Buitenland. Binnenland. lastingschuldis is. Misschien zon een bedt ijf'sbelasring en kele dezer grieven kunnen wegnemen. Maar laat men bij deze belasting geen aftrek toe, dan zal het vermogensinko men in de nijverheid, het inkomen uit bedrijfskapitaal dubbel worden belast, het renteniersinkomen enkel. Laat, men wel aftrek toe, dan zullen toch alle inkomens, die door dien aftrek buiten de bedrijfsbe lastingen vallen, zeer ongelijk worden be last. Met een kapitaal van 100,000 gld„ zal men 100 g!d. moeten betalen onver schillig of men er 2000 of 4000 gld. inko men ot in het geheel geen inkomen van maakt. De bedrijfsbelasting zal dus niet de eco nomische gevolgen van de vermogensbe lasting kunnen wegnemen. Ook uit een technisch oogpunt zijn aan liet ontweip tal van bezwaren ver ben hm. Het kapitaal is moeilijk te schat ten en groóte gelegenheid bestaat er voor fraude, te meer omdat naast bet stelsel van eigen aangifte, straften op ontduiking geiit-el worden gemist. Door bovendien den aanslag aan de inspecteurs der regis tratie op te dragen, die door de memo- riën van successie veel kunnen weten, zal men in de hand werken, dat met de ze memories ook meer fraude wordt go phegd. Als verdere bezwaren noemt de neer Van der Linden nog de vrijstelling van liet bezit in de doode band, de moeilijk beid, dat de belastingdienst zal kunnen doen als sluitpost op de begrooting en vooral de opeenstapeling van directebe lastingen, die het gevolg van het ontwerp zal zijn. Geen enkele directe belasting wordt afgeschaft, maar wel een nieuwe inge vo'id. Men zal dus een belangrijk per centage \oor directe belastingen moeten betalen, dat vooral door de gemeentelijke directe heffingen op vele plaatsen tot aan zienlijke hoogte stijgt. Misschien kan door amendementen verbetering worden gebracht op enkele punten maar, zoo eindigt prof. Van der Linden, „het schijnt mij zeker, dat men zonder voor zich te hebben het ontwerp op de bedrjjfsbelas ting en de regeling der gemeente-finan cien, den sprong in het duister niet zal mogen wagen." Ramp te Ande^ lues. Het aantal duoden woidt geschat op 153, ont\ mcbt 63, ge kwetst 20, die voor het meerendeel in beklagenswaardigen toestand verkeeren. Daaronder behoort een 14-jarig meisje, vreeselijk verbrand, zoodat op haar her stel weinig hoop bestaat. Een ander meisje van 15 jaar is na een vreeselijk lijden gestorven. Uit het zelfde gezin is nog bij de runrip om bet levtn gekomen een jonge man van 25 jaar. Deze twee jonge lieden waren de eenige broodwinneis de vader is gebrek kig negen personen moest» n leven van de 70 centsdoor de beide slachtoffers verdiend! Uit een ander gezin bleven beneden in de brandende mijn de vader en een der dochters, een kind van 16 jaar. Een der jongens, 13 jaar oud, is als dooreen wonder aan den dood ontsnapt en bleef ongedeerd, maar 's nachts wordt bij na het ongeluk dooi vieeselijke droombeel den gekweld. In een hoek der kamer ziet men de ongelukkige weduwe te mid den van de haar nog overgebleven 5 kinderen, terwijl zij een zes le wacht. Zondag zijn de lijken ter aarde besteld Langs den gebeelen weg, waarlangs de lijkstoet moest komen, maar v> oral voor de kerk hadden zich de duizenden en duizenden menschen opeengepakt, die ge komen waren om het droevig schouwspel bij te wonen. Te vier uren werden de deuren dei- kerk geopend en de verschiliende fami lies, ieder hun eigen doodkist dragend, werden toegelaten. Er werden 27 slacht offers begraven. Van de kerk begaf zich de treuiige stoet naar de bi graafplaats, waar hartverscheurende tafreelen plaats vonden. Daar was o. a. een vader aan wezig, een kerel als een boom, die, ver pletterd door verdriet, ondersteund inoest worden. Hij bracht een laatsten groet aan zijn beitje zoons Volgens de laatste berichten breidt het vuur zich uit. Er bestaat plan om de mijn onder water te zettendaar er toch geen kans is om de ljjken te voor schijn te halen. De regeering zal zich het lot der nage laten betrekkingen aantrekken do mijn maatschappij, die zeer rijk is, zal onge twijfeld zich niet onbetuigd laten, terwyl arm en rijk als om strijd geldelijke on dersteuning verleenen. Hongersnood. Mevrouw Von Uexküll een der barmhartige vrouwen die zich naar de noodlijdende Russische districten hebben begeven om persoonlijk te hel pen den nood te lenigen, meldt o. m. het volgende over de ellend6 in het dorp Temirowkagouvernement Kasan. In eene boerenhut stond zij plotseling voor een moeder met vier kinderen, allen ge heel naakt. Ook in een andere daar naa&t liggende woning vond zij de be woners slechts met eenige lompen be dekt. De hut zag er wonderlijk uit. 0- veral waren van de balken spaanders af gehakt, de eenige brandstof, die den ver kleumden nog ten dienste stond. In het dorp Kolowerka gaf zij aan ze ven menschen die, uitgehongerd als zij waren zich niet meer op de been kon den houden brooddoch zij moest het hun dadelijk weer afnemen en in heeie kleine porties toereiken daar de arme drommels het zoo gulzig verslonden, dat het ergste voor hen was te vreezen. En bij dit alles komt nu nog de ty phus, zoo eindigt mevrouw Von Uexküll baai alstootende schildering van men- scbe.jke ellende. Werkstaking. In alle mijnen der En gelsche districten, die tot de werkstaking besloten, is Zaterdag het werk gestaakt. Bij de grèvisten sloten zich nog aan de arbeiders uit twee mijnen te Flent, Noord Walesofschoon zij niet tot den bond behooren. De vacantia" zal voorloopig een week durenals 't noodig is twee weken ot nog langer. Werklaozen. De vele sneeuw, de vori ge week te Weenen gevallen, was red ding in den nood in verband met de groo- te scharen werkloozen. Nadat de par ticuliere Urooduitdeelingen waren verbo den en oo armvoogden de uitdeeling op zich haduon genomen, bleek het dat de ze niet voor hun taak berekend waren en er geen voldoend aantal armvoogden bestond. Bovendien waren vele werk loozen van brood alleen niet gediend, zij vei langden in den waren zin van het woor d nteenen bouwsteenen arbeid geen aalmoezen. Met zeer veel omslach tigheid begon men maatregelen te bera men om eenige bouwwerkeno. a, een kazerne, te doen verrichien, toen onder wijl de gevallen sneeuw aan duizenden arbeid verschafte. De sneeuw is echter zeer spoedig weggeruimd en bet is licht te heg: ijpendat de duizenden op dit oogenblik weder tot lediggang gedoemd zijr. Hare Majesteit de Koningin-Regentes heeft Woensdag een bezoek gebracht aan tien koninklijken grafkelder te Delft en legde eenige palmtakken neder op lijkkist van Koning Willem III. H. M. heeft laten vervaardigen en doen plaatsen twee geslagen ijzeren bekken tusschen de pilaren en den muur in den grafkelder te Delft, waardoor eene nieuwe plaats vei kregen is, welke ruimte biedt voor drie grafsteden. Op last van H. M. is Woensdag in die ruimte geplaatst de kist, bevattende liet. stoffelijk overschot van Z. M. Koning Willem III, in tegenwoordigheid, inge volge Haier MnjestePs verlangen, van generaal graaf Dumonceau, adjudant, ge neraal, en kapitein jhr. De llanitz, ad judant en particulier secretaris van H. M. De commissaris van den koninklijken grafkelder, de burgemeester van Delft, woonde mede deze verplaatsing bij, welke op passende wijze volbracht weid. Dientengevolge is tbans de kist van Koning Willem III, tot dusver rustende boven het graf van Z. K. H. Alexander, prins van Oianje, geplaatst tegenover die van Koning Willem I. Bij den uitgever J. Bokma Hzn. te Utrecht is in druk verschenen de lezing eertijds door Ds. Iiugenholtz alhier en op verschillende andere plaatsen gehouden o ver de gruwplen der vivisectie wij wen- schen het boekje in veler banden. Bij het onderzoek der suppletoire begrooting van hoofdstuk Vila voor 1892 werd in de afdeelingen. der Tweede Kamer gevraagd, of de minister voor nemens was een voorstel in te dienen om de kapitalen afkomstig van de Ned. Rhijnspoorwegm.. die op het grootboek zijn ingeschreven ten name van den Staat, te doen overschrijven ten name van geamortiseerde schuld Eenige leden meenden dat die kapitalen nu reeds zijn te niet gegaan krachtens art. 1472 B. W. Voorts werd gevraagd tot welk be drag voor schuldbekentenissen van min der dan 1000 in de nieuwe Staatslee- ning is ingeschreven en werd aangedron gen op het toegezegde stuk, tot verkla ring van al hetgeen ten aanzien van den Rhijnspoorweg nadere verklaring zou blijken noodig te hebben. Ten slotte werd er op gewezen, dat bij dit ontwerp niet is rekening gehouden met de besparing van 80,000 wegens rentebesparing ten gevolge van de overneming van het ambtenaars-weduwenfonds. IX KL, den 18 Maait 18»2. Gisteren avond bracht het muziekge zelschap en de zangvereeniging den heer J. A. van Vessem eene serenade met fakkellicht, bij gelegenheid zijner benoe raing tot secretaris dezer gemeente. Dit jaar komen op de kiezerslijsten dezer gemeente voor 322 kiezers voor leden van den Gemeenteraadterwijl dat voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van de Provin ciale Staten 323 bedraagt. De heer H. Cransbeig. onderwijzer alhier, werd heden met 8 van de 9 stem men benoemd als onderwijzer met akte Franscb aan eene school voor meer uit gebreid lager onderwijs te Schoonhoven. Het huis. vroeger bewoond door den heer Scboonakker, is gisteren met daar bij behoorend erf gekocht voor 1730 docr dhr. P. van Hoeve. Naar ons ter oore is gekomen, bestaat het plan het ge bouw tot roomboterfabriek in te richten. In den nacht van 15 op 16 dezer ongeveer half 4, ontmoette de veldwach ter Hemelsoet van Zuiddorpe 2 personen zekere D. v. P. en F. v. L. beiden van Wachtebeke elk met zich voerende een kruiwagen waarop 2 balen met aardap pelen. Daar bet uur waarop die aard appelen vervoerd werden den veldwach ter wel wat ongewoon voorkwam, besloot hij eens naar de herkomst daarvaa te in formeeren. F. v.L. zeide, dat hij ze bij zijn vader op Zuiddorpe géhaald had en zijn makker hem daarbij behulpzaam was geweest. Natuurlijk werd aan die ver klaring geen geloof gehecht, waarom He melsoet de kruiwagens van den weg deed brengen en de beide mannen uitnoodigde hem te volgen naar den vader van V. L. om te onderzoeken of Ie aardappelen werkelijk bij hem gehaald waren, waar aan onmiddellijk werd voldaan. Toen bet drietal een eind weegs in de richting van Zuiddorpe was voortgewan- deld, zette v. P. het eensklaps op een loopen, waarop Hemelsoet dadelijk v. L. vastgreep, teneinde dezen te beletten het minder goede voorbeeld van zijn maat te volgen. Het vermoeden dat de aardappelen gé stolen waren, was nu zekeiheicl gewor- deu. V. L. werd naar Axel gebracht bekende volledig en werd verder in de gelegenheid gosteJd om op zijn gemak uit te rusten. Het verdere onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de aardappelen bij den landbouwer Termote waren gesto len. De ontsnapte V. P. heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt en de krui wagens mee naar huis genomen. Ver der bleek nog dat het de heeren hun tweede vrachtje was|en er reeds vier ba len op Belgisch grondgebied waren ge bracht. Toen de brigadier van Axel het onderzoek voortzettebleken van deze vier balen twee te zijn weggehaald. Hjj begaf zich dus naar Wachtebeke en vond daar de aardappelen bij V. P. die beken de de medeplichtige te zijn geweest van V. L. De gestolen hoeveelheid bedroeg zoowat 4t'0 KG. Proces-verbaal is opge maakt. Zaamsbig. Naar men verneemt, is de aanvraag om vergunning tot bet aan leggen van mosselbanken aan den Een dragtpolder van de hand gewezen. Hulst. De marechaussees Hartogh en Metser, die zich Woensdagnacht in den Groot Kieldrechtpolder in dienst bevon den, zagen omstreeks elf uur een zestal personen, met stokken gewapend, aan komen. Op hun geroep slaande te blij ven ontstond een woeiiend gevecht. Hartogh door drie der kerels aange grepen riep zijn makker toe te schieten, waaraan deze voldeed, met het nood lottig gevolg dat de kogel de beide han den van Hartogh, die juist eon der aan vallers van zich afstiet, doorboorde. Met een rijtuig naar de kazerne ge bracht werd hij daar verbonden en is gisteren ochtend naar het hospitaal te Vlissingen vertrokken. Vooral de eene hand is deerlijk gewond, daar de kogel de handpalm binnendrong en boven het polsgewricht te voorschijn kwam. De personen, zeker deel uitmakende in de dievenbende, die tegenwoordig deze streken onveilig maken, namen bij het geschiet de vlucht en zijn tot nog toe onbekend. Door het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Walzoor- den werd Woensdag te Walzoorden in het openbaar aanbesteed Het maken van werken (zinkwerken) tot verdediging van den oever van bovengenoemd calamiteu se waterschap. (Begrooting 9696,50.) Minste inschrijver was de heer P. J. Verbist te Hontenisse voor /"8849. Het bouwen van een R. C. kerk te Hengstdijk is gisteren gegund aan den beer B. Reuling te Hulst voor de som van 31.555. Jl. Woensdag vierde de heer P.M. Verboeven, pastoor te Yzendijkeonder blijken van algemeene deelneming zijn zilveren priesteriublibé. Des morgens te half tien ure droeg de jubilaris eene plechtige mis opwaarbij hij werd geassisteerd door den kapellaan en door de heeren pastoors van Schoon- dijke en Terneuzen. Door de parochianen zijn, behalve en kele stoffelijke blijken van sympathie aan den jubilaris, bij gelegenheid van dit feest aan de kerk geschonken een nieuwe to renklok en eer. prachtigeop koper ge schilderde kruisweg. Het muziekgezelschap Geduld Overurint biacht den jubilaris eene serenade, de schoolkinderen werden door hem ont haald, terwjjl aan de armen eene uitdee ling van brood plaats had. M. Ct. O KOTER 4 Al) VAX AXEL. Vergadering van Donderdag 17 Maart. Voorzitter de heer D. J. Oggei. Behalve de neer Van Dixboorn waren alle leden tegenwoordig. Fungeei end Secretaris de heer .T. A. van Vessem De notulen der vorige veigadering wor den gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is 1. Mededeeiing van ingekomen stukken. Rekwest vap den heer J. A. van

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2