Buitenland. - csx&cpt&cs* liemciurd Nieuws. oppasseres Marie Heystek die patient dat stukje vleeschvermengd met zand en vuil, heeft laten opeten met de woorden „je zult het opvreten.'' Dat verscheidene niet-krankzinnige pa- tienten in het gesticht werden gehouden, om als werkkrachten te worden gebezigd o. m. Cecilia Egeding en Bet. Coba Bus zattoen juffrouw S.... in 1881 in het gesticht als ziekenmoeder kwam reeds twintig jaar in de cel en zij zat er nog intoen zij in 1884 het gesticht verliet en was die patient geheel vergrijsd en vermagerd. In de cellen stonden toen maals tonnen voor het vuil. Dat er in de nabijheid van de vuil zaal een hok was, waarin een kachel stond waarbij de stroozakken werden gedroogd en waar een verpestende stank heersch- te. Dat een patient, genaamd Menshoek, was belast die te drogen en om te kee- ren en als z(j het moede was om in dien vreeselijken stank te verblijven dikwijls den boel in brand stak. Internationale maatregelen tegen de Anar chisten. De Italiaansché regeering schijnt voornemens te zynvolgens een tele gram uit Rome aan den Parijschen Pair, het initiatief te nemen dat de Engelsche afgevaardigde Vincent van zijn regeering verlangde. Zij zou van plan zijn, zegt de Réfor- mtalle mogendheden bijeen te roepen tot een internationale conferentie, waarin de maatregelen zouden worden besproken, die tegen de anarchisten moeten worden genomen. Reeds hebben de officieuse bladen een campagne in dezen geest geopend. Men schrijft waarlijk, meent het Belgi sche blad, te veel gewicht toe aan de weinige misdadige dwazen, die er waar schijnlijk slechts toe gekomen zijn de aanslagen van Ravachol na te volgen, door het waarnemen der paniek die zich plotseling heeft meester gemaakt van de verschillende regeeringen. Deze zijn ech ter voldoende toegerust om de misdaden te onderdrukken. Welke internationale maatregelen zou den bovendien kunnen worden genomen tegen mannen ais Elisée Réclus en vorst Kropotkine de theoretici vande anarchisti sche partij, wier denkbeelden men kan bestrijden, doch die, dit moet men er kennen, slechts wettige middelen ge bruiken om hun doel te bereiken. De Ravachols zijn eenvoudige misdadigers tegen het gemeene recht en de politie kan het met hen wel af. Het voorstel der Italiaansché regeering is slechts een manoeuvre om haar in staat te stellon, zoo noodig, en misschien zelfs wel andere politieke partijen te treffen. In werkelijkheid vreezen de regeerin gen de gevolgen die de betooging van 1 Mei op de mAssa 's kan hebben. De ze betooging schijnt grootscher te zullen worden, volgens de Réformedan een der vorige jaren, en de regeeringen zoeken een voorwendsel om haar te verbieden of het succes te beletten. De Fransche bladen zijn zeer verheugd over het feit, dat Ravachol een valschen naam draagt en zooals blijkt geen Fransch- man is Zooals wij reeds eenigen tijd geleden meedeelden, was Ravachol een onecht kind van zekeren KöDigstein en heette zijn moeder Ravachol. Uit de registers van den Burgerlijken Stand te Saint-Chamond blijkt nu dat Königstein zijn zoon later gewettigd heeft. Ravachol heet dus feitelijk Königstein, en is, daar zijn vader Pruis is en hij niet genaturaliseerd is eveneens een Pruis. De Figaro toont zijn voldoening op de volgende wijze„Zooals men ziet is de meester der anarchisten een aardig heer in de eerste plaats Prmsien en in de tweede plaats Assassin." AXEL, den 12 April 1892. Stierenkeuring. Zaterdag den 9den dezer had alhier op h6t marktplein de jaarljjksche Stie renkeuring plaats van wege deafdeeling Hulst der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Een tiental flinke dieren waren aan gevoerd, wel een bewijs, dat de belang stelling der landbouwers in deze nut tige zaak toeneemt. Daar had men vroe ger eens over mooten pratenWe ge- looven, dat men een klein aantal jaren terugdenkende, iemand hartelijk zou heb ben uitgelachen, als hij van het keuren van stieren en hengsten had gerept. En toch, van hoe groot nut is het voorden landbouwer, van hoe groot voordeel voor den veehouder, wanneer hij een stal goedeflinkegezonde beesten heeft. Daarom vooral zij steeds gezorgd en wel in de eerste plaats voor gezonde, aan de eischen voldoende fokdieren. Uit ge zonde ouders komen, logisch geredeneerd, de meest gezonde kinderen voort, ten minste, wij mogen dit met vrij groote zekerheid verwachten. En dat zijn de landbouwers en vee fokkers gaan inzien De pogingen der daartoe in het leven geroepen com mis siën worden meer en meer gewaardeerd en op prijs gesteld. We noemen dit een alleszins gelukkig verschijnsel, want, wat zou het baten, of' ei- al gestreefd werd naar verbetering van den veestapel, wan neer de daarbij het meest betrokkenen niets van de zaak wilden weten. Hoe meer dus de belangstelling in deze goede zaak toeneemt, des te meer voordeel zal op den duur daaruit voor den landbouwer- veefokker voortvloeien Moge de commissie zich dus in het vervolg nog meer gesteund zien, opdat zij hare moeilijke taak met des te meer lust en opgewektheid ver- vulle. Natuurlijk kan niet ieder ter keu ring aangeboden dier den prijs wegdragen. Dit mag voor den eigenaar geen reden zijn omhemaf te schrikken Al voldoet een stier niet zoo zeer aan alle gestelde eischen, dit is nog geen bewijs, dat het dier in 't geheel niet zou geschikt zijn. Daarom was het goed gezien van de commissie leden, om, zooals zij nu deden, een drie tal aanmoedigingsprijzen toe te kennen. De uitslag was als volgt Eerste prijs: niet toegekend. Tweede prijs ƒ20: P. van Dixhoorn te Axel. MedailleAbr. Koster te Axel. Drie aanmoedigingsprijzen van ƒ10: L. de Feijter Jacz. te Axel, Th. J. M. van Haelst te Stoppeldijk en J. Ramondt te Axel. Aanstaanden Donderdag den 14 dezer des voormiddags ten 9% ure, vergadert de gemeenteraad alhier, ter behandeling van de volgende zaken 1. Beëediging gemeente-secretaris. 2. Mededeeling ingekomen sfukken. 3. Request van den heer J. A. van Vessemhoudende verzoek om eervol ontslag als telephoonkantoorhouder. 4. Als voren van den heer H. Crans- berg om eervol ontslag als onderwijzer. 5. Vaststellen borgtocht ontvanger al gemeen burgerlijk armbestuur. 6. Benoeming ontvanger algemeen burgerlijk armliestuur. 7. Idem telephoon kantoorhouder en plaatsvervanger. 8. Circulaire van Ged. Staten dezer provincie om te vernemen of het bestuur dezer gemeente wenscht mede te werken tot het invoeren van den Greenwicher tijd in de samenleving. 9. Benoeming leden stembureau ver kiezing leden Provinciale staten. 10. Vaststellen suppletoir kohier van den boofdelijken omslag voor 1892. 11. Idem kohier schoolgelden voor het 2e kwartaal 1892. Het fanfaren-gezelschap Concordia bracht gisteravond den heer A. van dei- Hooft eene serenade met fakkellicht bij gelegenheid van zijn 80sten geboortedag. De achtenswaardige man vierde dien zelfden dag met zijne echtgenoote hun 20jarig huwelijksfeest. Talrijk warende blijken van belangstelling welke hun ten deel vielen. Zaamslag'. Jongstleden Zaterdag, den 9 dezer, is alhier aanbesteed Het plaatsen van een weeggebouw met een put voor de weegbrug op de kruin van den nol aan en bij dijkpaal 20 van den zeedijk van den calamiteuzen Mar- garetha polder. Ingeschreven werd door de heeren J. Wisse Jz. te Zaamslag voor ƒ390; P. Mielen te Ter Neuzen voor 380 D. W. F. Kaijser te Zaamslag voor 377 en P. J. Wisse te Zaamslag voor S70. Aan den laagsten inschrijver, den heer Wisse, is het werk gegund. Zaamslag, 11 April. Dezen voormiddag zijn weder een paar personen, vader en zoon, die even als het vorige drietal in de nabijheid van Haarlem gevat zijn. ge boeid naar de hofstede var, de weduwe A. Dieleman gebracht, teneinde met haar geconfronteerd te worden. Omtrent den uitslag van dit verhoor valt vooralsnog weinig met zekerheid te melden, aangezien daaromtrent verschil lende lezingen in omloop zijn. Ook is, volgens het. N. v. d. D. op last van den Officier van Justitie te Middelburg, in den Houtrakpolder nabij Haarlem een Zeeuwscb arbeider gearres teerd en gevankelijk naar Middelburg overgebracht als verdacht van medeplich tigheid aan den bewusten inbraak met verwonding. Nog zijn er geruchten in omloop, dat er te Stekene (België) eenige personen achter slot en grendel gebracht zijn, voor wier uitlevering men zich tot de Belgi sche Regeering gewend heeft. Hoe het intusschen zij, dit is althans zeker, dat de Justitie haar uiterste best doet, om de schuldigen op te sporen en meer licht te verspreiden in deze misdaad, die waarlijk denken doet aan eene roover- geschiedenis uit de middeneeuwen. Zaamslag;. Mejuffr C. Duijvestein alhier, kweekelinge van de Rijks Normaalschool te Axel. is op het jongste acte-examen te Middelburg bevorderd tot onderwijzeres. - Betreffende de tijd regeling met 1 Mei werd Vrijdag in de zitting van den gemeenteraad van Ter Neuzen door het dagelijksch bestuur voorgesteld aan bet verlangen der regeering te voldoen. Dit voorstel werd echter verworpen, en aan genomen werd een voorstel van den heer Nelemans, luidende»De raad der ge meente Ter Neuzenkennis genomen hebbende van de circulaire van gedepu teerde staten van Zeeland enzspreekt de wenschelijkheid uit, dat er overeen stemming besta tusschen den officieelen en burgerlijken tijd acht aansluiting aan den Midden-Europeeschen tijd gewenscht; doch meent dat de zaak onvoldoende is voorbereid om tot ingrijpende verande ringen op 1 Mei over te gaan." (N. R. Ct.) Zaterdag nacht is er ingebroken met behulp van een valschen sleutel in het kantoor van een wijnkooper in de nieuwe Molstraat te 's-Hage. De dieven hebben vruchteloos getracht de brandkast te for ceerer,. Zij hebben uit een lessenaar slechts plus minus 1,50 kunnen me- denemen. Te Eernewoude, een visschersdorp onder Tietjerksteradeel, werden Zaterdag ochtend 4 huizen in asch gelegd. D- brand wordt toegeschreven aan kwaadwilligheid. De vermoedelijke dadei heeft voor den burgemeester een voorloopig verhoor on dergaan. Te Ter-A pel is een dienstmeid van den bakker Deinum, uit angst voor het in sommige bladen aangekondigde „ver gaan van de wereld", zoo aan het malen geraakt, dat zij thans geheel van het verstand beroofd schijnt te zijn. Een eigenaardig geval doet zich voor bij de verandering van de postwet, merkt het „Nbl. v. Ned." op. Wanneer men nu een bedrag van 17.50 per post wissel in eens verzendt, moet men 10 cent port betalen en wanneer men er twee postwissels van maakt, een van 12.50 en een van 5, betaalt men 7v, cent. Terwijl men dus aan de post dubbele moeite veroorzaakt, is de ver zending goedkooper. - De hee;- A Hahn, te Amsterdam, heeft op het gebied van den manufaturen handel een belangrijke uitvinding gedaan. Na acht jaren van onverdroten zoeken en probeeren, gelukte 't hem een zelf-1 werkende meet-en knipmachine voor het meten en afsnijden van stukken kleeding- I stof als anderzins samen te stellen. De I heer Hahn heelt reeds in alle landen f octrooi op zijne uitvinding genomen en I staat op het oogenblik in onderhandeling met eene Duitsche maatschappij, die het recht voor de fabricage en verkoop in 1 Duitscbland en Nederland waarschijnlijk voor de som van 500.000 Mark zal over nemen. De zelfwerkende meet- en knipmachine 1 bestaat in hoofdzaak uit de volgende dee len Twee metalen rollen, die, hoewel op een en dezelfde as loopende, beide in 1 tegenovergestelde richting draaienen waarvan de eene het te meten stuk afrolt, de andere 't gemeten gedeelte 1 weder oproltverder een bord met wi)zer- i platen waarop alle gangbare maten en de onderdeelen zijn aangegeven, en die die- nen om de machine de stof juist op die maat te doen afsnijden, welke de winke lier noodig heeft. Zet men bijv. de drie wijzers voor meters decimeters en centi meters, onderscheidenlijk op 3, 5 en 7, en stelt men de machine in beweging, na de slof in de daartoe bestemde ruimte te hebben geschoven, dan springt op het oogenblik, dat 3 meter 57 centimeter der stof gepasseerd zijn, een schaar te voor schijn en knipt de gemeten hoeveelheid af. Zoodra de schaar haar arbeid heeft verricht, springt zij terug en tegelijker- I tijd worden alle wijzeis zelfwerkend we der op 0 geplaatst, zoodat de machine weder onmiddellijk gereed is om een nieuw stuk af te meten. Bij het opmaken van den inventaris I van groote magazijnen, kan de schaar buiten werking gesteld worden. De ma chine meet dan eenvoudig het ingelegde stuk en de wijzers wijzen naar verkiezing I in yards of meters de juiste maat aan. Met de hand in beweging gebracht, kan deze machine een stuk van 100 meter in een halve minuut afmeten. Wan j neer als beweegkracht een stoomwerktuig een gasmotor of electriciteit wordt ge bezigd, is de snelheid natuurlijk belang-1 rijk te vergrooten. Voor groote magazijnen, waar bij een i kashouder alle gelden worden afgedragen,! kan de nieuwe uitvinding nog practischerl worden toegegast. Daartoe kan de werking der meetwij-1 zers door electriciteit overgebracht worde.nl naar het bureau van den kashouder, medel hoeveel meter van een bepaalde stof ge-j wenscht wordt. De kashouder stelt dan I zelf de wijzers op de aangegeven maat. I Op zijne aanwijzing meet en knipt de machine, en wanneer dan later de koo- I pers zich bij hem ter betaling vervoegen, I is de controle op een en ander zoo zuiver mogelijk. De machine, door den heer Hahn uit-1 gevonden, is in Nedeiland nog niet te zien. De teekeninger., volgens welke zij in Duitsohlend vervaardigd zal worden, werden ontworpen door een der eerste ingenieurs der firma Krupp in Essen. j Nog willen wij niet onvermeld laten, f dat de nieuwe machine ingericht kan worden zoowel voor het meten van den i dunsten draad, als van de breedste stof. H. Uit Amerika, waar dagelijks de vreemdste dingen gebeuren, of heeten te gebeuren, wordt het volgende gemeld. I Lavinia Hull, van Myrtle Hill, Connec ticut, is in den toren van de doopsgezind! Kerk aldaar, aan een vreeselijken dood ontkomen. Lavinia is een flink 18 jarig meisje eB heeft sedert drie jaar het ainbl waarge-

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2