Buitenland. met verkrachting van de uitdrukkelijke wettelijke voorwaarde der buitengewone omstandigheden Zoo donker zag het eruit, toen ver leden jaar de liberale zon opging en Seyffardt kwam. Die zou ons uit den nood helpen met een „noodwet", waarvan de eerste uitgave echter al dadelijk zelf in nood kwam, voornamelijk omdat ze geen noodwet wasDoor den nood ge drongen, diende hij daarop een tweede noodwet in, die echter naar onze be scheiden meening ons nog meer in dan uit den nood zal brengen: In plaats van twee lichtingen méér vi aagt Seyffardt drie lichtingen méér. In plaats van vijf en vier jaar dienst tijd als regel en langer diensttijd als uitzondering, vraagt Seyffardt acht en vijf jaar dienst als regel met behoud var de bevoegdheid om verlenging te vragen in „buitengewone omstandigheden"! En in plaats van, zooals ten minste tot dusver nog. verplicht te zijn, om, wanneer hy meer dan vijf lichtingen verlangde, daarvoor ellc jaar opnieuw aan te kloppen bij de StatenGeneraal, schuift hij zich die lastige verplichting van den hals en eischt hij acht jaar tegelyk voor alle lichtingen lot en met die van 1894, zoodat hij tot 1900 acht lichtingen zou wiilen heboen zonder dat het hem verder een woo:d behoefde te kosten. In 't kort: wat wy tot dusver nog niet eens als iwitewgewoon hebben toe gestaan - namelijk acht lichtingen voor één jaar - vraagt Seyffardt nu als ge woon voor geruimen tijd Een aanzien lijke verzwaring dus weer van persoon lijke lasten en ook van kosten wegens kleeding, uitrustingstukken, bewapening enz. Zulk een bezwarend en ingrijpend voor stel achten wij in elk opzicht onaanne melijk. Natuurlijk in de eerste plaats we gens de vermeerdering van druk, zoo fi nancieel als persoonlijk, die te zwaarder weegt nude persoonlijke dienstplicht niet in 't ontwei p is opgenomen en de ver zwaring van lasten dus weer bijna uit sluitend valt op het mindervermogende volk. Ook hadden wij in de tegenwoordige omstandigheden zulk een voorstel niet verwacht van een man als Seyffardt, die voorstander is van korten diensttijd en groote contingenten en nu door verlen ging van diensttijd tot 8jaar omtrent eene definitieve regeling ernstig praejudicieert. Bovendien is het voorstel totaal onnoo dig daar art. 6, al. 2 der militiewet het middel aan de hand doet, om door jaar lijlesche noodwetten, in den tot dusver ge- bruikelijken vorm, hetzelfde te bereiken indien het noodig is op grond van buiten gewone omstandigheden.'" Daarover telken ja re het ooi deel van de wetgevende macht te vragen, achten wij juist nu te meer Doodig en gewenscht, omdat het niet aan gaat op de toekomst te laten vooruit loo- pen door een Kamer, wier zedelijke on bevoegdheid officieel is geconstateerd en die als minister Tak son:s nog woord mocht houden, spoedig haar plaats zou moeten ruimen, - daar immers het tijd stip van indiening eener nieuwe kieswet „reeds hij benadering is te bepalen" Dynamiet. Woensdag avond te li1/, uur is door de politie te Luik op het raamkozijn van den heer Renson, lid van het Beroepshot die het hot van gezwo renen heeft voorgezetenhetwelk Dins dag drie anarchisten wegens dynamiet aanslagen tot zware straffen heeft ver oordeeld eene flesch met dynamiet ge vuld en met eene brandende lont daar aan gevonden. Door het onmiddellijk afsnijden der lont is eene ontploffing voor komen. Naar het heetzouden alle le den der jurydie tot de veroordeeling hebben medegewerkt, dreigbrieven ont vangen hebben. - Volgens den Temps is te Parys een persoon gevangen genomen, die beschul digd wordt de dynamietbom gelegd te hebben in eene vensterbank van de ka zerne Lobau. Verscheidene personen hebben weer ongeteekende blieven ontvangenwaar in hun aangekondigd wordt dat dit of dat gebouw door dynamiet in de lucht zal vliegen. Zoo is den directeur der Jockey-club zoodanige brief gewoiden met aanduiding dat het op de club gemunt is, en de maiie van het negende arron dissement van Parijs ontving een brief waarin de ondergang aangekondigd wordt van de mairie in de Rue Drouot en het daar gelegene verkoophuisen het zou eerstdaags gebeuren. De prefectuur van politie had op nieuw buitengewone maatregelen van voorzorg genomen tegen de verjaardag van de commune. Aan alle openbare gebouwen, zooals het Elysée. de Fransche Bank, het Raadhuis, de beide Kamers, het ministe rie van binnenlandsche zaken, de Beurs, ook aan het Comptoir d' Escomptehet Credit Lyonnais, enz. is eene driedubbele wacht geplaatst. De kolonel Montingie van het 3e regiment lanciers, in garnizoen te Brug ge, had twee officieele in het Vlaamse!) gestelde blieven vaL de burgemeesters van kleine gemeenten teruggezonden met de aanteekening „Je n'ai pas I' lion newr de connaitre le JlamandHierover werd beklag gedaan bij den minister van oorlog, generaal Pontus, en kolonel Mon tingie werd met 15 dagen arrest ge straft. „De tijd is voorbij, zegt met verklaar bare voldoening het Handelsblad van Ant werpen dat men met Vlaamsch spre kende burgemeesters den zot hield dat moest kolonel Montingie wel weten.'' Onder voorzitterschap van den kei zer vond Donderdag een Duitsche kroon raad plaats. Omtrent het behandelde on derwerp liepen de meeoingen uiteen; som migen beweerden dat er beraadslaagd was over de volksschoolwetanderen noemden het Welfenfonds als onderwerp der discussiënderden spraken van een nieuwe verhooging der civiele lijst. Keizer Wilhelm, hoewel geheel hersteld, is voornemens eenige dagen rust te ne men en zal zich voor dat doel naar zijn jachtslot Huberlusstock begevenHij zal alleen vergezeld zijn van zijn lijfarts Leuthold en een klein gevolg. De vijfde lijst van bijdragen ten bate van de slachtoffers van de mijnramp te Anderlues wyst een totaal aan van fr. 56.110.82, en het besluit der maatschappij om voor de achtergebleven betrekkingen der slachioffers zorg te diagen, mag den stroom van giften niet tot staan bren gen, welke van alle zijden toevloeien. Want, zegt de Réforme, de gelden wor den gestort inde „Voorzorgs en hulpkas voor de slachtoffers van ongelukken bij den arbeid", welke op's Konings vyf en- twintigjarige regeeiings jubileum door] den staat is in het leven geroepen, zoo dat de giften der particuliere liefdadigheid j niet slechts ten goede komen aan de i slachtoffers van de jongste mijnramp, i maar ook aan hen die getroffen worden door de ongelukken, welke bijna dag aan dag in de nijverheid voorkomen. De ge- schiedenis daarvan leveren de gemengde berichten in de dagbladen en weder zijn er in één kolenbekken alleen reeds acht j arbeiders door een ongeluk gedood, - Te Brisbane in Australië is hetl aantal werkloozen al even groot als in de oude wereld. Een menigte van 4UG1 vrouwen en kinders verzamelden zich 1 "Woensdag voor bet regeeringsgebouw, om 1 hulp vragend In het gedrang werden 1 verscheidene personen bewusteloos. De mannen zijn naar het platteland getrok ken om werk te zoeken, hun vrouwen en kinders aan de bescherming der re- I geering overlatende. In een reeks artikelen vestigt een toonaangevend Atheensch dagblad, de Ephemeris de aandacht op den treurigen j zedelijken toestand der Grieksche bevol king en de onveiligheid in het land. Wat diefstal en moord betreft, staat Grieken- land op een standpunt, zoo hoog als waarschijnlijk geen ander Europeescbe j staat bereikt. Gedurende 1891 werden 2000 moorden gepleegd, 1709 diefstallen van vee en schapen en 135 gevallen van roof. De Grieksch-Turkscbe grenzen wemelt van roovers, die met de grens wachters op goeden voet staan. Het geroofde wordt op de markten van Athene, Larissa en elders verkocht. Gedurende 1891 kwamen te Athene 1777 diefstallen voor en volgens de berekening der Ephemeris verdienen de Atheenscbe dieven vau 300 tot 500 frcs maandelijks per hoofd. De waarde van het gestolene varieert jaarlijks van 800.000 tot 900.000 frcs., d. i. gemiddeld 20 frcs per hoofd 22 stuk, dat den stervenden Christus voorstellen moest, dan ware ook zeker berucht struikroover in zijn rechttoen hij zeideik heb slechts ketters bestolen, en wel met het doel, om de schatkist van een alleen zaligmakende kerk te stijven, ja ware de vivisectie uit een beroep op haar nut te rechtvaardigen, dan is ook de leugen, jameineed en alles geoorloofd, zoo het slechts nut of voordeel aan brengen kan. Evenmin als we het recht lebben, zegt dr. Maitland, ons te ver lijken, tenzij op eerlijke wijze, evenmin hebben wij het reeht onze kennis te vermeerderen, tenzij door wettige middelen. Door verminking zijner natuur, door vermoording van het zedelijk gevoel kan de mensch zijn waarheidszin en waarnemingsvermogen slechts verstompen. Door onmenscbelykheid maakt hij zichzelven onbekwaam, om de natuurwetten waar te nemen. De menschheid kan niet gebaat noch bevoordeeld worden door daden, die voor de rechtbank der zedelijkheid niet kunnen bestaan. Het behoud van de gezondheid en het physieke leven ware te duur gekocht, indien het ten koste der zedelijkheid verkregen moest wor den. Groote ontdelkers onderscheiden zich door fijn gevoel en hoe veel schade is aan de wetenschap berokkend, door dat fijn gevoel te verstompen. Door de menschelijke bestemming (d. i. plicht, om in alles eerst mensch te zijn en daarna vakman) te miskennen, en het groote doel der wetenschap uit het oog te verliezen, heeft men uit kb ingeeslige beweegredenen (b.v. eerzucht en naijver) zich in de materalistische detailstudie verloren en verwaarloosd, de praktische waarnemingen aan het ziekbed geraakten op den achter grond - en nuttige lessen, die in oude geneeskundige boeken te vinden zijn, worden met, minachting voorbijgaan. Er is evenwel nog iets anders wat ons dringt, ons met hand en tand tegen de vivisectie te verzettenik bedoel den schadelijken invloed, dien de praktijk der vivisectie noodzakelijk op onze toekomstige geneesheeren uitoefenen moet. Huldigt de vivisectie de leer, dat het doel door de middelen gerechtvaardigd wordt, elk middel is dan ook geoorloofd, zoo het slechts dienen kan, een zeker doel te bereiken. Door uitsluitend het nuttigheidsbeginsel te laten gelden, zou de vi- visector zich ook ge; eehtigd kunnen achten, om idioten, misgeboor ten of andere zeer onontwikkelde individu's te vivisecteeren van dier en mensch. Niet alleen goed onderrichte leeken, maar genees kmidigen zelfs hebben herhaaldelijk op de schandelijke gevolgen der 23 vivisectie gewezen, die zich maar al te zeer in de ziekenhuizen o penbaren. Zoo zegt dr. Guardia«Men neemt in de hospitalen te »veel proeven op zieken. Men kan niet gelooven hoe zeer «de gewoonte van proeven te nemen op levende dieren, op de «operaties in de ziekenhuizen van invloed is." En hoe kan het anders Mannen toch, die gewoon zijn, dieren te ontleden, - die geen oog meer hebben voor het bloed, dat stroomt, noch een oor voor de smartkreten der slachtoffers, mannen, in wie alle zede lijk en menschelijk gevoel zoo goed als uitgedoofd is, wat zou hen weerhouden, om op zekeren dag als een geschikte gelegenheid zich voordoet, ook op het hoogst georganiseerde dier, den mensch, pen proef te nemen Heeft niet in vroeger tijd datzelfde beginsel Fransche geneesheeren te Montpellier er toe gebracht, om ter dood veroordeelde misdadigers te vivisecteeren En hieruit blijkt zonne klaar de moraal van het Laboratorium en der operatie-zaal is de zelfde als die van het ziekenhuis men slaat hier bijna evenmin acht op het lijden der dieren. Om u daarvan te overtuigen, vestig ik uwe aandacht op zekere Novelle, getiteld St. Bernhard, Roman van een jongen Medicus door Aesculapius Scalpel, een zeer merkwaardig boek, dat wij een ieder kunnen aanbevelen, die achter de schermen van zeker Academische Ziekenhuizen een blik wil werpen. De schrijver is een Engelsch Medicus, die alles uit eigen ervaring mee deelt en schildert, en wel van den materialistischen tijdgeest diep door drongen moet zijn, daar het hem met de uitgave van dit werk, waarvan reeds een tweede druk verscheen, te doen is, om de schan delijke en gevaarlijke experimenten, waarvan de kranken in het St. Bernard Hospitaal te Londen gewaagd werden aan 't licht te bren gen. In 44 hoofdstukken tracht hij de praktijken in dit ziekenhuis te beschrijven. Daartoe laat hij zekeren Harrowby Elsworth, een jongmensch, die arts wenscht te worden, optreden. Hij komt aan de Universiteit, toegerust met uitmuntende kennis en vol van ideale bezieling voor zijn gekozen vak zoowel als voor alles, wat goed en schoon en nuttig is Maar helaashij wordt door zijne medestu denten, die in de snijkamer met hunne «objecten" van proefneming allerruwst omgingen, wel eenigszins bedorven. Na verloop van 2 jaren werd den studenten toegestaan, zich ook practisch aan het ziekbed te oefenen. In 't bizonder was men er op uit, om te tre- paneereu, dat is den schedel te openen, het kniegewricht uittesnij-

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2