stappen verder gegaan was. Hij stelt de kleine kapitalen te veel vrij wat niet alleen tengevolge zal hebben dat de belasting minder opbrengt, maar ook dat er meer fraude zal gepleegd worden. Voorts is er geen regelmatige progres sie in de ontwerpen waarom geen ge leidelijke langzame opklimming zonder grens? De Hoomsche Ci. vei wijst naar het voorstel, door dr. van Rooyen indeitijd in den Raad van Enkhuizen gedaan, waar in een geleidelijke opklimming heerscbte en waarin tevens het per mille niet bui tensporig klom. Naar zulk een regeling „zou de belasting zeker het dubbel, mis schien het 3-voud opbrengen van de thans voorgestelde, zoodat in verband met een goede bed rij Is- in een verbeterde, in de zijliniën verhoogde successiebelasting er een radicale verbetering van ons belas tingstelsel van verwacht kon worden. „Het is te hopen, dat de liberale Ka merleden het ingediende ontwerp door amendementen zooveel mogelijk in de bo ven aangewezen richting zullen trachten te verbeteren. Zeer te betreuren zou het echter zijn, dat zij daarbij te vast op bun stuk stonden, te onverzettelijk aan eigen opinie vasthielden, en dat dien tengevol ge het voorstel kwam te vallen, evenals de inkomstenbelasting-ontwerpen van de beeren Blussé en Gleichman. Beter een half ei dan een leege dop. Beter een vermogensbelasting, die slechts 10 mill, in de schatkist brengt, dan het oude be stendigd en de bewering gestaafd, dat de liberale partij door eigen verdeeldheid onbekwaam is iets goeds tot stand te brengen". Het Handelsblad bespreekt de Betee- kenis der belasting ontwerpen." Wijl nog niet alle denkbeelden in den vorm van uitgewerkte wetsontwerpen voor ons lig gen, is het nog niet doenlijk een helder begrip te krijgen van de verdeeling van druk, wanneer de plannen van den mi nister worden verwezenlijkt. In hooge mate zal de werking van bet stelsel afhangen van de veranderingen, die personeel en patent nog zullen on dergaan. En daarbij komt dan nog de vraag welke wijzigingen de gemeentelijke fi nanciën zullen ondergaan, o. a. door een nieuwe regeling der opcenten De mi nister deelt daaromtrent echter reeds het een en ander mede, dat in staatstelt na te gaan, in welken geest die regelin gen zullen plaats hebben. Zoo vernemen wij, dat de hodrijfsbé lasting zal worden gevormd tot eene ge deeltelijke inkomstenbelasting, namelijk op de inkomsten uit beroepen, van be drijven, tot aanvulling van de nu voor geel] agen heffing van de inkomsten uit vermogen. De belastingschuldige zal daar voor worden aangeslagen in de gemeente, niet waar hij woont, maar waar hij zijn beroep of bedrijf uitoefent. Zoodoende zullen de gemeenten door opcenten in de gelegenheid worden gesteld, allen die er een bedrijf uitoefenen tot de plaat selijke lasten te doen bijdragen. Het personeel zal zóó worden gewij zigd, dat met als thans van alle huur waarde gelijkelijk 5 pet. wordt geheven. Er zal progressie worden toegepast en tevens gelet op de grootte van bet gezin. Aldus zal de middenklasse, die door het personeel en de opcenten daarvan gehe ven, thans te zwaar woidt gedrukt, ver lichting erlangen. Dit zijn maatregelen die nog in ont werpen moeten worden belichaamd, maar die in de goede richting gaan. De thans ingediende ontwerpen bron gen in twee richtingen ontheffing van lasten: door de afschaffing van den zeep accijns en de verlaging van den zoutac cijns; en door de verlaging van grondbe lasting, registratie rechten en tollen De eerste verandering zal vooral de kleine burgerij, de tweede den landbouw ten goede komen. De regeling der vermogensbelasting zal nog een voordeel van drie en een half millioen ten gunste van het grondbezit opleveren, waardoor de kleine grond eigenaars in beteren toestand zullen komen. Verlichting van den middenstand, zoo besluit het Hdbld., en van der. kleinen grondbezitter naast wegneming van den druk van schadelijke accijnzen, zal dus het gevolg zijn van de voorgedragen en voorgenomen maatregelen, zonder dat de nieuwe directe belasting geacht kan wor den bovenmatigen druk op te leveren, De Asser Ct. zegt, dat de Minister op handige wijze de klip heeft weten te ont zeilen, waarop tot dusver elke kapitaal belasting gestrand is. De vermogensbe lasting toch, is geen inkomstenbelasting; het is een gezonde belasting op de draag kracht - want zij treft alleen hen, van wie men zeker is, dat zij kunnen betalen en dat de betaling hen volstrekt niet zal drukken. De algemeene opinie is, dat de Minis ter het juiste midden heeft gevonden. En men twijfelt dan ook niet of zijne plannen /.uilen bij alle partijen steun vin den. met dit gevolg, dat er in de Staten Generaal eene meerderheid zal zijn, bereid om met den Minister dezen stap te doen op het veld der belastinghervorming. Met eenigen goeden wil en de nuodige inspanning zouden 'de voorstellen reeds in den a. s. zomer hun weg naar het Staatsblad kunnen vinden. Kiiitciiland. Werkstaking. De correspondent der Dai» ly News te Barnslay zond aan zijn blad eene beschrijving van de aldaar gehouden bijeenkomst der afgevaardigden van de mijnwerkersin Yorkshire. De heeren deel nemers aan dit Parlement van Arbeid zegt hij, waren verbazend in hunne nopjes, want uit de ingekomen berichten bleek, dat niet alleen Yorkshire, maar ook Dur ham en waarschijnlijk ook Northumber land en Schotland vertegenwoordigd zul len zijn op de conferentie, welke op 16 dezer te Londen zal gthouden worden. Deze aansluiting van de „noordelijken" slaat gelijk met eenb nieuwe schrede tot eene enkele en alomvattende organisatie van de Britsche kolen-industrie. Men be rekent thans dat er 450.000 man ver tegenwoordigende met hunne gezinnen eene bevolking van 1.350.000 zielen, op 12 dezer „aan het spelen" zullen gaan. De steenkolenprijzen zijn in Engeland reeds zeer gestegen. De werklieden der spijkerfabrieken in de graafschappen Stafford en Worcester hebben besloten aanstaande Zaterdag het werk te staken. Zij eischen eene ver meerdering van loon met 10 pence. Het nieuwe Fransche ministerie is door de vertegenwoordiging vrij gunstig ont vangen. Een lang leven voorspelt men dit kabinet echter niet. Constans laat in het dagblad Le Jour mededeelen, dat De Freijcinet in den zo mer van 1891 een diplomaat naar Lon den aan Rochefort heeft gezonden oin hem te verzoeken in de melenietkwes tie De Freycinet niet aan te vallen, op dat het vertrouwen van het Fransche volk in het leger niet werd geschokt. Tot loon voor zijne bescheidenheid ont ving Rochefort inzage van de papieren die hem in staat stelden zijn lastercam pagne tegen Constans te beginnen. De Freycinet laat op deze beschuldi ging in zijn bladen antwoorden, dat wel eer gepensioneert consul-generaal Lagre ne, Rochefort in Juli 1891 heeft opgezocht om hem de gevaren van zijn aanvallen tegen het legerbestuur voor oogen te hou den, maar dat dit Lagrene op eigen hand had gedaan. De Freycinet kreeg eerst na zijne terugkomst uit Londen kennis van zijn reis en Ribot had Lagrene we gens zijn te grooten ijver dis-ciplinair ge straft. Van Constans was bij de zaak geen sprake geweest. Op zijn beurt weer laat Constans ver halen. dat hel legerbestuur 800.000 sol datenschoenen bezit zonder zolen en dat het voortdurend levering van laarzen aan neemt metvervalschte fabriekstempels zoo dat in geval van mobilisatie de helft van hel Fransche leger barrevoets zal zijn. Voorts deelt hij mededat de Freycinet en Ribot met het Vaticaan over de pause lijke encycliek aan de Fransche bisschop pen hebben onderhandeld zonder voorken nis van de andere ministers, die eerst met het voldongen feit bekend werden gemaakt. Paus Leo XIII vierde Woensdag zijn twee en tachtigsten verjaardag. Ofschoon herhaaldelijk geruchten looper, over zijne zwakke gezondheid, schijnt er voor het oogenblik geen reden tot bezorgdheid te bestaan. 18 is het meest schitterend reseltaat der vivisectieDe vivisectie is nimmer het middel geweest, om ontdekkingen te doen, en uit de be schouwing van hetgeen de physiologie in de laatste jaren heeft ver richt, blijkt duidelijk, dat het openen van levende dieren, er meer toe bijgedragen heeR, om dwalinuen in het leven te roepen, dan om waarheden aan den dag te brengen, die de studie der anatomie en der natuurlijke bewegingen ons leeren. In een buitenlandsch Tijd schrift waarin mijne vroegere geschriften besproken zijn, heeft men de resultaten van mijnen arbeid aan de vivisectie toegeschreven. Zij zijn integendeel gevolgtrekkingen, die ik uit de anatomie heb af geleid, en indien ik experimenten heb gedaan, zoo is dit niet geschied, om daarop mijne meeningen te vestigen, maar om die bij anderen ingang te doen vinden. Het moge in dit opzicht tot mijne veront schuldiging strekken, dat al mijn overredingskracht te vergeefs is geweest, zoolang ik mijne beweringen op de anotomie baseerde. Ik voor mij kan niet gelooven, zegt hij elders, dat het de bedoeling der Voorzienigheid zou zjjn, dat wreedheid het middel moet wezen, om de geheimen der natuur te ontdekken, en ik ben overtuigd dat menschen, die zich voortdurend aan tallooze wreedheden schuldig maken, niet in staat zjjn, de wetten der natuur naar waarde te schat ten. Aan te nemen, dat het geoorloofd zou zijn, wreedheden die toch altijd in strijd zijn met ons instinctief gevoel te begaan ten einde de geheimen der natuur te doorgronden, zou gelijk staan met eene aanklacht der voorzienigheidOok Dr. Bowie zegtomdat de geneeskunde gewoon was op de resultaten van het physiol. Labora torium te rekenen, is zij zoo diep gezonken, dat vele beroemde art sen er aan beginnen te twijfelen, of zij wel den naam van weten schap verdient. Sedert 2000 jaar he ft de vivisectie ons geen geneesmiddel gele verd, waarvan wij zouden kunnen zeggen, dat het ons in staat zou gesteldhebben, eene enkele ziekte meester ie worden Ook Prof. Felix Niemeyer zegt: dat de proeven op de dieren met medicamenten, on danks hunne wetenschappelijke waarde, voor de behandeling van ziekten geheel onvruchtbaar zijn gebleven en over 't algemeen de geneesheeren tegenwoordig geen haar beter aan 't ziekbed gewapend zijn, dan vóór 50 jaar Ik zou u nog op tal van andere geleerden kunnen wijzen, die eveneens de vivisectie afkeuren, indien ik niet vreesde u te lang 19 bezig te houden. Uit de geciteerde uitspraken evenwel is het u, dunkt mij, voldoende gebleken, dat door zeer vele deskundigen de vivisectie verre van onmisbaar voor de wetenschap wordt geacht, en zij volgens hen geenerlei practisch nut voor de menschheid aan gebracht heeft. Gaarne geven wij toe, dat sommige proefnemin gen ons iets kunnen leeren wat wij vroeger niet wistenb. v. niet weet, of een hond met doorboorde hersenpan, in het water gewor pen kan zwemmen, komt door de proefneming van Prof. Bouilland, tot de conclusie, dat hij nog kan zwemmen en eerst na eenige dagen van vreeselijk lijden sterft; maar of de kennis langs dien weg ver kregen, ook ten zegen der menschheid zou zijn, kunnen wij niet in zien. Wat toch hebben wij aan abstracte wetenschap, indien zij niet practisch toegepast kan worden Hebben wij zoo de wetenschappelijke waarde der vivisectie leeren kennen, wij wenschen haar thans van zedelijk standpunt te beschou wen, en u vervolgens de vruchten der vivisectie in de behandeling van menschelijke lijders te toonen. Wat ons den strijd tegen de vivisectie deed aanbinden, is niet alleen de wijze waarop men le vende dieren martelt, maar ook de zedelijke verharding, die daarvan een onvermijdelijk gevolg is. De vivisectoren schijnen te meenen, dat zucht naar vermeerdering van kennis op zichzelve voldoende is, om alle mogelijke wreedheid te rechtvaardigen, en schijnen het feit niet te willen erkennen, dat de zedeleer ook grenzen stelt aan alle onderzoekingen op wetenschappelijk gebied en het streven naar ge not, rijkdom, macht en kennis op de wetten der rechtvaardigheid en menschelijkheid nimmer inbreuk mag maken, m. a. w. dat alle men schelijke daden voor de rechtbank der zedelijkheid gerechtvaardigd moe. en kunnen worden. De vivisectoren beweren op het dier een onbeperkt recht te heb ben een levend dier is voor hen, wat een stuk hout voor den tim merman is waarmee zij dus geheel naar willekeur mogen handelen. De mensch heeft evenwel het recht niet, met het dier te doen, wat hij wilhij is wel zijn heer en meester, maar mag zich geenszins als tiran gedragen. Integendeel! wij hebben plichten jegens het dier te vervullen, evengoed als tegenover den menschwie de eerste niet vervult, handelt even slecht en laag als hij, die zijnen plicht tegen over den mensch verwaarloost. Wie echter nochthans zou willen beweren, dat hij, daar het dier zijn eigendom is, er geheel naar wil-

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 2