No. 597. Woensdag 0 1892. 8e Jaai'g. Op een valsch spoor. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Uit de Pers. 20 FEUILLETON. M. LILIE. AXELSCHE COIIïAU Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdag-avond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het Haagsche Dagblad heeft een twee tal artikelen gewijd aan het voorstel om buitengewone hulp te verleenen aan Ge meenten, di9 als noodlijdend worden be schouwd- Het blad meent dat de Regeering den eersten stap zet op een weg, die hoogst verderfelijk is. "Werd toch door het vorig gouvernement een wetsvoorstel ingediend, waai door de Gemeenten principieel uit de moeilijkheden konden komen, deze Re geering bepaalt zich tot het indienen van een wetsontwerp, waarbij slechts inciden teel de financieele quaestie voor een be perkt aantal Gemeenten wordt opgelost. Tegen het voorstellen van zulk een noodwetje verzet zich een gezonde finan cieele politiek. Want werden tot dusver acht zeei arme Gemeenten ondersteund, thans wordt voorgesteld om aan een en tachtig Gemeenten onderstand te verleenen De Gemeenten, waaraan men subsidie toekent, worden niet afdoende geholpen en aan andere Gemeenten, die schier in dezelfde of in bijna gelijke omstandigheden verkeeren, wordt een pijnlijk onrecht gedaan. De kwaal zal, naar het Dagblad meent, daardoor verergeren en daardoor zal haar principieele bestrijding verzwaren Het blad haalt daarna het bekende schrijven van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aan, en noemt dit de beste bestrijding van de Noodwet. Beslist onvermogende Gemeenten zijn er, en zullen, welke wijzigingen in 't belastingstelsel worden gebracht, behoefte aan onderstand blijven gevoelen. Voor haar is geen Noodwet noodig; zij worden reeds geholpen. UIT HET HoOGDUITSCH VAN (Slot.) „Dc directeur -wilde de koeken niet aan Osten laten geven. Dat is tegen de krijgs tucht. 's Namiddags dan at juffrouw Os- ten een stuk er van en na twee uren was haar lijden atgeloopen." „O, die ongelukkige! ik ik!" hij kon geen woord meer zeggen. De schout overwon. Ook Jensen en de drie gendar men hadden het gebeurde zeer nauwkeurig gadegeslagen, niettegenstaande zij schijn - baar handgemeen waren. „Ik begrijp, dat het gebeurde u aan grijpt," zeide de schout, „maar help me eens die drie beschonkenen wegjagen, die daar met Jensen twist zoeken." Dit zeg gende, trok bij Brame meer naar het rij tuig, dan dat deze zelf ging. In het vol gend oogenblik wierpen de drie gendar men zich op Brame. Deze begreep nu allesmaar zijne kracht was gebroken. Én toen de schout hem, toen hp geketend in het rijtuig lag. toeriep „ontvang nu uw loon, laffe moordenaaren bij met de gendarmen en Jensen in snellen draf naar de stad reed, toen weende Brame Verschillende andere Gemeenten ver keeren ook, als gevolg van onderscheiden omstandigheden, in moeilijkheid, doch die zien met verlangen uit naar een wettelijke regelingdie aan den gespannen toestand een einde zal kunnen maken. Gedeputeerde Staten van Noord Holland zijn dus van ons gevoelen aan een spoe dige definitieve regeling der zaak be staat groote behoefte. In den nood der Gemeenten had dus al lereerst moeten worden voorzien. De methode van belastingverbetering, door den vaak zoo verguisden minister Godin de Beaufort voorgestaan, verdien de dus de voorkeur boven die des mini sters Pierson. Het Dagblad sluit zich geheel aan bij het advies der Gedeputeerde Staten van Groningen. Dit college meent, dal alleen buitengewone subsidie aan een Gemeen te mag worden verleend, wanneer stag natie van den dienst te vreezen staat. Zooiets behoeft niet te worden geducht van eenige Gemeente in Groningen en ook niet - meenen de Groningsche Ge deputeerden in eenige andere Provin cie. Op de Staatsbegrooting komt boven dien steeds een post voor, waaruit zeer enkele Gemeenten kunnen worden ge holpen, bij welke werkelijk stagnatie in den dienst kon worden tegemoet gezien, als de Staat de helpende hand niet toe reikte. Het blad meent verderdat het in strijd is met het historisch beginsel van de zelfstandigheid der Gemeenten. Die zelfstandigheid is een lust waartegen over ook altijd lasten moeten staan. De Staat heeft alleen de uitgaven te dragen, zelfs, en voor hij nog iets van de aanklacht vernomen had, legde hij eene berouwvolle bekentenis af. Als de rechter hem daarop mededeelde, dat juffrouw Osten nog flink en gezond was, toen schuimde hij van woede over Carlsen's list, en zwoer dezen bloedige wraak. Intusschen zou hi] bezwaar lijk ooit in de gelegenheid komen dezen eed te houden, want de gezworenen ver oordeelden hem een halt jaar later tot levenslange gevangenschap wegens poging tot moord, en uit C. is nog nooit een gevangene ontsnapt. Zoodra Carlsen's verhoor op dezen ge denkwaardigen Pinksterzondag afgeloopen was, liet de rechter hem verzoeken op zijn kantoor te komen. Hij vertrouwde zijne oogen niet, toen hij aldaar zijn vroegeren knecht, Willem Grote, aantrof. Deze had zich, nadat hij op de bepaalde plaats te vergeefs op Brame gewacht had, naar den rechter begeven, en alles bekend. Daardoor werd men ook ingelicht van het verraad door Brame aan Grote gepleegd. Deze laatste werd tot dezelfde straffveroordeeld als Brame. Maar nog voor hij naar C. overgebracht werd, was hij uit de cel, waarin hi] voorloopig in hechtenis was geweest, gebroken en van dien tijd af is hij spoorloos verdwenen, nadat hij eene flinke soin gelds voor zijn vader en Barbara Muller achtergelaten had, Nog denzelfden avond kwam er uit de bisschopsstad een telegram om Gustaaf die ten bate der Gemeenschap worden gedaan. Op al deze gronden acht het Dagblad de voorgestelde wet onaannemelijk en hoopt het bladdat zij verworpen zal worden. Dan zal de minister de Gemeentewet op het stuk van belastingen moeten her zien, en daardoor zullen aan alle gemeen ten, die nood lijden, middelen tot verbe teiing van den toestand worden verze kerd. Het Vaderland acht het goeddat de Regeering eerst poogt de Rijksbelastin gen te regelen voor zij tot definitieve regeling der Gemeentebelastingen over gaat. Toch acht het blad in beginsel niets te zeggenvoor een regelingwaardoor een wedstrijd onder de arme Gemeenten wordt uitgelokt, om te leven van Rijks- geld. Toch acht het blad dat de wet dooi den drang der omstandighedan drin gend noodig is geworden, om bankroet van onderdeelen der Staatsmachine te voorkomen. Vooral in Friesland is de nood hoog gestegen en waar toestanden bestaan als in die Provincieis zeker tijdelijke voorziening gewettigd. En al heeft de minister zich geen „voldoende moeite gegeven om dit on gelukkig product van noodwetgeving al thans zoo goed mogelijk aangekleed de Kamer te doen binnentredenen al geeft de Memorie van Toelichting weinig licht dit mag nog geen reden zijn om het ontwerp te verwerpen. Wel moet op den minister de grootst mogelijke aandrang worden uitgeoefend, Ostgn vrij te laten. Carlsen voegde er nog het bericht bjj, dat Braaie gevangen was en bekend had. Een romanschrij ver zou hier kunnen eindigen, doch de schiijver dezer ware gebeurtenis is nog niet aan het einde. Osten had nog eene harde proef te doorstaan. De laatste dagen waren buitengewoon warm geweest. De zware wolkenmassa's en het hevige lichten aan den gezichtein der voorspelden een naderend onweer. Toen Osten met zijne vrouw tegen mid dernacht in de bisschopstad aankwamen, kon men Carlsen's paarden, die hen aan het station opwachtten, nauwelijks in be dwang houden, door het zware weder, dal boven de stad was losgebroken Het rij tuig had echter de grootste woede dei ontketende elementen te verduren, toen zij dicht bij Wunnershausen kwamen. Op de laatste hoogte van den heuvelachtiger) weg zag men het dorp in het dal liggen. De bliksemstralen schoten over het dorp, ah of elk huis van het dorp door het vuur des hemels verdelgd zou worden. Doch nog geen der flitsen had brand veroor zaakt. Op eens echter dreunde er een vree selijke donderslag, tegelijk verlichtte een verblindende bliksemstraal den donkeren nacht, en terstond daarop knetterde eer vuurzuil ten hemel. De paarden waren zoo verschrikt, dat zij eenige minuten op dezelfde plaats bleven staan, ondanks teu gels bn zweep. Osten was in het rijtuig om voor dit doel geen cent meer aan te vragen dan noodig is, om calamiteiten te voorkomen en den geregelden gang der gemeente-administratie te verzeke ren. De Standaard zegt „Na de Noodwet van Seyffardt komt thans de Noodwet van Tak. De hierover gewisselde stukken maken een zonderlingen indruk. Een rijksoverheid, die heel het land door vraagt„Zijn er ook gemeenten die extra geld uit de schatkist verlangen en uit tal van provinciën het antwoord, dat men niets noodig heeft, en van de vraag wel wat vreemd opzag. En dit is natuurlijk. Steun van het Rijk kan voor de ge meenten noodig zijn met het oog op de bepaalde lasten, die het Rijk aan de ge meenten opgelegd heeft. Dan steekt er in zulk een last een Rijksbelastingen voor dat deel betaalt het Rijk zelf. Zoo b. v. de subsidiën van Rijkswege, voor gymnasia en lagere scholen verstrekt. Daarbuiten echter kan van noodhulp alleen sprake zijn bij gebleken nood; bij nood die roept; bij nood, die voor heel het land zichtbaar is. Dan staat men voor een erceptioneel geval, gelijk thans met vele Friesche ge meenten, die metterdaad het hoofd niet boven water kunnen houden. Rationeeler, logischer zou dan ook o. i. gehandeld zijn, zoo voor deze bepaalde Friesche gemeenten hulpe ware aangeboden, en zoo meu het overige deel van het land er buiten had gehouden. B. v. indien men voor Friesland de Rijkssubsidies voor de scholen voor een met zyne in onmacht gevallen Hetty bezig; maar Carlsen had zeer goed gezien dat Osten's smederij in lichtelaaie stond. Hij was, toen de donder nog voortratelde in het dal, zonder iets te zeggen uit den wagen gesprongen, en snelde met vertwij felde haast naar de plaats van den brand. „Mijn kind en Heinzfluisterde hij in doodelijken angst. Toen hij de smederij bereikt had, k wam de meid hem half ge kleed tegemoetloopen. Maar boven op de trap, waaraan de begeerige vlammen reeds lekten, zag hij Anna met Heinz liggen. Tn een paar seconden had hij beiden ge grepen, en vloog met hen de trappen af, alsof hij een veertje droeg. Hij gaf den knaap ongedeerd in de handen der in ver- twijtelenden angst toegesnelde ouders, en toen Osten diep geroerd hem zeide „De zen dienst kan ik met niets vergelden, Carlsen, ook al was ik meer dan een be delaar, waartoe dit oogenblik me gemaakt heeftviel Carlsen hem in de rede met de woorden „Ik ben de oorzaak van al uw ongeluk. Ik zal gelukkig zijn, als het overige van mijn leven en alles wat ik aan geld of goed bezit, voldoende is, om u een gedeelte van de smart en het ljjden te doen ver geten, dat ge door mjjne schuld geleden hebt." - Drie dagen later ontvin Osten twee brieven uit Beieren. De eerste droeg een zegel en bevatte het bericht dat hein volkomen genade was verleend. De andere

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1