8'' Jaar#. ma i\o. 601. Zaterdag 23 April 1802. Nieuws- en Advertentieblad 17® voor Zeeu wsc li-Vlaander e n. F. DIELEMAN, AXEL. Uit de Pers. 4 FEUILLETON. It uiten la iid. AMI.SCIIIi COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag1- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bklbië 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER In het laatst van het vorige jaar heeft eene commissie uit de Amsterdamsche afdeeling van den soc dein bond een on derzoek ingesteld omtrent de behandeling in het Amsterdamsche werkhuis. Aan het verslag vau dit onderzoek is bet volgende ontleend: De invalieden slaapzaal, gescheiden in twee afdeelingen, bevat op een vuilen, bestraten vloer 94 kribben, waar het alles behalve zindelijk uitziet. Als een staaltje hoo men met die arme stumpers om springt, diene, dat voor al die menschen, zeggevier en negentigmaar één handdoek aanwezig is en dat nog wel voor een tijdvak van achttien dagen. Een haarkam is er heelemaal niet, zoodat zij, die zoo'n voorwerp missen, steeds ongekamd blij ven. Kleerhangers zoekt men er te ver geefs, zoodat de menschen hun goed óf op bed neerleggen öf onder hun krib op den steenen vloer. De lucht is daar be dorven. De kleeding, die men bij zijne komst krijgt, bestaat uit een bombazijnen buis, een dito broek, een paar klompen en een doorgescheurd el katoen voor ondergoed een paar kousen, een onderbroek en een hemd en daarmede is de uitrusting voor Zondag en in de week voltooideen hoofddeksel krijgt men niet. Wie uit wil gaan mag een pet leenen of in zijn blooten bol loopen. In een artikel van de Ochtendbode ver klaart een verpleegde hoe een ziekedie door zijn kermen den oppasser verveelde s nachts in het lijkenhokwerd geslotenwaar hij den volgenden morgen dood werd terug gevonden. Novelle van W. H A U F F. Uit het Hoogduitsch. Zwjjg over die dingen, viel de vorstin haar ernstig, bijna misnoegd in de reden; men uioet niet zoo lichtzinnig spreken over dingen die men niet loochenen kan en welker natuur nog nooit verklaard is kunnen worden. Zoo is nu ook eenmaal mjjn Othello, voegde zij er vriendelijker bij, ge zult haar niet te zien krijgen ba ron en ge moet de opvoering van uw lie velingsstuk maar ergens auders gaan zoe ken. En toch zult ge haar zien, fluisterde Sophie hem toe, ik moet mijn Desdemona lied nog eenmaal hooren, 'zoo recht zien en hooren op hettooneel, al moest ik zelf daarvan het offer worden Gij zelve vroeg de vreemdeling ge troffen ik hoor toch, dat de spookachtige Moor slechts brandtniet doodt Ja, dat was maar de gelijkenis mijner moeder, fluisterde zij nog veel zachter, maar de sage luidt nog veel verschrikke lijker en gevaarlijker. De kapelmeestei klopte de introductie van het tweede bedrijf begon en de vreem deling stond op, om de vorsleljjke loge te Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Klaagt men, dan komt men terecht bjj de directrice, die al 26 jaar den schep ter zwaait en voor wie alles zwicht, zelfs de directeur. En wat antwoordt die dame? „Als hel jelui niet aanstaat, dan moet jelui maar heengaan durft jelui nog te klagen, jelui krijgt alles voor niet." Zelfs wordt gezegd dat zij bij klachten ten antwoord zou hebben gegeven„wat klaagt jelui nog, zand zal jelui nog vreten. Dat er overigens wel redenen zijn om te klagen, kan blijken uit de volgende aanhaling uit de JBakkerscourant „Hot is ons mogon gelukken een rog- genbrood in handen te krijgen, dat aan de armen te Amsterdam in het Armen huis verstrekt wordt. „Het brood is zeer slecht. „Het rapport van onze scheikundigen, de heeren Kuyt en Fatensbach, luidt "Dit brood voldoet niet aan de eigen schappen te stellen aan een deugdelijk produkt." »Het eiwitgehalte is te laag, terwijl het asch-en het celstofgehalte te hoog zijn." Verder wordt nog medegüdeeld, dat de zedelijkheid alles te wenschen overlaat en dat hel meermalen is voorgekomen, dat daar vertoevende vrouwen zwanger werden een voldoend toezicht op de daar verblijfhoudenden, ten getale van onge veer 600, ontbreekt. Een Atheensche correspondent van den Pester Lloyd deelt het volgende medeo ver de toepassing der pijnbank in Grie kenland. verlaten. De hertogin had hem welwil lend ontslagen maar te vergeefs zag hii naar den gezant uit, die stellig reeds lang in zijn loge was teruggekeerd. Besluiteloos of hij rechts of links zou gaan, stond hij in den gang, toen een warme hand zich in de zijne legdehij keek op, het was graaf Zroniewsky. IIL Zoo heb ik toch goed gezien riep de graat uit, mijn majoor, mijn dappere ma joor Hoe alles in mij herleeeftIk werp die ongelukkige dertien jaren van mij at ik ben weerde vroolijke lancier van vroe ger Leve Pomatowski, leve de Kei Om Gods wil, graaf viel hem de vreem deling in de reden, bedenk toch waar ge zjjtEn waarom die schimmen terugge roepen Ze zijn verdwenen met hun tjjd; laat de dooden rusten Rusten f antwoordde de graafdat is het juist wat mij onmogelijk is; o, dat ook ik bij gindsche dooden rustte Ho» zacht, hoe zalig zou mijne rust zijn Ze slapen, mijne dappere Polen, en geen stem, hoe krachtig ook. zou ze kuunen doen ontwaken. Waarom mag ik alleen niet rusten Een donker rusteloos vuur brandde in de oogen var, den schoonen man smarte lijk drukte hij de lippen op elkander. Zijn vriend beschouwde hem met zorgvolle deel neming. Hg zag in hem uiet meer den OnlaDgs werd te Athene een groote diefstal vau juweelen gepleegd. De nieu we directeur van politie Baidaktaris wil de tot eiken prijs de daders vinden en gaf bevel alle verdachte personen in hech tenis te nemen. Nadat men uit het groote aaDtal de voornaamste verdachten had uitgezocht, besloot men hun bekentenissen af te dwingen. Reeds van het begin af deelden de bladen beschrijvingen mede van de martelingen, waaraan de ongeluk kigen werden onderworpen en journa listen, die zich toegang tot de gevangenis hadden weten te verschaffen, gaven vree- selijke bijzonderheden over hot gebeurde. Toen de openbare meening zich met de zaak begon te bemoeienmaakte de politie een flauw démenti openbaarmaar thans nu de aangeklaagden uit hare han den zijn verlost, komt de waarheid aan het licht. Een zekere Neri, tegen wien de politie had gezegd dat hij in elk geval moest bekennen, daar anders de politie een dwaas figuur zou maken, werd van Maandag tot Vrijdag driemaal daags mot een doornstok op de bloote voeten ge slagen. Een ander maal werden hem twee heetgekookte eieren onder de oksels ge iegd men liet olie koken en dreigde hem er mee te begieten. Later werd hij in een kelder opgesloten, vastgebonden en om zijn hals een zware kogel gehangen. Ook anderen werden op deze wijze mis handeld vier van hen bleven geheel naakt aan de koude blootgesteld. Als voedsel ontvingen zij gezouten visch, ter wijl men weigerde hun te drinken te geven. Een der ongelukkigen, Iramunta nas, is eerst acht dagen na de marteling tot bewustzijn gekomen. Zijn hoofd is vroolijken, moedigen jongeling, zooals hij hem gezien had aan het hoofd van het regiment in de dagen des geluks de ver trouwelijke innemende glimlach, die hem eertijds zoo aantrekkelijk maakte, was geweken voor een toornigen trek. Het oog, dat voorheen vol trotsch zelfvcrtrou wen, vol vToolyken moed vrij en open om zich heen blikte, scheen wantrouwend ieder voorwerp te willen onderzoeken en door boren. Het matte rood dat zijne wangen kleurde, was slechts de weerschijn van dien bloei zijner jengd, die hem in de Parijsclie salons den naam van den schoonen Pool had doen verwerven. En nochtans, zelfs bij de groote verandering, door tijd en smart teweeggebracht, moest men toestem men dat prinses Sophie zeer goed te ver ontschuldigen was. Ge ziet mij aan, majoor zei Zroniewsky na een poos. Ge beschouwt mjj, als wil- det ge de dagen vau weleer in mjjno trekken wedervinden. Doe geene ver- geefsche moeite Er is zooveel veranderd zou dan de mensch niet veranderen met zijn lot. Ik vind u niet erg veranderd, hernam de vreemde, ik herkende u bij den eersten aanblik. Maar één ding is niet meer als vroeger; uit uw oog is een zeker vertrou - wen geweken, een vertrouwen, dat mij voorheen zoo vaak gelukkig maakte. Alex ander Zroniewsky schijnt mij niet te ver trouwen. En toch, voegde hij er lacheud met wonden bedekt, die door gebrek aan geneeskundige behandeling etteren; armen en beenen zijn blauw en opgezwollen, een der groote teenen is gebroken. Van de zen laatsten gevangene, zegt de politie, dat hij herhaaldelijk met het hoofd tegen den muur is geloopen. De Eclair deelt mede, dat verscheiden Russische generaals, waaronder generaal limirakoff, commandant der garde kava- tene, plotseling last hebben ontvangen St. Petersburg te verlaten en het bevel op te nemen over de troepen, die aan de uuitsche grens zjjn samengetrokken. Te Parijs heeft dit bericht groote beweging in de diplomatieke kringen verwekt. Het wordt evenwel thans als vrij ze- ker beschouwd, dat de czaar in den loop iz0n zomer 060 bezoek aan keizer Wilhelm te Berlijn hoopt te brengen, zoodat de vriendschap tusschen beide vor sten niet verbroken schijnt. Onlangs hebben de Engelschen in Sierra Leone bij een botsing met inlanders de nederlaag geleden' waarbij o. a. kapitein Robison sneuvelde. De gouverneur dor kolome, Sir William Jones, werd gemach tigd voor een nu Doodzakelijk gewoiden wP6dlrie gebruik t6 maken van het West India Regement. De gouverneur be zocht bovendien de bevriende hoofden om met hen te onderhandelen over het ver schaffen van hulptroepen. De expeditie bestond uit 18 officieren en 550 man van het West India Reqement verder uit een gedeelte der grenstroepen van Sierre Leone en inlandsche hulptroe pen. Donderdag bereikte de expeditie Tam- bi. Dadelijk werd tot den aanval over bij, en toch was mijn geest steeds bij u toch ken ik de diepste diepten van uw hart. Mijn arm hart, hernam de graaf wee moedig nauwelijks zou ik weten, dat ik nog een hart had, als het niet vaak trilde van smartWat anders zoudt gij ge vonden hebben, dan onwankelbare vriend schap voor u, majoor? Neem hef mijn oog met euvel, dat het niet vroolijk meer rondblikt, ik ben iD mjjzelven gekeerd, ik heb mijn vertrouwen gelegd in mijne rechterhand, haar druk zal het u zeggen dat ik nog de oude hen. Ik dank u. Maar hoe, ik zou uw hart niet kennenGe zegt, dat het slechts trilt van smart! Wat heeft dan zeker vorstenkind gedaan, dat uw hart zoo droe vig doet kloppen De graaf verbleekte; hevig drukte hjj de hand vau den vreemdeling. Om Gods- wil zwijgtGeen woord meer over dit puntIk weet, ik versta wat ge bedoelL ja ik wil zelfs toegeven, dat ge juist ge zien hebt. De duivel heeft uwe oogen ge schapen, majoor Maar waarom vraag ik aan^ een man van eer zooals gjj, om te zwijgen Nog geen een van het achtste regiment heeft zijn kameraad verraden. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1