Buitenland. Binnenland. tiemengd Nieuws. De briefschrijver uit de hofstad in de Arnhemse/ie Crt, bespreekt in zijn laatsten brief, wijl tegenwoordig de militaire zaken meer op den voorgrond komen, eenige militaire aangelegenheden, die op den burger een zonderlingen indruk maken. „Bijvoorbeeld," zegt hij,,'t is nog geen week geleden dat aan den kolonel-kom- mandant van het corps mariniers pensioen werd verleend, bij welke gelegenheid hem de rang geschonken werd van generaal. Nu is een generaal in dat zooveel sym pathie bezittend wapen, dat zich zelf weet te handhaven in eene zoo bij uitstek anti-militaire garnizoensplaats als Rot terdam, een onbekende rang. Hetgeen niet onnatuurlijk is, want een generaal is iemand, die - niet alleen „bang is voor niemand," maar ook zyn dienst, be halve hofdienst, doet te paard en dan de „gecombineerde wapens" - ik hoop dat ik het goed zeg aanvoert, en zoowel voor paardrijden en hetgeen daarmede in verband staat als voor berging van de gecombineerde wapens is kwalijk gele genheid te vinden aan boord van een oorlogsschip, dat het wettig terrein van werkzaamheid van het corps mariniers en zjjne officieren uitmaakt. „En toch heb ik nog bij iemand ver wondering opgemerkt over deze gene iaalsbenoeming bij dit van natuie gene raalloos wapen. „Een tegenhanger" - zegt hij verder „van den generaal van de mariniers is de schout bij nacht van den genees kundigen dienst, in wiens bezit de Ne derlandsche marine zich verheugen mag. Dit is een r.og wonderlijker geval, en ik kan in het civiele leven geen casus-positie denken, die daarmede ook maar eenigs- zius overeenstemt De schout bij nacht is, zooals iedere schooljongen weet., oor spronkelijk de onder-bevelhebber van een eskader, die den wezenlijken bevelhebber bij nacht vervangt en aldus hoofd van een klein eskader is geworden, en een actief schout bij nacht op den vasten wal moet dunkt mij voor een zeeman iets derge lijks zijn als een kabeljauw op een kanapé of een walvisch in een kinderwagen. En toch, al waren in een oorlog alle hoogen rangbekleeders onschadelijk gemaakt dan uog zou geen enkel minister van oorlog er aan denken, den inspecteur van den geneeskundigen dienst aan het hoofd van een eskader, zelfs maar van een oorlogs schip te stellen. Ieder ander lager officier van den effectieven zeedienst zal daartoe liever worden uitgekozen. En toch schout bij nacht met titel uniform en wat ook, alleen met de zalfpotten en pillendoozen als materiaalLaat men den waardigen inspecteur, wien het hier goldt, door zulk eene dwaze titelverleening niet voor de gansche wereld een mal figuur maken „Nog iets anders. In de laatste jaren heeft men en dit is eene zaak die zoowel bij de zee als bij de landmacht voorkomt de nieuwigheid ingevoerd van sinds lang gepensioneerde officieren promotie te laten maken. Wie sinds jaar en dag heeft rondgeloopen als een gepensioneerd kapitein of schout bij nacht, moet men dan opeens aanspreken als majoor of vice admiraal. Welken zin zulk eene promotie jure posilitniuii hebben kan dan alleen ijdelheidbevorde ring, zal bezwaarlijk iemand kunnen be vroeden. Eilieve, breng dit eens over in 't civiele leven Uw neefoom of zwager is jaren geleden als commies aan een der ministeriën gepensioneerdmet het volste recht als zijnde niet berekend voor hoogere rangen, en daar wordt hij opeens gepensioneerd hoofdcommies of gepensioneerd referendaris. Zie nu eens, hoe gevaarlijk die dingen zijn onwille keurig gevoelde ik den wensch bij mij opkomen dat ook in de niet militaire takken van het Nederlandsche staatsbe stuur deze zelfde malle gewoonte zou worden toegepast, waar men oude lieden door tot gelukkigen maakt zonder dat het een cent kost aan het land." Pobielo estseft. procurator van de Hei lige Synode in Rusland heeft een welda digheids-comité opgericht, dat de sterven de boereu in de hongerlijdende districten met koren vee en kleeren zal te hulp komen hun kinderen za! onderwijzen mits zij godsdienstige dwalingen opge ven en zich tot het orthodoxe geioof be- kooren Een gedeelte van het door de regee ring gestichte hulpfonds zal aan dit co mité dat den naam draagt van Veree- nigimr van kampioenen voor weldadig heid en geloof, worden ter hand gesteld. Prins Kliilkoff, een Russich stunéixt of dissenter, die zijn aanzienlijke bezittin gen heeft gedeeld tusschen arme boeren on tien jaar lang een leven van armoe de, ontbering en arbeid leidde in het gou vernement Kharkoff, is gearresteerd en naar Transkaukasië verbannen zonder onderzoek of vervolging, alieen op bevei van den minister van birmenlandsche za ken, ingevolge een aanklacht van den machtigen Pobiedonestseff. Zijn misdrijf bestond daarin dat hij gedurende een o- penbaar dispuut tusschen een Russisch priester en sommige non-conformistische boeren partij trok voor de laatsten en daarbij op de argumenten van den pope met bijbelteksten antwoordde. Zoo wordt de een verbannen omdat hij bijbelteksten gebruikt en anderen wor den door de broodval tot het geloof ge lokt. Ongelukkige Russen De brooduitdeelingen te Weenen blij ken dagelijks onvoldoende voor den nood. Ongeveer 2000 personen, voor het mee- rendeel vrouwen, keerden Vrijdag met leege handen huiswaarts. Naar meD verneemt heeft de keizer bevolen spoed te makeD met de werken aan het nieuwe paleis. Van den anderen kant liet bet comi té der ïegeling van de algemeene rnu- ziektentoonsteiling mededeelen dat, het een aantal timmerlieden en metselaars in het werk zou nemen Vrijdag bedroeg de door den gemeen teraad geopende inschrijving 90.000 flo rijnen. Dit bedrag, boe aanzienlijk ook, is nog lang niet voldoende om den nood te lenigen. De secretaris van den Zicitserschen so- cialisüschen werkmansbond beett een eedsformulier uitgeschreven[bestemd voor de bijeenkomsten op den vrijen dag, dien de leden van den bond den len Mei zulien nemen. Hij wil namelijk, dat ais dan in al die bijeenkomsten de volgende eed afgelegd en de daarbij gevoegde oproe ping gedaan zal worden „Ik zweer, gelijk heden overal in Zwit seriand duizenden mannelijke en vrou welijke werklieden zwerentrouw aan de vaan van den georganiseerden werk mansbond. Ik zweer, dit jaar de verga deringen geregeld te zullen bijwonen mijne plichten als lid der georganiseerde werklieden naar mijne krachten te vol brengen en steeds er naar te streven om gemeenschappelijk met mijne beroepsge nooten ie strijden voor de bevrijuing der werkmanskiasse uit het juk van bet ka pitalisme. „Werklieden, broeders in Europa en Amerika, hoort onze gelofteDe werk mansbond in Zwitserland ziet- verlangend den dag te gemoetwaarop de ure der zegepraal voor het socialisme zal slaan." Het staat te betwijfelen of die eed alwel gezworen zal worden en ie hopen is het, dat de dag der zegepraal nog lang op zich laat wachten. Ei moet te Brussel een geheim onder zoek in gang zijn wegens een be raamden dynamietaanslag tegen het Spaansch gezantschap aldaar. De feiton moeien overeenkomen met hetgeen bij de poging tot ontploffing vaneen dyna- mietpatroon voor de woning van prinses Sagan te Parijs aan h°t licht is geko men. In een dorp nabi} Burgers zijn een aan tal personen gearresteerd die zich op weg bevonden naar Bilbao en in wier bezit dynamietpatronen werden gevon den. Te Livomo is op de Piazza St. Paul en St. Peter een dynamietpatroor ont ploft zonder schade aan te richten. Op het eiland Liromo zijn 300 gevan genen in verzet gekomen. De te hulp geroepen troepen maakten gebruik van hun wapens. Verscheidene personen wer den gedood of ernstig gekwetst. Deze lijst van akelige dingen zou nog veel Janger kunnen gemaakt worden doch het is voor ditmaal genoeg. De regeering heeft eene verhooging van de begiooting van Binnenlandsche zaken voor 1892 voorgesteld, staekkende om 250 000 uit te trekken voor buitenge wonen onderstand aan gemeenten, die buiten staat zijn in alle of sommige kos ten barer huishouding behoorlijk te voor zien, en voortsom bet tijdelijk -subsidie, kiachtens art. 49 der schoolwet toege kend aan de gemeenten, die onbillijk be zwaard zijn door de uitgaven, vereischt voor behoorlijke inrichting van haar la ger onderwijs, met 50.000 te verhoo- gen. Uit de toelichting blijkt dat de regee ring van oordeel is, dat in den op den duur onhoudbaren toestand, waarin de ge meenten verkeeren wegens de jaarlijks toenemende uitgaven ter uitvoering van door den rijkswetgever voorgeschreven maatregelen, slechts kan voorzien worden door eene wijziging der gemeentewet en eene herziening van het rijksbelasting- stelsel. In afwachting van déze zoo in grijpende en omvangrijke maatregelen acht de regeering evenwel tijdelijke voor ziening hoog noodig. Ged. staten werden daarover gehoord en die van Noord-Bra bant Friesland Dreüthe en Limburg wezen eenige gemeenten aandie naar hun oordeel reeds dadelijk dat is over 1892, voor buitengewone hulp in aan merking behoorden te komenterwijl Gedep. staten van Friesland er op we zen dat de maatregel voor een vijftal gemeenten ook met betrekking tot de inkomsten van het dienstjaar 1891 drin gend wordt vereischt. Op grond dezer inlichtingen acht de regeering de aange vraagde sommen voldoende om geduren de dit dienstjaar in de behoefte der nood lijdende gemeenten te voorzien. Buiten gewone versterking der rijksmiddelen zal daartoe niet noodig zijn. Het voornemen is, om, wanneer de aangevraagde verhooging wordt toege staan. de gevorderde subsidiën te verlee- nen in den geest der door Gedep. staten gedane voorstellenmaar de regeering wenscht zich ten aanzien van het aan elke gemeente in bet bijzonder toe te kennen bedrag alsnog vrijheid voor te behouden, ook met het oog op enkele bijzonderheden, welke hier en daar tot eene volledige kennis van den toestand der financiën van sommige gemeenten nog andere toelichting behoeven. De verschillende voorstellen van Gedep. staten zijn als bijlagen tot dit wetsont werp aan de Tweede kamer overgelegd. (M. Ct.) - In de Woensdag gehouden zitting van de Staten onzer provincie waren 38 leden tegenwoordig. De voorzitter her dacht de overleden heeren B. V. van dei- Bilt en Van T erlekom. als leden der sta ten, de laatste ook als lid van het gede puteerd college. De heeren Van Voorts Vader en M. de Jonge Jz. nieuw gekozeu leden voor Middelburg en Goes werden toegelaten. In plaats van mr. D. A. Berdenis van Beilekom werd tot lid van gedeputeerde staten gekozen met 20 stemmen de heer W. A. GRAAF VAN LYNDEN, welke de benoeming heett aangenomen. Het voorstel van gedep st. betreffende de verpleging van krankzinnigen ir. gestich ten werd naar de afdeelingen gezonden, waarop de vergadering bi) loting in at deelingen werd gesplitst. De volgende vergadering zal a. s. week worden ge houden. Te Beets in Friesland heerscht groote nood. In ons vojgend nummer ho pen we daarvan uieei te zeggen. Heden was daarvoor geen plaats. AXKI.. den ll Maart 1892. In ons vorig nummer meldden we, dat de rijks ambtenaren van Koewacht hier een smokkelaar hadden binnengebracht Dit is zoo niet. De ambtenaren van Overslag hebben 2 personen uit Gent op gebracht, die zout binnensmokkelden.'' De uitslag der Febi uari-keuririgen voor bet Nederiandsch Paardenstamboek in 1892, geett voor Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen de volgende goedgekeurde Hengsien No. 79, Framvos van Brabantsch as, gestald bij den eigenaar P. A. Ver schueren te Hengstdijk. Deze hengst behaalde voor de dektijden in 1891 en 1892 den eersten prijs van 200 uit de Provinciale subsidie voor 1892, verhoogd met f 100 door de af- deeling Hulst. No. 80, Max, donkerbruin koi van Henegouwse!) ras, eigenaarJ. Vogelvan- ger te Hulst en gestald by P. Cattoirte Hontenisse. Deze hengst behaalde voor de boven genoemde dektijden eene bijdrage van 100 uit de Rijkssubsidie voor 1892, verhoogd met 50 door de afdeeling Hulst. No. 101, Lomliseulvos doorl. groote bles van Brabantsch ras, van de heng sten vereeniging in het land van Hulst, gestald bij F. Koole te Hontenisse. No. 121, Prins, rood schimmel van Brabantsch ras, gestald bij den eigenaar E. B. Plasschaert te St. Jansteen. No. 187, Harrison, vos bles van Bra bantsch ras, gestald bij den eigenaar Joh. de Feijter Pz. te Zaamslag. Deze hengst behaalde voor de boven genoemde dektijden eene premie van 500 uit de Rijkssubsidie voor 1892. Ieder paardenfokker wordt in zijn ei gen belang en dat der paardenfokkerij in 't algemeen aangeraden de meniën, onverschillig of deze al dan niet in het Stamboek zijn opgenomen, door geene andere dan bovengenoemde hengsten te doen dekken. Onder leiding van den architect J. Goethals te Aalsthad te St. Jansteen de aanbesteding plaats van Scholen en Zusterhuis aldaar. Minste inschrijver was de heer C. L. Bleyenbergh, voor de som van ƒ8995, zonder leverantie van kalk en steunen. Zaamslag. Bij de weduwe F. Dees, be woonster van de hofstede Pauwvliet al hier is tusschen 1.1. Woensdag- en Don derdagnacht een zak aardappels gestolen die in de nabijheid der landbouwschuur waren ingekuild. Daders onbekend. In weerwil van het voordeelig aan bod, aan de landbouwers gedaan, verbon den zich slechts enkelen te Zaamslag, te weinig om de zaak te kunnen tot stand brengen - om aan een op te richten boterfabriek de melk van hunDe koeien op vetgehalte te verkoopen. Als een bewijs hoe gering de opoffe ring van de zijde der landbouwers daar zou zijn, diene zoo schrijft men aan cie M. Crt. dat zij zich slechts voor 2 jaren behoefden te verbinden de melk te leveren en dat geen deelname in het kapitaal gevraagd of gevorderd werd. Het hoofdbezwaar, door de meesten geopperd, bestond in het 2 maal daags aan de fa- biek brengen van de melk. Zou eebter, zoo vraagt men zich af. de boterberei- ding door de boeren zei ven niet minstens dubbel zooveel tijd en kosten vorderen dan eenvoudig het brengen van de melk Elf jaar geleden verdween uit een plaatsje uit Hongarijede tienjarige Er 1 nestine Miskerie, dochtertje van een han- I delaar aldaaralle nasporingen, die naar j het meisje werden gedaan, bleven vruch teloos. Enkel vermoedde men dat zij door zigeuners was gestolen. De zuster der verdwenene huwde, kort geleden, met zekeren Warmuth, die het plan opvatte het spoor van Ernestine te zoeken. Eenige dagen geleden bemerkte

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2