt men hier op de volgende wijzeCharlotte moet zeer schoon geweest zijn aan bet hof ging het toen onder hertog Nepomuk zeer ze ieloos tee Charlotte werd de geliefde van den hertog. Zij echter moet zich niet blindelings en onvoorzichtig aan hem o- vergeven hebben; zij was afgeschrikt door het voorbeeld van zoovelen, die hij na eenige maanden of jaren verstiet en el lendig liet omdwalen. Ze moet daarom een verschrikkelijk verbond met hem ge sloten hebben en eerst, nadat hij dit ver bond bezworen had, zich aan hem hebben overgegeven, Maar zooab met de ande ren, zoo ging het ook met Charlotte. Hij was haar spoedig moe, en wilde haar op zachte wijze verwijderen. Zij echter dreigde hem, het verbond dat hij met haar had aangegaan te laten drukken en door gansch Europa te lateu verspreiden ze zeide htiq 5At ^as de stoet weder aan het Paleis. In de Willemstraat werden de .begroet doór Chiisje van der Woude, m groot ornaat en versierd met onderscheidene reddingsmedailles. In de omgeving van het Paleis op den Dam was het s avonds buitengewoon min alle deeIeD der 8tad kwa men rijtuigen aanrollen, die de genoodig- den naar de mout voerden. Vooral een groot aantal officieren vhd zee en land macht en burgerlijke autoriteiten hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven. Er waren niet veel dames afwezig. Het inwendige van bet Paleis leverde bij deze gelegenheid een schitterenden aanblik od. De groote zaal baadde in eene zee van licht, uitstralend van honderden antieke olielampen. In een door heesters afgepaalde ruimte was het orkest vaD het Concertgebouw, 70 altisten sterk, onder leiding van den heer Kes, opgesteld. H. M. de Koningin-regentes wachtte om negen uur de genoodigden in de troonzaal op. Zoodra de gasten H. M. gepasseerd waren, begaven zij zich naar de groote zaal, waar het orkest verschil lende nummers ten gehoore bracht, Tus- schen 9 en 11 u. vulde de menigte de groote zaal en de nevenzalen, waar intus- scnen de buffetten geopend waren. De lange tafels, die hier stonden, droe gen een schat van zilveren kostbaarheden waaronder groote pieces de milieuen' met bloemen gevulde schalen, alles over goten met het licht van veelarmige cande- labies. Ongeveer 10 uur was de receptie geëin digd en begat H. M. zich met een ge deelte van baar gevolg in de groote zaal, Waar zij zich met ve,'en baier minzaam onderhield in 't bijzonder met hen, die haa: de laatste dagen bij baar bezoek aan verschillende instellingen hadden ook, dat ze dit geschrift reeds in vele vreemde steden had afgegeven, waar bet op haar eersten wenk zou verbreid wor- deD. De hertog was een gruwzaam heer, en zpn toorn kende geene grenzen. Hij moet op verschillende manieren beproefd hebben haar door vergif te laten omkomen; maar zij at niets dan datgene dat zij zelf ge- kookt had. Daarop gat hij aan een too- neelspeler eene groote som gelds er, liet Othello opvoeren Ge zult u herinneren dat in het treurspel van Shakespeare Des demona door den Moor in het bed ver stikt wordt. De acteur speelde zijn rol maar al te natuurlijkwant Charlotte is nooit weer ontwaakt. De graaf huiverde. En zou dit waar zijn riep hij uit. Vraag het maar aan oudere personen in deze stad, en als ge wilt, zult ge dit verhaal overal kunnen hooren. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1