awmm, Openbars Yerkooping. [EE. Binnenland. Rechtszaken. tiiemengd Nieuws. Ingezonden. Advertentieii. ZOEKEND EIGEN BELANG te Axel. Ontvangen RANDEN en SCHOORSTEENSTUKKEN Scliooiimaali E. BR AS DSM A, L)e heer Henry Timlal heeft een Open brief gericht aan den Hoofdredacteur van ons blad. Near aanleiding van de onthullingen, in verband met het destijds al te lang uitblijven der benoeming van een kolonel van het regiment grenadiers en jagers - door een der Haagsche correspondenten van de Amst. (D.v.N.) gedaan over het gebeurde tijdens de laatste jaren van wij len koning Willem den derde, schreven wij dit alles nl. die feiten, waarover de heer Tindal reeds vroeger den sluier oplichtte en het dralen met die benoe ming niets anders dan de geloofbaar digheid kon verhoogen van de bewering, dat er met onze constitutioneele instel lingen wordt omgesprongen op eene wij ze, die voor het vervolg ernstig gevaar kan opleveren, en daarom ten sterkste moest worden afgekeurd. „Wie zal zoo vroegen wij ten slot te - den meed hebben dit in onze ver tegenwoordiging onomwonden te doen Dit nu geeft den heer Tindal aanlei- ping tot zijn Open brief. Over allerlei voorvallen dei laatste ja ren o. a. de benoemingen van den gou- verneurgeneraal van Oost Indië en van de gouverneurs in West Indië. wordt door hem geschreven. De dezer dagen gedane benoeming van een kolonel van het regiment grenadiers en jagers geeft z i. een doorslaand be wijs, dat men aan het hof de zaken wil voortzetten op dezelfde wijze, als gedu rende het laatste jaai van 's konings re geering heeft plaats gehad. Beschouwen wij zegt hij „deze zaak even van nader bij. ik acht haar van veel belang. „Hoeveel deugden de koningin-regen tes ook moge hebben, ik me<m niet. dat ik hieraan iets te kort doe, als ik zeg, dat het niet is aan te nemen, dat zij zich voldoende heeft ingewerkt in mili taire zaken, om te kunnen beoordeelen of het al of niet in het belang is van het leger, dat een kolonel van den ge- neralen staf het commando krijgt van een infanterie regement. Haai verantwoor delijke raadsman was van het nut van dien maatregel overtuigd en drong er met groote vasthoudenheid op aan. „Hadden nu bij de koningin regentes geen andere invloeden gewerkt, dan had zij natuurlijk even goed kolonel A. van den generalen staf, als kolonel B van de infanterie benoemd. „Dal het denkbeeld bij de regentes is opgekomeu <>m hare handteekening te wei geien onder eene militaire benoeming, die zij persoonlijk toch, allerminst kon beoordeeien, bewijst dat hier van andere invloeden'sprake moet zijn. Dit is het stadium geweest van het kolonels vraagstuk. Het tweede stadium is voor ons nog leerrijker. De minister geeft toe, en hij zal een kolonel Ier infanterie met het commando belasten. De vraag krijgt nu nog vee! meer een persoonlijk karakter. De minister stejt voor kolonel X. De koningin ïegentes, die. dii zal toch wel iedereen toegeven, de kolonels in het le ger persoonlijk niet kent, veel minder kan beoordeelen, wil niets weten van kolonel X, maar wil kolonel Y benoemen. „Nu vraag ik iedereen, die zijn gezond verstand durft te gebruiken, hoe kan de regentes in deze de voorkeur geven aan den een boven den ander, tenzij er an dere invloed dan die van de verantwoor delijke raadslieden werkzaam zijn? Zij toch kent noch den een noch den ander. '„Thans, na maanden lang volhouden, heeft het ministerie toegegeven Dit is van veel gewicht en ik zie hierin een groot gevaar voor onze constitutioneele vrijheden. Blijkbaar mist dit ministerie e ven als het voorgaande den moed om krachtig op te treden tegen hofinvloeden. Tot deze aanhaling moeten wij ons voor heden bepalen. Wellicht komen wip na aandachtige lezing van dezen brief, waai voor ons bij de ontvangst lieden middag, de tijd ontbrak, nader hierop te rug. De brief is gratis verkrijgbaar bij de uitgevers Holdert en Co te Amsterdam. M. Ct. AXEL, den 8 Maart 1893. In de Donderdagavond door de afdee ling Axel van de Ned. ver. tot besch. v. dieren gehouden vergadering, is besloten tot het aankoopen van een schietmasker Sigismud, ten gebruike van de slagers hier ter stede. De wenschelijkheid werd uitgesproken, dat dit instrument trouw bij het slachten worde toegepast. Gisteren zijn bier enkele kleine jon gens door het ijs gezakt een zelfs tot aan den hals. Een bewijs, dat het ijs niet te vertrouwen is en eene waarschuwing aan de ouders om een beetje toe te zien op hunne kinderen. Zaainslag. De Weleerw. Heer A. M. Knotnerus, predikant te 's Gravenpolder, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. Dit bericht, j. 1. Zondag van den kansel medegedeeld, is alom in de gemeente met warme be langstelling en groote blijdschap vernomen Na een herderloos tijdvak van bijna 4 jaren, mag onze gemeente zich dan weder verheugen in bet bezit van een eigen leeraar, Moge zijn arbeid onder ons rijkelijk gezegend worden Zaamslag. Door de commissie, die zich hier gevormd heeft, om liefdegiften in te zamelen ten behoeve der lijders bij den jongsten brand, is j. 1. Vrijdag aan de huizen der ingezetenen de belangrijke som ontvangen van 438,60. Naar men verneemt, bedraagt het tc taal der ontvangsten, roet inbegrip der nagiften, thans reeds meer dan 440. Tot pred. bij de Chr. ger. gem. te Driesum is beroepen ds. P. Bouma te Ter Neuzen. Door de Rijks ambtenaren van Koe wacht is bier hedennacht een smokke laar binnengebracht en aan de marechaus see overgeleverd, om verder naar Ter- neuzen te worden getransporteerd. Te Hengstdijk werd Maandag aan besteed het bouwen eener Roorasch- Catholieke kerk met toren. Hiervoor werd minst ingeschreven door den beer Reuling te Ilulst voor ƒ31555. A rrondissements- Rechtbank te Middelburg. De rechtbank veroordeelde heden C. A. Louwerse en Maria de Ruijter ieder tot 20jaai gevangenisstraf en G. Kaptein tot G maanden gevangeuisstraf, wegens de bekortrte misdrijven. De familie L. te Stolwijksche-sluis ont ving voor ongeveer drie jaar een jongen uil, die uit het nest gevallen was bij een harer kennissen. De nil werd door de familie, hoofd zakelijk door de beide dochters, opgevoed met geweekt brood, ja zelfs zoo liefdevol, dat de twee dochters menigmaal hare nachtrust et voor hebben opgeofferd. De nil kréég den naam van „Jacob." Jacob is nu in den rechten zin van het woord een echt huiskind geworden. Jacob vvande.lt door het gebeele huis, gaat behoorlijk overdag uit in den tuin, dan weder in de boomen, maar is altijd s' avonds weder thuis. Eens echter wa? Jacob niet thuis gekomen. Groote ontsteltenis bij de twee dochters; maar wat gebeurt er Midden in den nacht, om ongeveer 3 uur, wordt er aan het raam getikt en jawel, Jacob was het. Nog als een bijzonderheid kan dionen, dat Jacob met de poes in één mand slaapt. Jacob is aan ieder daar ter plaatse be kend en is door allen zeer geliefd. Indien er vreemde katten op het erf komen, dan maakt hij veel leven, alsof hij wil zeggen: „jelui hooren hier niet," somwijlen is bet geraas zoo groot, dat de huisgenooten moeten komen zien,wat er gaande is. (Nieuwsbl. v. Nederl.) Mijnheer de Redacteur! Gelieve een plaatsje in te willen rui men in uw geacht blad. In uw no van Woensdag 2 Maart heb ik gezien dat door ons E. A. gemeente bestuur besloten is om op 17 Maart aan staande over te gaan tot het benoemen van een gemeente-Secretaris. Dit ambt, vacant gekomen door het afsterven van den geachten heer Schoon- akker, die ruim een halve eeuw zijn beste krachten gewijd beeft ten dienste der gemeente, zou een ieder welden kend Axelaar weer gaarne zien vervul len door iemand, die volgens plicht en geweten dit ambt mag waardig gekeurd wordeD. Waarlijk Mr. de Redacteur volgens mijn idee en waaischijnlijk ook wel volgens het idee van ieder weldenkend mensch, acht ik het niet overbodig de benoeming van een Secretaris eens even in het pu bliek te bespreken, want dit toch is van te veel gewicht, om bet maar stilzwijgend over bet hoofd ie zien. Want zoo'n Secre taris ambt is zoo als ieder verstandig mensch wei begrijpen kan, bij langena Diet gemakkelijk niet alleen dat hij ten ruadhuize geplaatst wordt ten dienste van het E. A. bestuur maar tevens ais raads man en voorlichter voor een ieder die zich zonder eenige of althans onvoidoen de kennis van het Secretariaat om een of ander burgerlijke zaak ter Secretarie moet begeven. En zoo iemand Mr. de Redacteur met die bier zoo hoognoodige kennis toege rust is in Axel maar al te zeer noodig' Hierbij Mr. de Redacteur druk ik den wensch uit, dat ieder Raadslid zich vol gens eigen geweten zonder eenige neven bedoeling zal afvragen wat of recht en billijk is, en wat. voor of tegen het alge meen belang van Axels ingezetenen is. Deze regelen zijn mij niet in de pen gegeven door de vrees dat ons E. A. be stuur hier bij deze benoeming zal ten onrechte handelen. O neen dat zij ver re, daartoe hebben wij te veel mannen van een Godsdienstig beginsel in onzen E. A. raad. en die zullen toch zeker wel de laatsten zijn om tegen de wetten der rechtvaardigheid te handelen. Maar de reden Mr de Redacteur waar om ik dit stukje in uw blad wenscli te plaatsen zijn deze, op dat ieder Raadslid zich het gewichtige van deze zoo belang rijke benoeming goed voorstelle en niet om een onbeduidende reden deze Raads vergadering verzake, maar trouw ter ver gadering te komen om alzoo de ware be. langen van Axel te handhaven. U Mr. de Redacteur mijnen hartelijken dank voorde plaatsingik blijf uw die naar en tevens een oprechte Axelaar. Mijn welgemeenden dank voor de talrijke lie wijken van belangstelling op mijn SOsten jaardag ontvangen. Axel, 8 Maart 1892. C. P MlN.JON. Kolen Vereeniging Algemeene Vergadering, te houden op Dinsdag 15 Maart 1892, 's avonds teil 5 ure, in de herberg bij R. Blankert. Indien er nog leden zoo wel, binnen als buiteD de gemeente wenschen toe te treden vervoegen zij zich van af heden tot en met dien datum bij den Secretaris. Namens het bestuur, De Secretaris, P. BAKKER. Kostelooze Vaccinatie en Revaccinatie, op Vrijdag 11 Maart, des voormiddags 10 ure, ten ge meentehuize te Axel. De Notaris P. DREGMANs te Axel, zal ten veizoekr - m PIETER VAN DE WE- GE, werkman te Axel, op Maandag 21 Maart 1892. des namiddags 1 ure, ver- kooper. als: Tafels, Stoelen, Kasten. Spie gels, Kachel met toebehooren, Ge léierdGlas-, Blik- Koper en Aar deweik, Schuurgerief en verdere goe deren. VOORTS Planken, vijf en driekwarts, Klief- hout mutsaard, Schelfbalken, Platen, twee Trekzagen, een boogzaag Touwwerk, en Timmergerief, een Beerbak, een Handegge, gd eene par tij aardappelen, (groote) en Plant goed, enz. enz. Te vergaderen aan de Magrette, bij genoemden P. v. n. Wïoe. eene groote sorteering aan lage prijzen, bij CLAESSENS— VAN SPANJE, te Axel. van Wit Italianen, 15. cent per stuk. Deze raszuivere Kippen zijn aange kocht van delheeren P. J. VEENSTRA te Warga en de Haan van den heer A. J. BICKER CAARTEN te Rotterdam. Adres: F. DIELBMAN te Axel. Superfijn Vernis-Enamelverf bussen van 30 en 60 cents, vrij van de onaangename Kipolinlueht, mag met den SCHOONMAAK in geen huisgezin ontbreken verkrijgbaar bij alle solide Ueeren drogisten en verf- verkoopers.in Nederlandop dorpen |)ij Heereu Schilders. Men nenpe proef met 4 ernis Ena mel en met lUpolin doch men ge bruike 11ET BESTE. Heeren Dópothouders te AxelH. HOEBE, F. DE1J Lz., JOH. SMiES, J. K. VINK, te Sas van LentL. DE PaUW— Wouters, L. L. C. DE PAUW Meijer, te ïaamslugWed. D. RIEMENS, te Hulst: de Erven J. BORGSTIJN. Trademark Amsterdam 115 Kal verstraat 115, alleen in vei aegelde pakjes voorzien van bovenstaand gedeponeerd Handelsmerk, in Zeeuwsch-Vlaanderen verkrijgbaar te Axel, E. IHELEMAA Aardenburg, J. L. CRAXSi'ERO: Breskens. J. 1!. M. VAN DE SANDE Gioede, Mej. Wed. J. CO- LJIN K ad zand, W DE SMIDT Oost- burg, J. J. ANDRIESSENSluis, Mej JOH. WALK: Terneüzen, P. C. VAN MAELSAEKE, GÜSTAVE STANDAERT, Cl. LEITNIS ftz.Zuidzande, P. J. DE VLIEGER-Lutei.jn Goes, T. EMANUEL; Hansweenl. A. H. v. r>. ENÜE, en h! ZUID WEG. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op SOUCHON no. 5, a ƒ1.30 per 7= K. G.

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 3