bleek het dat hij Dinsdag reeds was ver trokken. In verscheidene buiten landsche bladen las men dezer dagen, dat volgens bericht uit Polen Duitschland een spionnen dienst per luchtballon had georganiseerd. Eenige dagen geleden dreef een ballon, uit de richting der Duitsche grenzen gekomen, boven het Russische fort Kovno. Verscheidene malen werd zonder resul taat op den ballon gevuurd, die onge deerd naar de grens weer koers zette. Ook moet een ballon op den 7 den Maart jl. in de buurt van Dombvowa zijn gezien, die eene geheele andere dan de windrichring volgde, zoodat men tot het besluit kwam. dat de ballon met een uitstekend srnurtoestel was voorzien. Tot heden weet men echter niet, dat het Duitsche ot Fransche leger in het bezit zijn van een apparaat ter besturing van luchtballons. De Duitsche keizer heeft deze week op een jachtpartij twee herten geschoten En dat in de maand Maait, wanneer het dooden van hei ten bij de jachtwet ver boden is. Een heele omkeering beeft in het Duit sche ministerie plaats gehad. A .VUL, den 29 Maart 1892. In de op gisteren gehouden vergade ring van Burgemeester en Wethouders werd met ingang van 1 April a. s. tot Griffier ter secretarie alhier benoemd de heer J. M. Drogmans. Jongstleden Zaterdag, 26 dezer, had alhier het toelatingsexamen plaats voor de Rijks normaalschool. Van de 14 leerlingen, die hieraan deel namen, zijn er 9 geslaagd, n. 1. Voor de eerste klasse C. Mels te Zuiddorpe, P. A. Andries- sen te Hontenisse, F. Kieboom te West dorpe, J. Teepen te Lamswaanl», F. Ro giers te Clinge, Anna Hamerlinck en Janneke Los te Ter Neuzen* Voor de tweede klasse Johanna de Kraker te Hulst, en voor de derde klasse A. Egger mondt te Lams waarde. Bij kon. besluit zijn herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervangers in de kantonsOostburg, de heer W. C. de SmidtTerneuzen, de heer mr. J. P. Pronkers. Te 'sHage slaagde voor het exa men nuttige handwerken mejuffrouw E. J. P. Eyke van Ter Neuzen. Wegens een g6brek aan een der ra deren moest Zaterdag morgen de prov. stoomboot tijdens hare reis van Terneu zen naar Vlissingen bij het veer te Bor- sele op sleeptouw worden genomen. Dank zij den teleioondienst dumdehet opont houd betrekkelijk kort Een tweetal pas sagiers verliet de boot in laatstgemeldt plaats om van daar per rijtuig zich naar den trein te begeven. Bij deze gelegenheid deed zich op nieuw de kwestie voor over terugbetaling der kosten van het nog af te leggen gedeelte der overvaart. if. Ct. Tengevolge van grondverplaatsin gen landwaarts van de zinkstukken bij „de koepel" aan den Nieuwen Neuzenpol- der zal aldaar binnen eenige dagen een rijzen zinkstuk worden geplaatst en ver der eenige verdere rijswerk en en steen- bestortingen wordt n uitgevoerd. if. Ct. Zaanislng. In de vergadering van den dijkraad der waterkeering van de cala- miteuse Margaretha, Kleir.e liuissens- en Eendragtpolders op jl. Vrijdag, 25 Maart, is, onder nadere goedke uring, be sloten tot het doen uitvoereo van 2 zinkstukken tusschen de peilraaien 17 en \ll> van den Eendragtpolöer. De be grooting daarvan bedraagt 14672. Nog werd de begrooting van dit wa terschap voor den dienst 1892 98 vast gesteld in ontvang en uitgaaf op een bedrag van 15808 22*. De heffing eener bijdrage van de aan grenzende polders wordt alsnog niet ver eischt. Hulst. Maandag waren hier 4S stuks rundvee aangevoerd voor de keuring wer den slechts 4 stieren aangegeven. Een tweetal stieren van den Heer Hombach, die bier verkocht waren, wogen 820 en 740 Kilogrammen. Hontenisse. Het weer oefent zulk een invloed uit op de gemoedsgesteldheid des menschen en de mensch is in zoovele omstandigheden van de weersgesteldheid afhankelijk dat het kwalijk gaat zich een gesprek te denken, waarin niet het een of ander ovor het weer wordt opge merkt. Het grootste deel der gesprek ken tusschen elkaar ontmoetende men schen vangt dan ook, vooral op het plat teland met een praatje over het weer aan. Geen wonder dan ook, dat ik, waar ik mij neder zet tot het schrijven van een praatje voor de courantden lust in mij gevoel iets over het weer, over het Maartsche weer te zeggen. De maand Maart hoeft waarlijk geen reden tot klagen gegeven. Hadden we aanvankelijk droog vriezend weer een gewenschte dooi maakte daaraan een ein de en werd gevolgd door droge dagen waarin de land- en tuinman volop gele genheid had zijnen grond te bewerken en het zaad uit te strooien. Hoort men ook al eene enkele klacht over bevroren wintergranenin vergelijking met den toestand van den vorigen winter is er alle reden tot tevredenheid en al mocht de een of andere mopperaar de handen in het haar zetten, omdat het werk zoo laat uitkwam weldra zal het duidelijk zijn, dat het toch nog niet „te laat" is. Alleen de armen hebben door de lang aanhoudende vorst en de uitblijvende ver diensten geleden. Droog weder te hebben in Maart is voor een akkerman waarlijk van onschat bare waarde en begrijpelijk is het dan ook, dat de boer met voorliefde spreekt van een drogen Maart, een vochtigen April en een koelen Mei. We worden onpleizierig gestemd wanneer we denken aan de ty pische, grillige Maartsche buienwe hui veren bij de gedachte aan den kouden noordenw ind, die de kale takken der hoo rnen zweept en de sneeuwvlokken voor zich uitjaagten met den dichter smee, ken we Lieve Lente, kom toch gauw" als de regen in stroomen nederplast of de hagelsteenen tegen de ramen kletteren. Tot nogtoe was Maart niet zoo grillig en mocht hij het worden op het eind zijner regeering, we zullen er niet zuurder om zien, waar hij ons zooveel goeds gaf. Als straks de Meimaand komt, waarnaar ieder verlangtwiens harte warm klopt voor vogelzang en bloemengeurworden wij weer schadeloos gesteld voor al wat wij gedurende den langen winter misten. Poë zie vinde dan, wie haar zoeke Zij schuilt immers overal V Voor ons, Hontenissenaren, gaat met het naderend lenteweder iets verloren, waarin voor velen zeer veel poëzie school. Het is bet eigenaardig kerktorentje van Hengst dijk. Er lag iets onbeschrijflijk weelderigs in om op een schoonen helderen lenteavond langs de Vogel of door de weilanden der Puttingen te dwalen, waar dan zulk een weldadige, eigenaardige stilte heerscht en waai mm vóór zich den witten toien van Hengstdijk scheip afgeteekeud zag tegen het donkere geboomte. Onbewust genoot men dan van eene poëzie, die waai ljjk o veral schuilt. Hengstdijk nu zal eer. nieu wen, slanker kerktoren krijgen, maar dat nieuwe gebouw zal niet wit zijn en juist daarom zal het vergezicht veel van zijn bekooilijkheid verliezen. Nu ik toch over een nieuw gebouw spreek, moet ik ook met een enkel woord spreken over onze zuivelfabriek. Ik geloof dat het niet al te gewaagd is om te profe- teeren, dat we werkelijk eene fabriek zul len krijgen. Leden elders de gemaakte plannen fiasco, bier kan men ze gen, dat het kalf op één oor na gevild is, daai het aantal voorloopig aangegeven koeien ruim voldoende is om de zaak te onder- neme i. Onze boeren tuonen dus werkelijk onder nemingsgeest genoeg te bezitten om iets aan te durven, wat hun geheel vreemd is. Onze hoeren, zeg ik, want of het wel altijd naar den zin der boerinnen is, laat ik in het. midden. Trouwens, al is dit niet zoo. men kan het haar waarlijk niet al te kwalijk ne men. Welke vrouw, zelts de eenvoudigste is niet een weinigje ijdel? En beeft de bezige boerin niet een weinig gelijk, als zij na veel moeite en zorg haar kluit heerlijke en Zelfge maakte boler beschouwt en daarbij zegt: „Betere zal 't fabriek niet maken" Ik vind het heel natuurlijkdat onze boerinnetjes zich die boter bereiding zoo maar niet uit de hand laten nemen, en dat zij nog maar dadelijk niet op al dat ge mak en die zoete rust welke de fabriek haar brengt, gesteld zijn. De vrucht is zoeternaarmate men booger klimmen moet om haar te pluk- kea"zegt het spreekwoord en onze boerinnen ontvangen dan ook tot nog toe liever geld voor zelfgemaakte boter dan evenveel voor melk, die hare zorgen niet zoo eischt. On- dertusschen zal de tijd hier wel verande ring brengenzooals dat elders eveneens gegaan is. We vertrouwendat weldra de rook eener zuivelfabriek over onze akkers trekt en als er dan nog waten nog wat komt, dan ja, dan zal ook wel eens, die lang gewenschte stoomtram over onzen pro vincialen weg snuiven. Moch nog vóór bet einde dezer eeuw ook daarvan kunnen gezegd worden, dat het kalf op één oor na gevild is Armoede in Friesland. Men schrijft aan de Amst. D. v. N. Ziehier een staaltje van armverzorging in Schoterland. In het dorp O. is een gezin van 7 personen, vader, moedei en 5 kinderen. Het had totaal niets meer in huis, waarom de vader zich tot den sub-armvoogd wendde met verzoek om onderstand. Bij zoo iels nl. bij hon ger gaat, het in Schoterland langs deD bureaucratischen weg de sub armvoogd moest deze aanvraag zenden aan het arm bestuur, dat weKelijks eenmaal vergadert. Dit bestuur waarvan de leden te Heerenveen wonen - oordeelde het niet noodig, dat aan deze aanvraag voldaan werd het gezin leed honger, vreeselijk honger, buren en anderen ontfermden er zich over en brachten dagelijks eenig voedsel. Na de eerste afwijzing, drong de nood den vader opnieuw aanvraag te doen, ook daarop volgde afwijzende beschikking. De man werd nu, door al liet leed en ellende ziek, een derde aanvraag volgde, nu schenen de leden van het armbestuur tot andere inzichten te zijn gekomen en besloten aan den zieken vader met zijne vrouw en 5 kinderen per week ƒ2 zegge twee gulden onderhoud toe te staan dat is per dag, per hoofd ruim 4 centen. Daarvan moet alles gekocht worden brand stof, voedsel enz. Doch, schrikt niet le zers twee gulden per week is in Scho terland een royale bedeeling. Het arm bestuur durft ik gebruik dit woord, omdat er een behoorlijke dosis moed toebehoort om zoo te handelen - aan talrijke gezinnen 1.25 per week, ja zelfs 75 ets. of vijftien stuivers per week te geven om daarvan te leven Het is niet te verwonderen, dat de armvoogden met het uitreiken dezer ga ven belast tegen den bedeelingsdag opzien en politiehulp vragen, om veilig te zijn, dat de bedeelden, door den honger gedre ven geen aanval zullen doen op hun broodkast. Maréchaussee te paard, met geladen revolver, de sabel aan de zijde, houdt de wacht bij de uitdeeling In het dorp J. stierf een oude vrouw, de oude man bleef alleen over. Het armbestuur besloot voor hem op zijn ou den dag eens goed te zorgen en besteedde hem als kostganger uit in een gezin tegen 1.— per week. De oude had dan een leven als een prins „Zuinigheidis het wachtwoord van het Sohoterlandsch armbestuurdie 1 voor kostgeld vond men wel wat rijk men verminderde hem met 25 pCt. Ook voor 75 ets. kon dat oudje per week nog een goed kosthuis hebben Zooeven vernam ik uit vertrouwbar bron, dat die 75 ets. nu tot 50 ets. i ingekrompen en geen gezin genegen i te verwonderen is dit niet de ouden man voor twee kwaitjes per wee in den kost te hebben. Mijn zegsman kan dit heel goed wetel hij is volkomen met de bedeeling if het dorp J. bekend. Dat het de spuigaten uitloopt - viaagl het aan onze gemeenteveldwachters, die als éen man getuigen, dat de bedeeling schandelijk is. Het is nog deze weef geschied, dat twee veldwachters de reit naai- den burgemeester aanvaardden otj. er bij Z. E. A. op aan te dringen, toch in Gods naam meer te bedeelen. Het armbestuur is een op zich zpi," staand college, de burgemeester kan geen bedeeling gelasten toch heeft hij zoozeei de harten van het armbestuur kunnen vermurwen, dat deze toezegging gaf wa> meer de koorden van de beurs te ont binden, bijv. een kwartje of twee kwart jes per week meer te geven. Waar bet zoo gaat met het „leven", is het overbodig te melden hoe het staat met geneeskundige hulp. Vraagt het ?.a de doktoren en men zal liooren. hoe zie: zijn in de oogen van het armbestuur een ongekende weelde is, waarmede hef niets te maken he9ft. Er wordt thans door eenige personen een onderzoek in gesteld naar een geval te Jubbega. Is dit zoo geschied, als de publieke opinie zegt, dan zal ik u, M. de R., dit melden en na lezing zal men dan moeten erken nen dat bet in Schoterland zeer ver ge komen is. De gemeenteveldwachters ii sommige dorpen beleven zware dagen zij moeien surveilleeren in de dorpen waar de armoede het ergst is, hebben dag aan dag 14 uren dienst. Een hunne-' is dan ook men zegt door overspan ning en gelöden koude bij een be deeling in elkander gezakt en moest per as naar zijne woning vervoerd worden. Gelukkig is hij thans hersteld, hij is in den Oosthoek der gemeente lang dr- man geweest, die met tact de bedeelinj leidde, omdat hij volkomen met den toe stand op de hoogte isook aan diens adviezen schijnt het armbestuur zich nief te storen. Het armbestuur weet wel boe de pu blieke opinie over zijn handelen denk en Les pires aveugles sont ceux qui ne ven lent pas voir. Dinsdagavond kwai t voor achter werden de bewoners van de Huidenstraar te Amsterdam, alsmede die van de aan grenzende straten met tal van voorbij gangers door een hevigen knal opge schrikt. Bij den heer Th. van Eupen, drogist aldaar had eene ontploffing plaats, ver moedelijk door het vlam vatten var, pe troleum en daarna van Benzine, wat dei knal veroorzaakte, De gevolgen waren vreeselijk, He> huis stortte gedeeltelijk in, twee jongens en twee meisjes die voorbijgingen vieter onder het puin, Eene weduwe van 8!- jaar oud, mej Broekman, de vrouw ei het kind van Van Eupen, die zelf nie thuis was, alsmede de loopjongen zijn in den daaropvolgenden brand omgekomen, Eene banketbakkerij en een ander hui werden door de vlammen aangetast en brandden geheel uit. Van 15 huizen zijl al de ruiten gesprongen. Bij velen blee: de klok op 7 uur 45 m. stil staan er werden de meubelen om en door.-, elk ander geworpen. De brandweer s,^ - er in den brand tot de drie. huizen ti beperken. Van Eupen is van schrik wezenloos. De geheele Huidenstraat is met eene dikke laag glasscherven bedekt. De ontsteltenis was overal groot. Zes dooden zijn reeds van on Ier de puinhoopen te voorschijn gebracht, mis vormd, verkoold en grootendeels onken baar. Zeven personen zijn zwaar ge wond het aantal licht gekwetsten is groot, daar veel menschen op de been waren en door steenen, glasscherven en dergelijke verwond weiden. liet tooneel der verwoesting is bijna

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2