No. 389. Woensdag 9 Maart 1892. 7'' Jaar#. Nieuws- en Advertentieblad J voor Z e e u wsc li - V I a a n d e r e n. F. DIELEMAN, Uit de Pers. AXELSCHE cm i:\xi Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. nutnm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag: TWEE uren. Het Haagsche Dagblad meent dat de toestand van 's lands financiën thans niet gedoogt, dat 10 millioen van de midde len worden prijsgegevenen dat alleen aequivalent gezocht wordt voor het daar door ontstane tekort, terwijl de gewone middelen niet versterkt worden. Bovendien is de opbrengst van dit aequivalent zeer onzeker en de grondslag der voorgestelde belastingen onverdedig baar. Verhooging van den accijns op het ge distilleerd acht het blad in strijd met het rechtmatig streven om bet drankverbruik te beperken het vreest, dat dit zal lei den tot toenemende vervalsching van den drank, tot schade van den gezondheids toestand. De vermogensbelasting is, meent het Dagbladin beginsel „de toepassing van het staatssocialisme in de hoogste ma te''. Onpractisch ook noemt het blad deze be lasting Alle ingezeten en toch, die groote inkomsten trekken waaraan geen kapita len hunnerzijds zijn verbondenzullen worden vrijgesteld - advocaten met groo te praktijkdirecteuren van naamlooze vennootschappen, Ned. Bank, Ned. Han delmaatschappij en zoo veel anderen zullen voor hunne inkomsten buiten be reik zijn van de belasting op het ver mogen eigenaars van Indische cul tuurondernemingen, die zich de voordee- len van gedreven zaken laten overmaken, zulien daardoor ook niet te treffen zijn. Een inzender in het Dagblad gaat nog verder en noemt de voorgestelde belasting ongrondwettig, omdat art. 174 der Grond wet bepaalt, dat op het stuk van belas tingen geen privilegiën kunnen verleend worden. En de vrijstelling van kapita len beneden 13.000 is toch eon privi legie. Het Dagblad merkt verder op, dat het roerend vermogen zeer onzeker is. En het blad noemt het ongerijmddat van vermogen in handel en nijverheid belegd, of in onroerend goedot van gronden die geen opbrengst leverenot van per ceelen, die gedurende langen of korten tijd niet te verhuren zijn, niettemin over het kapitaal, dat ze vertegenwoordigen, de vermogens belasting zou moeten be taald worden, evenals over het kapitaal industrie aangewend en dat tijdelijk geen rente geeft. Het Haagsche Dagblad verwacht van deze plannen niet dan verwarring in 's lanls financiën en een stap op den weg om Nederland te brengen in den toestand, waarin zich thans Portugal bevindt. In een nader artikel zegt het Dagblad nog, dat dit geen verbetering der belastin gen is, zooals in de troonrede werd aan gekondigd. Het blad meende, dat enkel indirecte heffingen en accijnzen zouden verminderd of afgeschaft worden en dat andere indirecte heffingen deze zouden vervangen. Nieuwe directe belastingen liggen niet in de economie van ons be lastingstelsel en komen ook aan het Dag- blad hoogst bedenkelijk voor. Dat de belastingen voor de kiesrecht regeling gaanacht het Dagblad ook in strijd met de troonrede. Zelfs van radi cale zijde wordt nu 'met gewilligheid in de niet-vervul!ing der noodzakelijke voor waarde van blijvende verbetering beiust. De Juni-toezegging zal haar smadelijk einde wel vinden in een frase in het af- deelingsverslag. Het blad eindigt aldus „Uit een politiok oogpunt bezien moe ten de belastingvoorstellen wel een hoogst ongunstigen indruk maken. Niet alleen is het oogenblik der indie ning van de belastingwetten noodeloos verhaast, maar het is bovendien al zeer slecht gekozen. De Regeering doet in haar ontwerp mee aan den gevaarlijken strijd onzer dagen tegen het kapitaalhet voedt daar door de beweging van het Gemis tegen het Genot en bedreigt daardoor evenzeer de nationale welvaart als den burgervre de. Zekere inkomsten prijs te geven voor een batewelke alleen door toepassing eener theorie, onder cijfers is te brengen; het plegen van zulk een handeling noe men wij in vollen nadruk een bedenke lijke financieele politiek". De Hoomsehe Ct. vraagt „Is dit nu een radicale maatregel Niemand kan ontkennen, dat deze wet, indien zij gevolgd wordt door een goede bedrijfsbelastingeen stap in de goede richting ismaar zij brengt te weinig opom de meest onbillijke belastingen te kunnen afschaffen en tegelijkertijd het rijk in staat te stellen, de gemeenten op afdoende wijze te hulp te komen. Dit laatste vooral is dringend noodzakelijk want in vele gemeentenhoofdzakelijk in Friesland, is de financieele nood hoog gerezen. Van genoemde provincie heeft onze tegenwoordige minister zelf gezegd, dat het vooi ons een Ierland dreigde te worden. Men had daarom van hem een meer afdoende verbetering van ons be lastingstelsel mogen verwachten". Wel zoekt de minister bet geld waar het te vinden is - bij de rijkemaar hij ontziet dezen te veel. Het zou wen- schelijk geweest zijndat hij een paar 20 lek"ur mede zou kunnen handelen, dien wijzen wij op zekeren man, die er ook dergelijke eigendoms begrippen op na hield en zijn hond met de woordendie hond is van mij ik kan er mee doen wat ik wilonbarmhartig sloeg, maar daarvoor onder den uitroep »die stok is van mij, ik kan er mee doen- wat ik wilop gevoelige wijze met den wandelstok van een voorbijganger kennis maakte. Dat de mensch geen onvoorwaardelijk recht op het dier bezit, zal, dunkt mij, geen weldenkend mensch kunnen ontkennen, al is het ook, dat de vivisectoren het tegendeel beweren. Maar is de vivisectie zedelijk geoorloofd Zoo vragen wij verder. Teneinde op deze vraag een duidelijk en waar antwoord te geven, herin ner ik u slechts aan de afschuwelijke wreedheden, waarin zij bestaat, en dan kan het antwoord niets anders dan ontkennend luiden. Wie uwer, die zich nog aan een zedewet gebonden acht en gelooft, een maal rekenschap van zijne daden te moeten geven, ja die nog eenig zedelijk en menschelijk gevoel bezit, geeft zulks niet aanstonds toe? Wie moet niet erkennen, dat de vivisectie met alle begrip van men schelijkheid en zedelijkheid den spot drijvende, elk beginsel van lief de en medelijden met voeten treedt, en den mensch tot beneden het dier verlaagt? Wie in den geest, die moordholen der wetenschap binnentreedt, waar niet alleen dieren worden gevivisecteerd, maar ook aan alle menschelijk en zedelijk gevoel den doodsteek gegeven wordt, wordt niet met weerzin en verachting voor een z. g. wetenschap vervuld, die door zulke middelen gediend moet worden Behoort al le wetenschap met humaniteit eu zedelijkheid gepaard te gaan, en de vorming en verheffing der menschheid ten doel te lmbben, welk een snijdend contrast vormt hiertegen de vivisectie, die in tegendeel den mensch demoraliseert, ja hem tot beneden het redeloos dier verlaagt. Eene wetenschap, die op marteling gebaseerd is, zegt daarom Dr. A. K. kan evenmin ware wetenschap zijn, als een op marteling ge gronde godsdienst, ware godsdiens r kan heeten. Ja, de vivisectie vergrijpt zich aan de wet der zedelijkheid of pleegt de mensch door dergelijke gruwelen op levende dieren, om het e\ en met welk doel het geschiedt, geen geweld tegen zijn eigen gevoel, smoort niet hij opzettelijk de stem des gewetens, die zich verwijtend in zijn binnen ste verheft, teneinde al druischt het tegen zijne natuur in, zich met geweld aan zulke wreedheden te gewennen V En die stem des ge wetens, die zich meer of minder luide in het binnenste van iedereu 17 heeft gedaanook Prof. Hyrte te Weenen, een medische autoriteit van den eersten rang, zegt in zijn Lehrbuch «de Anafomime," blz. 20 »Voor de vorming van praktische artsen, en dat is toch het hoofd doel der medische studiën, zou het nuttig zijn, indien de Physiologie zich meer bezig hield met den mensch, dan met kikvorschen, konij nen, en honden, en meer de behoefte van den arts in 't oog vatte. Wat bij levend gececeerde dieren wordt gezien, kunnen de vivicec- tors ook bij pas gedooden zien. Het moest bij de wet verboden zijn, de gapende menigte in de scholen met wreedheid bezig te houden, waarvan de resultaten elkaar zoo dikwerf weerspreken. Het godde lijk ambt van den arts legt hem de verplichting op, dit verbod met allen nadruk te eischen. Wie het bedaard mee kan aanzien, hoe de professor een op de pijnbank gebonden hond levend de jongen uit het lichaam snijdt, om ze een voor een der moeder voor te houden, die ze al huilende lekt en zich woedend in een stuk hout verbijt, die moet villersknecht maar geen arts wordenHet gebeurt niet dikwijls, zegt Prof. Goltz, een groot vivisector, - dat twee geleer den omtrent zaken de physiologie der hersens betreffende, van de zelfde meening zijn. Ook Dr. Nelaton, wereldberoemd Fransch chirurg, getuigt ,,dat elk stelsel, gebouwd op experimenteele physio logie, valsch is. en men over de on lerlinge tegenstrijdigheden der phy- siologische kunstbewerkingen een zeer belangrijk boek zou kunnen schrijven En wat getuigde een Cl. Bernard, een der grootste vi visectoren, aan het einde zijner bloedige loopbaan? »Onze handen zijn nog ledig, maar onze mond 's vol beloften voor de toekomst." Ook Mangendie, eveneens groot ivisector, getuigde voor zijn dood, dat zeker geen enkel geneesheer a m het ziekbed een dokter zou roe roepen, die zijne kennis uit eene zoo bekriegelijke bron, als de vivi sectie gebleken is te zijn, had geput." Voorts zegt Dr. Kings- ford: »de vivisectie is geen weter.schappelijke methode; haar gehee le wezen is onwetenschappelijk, want zij berust in principe op eene dwaling, terwijl de gevólgtrekkh gen, daaruit afgeleid, wegens aard en strekking onjuist zijn. En die dwaling, waarop de vivisectie be rust bestaat hierin, dat zijde dieren ontleedt, - niet om hnune or ganen en levensinrichtingen te bestudeeren maar integendeel die van menschen. De vivisectie g.:at dus van de ongerijmde veronder stelling uit, dat het uiterlijk organisme aan dat van den mensch gelijk zouzijn. Voorts wijs ik u op den grooten Ch. Bell. Verwarring, zegt hij

Axelsche Courant | 1892 | | pagina 1