Ao. 592. Zaterdag 19 Maart 1892. 7° «laarg. Op een valsch spoor. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsc h - V I a a u d e r e n F. DIELEMAN, AXEL. Uit de Pers. 17. FEUILLETON. M. LILI_E. WliLSCMi; Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Amsterdamsche hoogleeraar C o r t van der Linden heeft in een brochure De voorgestelde kapitaalbelasting, (Amster dam, P.' N. van Kampen en Zn.), zijn bezwaren uiteengezet tegen de belasting- ontwerpen van den heer Pierson. „Men kan de belastingen beschouwen", zegt de hoogleeraar, „naar hare economische ge volgen, naar bare billijkheid en naar de eiscben die gesteld mogen worden aan een gezond fiscaal beleid. Het komt mij voor dat uit geen enkel oogpunt de voor gedragen hervorming den toets der kritiek kan doorstaan." Al zijn ook misschien de andere plannen van den minister al te keuren, dit alles zijn bijzaken tegenover de onoverkomelijke bezwaren aan de voorgestelde vermogensbelasting verbon den. Deze belasting is niet zooals de minister haar betitelt, een belasting op de inkomsten uit vermogen zij is een ka pitaalbelasting, niet eene partieele in komstenbelasting," Prof, v. d. Linden bespreekt dan de economische gevolgen der voorgestelde belasting en wijst er op dat in tal van gevallen de belasting zal moeten worden betaald uit het kapitaal. Als eerste regel echter in zaken van belasting geldt, dat het inkomen de belas ting draagt, terwijl het verkeerd is het kapitaal met jaarlijks terugkeerende hef fingen te belasten. De voorgestelde belas ting echter moet betaald worden van alle machines, handelsvoorraden, schepen, vee, granen enz. en dat wel onverschillig of deze kapitalen inkomen hebben opgele verd of niet. De fiscus zal dus in vele gevallen het kapitaal langzamerhand op eten. Fabrieken, schepen, winkels, boer derijen die geen winst of zelfs verlies opleveren, zullen toch worden getroffen. Vooral voor den landbouw zal deze be lasting slechte gevolgen hebben en velen die zich met moeite staande hielden, zul len te gronde gaan. Ditzelfde geldt in dezen tijd van scherpe concurrentie voor de nijverheid en den handel. Nog een na deel is dat effecten gewoonlijk ieder oo- genblik kunnen worden gerealiseerd, ter wijl handelsvoorraden, vaste goederen, fabrieken en werktuigen bij het ontbreken van inkomen zullen moeten worden ver kocht of wat de laatste betreft met in spanning van alle krachten in stand wor i gehouden. Tast de fiscus het rente niersvermogen aan, dan zijn de eco nomische gevolgeD niet zoo heel schade lijk daar het arbeidsvermogen van den eigenaar ongeschonden blijftverminde ring van kapitaal, gebruikt in handel, nij verheid of' landbouw, zal echter in vele gevallen ook het arbeidsvermogen aantas ten. „Nauwelijks minder nadeelig dan de vernietiging van gevormd kapitaal'', zegt heer v. d. Linden verder, „is de on derdrukking van vorming van nieuw ka pitaal, Bij een kapitaalsbelasting is het voordeelig te verteren, en bovendien is aan iedere kapitaalbelegging risico ver bonden. Men koopt werktuigen, men richt zijn winkel beter in. Jaren kan het nu duren eer men biervan winsten trekt maar intusschen is men belastingschuldig. Eindelijk drukt de belasting in talrijke ge vallen op de brutoopbrengst Misschien zullen in voorspoedige tijden de nadeelige gevolgen der belasting ge ring zijn, maar waarschijnlijk zou reeds nu onmiddelijk in verscheiden takken van UIT HET HoOGDUITSCH VAN Hy moest zijn offer dooder. zonder ge- ruisch, zonder dat men iets kwaad ver moedde, door vergift. Maar welk, wanneer en hoe Eene duivelsche gedachte schoot hem plotseling te binnen, nadat hij zich vele dagen en nachten afgemarteld had, om eene oplossing te vinden. Van dien tijd af had hij zijne oude rust wederge- vonden. Boven op den zolder dersmede rij stond in eene lade, waarvan hij den sleutel wel machtig kon worden, phos phorus als rattenkruid toebereid, genoeg om tien ossen te dooden. Wie het poeder niet kende, hield het voor suiker. Nu was Brame overtuigd, dat juffrouw Osten voor haren man eenige zijner lievelings koeken zou meenemen, en nu meende hij ook te weten, hoe hij zijn schandelijk plan zou moeten uitvoeren. „Vergeet die twee koeken niet," zeide hij" glimlachend tot juffrouw Osten, toen zij met Heinz iu den vroegen morgen van Pinksterzondag met Carlsen en diens doch ter in het rijtuig van Carlsen stapte. „O neen, 'die heb ik hier reeds in mijn mandje, net zooals ge ze ingepakt hebt, lieve bedrijf kapitaalverlies onvermijdelijk zijn. Zoo o. a. voor den landbouw. De be lasting zal door vrijstellingen niet druk ken op de kleine kapitalen, maar de e- conomiscbe fouten werken niet minder noodlottig, omdat zy den middenstand en de meergegoeden treffen. Ook is de belasting inderdaad niet zoo geriDg, daar zij by eene rente van 4 pet. gelijk staat met 21/i tot 3% pet. van het inkomen. Iemand die geen of onvoldoende in komsten heeft uit zyn kapitaal, zal door een op zich zelf kleine heffing, worden gedwongen tot ontijdige realisatie of tot het nalaten van onderhoud, wat alle ka pitaal om in stand te blijven noodig heeft Bij de concurrentie in den handel kan het niet onverschillig zijD of de kooplieden nog naast de andere heffingen, 1 per mil le moeten betalen van hunne voorraden. Bovendien kunnen voorraden langen tijd bewaard moeten blijven, om gunstige tij den af te wachten. In die voorraden zijn winsten en renten begrepen en tel kens zal men dus opnieuw van het ka pitaal en van zijn renten moeten betalen. De beer v. d Linden herinnert dat de uitspraak van prof. Pierson, dat geer. zwaardere offers kunnen worden opge legd. dan wanneer de belastingen de bron nen van volkswelvaart aantasten. En dat een belasting, die ongelijkmatig schijnt te drukken, de voorkeur verdient boven eene die de voortbrenging hindert. Vervolgens bespreekt de schrijver hoe het staat met de eischen der rechtvaar digheid. De minister heeft een zwakke pro gressie voorgesteld, maar bij een partieele belasting is volgens den hoogleeraar, de Brame 1" Toen reed het rijtuig snel heen naai den trein, die hen naar C. zou brengen. »Lieve Brameherhaalde Brame in zichzelf, „dat klinkt uit dien mond Nu spoedig zal Brame uw eenige steun zijn, wacht maar Toen ging hij naar de keu ken en zag, hoe de kippen het vertrek binnengedrongen waren, waar het eten bewaard werd en hij de koeken ingepakt had, en hoe zij bezig waren de kruimel tjes op te pikken. „Er uitriep hij verbleekend. Maar vijf stierven nog den zelfden voormiddag. Nog onder kerktijd kwam Hetty Osten met haren Heinz en schout Carlsen met zijne dochter, die ook toestemming had den gekregen Osten te bezoeken, in C., en verzochten binnengelaten te worden in het steenen graf, dat men tuchthuis noemt. Nadat hunne namen genoe waren, knarste de groote ijzeren deur in hare soharnieren, en werden zij binnen gelaten. Men bracht hen in een groot, helder, maar laag vertrek in de eerste verdieping van het middengebouw, dat eene soort wachtkamer scheen te zijn. Ter stond daarop hoorde men in den gang spo ren rinkelen en het geluid eener zware stem. Nu kwam eene breedgeschouderde reuzengestalte op ons groepje af dat zich, bij het venster had neergezet en na op' stond. Drommels zoo zou men eiken progressie niet te verdedigen. Een even eens progressieve bedrijfsbelasting zou niet baten, daar in het eene geval iemand met zeker inkomen in de progressie zou vallen, terwijl een ander met gelijk inko men, maar dat gesplitst onder beide be lastingen valtniet door progressie zou worden getroffen, invoering van een progressieve personeele belasting zou evenmin de moeilijkheid oplossen, daar het personeel slechts een deel der ver teringen treft, en bovendien niet alleen hem treft die te weinig in de inkom stenbelasting betaalde, maar ook hem die te veel betaalde. Als maatstaf voor de kapitaalwaarde van den grond stelt de minister de be lastbare opbrengst voor. Na weinig ja ren zal echter alle evenredigheid in de belasting zijn verbroken. Want ieder jaar wordt de verwijdering grooter tus- schen den werkelijken toestand en de aangenomen belastbaie opbrengst. En in de steden zullen de onbillijkheden het grootste zijn. Tusschen de verschillende takken van het natioyaal vermogen zal ook een onbillijkheid in het leven wor den geroepen, daar de rentenier bij iede re waardevermindering van het belaste ook minder zal betalen, terwijl de grond eigenaar, ook bij daling van de verkoop waarde van den grond, hetzelfde bedrag moet betalen. Het inkomen uit roerend vermogen wordt geschat naar de verkoopwaarde van bet kapitaal. Maar in vele gevallen is dit geen maatstaf, daar de productivi teit vati het bedrijfskapitaal veelal af hankelijk is van de persoonlijkheid van den ondernemer. Verder zal men bij de schatting niet kunnen vermijden, dat 't van toevallige omstandigheden afhangt of het verdiende inkomen al of niet be- dag wenscheu, dat het Pinksteren was, als men zulke bekoorlyke vrouwspersonen hier kon hebben riep hy vol vreugde, terwijl Hetty Osten en Anna Carlsen dr oogen nedersloegen, en Carlsen dien zon derlingen opvoeder der gevangenen wan trouwend aanzag." „Ik ben do diiecteur dezer inrichting," vervolgde hy toen. „En gij zijt waarschijnlijk schout Carlsen?" „Om u te dienen, mijnheer! En hier: juffrouw Osten, mijne dochter Anna. d- kleine Heinz." „Aha, de jongen met de twaalf tanden en "de weinige luiers! Nu ge behoeft niet te kleuren, juffrouw Osten. Een flin ke jongen! Wordt later een degelijk sol daat. Uw man zal hier gebracht worden, zoo gauw de kerk uit is. De predikant is anders een schuw man, maar op uwen man is hij als 't ware verzot. Ge zult vandaag allen bij me eten, natuurlijk be halve uw man, juffrouw Osten Want dat kan niet. De gevangenen mogen nooit iets anders dan de voorgeschreven spijzen hebben." Juffrouw Oston wierp treurige blikken op haar mandje, hetgeen aan de geoefen de oogen van den ouden soldaat niet ont- ging. Ik heb u reeds lang willen vragen, wat ge daarin hebt vraagde hij, ter wijl zijn neus dicht by het mandje een herkenningstocht deed. „Ik geloof, we zenlijk, juffrouw, dat ge er koeken iu hebt Toch zeker niet voor uwen man? Of voor my Ik dank n. Dus toch voor uwen man ,,Ik bid u, mijnheer zeide juf frouw Osten bedeesd. „Geen kruimel krijgt Osten," hernam de directeur beslist. ,,Dat zou me wat moois wezen. De keurigste vijl kon er in zitten, en dan Neen, juffrouw Osteu zoolang Van der Brense hier directeur is, krijgt geen gevangene wat anders Op zichter Schwamptelriep hij met zyne luide stem. Een man verscheen, in de uniform der inrichting. „Terstond die snoeperij in de spijskamer brengen Juffrouw Osten gal de beide koeken over, terwyl groote tranen langs hare wangen biggelden. Schwampfel legde de koeken op een grooten schotel, nadat hij het papier er af. gedaan had, en bracht ze weg. Ook Anna Carlsen bracht haar zakdoek aan hare schoone oogen. De directeur begaf zich naar naar het venster en trommelde op de ruiten. Hij zocht zyne ontroering te vet bergen. Zoo konden er ongeveer vijf minuten in adcmlooze stilte verloopen zyn. toen men bet orgel in de kapel den slotzang hoorde spelen. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1