Buitenland. Binnenland. tiemonsd Nieuws. Te kwart over tienen stapten de beide vorstinnen uit het rijtuig. De jonge koningin had een blauwe jurk aan en haar moeder, die aan hare linkerhand liep, droeg het weduwenkleed. Haar bank, recht tegenover den preekstoel, was aan drie zijden met groene gordijntjes be hangen, zoodat slechts zij, die stonden aan den kant van den kansel, de vorst innen in het gelaat konden zien Slecht weinige heeren van het gevolg waren mede gekomen, geen der hofdames was aanwezig. Ds. Wiersm a, die de godsdienstoe fening leidde, bad tot tekst zijner rede gekozen Efezen Y vers XIV (Ontwaakt, gij die slaapt, enz.) Gedurende deplech tigheid werd viermaal gezongen en wel Ps. 118 vers 12 en 13, Gez. 209 vers 1 en 2, Ps. 89 vers 7 en Gez. 96. Te tien minuten vóór elven waren de koninginnen op het paleis terug. 's Middags werd de wacht betrokken door de schutterij, met haar uitstekend muziekcorps, welks vroolijke marschen aan het overtaliijke publier eene aange name afleiding verschatte. Het was na twaalven recht aardig inde stad. Dank zij het schoone weder was geen bestje aan den haard gebleven, en op de vele grachten en straten en op de pleinen, waarlangs de koninginnen haar tocht naar Artis zouden maken, heerschte een opwekkende bedrijvigheid, die aan een nalionalen feestdag deed denken. Te kwart vóór twee reden de vorstin nen nogmaals uit in het koninklijk rij tuig bespannen met vier paarden a la daumonteen voorrijder en naast het por tier een ordonnance officier. Het gevolg was voltallig. Overal langs den weg werden moeder en dochter hartelijk toegejuicht. Vóór de vestibule van het koninklijk genootschap, zeer smaakvol versierd met hoogopgaande palmen en varensstond eeDe commissiebestaande uit het be stuur van Artis en de directie benevens 28 ceremoniemeesters, zoons van leden. De president, de heer A.W. van Eeg hen, heette de hooge bezoeksters welkom en leidde haar vervolgens door den tuin. Tienduizenden waren hier bijeen en ondanks de maatregelen door de directie genomen liet do orde veel te wenschen. De commissarissen van orde moesten langs den geheelen weg de dames en heeren wegdringenopdat de Koningin nen ongedeerd langs een smal paadje haar weg konden vervolgen. Het orkest onder directie van tien heer C. v. d. Linden speelde nationale liederen doch de tonen der muziek werden over stemd door het gejoel der menigte. Men wierp elkander omver, trapte bloembed den plattrok planten uit den grond of klom op de hokken der beesten, om zich zoodoende een goed plaatsje te verwer ven. In den rug werden de Koninginnen beschermd door een aantal oppassers en de palfreniers en koetsiers dei hofrijtui- gen, en toch bleef de stoet nog hier en daar steken. Het was zeker een goed denkbeeld geweest, de wilde dieren-galerij en het nieuwe monument met kabels en oppas sers voor de leden met hunne echtge- nooten en dochters af t,e zetten. Onge stoord konden H. H. M. M. nu de leeu wen en tijgers bewonderen, die door de oppassers uit hun droonierigen toestand werden gewekt. Voor het gedenkteeken, ter eere van wijlen Dr. Westennap, vertoefden beiden langen tijd en daarna was de weelde weer uit. Het gedrang begon met vernieuwde woede, toen de vorstelijke bezoeksters langs den kameel, langs het bassin van het nijlpaard gingen en voorbij de Javaansche paardjes, waarin de jonge Majesteit veel behagen schepte. In het aquarium vertoefden de koningin nen eenige minuten, waarna zij zich langs de vogelgalerij, de bisons en de lama's naar de bestuurskamer begaven. Hier was in het fiont, tegenover de canapé voor de hooge bezoeksters, eene uiterst schoone versiering aangebracht van azalia's, varens en palmen. Een tijgerhuid was op den grond uitgespreid en op de tafel, in het midden der zaal stond een reuzenbouquet van rozen en orchideeën. Hier werden der vorstinnen twee hou quetten aageboden, waarop de eerewijn werd rondgediend. Te half vier verlieten H.H. M.M. den tuin door den hoofdingang, waarna zij een toer door de stad maakten. Te kwart over vieren was do stoet op het paleis terug, waarna klein diner werd gehouden. Hierbij zaten de koningin en de regentes-moeder de burgemeester, ds. Wiersma en eenige andere gasten aan Men herinnert zich niet, dat eene au dientie ooit zoo druk bezocht was als Maandagmiddag. De file rijtuigen stond van de achterzijde van het Paleis tot op het Spui voor Eensgezindheid. Aan de koningin-regent.es werden onder andeien voorgesteld de commissaris der Koningin leden der Staten-Generaal, der gedepu teerde staten, vele burgemeesters, leden van den Amsterdamscben Gemeenteraad, de wethoudersgeneraals en andere hoofdofficieren, de niouw aangestelde offi cieren der schutterij en vele civiele auto riteiten, waaronder de senaat van het studentencorps. Ook de kolonel der grenadiers en jagers, Vogel, was op de audiëntie. Intnsschen stond de jonge koningin in een eenvoudig rood morgenkleedje voor een der vensters aan de achterzijde van het Paleis. Zij speelde met hare poppen die voor haar zaten op de vensterbank en knikte nu en dan de aanwezigen toe. Maandagmiddag diner ten hove van 60 couverts waaraan deelnamen de leden van Gedeputeerde Staten en corpscom mandanten. In de buitenlandsche politiek gaat het vrij kalmpjes toe. De eerste Mei neemt voor een groot deel de aandacht der regeeringen in beslag, vandaar dat ieder zooveel werk in zijn eigen tuintje heeft, dat er voor bemoeiingen met anderen geen tijd overblijft. Vooral in Frankrijk wor den uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen om alle demonstraties van socia listen en anarchisten den kop in te druk ken, En de regeering heeft daarin vol komen gelijk. Men weet de geschiede nis van Bavachol en de bedreiging der anarchisten om het koffiehuis waarin hun leider werd gearresteerdin de lucht te doen springen. Van toen af werd be doekl huis door de politie zeer streng be waakt en ondanks deze bewaking geluk te het toch Maandagavond om tien uur eene ontploffing te doen plaats hebben. De gelagkamer werd geheel vernield ze ventien personen werden gekwetst, waar onder de eigenaar van het café vrij ern stig. De bom was gelegd in een loge ment naast het restaurant-Very en is daar ontploft. Ook Italië bereidt zich voor tot een krachtig optreden tegen de manifestan ten. Te Luik werd Zondag de geheele schut terij opgeroepen met het oog op den dienst van 1 Mei. De stad verkeert in een waren staat van beleg. Alle wegen die raar Luik leiden, zijn bewaakt. De soldaten en schutters laten alleen kleine groepjes passeeren. Patrouil les bewaken de fabrieken en de kolen mijnen. Zy zijn gewapend met geweren en kanonnen. De bevolking keurt de genomen maat regelen af, daar zij in dezelve eene aan sporing ziet lot het plegen van geweld. Beter echter is het, flinke maatregelen te nemen, uan te wachten tot misschien een deel der oproerigen reeds aan het muiten slaat, hoe tieurig het evenwel ook is, dat een leger moet dienst doen om eigen volk in toom te houden. De burgemeester van Brussel heelt de manifestatie toegestaan. In Berlijn worden door de sociaal democraten groote toebereidselen gemaakt voor den aanstaanden eersten Mei, waar van het hoofdpunt zal zijn eene belon ging voor den acht-uurschen werkdag. In de onderscheidene wijken zijn ver schillende vergaderplaatsen gehuurd waar reeds te acht uur 's morgens koor gezang, feestredenen en muziekuitvoer ingen zullen gehouden worden. Van het partijblad Voncdrts wordt eene feest oplage van een half millioen exemplaren gereed gemaakt. Bovendien is men bezig aan het opstellen en ontwerpen van eene menigte vlugschriften, afbeeldingen, enz., alle bestemd om op den len Mei te verschijnen. Zooveel als zich op het oogenblik voorspellen laat belooft de geheele zaak aldaar viy onschuldig te zulleu afloopen en neer te zullen, komen op pleziertochtjes naar buiten, opgeluisterd door dansen en koffiedrinken in het open veld, hetgeen ten allen tijde het toppunt van uitspanning voor den Berlijnschen burgeiman is geweest. Te Hamburg, te Lübeck en te Düssel- dorf zullen optochten gehouden worden. In het koninkrijk Saksen daarentegen, waar de socialisten het talrijkst zijn, heeft men alle optochten bijeenkomsten in de open lucht enz. verboden Ravachol, de bekende anarchist, is ver oordeeld tot levenslangen dwangarbeid. De procureur-generaal had de doodstraf geëischt. Volgens sommige berichten is de hotel houder Verij te Parijs aan de bij de ont ploffing bekomen wonden overleden, ter wijl andere berichten zeggen, dat hem een been is afgezet en hij zich overigens wel bevindt. De ontploffing heeft in het hotel zelf plaats gehad. De aangerichte schade is groot. Een kerel, die op het oogenblik der ontploffing voorbijging en uitriep Dat is ferm gedaan 1 Leve de anarchie 1 werd door de politie opgepakt. Patrouilles politie en soldaten door kruisten de stad. De staat van beleg zal worden afgekondigd. Door de anti-revolutionaire kiesveree- niging in het district Middelburg zyn tot definitieve candidaten gesteld voor de aanstaande staten-verkiezing de heeren dr. J. van der Beke Callenfels (aftr. lid), D. J. Oggel, thans lid der staten voor het district Hulst, H. J. E. Gei lachte Middelburg L. Bosselaarburgemeester van Grijpskerke en Meliskerke, en H. J. van der Meer te Vlissingen. Volgens de Z. zijn de anti revolulion- nairen in het district Sluis nog niet ge slaagd in het vinden van drie eigen candidaten voor de a.s. statenverkiezing. "Wy ontvingen deze week een exemplaar van de nieuwe reclamekaart van den heer E. Brandsma, theehande laar te Amsterdam. Men weet, dat de heer Brandsma in October 1890 eene prijsvraag uitschreef voor een ontwerp eener dergelijke kaart, waarvoor de vol gende prijzen werden uitgeloofd 500 en 300, toe te kennen door eene jury te Amsterdam, gelijke prijzen door eene jury te Berlijn en 500 door den heer Brandsma zeiven. De beide jury's wa ren samengesteld uit bekende speciali teiten. De Amsterdamsche commissie van beoordeeling kende den eersten prijs toe aan der, heer E. Koning te 's-Hage en den tweeden aan den heer A. F. Gips te Bergen op Zoom. De Berlijnsche jury- kende den eersten prijs toe aan den heer M. A. J. Bauer te 's-Hage en den twee den aan den heer Max. Seliger te Berlijn. De door den hem Brandsma toe te ken nen prijs viel ten deel aan het ontwerp van de heeren E. S. Witkamp en N. van der Waay te Amsterdam. Dit ont werp is aangenomen en de reproductie daarvan opgedragen aan de heeren S. Lankhout Co. te 's Gravenbage welke firma zich uitstekend van hare taak heeft gekweten. De plaat, in 14 kieuren gedrukt, is een waar kunstwerk en doet den vervaardigers alle eer aan. Moge de heer Brandsma door een steeds toene mend debiet zich beloond zien voor de vele moeiten en kosten aan deze kaai t besteed, V.XEl/, den 2!» April Onder de ruVriek vervoermiddelen vii den onze lezers de diensten der spooil wegen Mechelen en Gent- Ter Neuze|, zooals die met 1 Mei in werking tre den. De tijdrekening is volgens Greenwick We moeten dus hierbij opmerken, dn hij, die met 1 Mei zijn horloge niet 2( minuten stilhoudt of terugdraait, steed 20 minuten vóór den spoortyd zal zijn I wanneer liu in België is. 17 minuten.» Voiy reizigers die op plaatsen wonei waar de Amsteidamsche tijdaanwijzing dat is de tegenwoordige, behouden blijlj is dus niets eenvoudiger dan er steed aan te denken, dat hun uurwerk 20 ra nuten voor staat. De eerste trein van Axel naar Sim Nicolaas bij voorbeeld vertrekt om 6 utj 40een uurwerk dat Amsterdamscliei tijd aangeeft, zal bij daf vertrek precis 7 uur wijzen. We gelooven hiermede een kleinen dienst bewezen te hebber, aan die velen voor wit de zaak niet recht duidelijk mocht zij» Maandagnamiddag was op de hof stede van Jac. Dieleman alhier, de werk man Pieter Johannes de Meester mei zijn zoon, beiden van Stekene, bezig eet boom te rooien, toen de zoon het ongelulj had, zijn vader met de bijl in ue hanl te hakken, zoodanig, dat de man per rij tuig naar zijne woning moest worriei gevoerd. Doctor Verschueren verleend! geneeskundige hulp en was genoodzaakt de hand tot aan den pols af te zetteiij De echtgenoote van De Meester is not niet genezen van eene armbreuk en nt kwarn haar man zoo ongelukkig thuis men kan zich dus de droefheid in dit gezin voorstellen. De toestand van den man is bevredigend. Zaamslag. Door de vergadering vati in gelanden van den Zaamslagpolder is ii de zitting van Dinsdag j. 1. op de mees! eervolle wijze ontslag verleend, op daai- toe gedaan verzoek, aan den heer C. J A. Feroken, als Ontvanger Griffier d« polders. Met 24 tegen 3 stemmen werd beslo ten, naar de daardoor ontstane vaceei endi betrekking sollicitanten op te roepen. Zaainslag. De vergadering van ingelan den van den Aan- er, Genderdijkepolriei besloot in hare zitting van j. 1. Dinsdag deu heer Fercken eveneens op zijn daar to6 gedaan verzoek, op de meest eervollt wijze te ontslaan uit dezelfde betrekking Met algemeene stemmen werd teveni het besluit genomen, voor genoemde bel trekking geen sollicitanten op te roepea Zaamslag. Voor de vacante betrekkin! van onderwijzer aan de openbare schol in de dorpskom hebben zich 5 sollicitantelf aangemeld, waaronder één vrouwelijk» Als een zeldzaam béwijs van mow wordt medegedeeld, dat te Heusden eej paar in ondertrouw is opgenomeD, waai' van de bruidegom eon weduwnaar me! elf kinderen en de bruid eene weduwf met tien kinderen is. Uit Nymegen wordt aan de „Ai nb Ct." gemeld Alhier zijn in een vijftal huisgezinnen in onderscheidene straten der stad woon achtig, weer nieuwe gevallen van pok ken geconstateerd. Een ernstig gevaai voor de verbreiding dezer gevreesde ziek te blijkt hierin te bestaan, dat nering doenden voor het behoud hunner clien tèle het heerschen der pokken te hun nen huize geheim houden, Naar men al thans verneemt, zal een neringdoend hoofd van een gezin, te wiens buizt sinds ettelyke dagen de pokken voor kwamen, zonder dat daarvoor door heffl geneeskundige hulp werd ingeroepen ei zonder dat dus ook door hem daarva* aangifte bij den burgemeester werd ga1 daan, deswege strafrechtelijk worden ver volgd. Wauneer men nu weet, dat dit man handel drijft in allerhande-scheep*, materialen eu dadelijks een aantal sebif

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2